Фундук: як вирощувати, щоб урожаю було втричі більше

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
23.01.2025

Головне — правильно сформувати крону фундука, щоб отримати сильні пагони, які рясно заплодоносять. Досвідом такого мистецтва поділився Ігор Цибенко, голова фермерського господарства «Батьків сад».

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

Фундук — невибаглива культура, яка росте на Землі ще від періоду танення льодовиків, тому й пристосовується до будь-яких кліматичних умов. Щоправда, тоді не було таких розкішних сортів, як тепер! 

— Коли розпочинають формування фундука?

— Обрізати фундук треба одразу ж першого року вирощування. Найкращий урожай утворюється саме на молодих приростах (завдовжки 30-50 см). На дворічній деревині плодів менше. Тому прирости мають бути завжди.

Відео: Як правильно формувати крону фундука

Розповідає Ігор Цибенко

Ви — прихильник інтенсивної технології вирощування фундука. Які її переваги?

— Урожайність фундука залежить, зокрема, від щільності насадження: із двох чи трьох тисяч саджанців на ділянці площею гектар отримаєте 5-8 тонн урожаю; за класичної схеми — 500-600 саджанців на гектар — назбираєте щонайбільше три тонни горіхів. Витрати на догляд в обох випадках такі самі! Однак наголошую: якщо застосовувати інтенсивну технологію вирощування, собівартість продукції втричі менша!

— Чи складною є процедура обрізування горіхової культури?

— Вона схожа на обрізування яблуні веретеном. Плодоносну гілку, що росте другий або третій рік, зрізають на кільце. Згодом виростає нова. Однорічний пагін дає перший урожай. Потім цю гілку знову зрізаємо. Цикл повторюємо що три роки.

Відео: Особливості фундука сорту Джефферсон

Розповідає Ігор Цибенко

Які сорти фундука краще формувати на Т-подібній шпалері?

— Для формування підходять сорти стриманої сили росту, які плодоносять на дво- чи трирічних пагонах (Акорд, Панський, Вебба цінний, Тонда Джентиле деле Ланге), а також нові американські (Макдональдз, Вебстер, Ямхіл). Не використовуйте сильнорослі сорти, які утворюють метрові прирости, і ті, що родять на багаторічному дереві (Барселонський, Каталонський)!

Т-подібна шпалера для фундука

Фото: Т-подібна шпалера для фундука

— Як правильно виготовити шпалеру?

— Візьміть дерев’яні опори завдовжки два чи три метри, на 50 см заглибте в ґрунт на відстані 7,5 м одна від одної. Прибийте до них перпендикулярно три планки: першу — зверху, другу й третю — знизу (1 м і 0,5 м від землі). Натягніть дроти.

Можна зробити менше рядів. Коли два веретена сформовано, тоді нижній ряд переміщаємо догори. А далі залишаємо тільки верхній дріт.

До нижньої планки прикріпляємо ще двометрову, підвішуємо сітку для збирання горіхів (по метру з обох боків), яку посередині треба скріпити, щоб горіхи падали на неї, а не на землю. Спершу плоди мають висохнути. Через два тижні їх розкладають у ящики.

Дріт використовують шпалерний, опори — металеві й дерев’яні.

Відео: Особливості фундука Вебба цінний

Розповідає Ігор Цибенко

— Розкажіть, будь ласка, про формування крони.

— Найважливіше — сформувати скелет завдовжки до двох метрів, на якому незабаром утворяться пагони.

Першого року крона формується з однорічного саджанця, який навесні зрізують на висоті 60 см. Із чотирьох верхніх бруньок виводять два основні та два запасні пагони. Якщо два основні формуються там, де перший (нижній) ряд дроту, то два запасні защипуйте, а потім видаляйте. Основні пагони підніміть на другий і третій ряди дроту.

— У чому різниця між плоскою і V— подібною шпалерами?

— Плоска шпалера: одне веретено — один центральний пагін. V— подібна: одне веретено виходить на один бік, друге — на інший, тобто маємо два пагони, а отже, удвічі вищу врожайність.

V-подібна шпалера для фундука

Фото: V-подібна шпалера для фундука

— Детальніше опишіть нашим читачам, як сформувати плоску шпалеру?

— Найпростіший спосіб — протягнути один ряд дроту завдовжки метр. Краї натягніть. Це робимо для того, щоб дріт не провисав. Прив’яжіть ним саджанець. Ми фіксували через петлю (спеціальну садову підв’язку — вісімкою). Так формуватиметься одне веретено, а на ньому — гілки, які циклічно рекомендуємо обрізати.

