Чорний горіх як бізнес

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
02.02.2024

Наш герой – садівник із великим досвідом Михайло Костюк – вирощує на Львівщині культуру, яка нанизала на себе, як намистини, і гордо носить усі нагороди «НАЙ-»: одне з НАЙДОРОЖЧИХ, НАЙРІДКІСНІШИХ, НАЙНЕВИБАГЛИВІШИХ, НАЙБІЛЬШ ЛІКУВАЛЬНИХ, НАЙНЕЗВИЧНІШИХ дерев – чорний горіх!

Михайло Костюк

⌂ Фото: Михайло Костюк біля чорного горіха

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

«Українці активно саджають волоський горіх, але про чорний знають дуже мало...» – зауважує фахівець і люб’язно проводить нас у свій розкішний сад, порівнюючи характери цих поважних родичів.

– Чорний горіх чи Американський горіх – це батько всіх горіхів на планеті! Про волоський горіх знають усі. Волохи – це ті самі греки, які привозили нам марципани. 600-700 років до н. е. до Херсонеса принесли перші грецькі горіхи. Найперші горіхи самі іммігрували по воді до інших континентів. Вони росли біля річок, падали й у солоній воді всмоктували вологу, набували певної фізіологічної структури. Горіхи були або міцнішими, або м’якшими.

Чи знаєте ви про те, що грецький загине, якщо тримати його в солоній воді до трьох годин, а чорний може витримати навіть тоді, коли температура води становить від -40°С до +65°С; волоський при мінус 27°С ледве виживає? Перевірено: чорний горіх чудово приживається в умовах нашої місцевості, де може бути до 40 градусів морозу, вологість 80-90%!

Чорний горіх – це батько всіх горіхів на планеті.

У ядрі аскорбінової кислоти (вітаміну С) в 50 разів більше, ніж у цитрусових.

Лікує хвороби шкіри, усі стадії раку, загоює рани, підвищує потенцію.

Листя і деревина дають десятки тисяч доларів доходу.

Ось так виглядає горіх, очищений від околоплоднику

⌂ Фото: Ось так виглядає горіх, очищений від околоплоднику

Відео про поради по вирощуванню чорного горіха

Невже витривалість чорного горіха до температурних гойдалок так вразила Вас, що вирішили його вирощувати?

– Чорний горіх – це справжня бомба! Я зосередив увагу на цій культурі через швидкий ріст (до 70 см за рік), стабільність плодоношення, а також тому, що ніша вирощування порожня не тільки в Україні, а й у Європі (на його батьківщині – у Північній Америці – зареєстровано до 15 тисяч га насаджень, а в нас – лише 1540 дерев. Загалом у світі є лише 1,5% цих горіхів). Його корисне листя заслуговує окремої нагороди! Можна готувати з нього настоянки чи заварювати чаї. Чорний горіх лікує хвороби шкіри (наприклад, псоріаз), білокрів’я, усі стадії раку, туберкульоз, нормалізує рівень глюкози в крові, сприяє загоєнню ран, підвищує потенцію. А ось про тріщини на п’ятах, дуже поширену проблему, – годі й говорити.

Запевняю вас, що листя не тільки корисне для організму, а й зробить товстішим ваш гаманець. Чотири гілочки – це близько 150 грамів. А кілограм листя коштує 28 доларів! Уявіть, що гроші шарудять прямісінько під вашими ногами! Поки дерево росте, ви вже отримуєте прибуток. Листя продають або готують із нього різні настої.

Цінною є і деревина з горіха. Якщо дерево діаметром 20 см і заввишки чотири метри, то можна заробити до 260 тисяч гривень. За кубометр сухої дошки чорного горіха можна отримати до шість тисяч доларів. Назвіть мені ще одну таку культуру в Україні, яка може похвалитися цими перевагам!

І справді, яке неочікуване джерело доходів! А коли і як правильно збирати листя?

 – Сьогодні, 19 жовтня, п’ять градусів морозу. Саме у такий період горіхи набувають солоду. Вони набралися цукрів і готові до зимової сплячки. Перевірити, чи вже можна зривати листя, дуже легко. Якщо горіх не набрався солоду – не відпустить свого хвостика. Листки, які важко вирвати, залишаємо на дереві. Завдяки краплям роси чи інею листя ароматніше, адже воно витягує з тканини поживні речовини наверх. Якби читачі могли відчути цей смак! Ніби дрібничка, але такий приємний запах, що ні з чим не порівняєш! Погодьтеся, горіх як яблуко – найгарніше і найсмачніше, коли хоча б раз змерзло.

⌂ Фото: Чорний або Американський горіх на дереві

У листі найбільше цукрів і ферментів, стиглих ефірних олій ... і полетів снігопад, – щиро усміхаючись і потрушуючи дерево, жартує Михайло Костюк і зауважує: – Опалі листки та плоди на дистиляцію (квасіння) збирати не можна, бо, пролежавши на землі добу, вони будуть уражені грибками та бактеріями, а це зіпсує смак. Краще простилати брезент і струшувати.

Відео про переваги чорного горіха 

Для сушіння треба заготовляти листя до 22 червня. Якщо пізніше, то його смак зміниться – стане ніжнішим. Але, на жаль, листя втратить корисні властивості, бо цукри формуватимуться для стовбура, а не для нього. Після перших приморозків листки набувають шоколадно-кавового смаку. Найкраще збирати їх уранці – із четвертої години, щоб сонце не встигло обсушити. Тоді просто бомбезний смак!

Листя чорного горіха при морозі стає солодшим

⌂ Фото: Листя чорного горіха при морозі стає солодшим

А можете його описати?

