Суниця садова — найпоширеніша культура на присадибних грядках кожного українця. Чимало хвороб дошкуляють цій рослині. Аби розібратися на що саме хворіє ваша суниця і як її вилікувати навіть без допомоги хімічних препаратів, «СонцеСад» підготував перелік найпоширеніших недугів рослини.
Борошниста роса завдає шкоди практично всім частинам рослини. Вона щільно вкриває білим борошнистим нальотом листочки, ніжку і ягоди суниці. Краї листочків суниці, пошкоджених борошнистою росою, починають з часом зморщуватися і загортатися догори. Взимку борошниста роса залишається на уражених частинах рослин. Навесні спори борошнистої роси розносить вітер. Таким чином ця небезпечна хвороба потрапляє на здорові рослини, які ростуть поряд. Також борошниста роса потрапляє на грядку на зараженій розсаді. Перед тим, як висаджувати нові рослини варто ретельно їх оглянути.
Є сорти, що сильно уражуються, а є стійкіші проти цієї небезпечної хвороби.
Читайте ще:
Сіра гниль пошкоджує плоди не тільки суниці, а й багатьох інших культур. Перезимовує в ґрунті на рослинних рештках. Спори сірої гнилі розносить не тільки вітер, а й комахи. Сіра гниль завдає шкоди всім органам суниці. На них з’являються темно-сірі та бурі плями, з часом вони починають загнивати. Ягоди, уражені сірою гниллю, після того, як починають гнити, покриваються щільною сірою поволокою. Ця поволока — збудник захворювання.
Біла плямистість листків є найпоширенішим захворюванням суниці. Гриб завдає шкоди абсолютно всім частинам рослини. Він уражає все, від листочків, ніжок та вусиків суниці, до її квітконосів та плодоніжки. Хворобу можна ідентифікувати за невеликими червоно–білими плямами округлої форми. З часом плями світлішають і стають повністю білими, обрамованими темно–червоним обідком.
Найактивніше біла плямистість листків розвивається під час теплої вологої погоди. Як наслідок ураження цією хворобою, листки суниці масово всихають, а це стане причиною меншого врожаю суниці наступного року.
Бура плямистість виникає на листочках суниці зазвичай у другій половині літа. Розпізнають її за такими ознаками: на старих листочках суниці з’являються великі червоно-бурі плями округлої форми. Вони бувають розпливчасті, іноді їх розповсюдження обмежується прожилками на листочку. З часом плями змінюють свій колір, стають бурими. Через це і з’явилась назва хвороби.
Листочки суниці, вражені цією хворобою, виглядають неначе засохлі. Бура плямистість листків перешкоджає формуванню генеративних бруньок, а це суттєво знижує врожайність суниці вже наступного року.
Такі самі, як і проти білої плямистості.
Розповідає Василь БОНДАРЧУК, представник компанії «Бадваси»
Крім хімічних препаратів, що використовуються для знищення небезпечних шкідників і хвороб суниці, у фермерських господарствах і на присадибних ділянках можуть застосовуватися й народні засоби: настої з дикорослих і культурних рослин, які містять такі отруйні речовини, як алкалоїди, сапоніни, глюкозиди та інші.
Ця рослина дуже отруйна, особливо листки і коріння старшого віку. Збирають пізно восени або рано навесні до початку цвітіння. Настоєм знищують попелиці, рослиноїдних кліщів, гусениць, які живуть відкрито.
Рецепт приготування настою: 1 кг дрібно нарізаної сухої рослини або 500 г розеткових листків настоюють у 10 л води протягом 12 годин. Можна приготувати відвар з цієї ж кількості листків і води або взяти 3 кг зеленої маси блекоти і кип’ятити в 10 л води 0,5 год. Після відціджування до настою або відвару додають 20–40 г мила.
Збирають рослину під час цвітіння в червні–липні, сушать на відкритому повітрі в затінку.
Рецепт приготування відвару: 1кг трави відварюють в 10 л води протягом 0,5 год. Після настоювання 6–8 год додають 20–30 г мила. Проціджений відвар використовують для знищення листогризучих шкідників до плодоношення та після збирання врожаю суниці.
Отруйна вся рослина, особливо кореневище та ягоди. Використовується настій для боротьби з сунично–малиновим жуком.
Рецепт приготування настою: 1 кг сухої трави настоюють у 10 л води протягом 12 год, проціджують, додають 20 г мила.
Отруйна вся рослина. Можна заготовляти всю рослину або лише квітки й бутони. Застосовують проти павутинного кліща і гусениць, що живуть відкрито.
Рецепт приготування настою: 1кг сухої подрібненої маси, яку сушать у затінку, настоюють 10–15 год, відціджують і додають 20–40 г господарського мила.
Відвар використовують проти листоїдних гусениць.
Рецепт приготування відвару: 1 кг сухої маси (або добре прив’яленої – 1,2 кг) заливають 3–4 л води і кип’ятять 10–15 хв., проціджують і після повного охолодження (4–6 год) розбавляють водою до 10 л. Відвар готовий до використання.
Використовують настій проти борошнистої роси. Обробляють рослини перед цвітінням до появи борошнистої роси, або при її очікуванні (залежно від вирощуваного сорту, погодних умов року), обприскують і після плодоношення.
Рецепт приготування настою: на 3 л води беруть 1 кг сіна і витримують протягом трьох діб. Настій проціджують і розбавляють, доливаючи на 1 л настою 3 л води.
Більше про вирощування суниці та інших ягід читайте у книжці: «ЯГІДНІ КУЛЬТУРИ В УКРАЇНІ». Автори: Марковський В.С., Бахмат М.І.
Рекомендовані товари!