Наш герой – садівник із великим досвідом Михайло Костюк – вирощує на Львівщині культуру, яка нанизала на себе, як намистини, і гордо носить усі нагороди «НАЙ-»: одне з НАЙДОРОЖЧИХ, НАЙРІДКІСНІШИХ, НАЙНЕВИБАГЛИВІШИХ, НАЙБІЛЬШ ЛІКУВАЛЬНИХ, НАЙНЕЗВИЧНІШИХ дерев – чорний горіх!
⌂ Фото: Михайло Костюк біля чорного горіха
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
«Українці активно саджають волоський горіх, але про чорний знають дуже мало...» – зауважує фахівець і люб’язно проводить нас у свій розкішний сад, порівнюючи характери цих поважних родичів.
– Чорний горіх чи Американський горіх – це батько всіх горіхів на планеті! Про волоський горіх знають усі. Волохи – це ті самі греки, які привозили нам марципани. 600-700 років до н. е. до Херсонеса принесли перші грецькі горіхи. Найперші горіхи самі іммігрували по воді до інших континентів. Вони росли біля річок, падали й у солоній воді всмоктували вологу, набували певної фізіологічної структури. Горіхи були або міцнішими, або м’якшими.
Чи знаєте ви про те, що грецький загине, якщо тримати його в солоній воді до трьох годин, а чорний може витримати навіть тоді, коли температура води становить від -40°С до +65°С; волоський при мінус 27°С ледве виживає? Перевірено: чорний горіх чудово приживається в умовах нашої місцевості, де може бути до 40 градусів морозу, вологість 80-90%!
✔ Чорний горіх – це батько всіх горіхів на планеті.
✔ У ядрі аскорбінової кислоти (вітаміну С) в 50 разів більше, ніж у цитрусових.
✔ Лікує хвороби шкіри, усі стадії раку, загоює рани, підвищує потенцію.
✔ Листя і деревина дають десятки тисяч доларів доходу.
⌂ Фото: Ось так виглядає горіх, очищений від околоплоднику
Відео про поради по вирощуванню чорного горіха
– Невже витривалість чорного горіха до температурних гойдалок так вразила Вас, що вирішили його вирощувати?
– Чорний горіх – це справжня бомба! Я зосередив увагу на цій культурі через швидкий ріст (до 70 см за рік), стабільність плодоношення, а також тому, що ніша вирощування порожня не тільки в Україні, а й у Європі (на його батьківщині – у Північній Америці – зареєстровано до 15 тисяч га насаджень, а в нас – лише 1540 дерев. Загалом у світі є лише 1,5% цих горіхів). Його корисне листя заслуговує окремої нагороди! Можна готувати з нього настоянки чи заварювати чаї. Чорний горіх лікує хвороби шкіри (наприклад, псоріаз), білокрів’я, усі стадії раку, туберкульоз, нормалізує рівень глюкози в крові, сприяє загоєнню ран, підвищує потенцію. А ось про тріщини на п’ятах, дуже поширену проблему, – годі й говорити.
Запевняю вас, що листя не тільки корисне для організму, а й зробить товстішим ваш гаманець. Чотири гілочки – це близько 150 грамів. А кілограм листя коштує 28 доларів! Уявіть, що гроші шарудять прямісінько під вашими ногами! Поки дерево росте, ви вже отримуєте прибуток. Листя продають або готують із нього різні настої.
Цінною є і деревина з горіха. Якщо дерево діаметром 20 см і заввишки чотири метри, то можна заробити до 260 тисяч гривень. За кубометр сухої дошки чорного горіха можна отримати до шість тисяч доларів. Назвіть мені ще одну таку культуру в Україні, яка може похвалитися цими перевагам!
– І справді, яке неочікуване джерело доходів! А коли і як правильно збирати листя?
– Сьогодні, 19 жовтня, п’ять градусів морозу. Саме у такий період горіхи набувають солоду. Вони набралися цукрів і готові до зимової сплячки. Перевірити, чи вже можна зривати листя, дуже легко. Якщо горіх не набрався солоду – не відпустить свого хвостика. Листки, які важко вирвати, залишаємо на дереві. Завдяки краплям роси чи інею листя ароматніше, адже воно витягує з тканини поживні речовини наверх. Якби читачі могли відчути цей смак! Ніби дрібничка, але такий приємний запах, що ні з чим не порівняєш! Погодьтеся, горіх як яблуко – найгарніше і найсмачніше, коли хоча б раз змерзло.
