Як доглядати журавлину навесні та восени: полив, обрізка та підживлення

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
09.05.2023

Дедалі більше городників в Україні займаються посадкою журавлини. Як правильно доглядати кущі журавлини, — поради від експертів «СонцеСаду»

Як доглядати журавлину навесні

 

Обрізування журавлини

На початку весни журавлину обрізають, це важливий процес для формування кущів рослини. Перші три роки, поки кущ росте, закладають основу його форми — компактну вертикальну або розлогу.

• Для створення розлогих кущів треба стимулювати утворення горизонтальних сланких пагонів, видаляючи вертикальні стебла. Особливо це актуально, якщо кущ виконує ще й декоративну функцію в ландшафтному дизайні ділянки.

• Для кращого плодоношення журавлини слід видалити сланкі горизонтальні пагони і стимулювати вертикальні. Це сприятиме надходженню більшої кількості поживних речовин до генеративних бруньок, що дасть змогу сформувати великі плоди.

Підстрижені кущі журавлини мають гарний вигляд у ландшафтному дизайні

⌂ Фото: Підстрижені кущі журавлини мають гарний вигляд у ландшафтному дизайні

 

Чи треба поливати журавлину

У перші роки життя журавлину треба поливати не рідше разу на тиждень, важливо мульчувати її торфом, хвоєю чи тирсою, що стримує висихання ґрунту.

 

Як збільшити врожайність журавлини

Одним із методів збільшення врожайності кущів є присипання піском горизонтальних пагонів, що стимулює ріст прямостоячих пагонів, на яких і формується урожай. Для цього щодва-щотри роки рано навесні до початку росту журавлину треба мульчувати шаром піску завтовшки 2 см.

Шар піску під кущами збільшить урожайність журавлини

⌂ Фото: Шар піску під кущами збільшить урожайність журавлини

 

Як підживити журавлину

Неодмінно подбайте про підживлення рослин мінеральними рідкими добривами у пропорції азот, фосфор, калій — 1:2:1 (концентрація розчину — близько 1%). Але пам'ятайте, що журавлина легше витримує брак добрив, аніж надлишок, і дуже погано реагує на внесення органіки.

Чи знаєте ви про корисні властивості журавлини?!

Журавлина зберігається дуже довго завдяки тому, що вона сама себе «консервує» — у ній багато бензойної кислоти (природного аналогу аспірину). Тому сік ягід знижує жар, він дуже корисний при глаукомі і недокрів’ї, знищує мікроби, особливо такий «антибіотик» корисний при хворобах нирок, бо має ще й сечогінну дію, розчиняє камені в них.
Цінність цих ягід полягає у великій кількості вітамінів, органічних кислот, серед яких найбільше лимонної, глікозидів, флавоноїдів, спектру макро- і мікро- елементів (залізо, йод, марганець, кобальт, калій, кальцій, фосфор тощо), пектинових речовин. Тому журавлина зміцнює організм і є дієвими ліками від багатьох хвороб.
 

 

Догляд за журавлиною влітку

У дуже спекотні дні можна поливати рослини прохолодною водою щодня або ж забезпечити крапельне зволоження. Дуже важливо стежити, щоб субстрат був вологий, але не було застою води. Врахуйте кілька порад:

• Якщо журавлина погано росте, у липні варто поливати її, додаючи добрива, але вдвічі слід знизити частку азотних добрив.

• Оскільки журавлина активно росте і плодоносить лише на кислому ґрунті, під час поливання кущів, починаючи з три – чотирирічного віку, треба підкислювати воду.

• Важливо розпушувати на ділянці поверхневий шар ґрунту і постійно видаляти бур'яни.

 

Як доглядати журавлину восени

У середині серпня рослини починають готуватися до зими, тому настав час припинити поливання і підживлення. 

 

Збір врожаю журавлини

Перші ягоди з'являються на кущах тільки на третій рік після висаджування, а повноцінний урожай журавлина дасть, починаючи з четвертого року зростання: у середньому по 0,5 кг з кожного 1 м2 ділянки.

Період достигання журавлини залежить від  сорту: переважно це відбувається наприкінці серпня — на початку вересня.

• За часом можливого збирання журавлину поділяють на два види: осінню, зібрану до випадання снігу, і весняну, яка перезимовує під снігом.

• Найчастіше журавлину збирають восени (у вересні-жовтні), тоді вона добре зберігається, в ній більше корисних поживних речовин, особливо вітаміну С. Зазвичай у цей період ягоди ще не цілком достигли, однак саме такими їх і збирають: вони «наздоженуть своє» уже в процесі зберігання.

• Корисні речовини в ягодах зберігаються упродовж чотирьох місяців, тому рекомендовано спожити їх саме в цей період, оскільки пізніше концентрація цінних речовин знижується.

• Журавлина, яку збирають рано навесні, смачніша і відрізняється більшим вмістом цукру, але гірше зберігається, легко мнеться в ній менше корисних речовин, передуі вітаміну С.

