Мікрогрін — просто та корисно

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.12.2021

Споживати мікрозелень тепер модно. І недарма, бо корисних речовин у ній міститься набагато більше, ніж у звичайних рослинах. Дмитро Брицов, агроном ТОВ «Дедденс Агро», як кажуть, зуби з’їв на мікрогріні й завжди щедро ділиться досвідом.

⌂ Фото: Дмитро Брицов 

Освітлення для вирощування мікрозелені

Вирощувати мікрозелень, як зауважує Дмитро Брицов, — просто.
— Обов’язкова умова — досвічування восени, взимку та навесні. Можна використовувати звичайні лампи або люмінесцентні зі спеціальним спектром, краще натрієві, але вони досить енергозатратні, LED лампи мають найбільшу ефективність, та це досить дорога початкова інвестиція. Звичайні люмінесцентні теж підійдуть, хоча в них менше потрібного спектра, тож результат буде трохи гірший.
Мікрозелень не потребує високої температури. Щоб насіння проросло, досить +10–15⁰С, залежно від того, які саме культури посіяли, — пояснює Дмитро Брицов.

 

Які рослини підходять для вирощування мікрогріну

— Вирощувати можна багато різних культур, майже всі відомі овочеві та зернові, починаючи з групи звичайних салатів, — окреслює спектр можливостей для експериментів із мікрогріном агроном. — Це може бути звичайна редиска, гірчиця, зелена цибуля, зелений горошок, навіть червоний бурячок. Найкращий для мене мікрогрін — із соняшника. Він солодкуватий, дуже смачний. Ми пробували також сочевицю, льон. Теж справжня смакота!

Однак є виняткові культури, з яких Дмитро Брицов не рекомендує вирощувати мікрогрін. Насамперед пасльонові, зелень яких частково отруйна: томати, баклажани, перці.

⌂ Фото: Дуже смакує мікрозелень в салатах

 

Насіння для мікрогріну

Дмитро Брицов наголошує, що для вирощування мікрогріну можна купувати насіння різних рослин, але тільки не протруєне! Це обов’язкова умова, бо через два-три тижні або через місяць після сходів вживатимете мікрозелень. Тому оброблені насінини використовувати не можна.

Кожна культура має певний період вирощування на мікрогрін і потребує відповідного температурного режиму. Наприклад, із насіння цибулі мікрозелень росте довше та за нижчої температури, щоб вона не вилягала. Це може бути 10–17⁰С, найкраще — у межах 12–15⁰С. Щоб зелена цибуля досягла потрібного розміру та смаку, треба три-чотири тижні. Редисці досить 10–12 днів, соняшникові — два або три тижні після сходів. Термін вирощування напряму залежить від температурного режиму.

 

Особливості посіву та вирощування мікрозелені (покрокова інструкція)

Крок 1

Для вирощування мікрозелені візьміть ємність із низькими стінками: звичайний лоток, харчовий контейнер, пінетку для ягід чи тацю для їжі. Не використовуйте паперові ємності, які розмокнуть. Що нижчими будуть стінки ємності, то простіше вирощувати зелень.

⌂ Фото: Для вирощування мікрозелені беруть ємність із низькими стінками

— Беремо лляний килимок, тобто звичайну лляну тканину, яку можна купити в магазині, або ж будь-який інший досить волокнистий натуральний матеріал. Головне — він має добре утримувати вологу, тому синтетика не підійде. Килимок вирізаємо відповідно до розміру ємності. Замочуємо його у воді десь на хвилинку: за цей час вбере необхідну кількість вологи. Потім вода має трохи стекти, аби килимок не був занадто мокрий.
Замість льону для вирощування мікрогріну також використовують кокосовий субстрат. Його замочують і розстилають тонким шаром завтовшки близько сантиметра.
Не раджу використовувати агроволокно. Не бажано також використовувати ґрунт, бо він забруднить рослини, які вам доведеться обмивати, — каже спеціаліст.

Крок 2

На килимок або кокосовий субстрат тонким шаром розкладаємо насіння так, щоб насінини щільно прилягали одна до одної. І найважливіше: дно посудини вистеліть зернятками рівномірно!

Крок 3

— Прикрийте насіння, наприклад, поліетиленовою плівкою або будь-якою кришкою, зокрема з контейнера для їжі, якщо використовуватимете його для вирощування мікрозелені. Раз на день обприскуйте висіяне з ручного пульверизатора. І знову прикривайте кришкою. Під час проростання кілька днів ємність може бути в темряві.

Крок 4

— Коли насіння проросте, виставте його на світло: мікрозелень потребує додаткового освітлення, тож доведеться досвічувати лампами.

Важливі застереження!!!

Для вирощування не застосовують жодних добрив. Тільки посуд, субстрат або натуральна тканина, насіння і вода.

Для обприскування можна застосовувати дуже слабкий розчин перекису водню. Наприклад, чайну ложку на літр води. Це сприятиме профілактиці кореневих гнилей, грибкових захворювань. Дія цього розчину на рослини мінімальна, нічого шкідливого в ньому нема, мікрозелень буде екологічно чиста, — підкреслює Дмитро Брицов.

