Збагачуємо раціон плодами українських сортів актинідії (журнал «СонцеСад» 3/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
31.08.2023

Актинідію або мініківі давно вирощують в Україні, але вона досі малопоширена в садівництві. Останніми роками садівники-аматори та власники господарств дедалі більше цікавляться цією культурою.

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

 

Корисни властивості актинідії

Актинідія – це цінна декоративна, лікарська та плодова рослина, корисні властивості плодів якої обумовлені високим вмістом біологічно активних речовин, зокрема вітамінів С, Е, К, органічних кислот, токоферолів, каротиноїдів, флавоноїдів та багатим мінеральним складом. Актинідія ідеально відповідає запитам як споживача, так і виробника, вирізняючись високою зимостійкістю, щорічним рясним плодоношенням та невибагливістю до умов зростання. До того ж її культивують без застосування пестицидів, а тому плоди актинідії є екологічно чистими, що на сьогодні надзвичайно важливо.

Плоди актинідії мають солодко-кислий смак та приємний аромат. Вони вживаються свіжими, замороженими, використовуються для виготовлення сухофруктів, смачних компотів, соків, джемів, пастили, вина, варення.

⌂ Фото: Надія Скрипченко, старша наукова співробітниця відділу акліматизації плодових рослин ботанічного саду

 

Нові українські сорти актинідії

В результаті багаторічних інтродукційних та селекційних досліджень, які ведуться в Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка НАН України, одержано 20 високопродуктивних сортів актинідії з різними термінами достигання плодів. – Усі сорти актинідії, виведені в нашому ботанічному саду, вирізняються високою зимостійкістю, достатньою та високою врожайністю, стійкістю проти хвороб – розповідає Надія Скрипченко, старша наукова співробітниця відділу акліматизації плодових рослин ботанічного саду.

Серед них і нові сорти актинідії, які нещодавно з’явилися в Державному реєстрі рослин України – Перлина саду, Надія та Катруся. Це сорти, одержані в результаті схрещування актинідій A. purpurea та A. arguta.  Рослини щороку дають рясний урожай смачних плодів.

Перлина саду

Сорт вирізняється надраннім строком достигання плодів – ягоди Перлини саду можна вживати вже з другої декади серпня, в той час як плоди більшості сортів актинідії достигають лише в середині вересня.

Плоди масою 6–8 г зеленого кольору з соковитим солодко–кислим м’якушем. Зазвичай плоди з ранніми строками достигання накопичують незначну кількість цукру, проте ягоди даного сорту характеризуються досить солодким смаком.

Сорт актинидии Перлина саду

⌂ Фото: Сорт актинидії Перлина саду

Надія

Сорт актинидії Надія виведений шляхом відбору серед сіянців гібридного походження (сорт Пурпурова садова х А. arguta) у 1998 р. Плоди видовжено–округлі з інтенсивним пурпурово-фіолетовим забарвленням та сизуватим напиленням, одномірні, довжиною до 35 мм і шириною до 22 мм, масою 10-12 г. Основа плоду округла без заглиблення, верхівка округла з залишками приймочок квітки, довжина плодоніжки 25-35 мм. М’якуш соковитий, темно–фіолетовий, пріснувато–солодкий, серцевина яскраво-пурпурова. Серед пурпуровоплідних сортів актинідії плоди цього сорту достигають в найранішні терміни – у першій декаді вересня, при достиганні не опадають.

Сорт актинидии Надія

⌂ Фото: Сорт актинидії Надія

Катруся

Особливістю сорту актинидії Катруся є гарне яскраво-малинове забарвлення плодів та їх гармонійний цукерковий смак. Ягоди широко-еліптичні масою 9-11 г, плодоніжка довжиною 20-35 мм. При достиганні шкірочка світло-рожева, м’якуш зелений з малиновими вкрапленнями, соковитий, вишуканого смаку. Серцевина кремова з червоними прожилками. Плоди достигають в середині вересня, при достиганні не опадають.

Сорт актинидии Катруся

⌂ Фото: Сорт актинидії Катруся

Сорти української селекції зазвичай рекомендуються для вирощування в степовій та лісостеповій зонах за умови достатнього зволоження, але вже сьогодні рослини добре ростуть і щедро плодоносять в різних куточках нашої країни – на Житомирщині, Сумщині, Чернігівщині, Одещині, Дніпропетровщині.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Дарина Дубинка

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 3/2023

Купити саджанці актинідії

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Коли обрізати та підживлювати актинідію навесні та восени 2024 року
Ця багаторічна ліана, хоч і адаптувалась до українських зим, досі вельми вимоглива до клімату. Щоб актинідія змогла спокійно перезимувати, культуру слід гарненько підготувати до морозів. Починають це робити вже восени
Рецепти з актинідії
Насправді ж росте деревоподібна ліана — актинідія, але її плоди — копія ківі кисло-солодкі ягоди з ніжною м'якоттю. Як і де використовують її корисні властивості
Вирощуємо актинідію
Нюанси вирощування актинідії від фахівця
Вирощування актинідії в Україні
Актинідія, вирощування та користь (СС.1/21)
Актинідія — що це за рослина
Актинідія — дуже цікава ліана, її стебло обвиває опори … проти годинникової стрілки. Деякі особливості вирощування цієї рослини
Актинідія: вирощування
Як посадити актинідію, як вирощувати актинідію на шпалері, як правильно обрізати актинідію, — поради від експерта «СонцеСаду»
Актинідія — міні-ківі у вашому саду
Про види та вирощування актинідії розповідає експерт «СонцеСаду» Анастасія Голубенко
Актинідія: вирощування на опорі
Продуктивний потенціал актинідії може бути реалізований лише за умови її вирощування на опорах

Рекомендовані товари!