– Це справжнє райське задоволення. Ми презентували в Коломиї напій, де були учасники й сомельє з усіх куточків України. Ми не сказали, з чого він, а просто давали куштувати. І що, думаєте вгадали? Ні! Ніхто навіть не здогадався. Усі були шоковані, що з листя горіха вийшов такий ніжний приємний смак.

Красива тумбочка з деревини чорного горіха

⌂ Фото: Красива тумбочка з деревини чорного горіха

Ви так цікаво розповідаєте, що читачі обов’язково захочуть дізнатися про схему садіння цього чудо-дерева, якою просимо з нами поділитися!

– Якщо посадити за схемою 5х5 м, то неврожайного року горіх дасть від 13 т із 1 га, сприятливого (третього, четвертого) – до 30 т з 1 га. Технологія вирощування проста: найголовніше – не допустити заростання бур’янами перші три місяці. Беремо культиватор, яким зазвичай підгортаємо картоплю, і розпушуємо ґрунт уздовж рядів. Тоді чорний горіх отримує кисень та поживні речовини. Найважливіше – ретельно доглядати його три місяці. Далі горіхові ніщо не загрожує.

Листя чорного горіха використовуються для приготування концентрату, який потім можна додавати до кон'яку чи інших напоїв

⌂ Фото: Листя чорного горіха використовуються для приготування концентрату, який потім можна додавати до кон'яку чи інших напоїв

Листя Вашого горіха нічим не вражене. У чому секрет?

– У чудодійній силі мікоризи. Трюфель живиться всіма мікроелементами із землі. Він допомагає горіхові рости. Жодних добрив я не вношу. Раніше додавав до горіхів біологічні та хімічні препарати. Різниця величезна: cтовідсотково залишаються часточки мікоризи в землі та знову виростають красиві дерева. Поле оновлюється. Мікориза – прихований батько, який завжди оберігає сина-горіха. Хоча він не виділяється, але дає чудовий результат. Якщо на грецькому пооблітало листя, то чорний горіх – герой до кінця.

Фахівець не засмучується, що руки чорні від горіхів, жартує, що зате душа чиста

⌂ Фото: Фахівець не засмучується, що руки чорні від горіхів, жартує, що зате душа чиста

– Чи виготовляєте щось із самих горіхів?

– Замочую горіхи в мінеральний воді та спирті. Вода цінна, бо в такому середовищі горіх виділяє консервант юглон. Плоди вже не використовують удруге.

Що довше настоюєте, то міцнішим стає напій. Напій на воді може зберігатися протягом двох чи трьох тижнів, а на спирті – аж до 100 років! Ось таким є чорне золото! Вартість настою захмарна – 3200 грн за літр концентрату. Напій насичує організм елементами, яких бракує. Така ціна вашого здоров’я, – показує чорні руки й зізнається, що жодні рукавиці не витримують – згорають від окислення. – Коли хтось бачить їх уперше, то може сказати: «Які брудні руки!», на що я жартома відповідаю: «Зате душа чиста!»

Відео: «Листя чорного горіха: цінність та способи використання»

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Анна Калініченко

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 1/2024

Купити саджанці горіха чорного американського

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Технологія вирощування гарбузів
Про технологію вирощування гарбузів розповідає Володимир Заверталюк
Закладаємо горіховий сад
Щоб виростити горіхове дерево, треба вибрати якісні саджанці, правильно посадити та ретельно доглядати за ними. Детальніше про це розповість наша експертка агроном-консультант «СонцеСаду» Юлія Перхун
Як виростити інжир. Поради досвідченого садівника
Виростити інжир, субтропічну рослину у помірно континентальному кліматі України цілком можливо. Досвідчений садівник Володимир Щиголь поділився із читачами журналу «СонцеСад» 
Каштан їстівний: користь та використання
Всі частини їстівного каштану можуть бути використані для профілактики захворювань людини або як лікарські засоби, а також для створення дивовижних страв
Горіх скороплідний — для користі й достатку
Як відомо, горіхи дуже поживні й корисні для здоров’я. А ще на них можна вигідно заробити. «Я переконалася в цьому із власного досвіду», — стверджує Лариса Марущак
Лікувальні рецепти з волоських горіхів
У народній медицині існує багато рецептів лікувальних засобів з волоських горіхів проти гіпертонії. Вибирайте на свій смак
Делікатес із зелених горіхів
Одна-дві ложки цієї смакоти до чаю за сніданком або вечерею додадуть вам енергії та стануть ефективною профілактикою хвороб серцево-судинної, сечостатевої й ендокринної систем
Мигдаль: посадка та догляд
Ви милуватиметеся чудовим цвітом і смакуватимете смачними горішками, якщо вивчите правила догляду за мигдалем
Бізнес на волоських горіхах. Не сад, а цілий ліс
Волоський горіх — рослина, на якій можна заробити завжди. А якщо з розумом, то й чимало. Лишень на одному гектарі ця культура є надійною інвестицією у майбутнє.

Рекомендовані товари!

Саджанець Грецький горіх Прикарпатський

У наявності

Саджанець Грецький горіх Прикарпатський (ОКН-3650(10-12л))

300грн.
Маса плоду/грона 15 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкуватий, ароматний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець Горіх щеплений Подільський

У наявності

Саджанець Горіх щеплений Подільський (ОКН-3693(2-4л))

550грн.
Маса плоду/грона 22-26 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець Горіх щеплений Стрижавський паперовий

У наявності

Саджанець Горіх щеплений Стрижавський паперовий (ОКН-3694(2-4л))

550грн.
Маса плоду/грона 12-16 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання ранньосередній
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець Горіх щеплений Прем'єр

У наявності

Саджанець Горіх щеплений Прем'єр (ОКН-3695(2-4л))

550грн.
Маса плоду/грона 20-22 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер