Хочете мати на своїй ділянці цілющу рослину, яка ще й прикрашатиме ділянку? Посадіть аронію!
Це яскрава й дуже смачна ягода. Вона нормалізує тиск, рівень холестерину та вагу, налагодить роботу кишківника, жовчного міхура й печінки, знизить кислотність та активізує дію шлункового соку, допоможе запобігти захворюванням щитоподібної залози, виведе токсини й солі важких металів, позбавить набряків і спазмів, зміцнить організм. Соком можна змащувати ділянки шкіри, які уражені опіками.
⌂ Фото: Аронія лікує гіповітаміноз, анемію, хвороби жовчного міхура та багато інших
У плодах є багато антоціанів, тобто рослинних барвників – незамінних антиоксидантів. Вони мають бактерицидну дію, нормалізують згортання крові, зміцнюють судини й тканини сітківки ока, зменшують ламкість капілярів, а також їх застосовують для профілактики онкозахворювань. В аронії більше дубильних речовин та органічних кислот, ніж у мандаринах, малині та порічках. До речі, ця рослина дуже щедра на йод, якого приблизно стільки, як у йодному рекордсмені – фейхоа!
Диво-ягоду можна вживати навіть діабетикам, оскільки містить речовини, які стимулюють вироблення інсуліну підшлунковою залозою і сприяють кращому засвоєнню глюкози організмом.
⌂ Фото: Сік із аронії стимулює травні процеси, тонізує і очищає організм
Корисне в аронії ВСЕ: ягоди, кора, листя! Наприклад, з листя і кори готують лікувальні відвари та настоянки, а із чорних ягідок вийдуть смачні й ароматні джеми, варення, соки, мармелад. Тільки-но уявіть, скільком хворобам можна запобігти завдяки лише одній рослині!
Аронія чорноплідна чудово росте на всіх типах ґрунту, крім важких, витримує посуху та дуже низьку й тривалу температуру, тому її не вкривають. Попри те, щоб отримати відмінний урожай, культуру треба поливати в період утворення плодів, які достигають у серпні-вересні. З лікувальною ціллю використовують стиглі свіжі або сушені ягоди, які збирають у вересні-жовтні. Сушать просто неба або в сушарках при температурі 40-50 °С.
⌂ Фото: Скуштуйте вино з аронії – смак супер!
Відео: Про користь аронії
Розповів селекціонер, професор кафедри садівництва ім. проф. В. Л. Симиренка Національного університету біоресурсів і природокористування України, доктор сільськогосподарських наук Володимир Меженський
Загальнозміцнювальний напій: 2-4 столові ложки сухих ягід залити двома склянками окропу, настоювати протягом доби. Вживати за пів години до їди тричі на день по пів склянки.
Для зниження артеріального тиску (при гіпертонії першого й другого ступенів) пийте сік із ягід (не більше ніж 50 мл) тричі на день за пів години до їди протягом десяти днів.
У разі гіповітамінозу або недокрів’я варто споживати щодня 250 грамів свіжої аронії двічі або тричі на день.
Для лікування атеросклерозу судин щодня за 30 хвилин перед їдою варто з’їдати перетерті із цукром і медом ягоди.
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 3/2024
АКЦІЯ! Кожному замовнику аронії даруємо книгу "Аронія чорноплідна на Україні!" (АКЦІЯ ДІЄ ДО 31.12.24 р.)
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Аронія (Горобина чорноплідна) Вікінг (ОКН-230(2-4л))
У наявності
Саджанець Калина Коралова (ОКН-635(2-4л))
У наявності
Саджанець Аронія (Горобина чорноплідна) Nero (ОКН-237(2-4л))
У наявності
Саджанець Горобина звичайна (ОКН-2865(2-4л))