Так традиційно склалося, що на території нашої країни в більшості випадків відбувається посадка часнику під зиму. Досвідчені городники вважають, що саме озимий часник швидше дозріває, добре зберігається, а головне — дає більший урожай.
Часник під зиму слід посадити до кінця жовтня, приблизно за 2-3 тижні до заморозків та холодів. Якщо зробити це зарано (в кінці серпня, або у вересні), то до заморозків уже з’являться паростки і рослина може загинути від холоду. Ділянка під часник потребує багато світла, і головне — її не повинна затоплювати тала вода навесні, або дощ.
Не можна висаджувати часник на тому місці, де до нього росла картопля, або цибуля. Ґрунт під посадку часнику починаємо готувати заздалегідь. Землю слід скопати на глибину 20-30 см. Потім слід внести добрива: компост, фосфатне добриво (або попіл). Рядок завглибшки має бути 5-7 см. Ширина міжряддя — приблизно 25 см.
⌂ Фото: Рядок завглибшки має бути 5-7 см
Саджати часник можна або зубками, або сівком (цибулинками-однозубками). Для посадки беремо виключно свіжозібрані головки часнику, розбираємо їх на зубчики та висаджуємо з інтервалом 10-15 см один від одного (залежно від розміру зубчиків). Їх злегка слід вдавити в борозну та засипати землею. Варто також накрити грядку соломою, або замульчувати. Це врятує культуру від морозу у малосніжну зиму.
Навесні, після сходження снігу та підсихання поверхні, землю на грядках з озимим часником слід розрихлити та повидаляти корені зілля.
Догляд має містити наступні фактори:
✔ підживлення азотним добривом (аміачна селітра);
✔ видалення повітряних бульб на стрілках (вони зменшують урожайність);
✔ якщо плануєте наступну посадку часнику однозубками, то варто залишити декілька бульб;
✔ полив часника 2-3 рази на тиждень у засуху;
✔ якщо жовтіють кінчики листків — варто внести калійне добриво.
Періодично землю у міжряддях потрібно розпушувати та прополювати. Варто також пам’ятати, що велика кількість добрив може призвести до грибкових захворювань часника.
⌂ Фото: Весною продовжуємо доглядати за сходами
Озимий часник збирають з поля приблизно у кінці липня. Часник підкопують лопатою, щоб не пошкодити головку та легше дістати її з ґрунту. Лишаємо біля 20 см стебла, решту, а також коріння – обрізаємо. Головки озимого часника очищуємо від землі та лишаємо на декілька діб просушитися. Зберігати часник варто у зв’язках, або скляних ємностях без кришки.
Рекомендовані товари!
У наявності
Черемша (Дикий часник) за 0,1 г (ЕЛП-25)
18грн.
У наявності
Очищення і лікування судин часником (рос. мовою). (ВКН-620)
40грн.
У наявності
Вирощування і зберігання овочевої продуції (ВКН-324)
90грн.
У наявності
Комплексна система заходів захисту цибулі і часнику від шкідників, хвороб і бур'янів. (ВКН-30)
90грн.