 

Захист кущів журавлини від шкідників та хвороб

Висока вологість ґрунту, необхідна для нормального розвитку рослини, на жаль, сприяє поширенню різноманітних захворювань, особливо грибкових, серед яких снігова пліснява, червона плямистість, моніліоз, аскохітоз, сіра гниль (ботритіс), чорна гниль (цитоспороз), гіберова плямистість, фомопсис, песталоція.

Для боротьби з ними восени, а також навесні до початку росту рослини обробляють однопроцентною бордоською рідиною, а після розпускання бруньок — системними фунгіцидами, також обов'язково вирізають та спалюють хворі гілки.

Перша обробка журавлини — до початку росту рослини

⌂ Фото: Перша обробка журавлини — до початку росту рослини

А ось шкідники журавлину обожнюють: понад 40 їхніх видів люблять цю ягоду! Та найчастіше зустрічаються: чорноголова журавлинна листовійка; яблунева комоподібна щитівка; непарний шовкопряд; капустяна совка; вересовий п'ядун. Однак вони не завдадуть значної шкоди рослинам, якщо дотримуватиметеся усіх правил агротехніки та регулярно виполюватимете бур'яни. Інсектициди застосовуйте тільки в разі крайньої потреби і не пізніше ніж за півтора місяця до збирання врожаю або вже після того, як його зберете.

Цікаво!

Ягоди у сучасних сортів — рекордного розміру, в кілька разів більші, ніж у дикій природі.

 

Підготовка журавлини садової до зими

Щоб захистити рослини від осінніх і весняних заморозків, можна використати накривні матеріали, укриття ялиновими гілками або опалим листям (перші два варіанти — найкращі).

А ще існує ефективний нетрадиційний метод такого захисту. Він полягає у штучному створенні крижаної ковдри для журавлини: з настанням перших морозів рослини періодично поливають водою, наморожуючи шар за шаром, доки насадження цілком не сховається під лід. Проте такі заходи ефективні лише в тих місцевостях, де морози не чергуються з постійними відлигами та потепліннями.

Купити саджанці журавлини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Догляд за лохиною: полив, обрізка, підживлення та захист від хвороб і шкідників
Щоб отримувати щедрі врожаї надзвичайно корисної та смачної лохини, потрібно дотримуватися всіх умов дбайливого вирощування. Полив, обрізка, підживлення та лікування хвороб лохини
Журавлина Пілігрім: посадка та догляд (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Шукаєте унікальне доповнення до вашого саду? Сорт журавлини Пілігрим — чудовий вибір, який має низку переваг над іншими декоративними та ягідними рослинами. Як його виростити, точно знає наш експерт
Цілюща ірга: така солодка та невибаглива! (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Чому іргу вигідно вирощувати в Україні, які її переваги над лохиною і як досягти максимального плодоношення без особливих затрат — про це розповів «СонцеСаду» грузинський виробник ягід Іраклій Парцванія
Жимолость — користь та краса
Експерт «СонцеСаду» Людмила Варлащенко, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Уманського національного університету садівництва розповість про переваги жимолості
Ожина від корінчика до ягідки
Що і як лікує ожина
Журавлиновий ключ до здоров’я
Журавлина дарує здоров’я тим, хто її споживає
Екзотичні рослини для вашого саду: що таке жимолость блакитна
Які сорти жимолості прижилися на території України
Журавлина — кілер мікробів
Рецепти приготування корисних та лікувальних напоїв з журавлини
Журавлина рекордсменка
Журавлину вважають однією з найкорисніших ягід з унікальними лікувальними властивостями. До того ж вона є рекордсменкою за термінами зберігання. А заморожені ягоди, які достигають у вересні, не втрачають корисних властивостей до появи нового врожаю

Рекомендовані товари!

Саджанець Журавлина Бен Лір

У наявності

Саджанець Журавлина Бен Лір (ОКН-97)

129грн.
Маса плоду/грона 1.5-2 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньоранній
Смак кисло-солодкий, соковитий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, за 5 шт., контейнер
Саджанець Журавлина Пілігрім

У наявності

Саджанець Журавлина Пілігрім (ОКН-96(2-4л))

129грн.
Маса плоду/грона 1-1.5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, контейнер
Саджанець Лохина Еліот

У наявності

Саджанець Лохина Еліот (ОКН-223)

169грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання пізньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 40 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Лохина Блю Голд

У наявності

Саджанець Лохина Блю Голд (ОКН-618)

89грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Журавлина Бергман

У наявності

Саджанець Журавлина Бергман (ОКН-641(0,5-1,5л))

109грн.
Маса плоду/грона 1.5-2 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, контейнер, за 3 шт., за 5 шт.
Саджанець Журавлина Стівенс

У наявності

Саджанець Журавлина Стівенс (ОКН-98)

99грн.
Маса плоду/грона 1-2 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група ягідні
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л