⌂ Фото: При вирощуванні мікрозелені потрібно дотримуватися деяких правил

 

Головні правила вирощування мікрогріну

— сіємо непротруєне насіння;
— розподіляємо насінини рівномірно;
— пророщене насіння обов’язково досвічуємо;
— щоденно обприскуємо рослини, за потреби додатково підливаємо водою;
— не застосовуємо добрив.

Купити насіння мікрозелені

Зміст статей журналу СонцеСад №4/2021

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Чому варто сіяти мангольд
Ця невибаглива культура на грядці та як інгредієнт у раціоні — реальний крок до збагачення асортименту вітамінної продукції упродовж усього року (СС. 2/2023)
Сіємо петрушку на зиму у 2024 році
Варто купувати насіння петрушки і сіяти на зиму, щоб уже ранньою весною насолоджуватись стравами з додаванням цієї запашної рослини. До того ж ця культура добре витримує холод, тому її урожайність майже завжди висока
Придивіться до лободи — її шанували давні греки
Не поспішайте недооцінювати лободу, і записувати її в бур'яни. Це одна з таких рідкостей, коли культурна рослина ще виглядає розкішно. А яка вона корисна!
Пастернак під зиму: посів восени 2024 року
Щоб отримати ідеальний врожай, треба сіяти пастернак саме під зиму
Що посієш — те й пожнеш: як правильно підготувати ґрунт і насіння овочів для посадки навесні та восени
Про підготовку ґрунту для висівання насіння різних овочевих культур, про те, як правильно проростити насіння для дружніх сходів, і, зрештою, про те, як за цими сходами (або розсадою) доглядати, розповідає експерт СонцеСаду
Кріп — завжди молодий: як виростити кріп у себе на городі без проблем
Що потрібно врахувати, щоб виростити соковитий, ароматний та смачний кріп у себе на ділянці, розкажуть експерти «СонцеСаду»
Сіємо зелень восени
Деякі овочеві культури можна сіяти восени, під зиму. Тоді свіжа зелень, стійка до хвороб і шкідників, з'явиться на вашому столі на 10–15 днів раніше
Петрушка. І вершки, і корінці — на благо
Це надзвичайно цінна ароматично-смакова та лікарська культура. Крім того, знаючи технологію її вирощування, можна отримати непоганий прибуток
Спеції. І смакують, і лікують
Кожна зі спецій не лише надає особливого смаку і аромату стравам, а і має особливі властивості, що сприяють оздоровленню

Рекомендовані товари!

Мікрозелень Базилік мікс за 5 г

У наявності

Мікрозелень Базилік мікс за 5 г (ЕМК-2)

30.6грн.

36грн.

Термін дозрівання ультраранній
Фасування міні-упаковка
Вид Базилік
Упаковка
Мікрозелень «Редька Дайкон» за 10 г

У наявності

Мікрозелень «Редька Дайкон» за 10 г (ЕМК-5)

22.1грн.

26грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду овально-приплюснута
Фасування міні-упаковка
Вид Редька
Упаковка
Мікрозелень Редис мікс за 10 г

У наявності

Мікрозелень Редис мікс за 10 г (ЕМК-10)

30.6грн.

36грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Вид Редис
Упаковка
Мікрозелень Рукола Мікс за 10 г

У наявності

Мікрозелень Рукола Мікс за 10 г (ЕМК-11)

30.6грн.

36грн.

Термін дозрівання ультраранній
Фасування міні-упаковка
Вид Рукола
Упаковка
Мікрозелень Жито органічне за 50 г

У наявності

Мікрозелень Жито органічне за 50 г (ЕМК-14)

22.1грн.

26грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Вид Жито
Упаковка
Мікрозелень Маш органічний (Боб Мунг) за 50 г

У наявності

Мікрозелень Маш органічний (Боб Мунг) за 50 г (ЕМК-16)

28.9грн.

34грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Вид Маш
Упаковка
Мікрозелень Льон коричневий органічний за 50 г

У наявності

Мікрозелень Льон коричневий органічний за 50 г (ЕМК-15)

27.2грн.

32грн.

Термін дозрівання ультраранній
Фасування міні-упаковка
Вид Льон
Упаковка
Мікрозелень Нут органічний за 50 г

У наявності

Мікрозелень Нут органічний за 50 г (ЕМК-17)

27.2грн.

32грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Вид Нут
Упаковка
Мікрозелень Капуста+Мізуна мікс за 10 г

У наявності

Мікрозелень Капуста+Мізуна мікс за 10 г (ЕМК-19)

22.1грн.

26грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Вид Капуста
Упаковка
Мікрозелень Салат Мікс за 10 г

У наявності

Мікрозелень Салат Мікс за 10 г (ЕМК-22)

30.6грн.

36грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Вид Салат
Упаковка