⌂ Фото: Чорний або Американський горіх на дереві
У листі найбільше цукрів і ферментів, стиглих ефірних олій ... і полетів снігопад, – щиро усміхаючись і потрушуючи дерево, жартує Михайло Костюк і зауважує: – Опалі листки та плоди на дистиляцію (квасіння) збирати не можна, бо, пролежавши на землі добу, вони будуть уражені грибками та бактеріями, а це зіпсує смак. Краще простилати брезент і струшувати.
Відео про переваги чорного горіха
Для сушіння треба заготовляти листя до 22 червня. Якщо пізніше, то його смак зміниться – стане ніжнішим. Але, на жаль, листя втратить корисні властивості, бо цукри формуватимуться для стовбура, а не для нього. Після перших приморозків листки набувають шоколадно-кавового смаку. Найкраще збирати їх уранці – із четвертої години, щоб сонце не встигло обсушити. Тоді просто бомбезний смак!
⌂ Фото: Листя чорного горіха при морозі стає солодшим
– А можете його описати?
– Це справжнє райське задоволення. Ми презентували в Коломиї напій, де були учасники й сомельє з усіх куточків України. Ми не сказали, з чого він, а просто давали куштувати. І що, думаєте вгадали? Ні! Ніхто навіть не здогадався. Усі були шоковані, що з листя горіха вийшов такий ніжний приємний смак.
⌂ Фото: Красива тумбочка з деревини чорного горіха
– Ви так цікаво розповідаєте, що читачі обов’язково захочуть дізнатися про схему садіння цього чудо-дерева, якою просимо з нами поділитися!
– Якщо посадити за схемою 5х5 м, то неврожайного року горіх дасть від 13 т із 1 га, сприятливого (третього, четвертого) – до 30 т з 1 га. Технологія вирощування проста: найголовніше – не допустити заростання бур’янами перші три місяці. Беремо культиватор, яким зазвичай підгортаємо картоплю, і розпушуємо ґрунт уздовж рядів. Тоді чорний горіх отримує кисень та поживні речовини. Найважливіше – ретельно доглядати його три місяці. Далі горіхові ніщо не загрожує.
⌂ Фото: Листя чорного горіха використовуються для приготування концентрату, який потім можна додавати до кон'яку чи інших напоїв
– Листя Вашого горіха нічим не вражене. У чому секрет?
– У чудодійній силі мікоризи. Трюфель живиться всіма мікроелементами із землі. Він допомагає горіхові рости. Жодних добрив я не вношу. Раніше додавав до горіхів біологічні та хімічні препарати. Різниця величезна: cтовідсотково залишаються часточки мікоризи в землі та знову виростають красиві дерева. Поле оновлюється. Мікориза – прихований батько, який завжди оберігає сина-горіха. Хоча він не виділяється, але дає чудовий результат. Якщо на грецькому пооблітало листя, то чорний горіх – герой до кінця.
⌂ Фото: Фахівець не засмучується, що руки чорні від горіхів, жартує, що зате душа чиста
– Чи виготовляєте щось із самих горіхів?
– Замочую горіхи в мінеральний воді та спирті. Вода цінна, бо в такому середовищі горіх виділяє консервант юглон. Плоди вже не використовують удруге.
Що довше настоюєте, то міцнішим стає напій. Напій на воді може зберігатися протягом двох чи трьох тижнів, а на спирті – аж до 100 років! Ось таким є чорне золото! Вартість настою захмарна – 3200 грн за літр концентрату. Напій насичує організм елементами, яких бракує. Така ціна вашого здоров’я, – показує чорні руки й зізнається, що жодні рукавиці не витримують – згорають від окислення. – Коли хтось бачить їх уперше, то може сказати: «Які брудні руки!», на що я жартома відповідаю: «Зате душа чиста!»
Відео: «Листя чорного горіха: цінність та способи використання»
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Анна Калініченко
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Волоський горіх Буковинська Бомба (ІГГ-2)
У наявності
Саджанець Грецький горіх Прикарпатський (ОКН-3650(10-12л))
У наявності
Саджанець Горіх щеплений Подільський (ОКН-3693(2-4л))
У наявності
Саджанець Горіх щеплений Стрижавський паперовий (ОКН-3694(2-4л))