Відео: Особливості фундука Трапезунд

Розповідає Ігор Цибенко

— Ви запатентували квадротехнологію вирощування фундука. У чому вона полягає?

— Треба сформувати з кожного саджанця чотири веретена. Без шпалери тут не обійтися. Та, на жаль, розпочалася війна, тому ми вирішили її не використовувати.

Саджанці зрізаємо на 20-30 см. Далі вирощуємо шість або сім пагонів. Наступного року з них вибираємо чотири, розводимо ще ширше вбік та формуємо чотири веретена з одного саджанця.

Поряд із фундуком висадили суницю. Це так звана подвійна технологія. За два— ти роки суницю викопують і вирощують лише фундук.

Відео: Як ефективно вирощувати фундук

Розповідає Ігор Цибенко

Які сорти суниці подружилися з фундуком і чи потішили врожаєм?

— Це сорти нейтрального дня голландської селекції: Альтес, Бравура, Хадемар, Фурор і найсмачніша Мара де Буа. Цьогоріч зібрали п’ять тонн із 30 соток!

Які сорти фундука порадите?

— Що більше сортів посадите, то кращим буде запилення, вищою — урожайність.

Відео: Особливості фундука Варшавський червонолистий 

Розповідає Ігор Цибенко

Акорн. Великі одномірної форми і розміру горіхи, видовжені. Під час дозрівання горіхів жовтіє, горіхи вільно випадають. Велика сила росту куща. Ядро майже повністю заповнює оболонку.
Рано вступає в період плодоношення. Виступає гарним запилювачем для багатьох сортів фундука. Гарно підійде для вирощування на шпалері та для циклічної обрізки.

Акорн витримує низькі температури, стійкий до моніліозу, горіхового довгоносика та брунькового кліща. Йому підійдуть наступні запилювачі: Галле, Косфорд, Сирена.

Сорт фундука Косфорд

Фото: Сорт фундука Косфорд

Вебба цінний. Його гілки обліплені горіхами! І вони величезні —  близько п’яти грамів. Дуже смачні. Їх споживають сирими та сушеними.

Це один із найсмачніших фундуків. Дуже пізно починає достигати й повільно росте. Отож, можна вирощувати на невеличкій ділянці біля дому.

Висушений фундук Вебба цінний

Фото: Висушений фундук Вебба цінний

Високоврожайний сорт ЯмхілЯмхіл. Високоврожайний сорт. Невеличкі горішки, вагою 2-2,5 г, ядро — 1,2 г, ідеально круглі. У кластері по 7-10 горішків. На дворічній 15-сантиметровій гілці по три кластери по 20 горіхів. Можна сміливо вирощувати на шпалері. З 5-ти річного дерева зберете до 4 кг горіхів.

Сорт Варшавський червонолистий

 

Варшавський червонолистий. Декоративний гарний кущ. До серпня молоді прирости червоні, потім бордові. Кущ невеличкий, зате потішить урожаєм: нижні гілки аж хиляться від рясних плескатих плодів.

Наповненість ядра найвища, порівняно з рештою сортів, хоча достигає Варшавський червонолистий пізніше — у середині вересня. Смажити горішки не варто, краще їсти сирими. Отже, цей сорт не вирощують у промислових масштабах.

Сорт Панський Панський. Горішок невеличкий — до чотирьох грамів. Наповненість ядра висока. Має дві вагомі переваги: дає врожай на будь-якому прирості й родить горішки, які легко випадають із плюски. Насолоджуйтеся Панським без надмірних зусиль!

 

Відео: Як вирощувати фундук: питання — відповіді

Розповідає Ігор Цибенко

(Автор фото сортів фундука — Ігор Цибенко)

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Тернова

Купити саджанці фундука

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 1/2025

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ведмежий горіх для вирощування фундука (журнал «СонцеСад» 3/2023)
Ведмежий горіх для вирощування фундука (журнал «СонцеСад» 3/2023)
Іван Драпалюк, аспірант Інституту садівництва НААН України стверджує, що ведмежий горіх – найкраща підщепа для промислового вирощування фундука
Користь трюфеля для рослин
Користь трюфеля для рослин
Для здорового саду потрібен здоровий ґрунт. Одним з найважливіших процесів, що забезпечують здоров'я ґрунту є мікоризація
Штучне запилення фундука (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Штучне запилення фундука (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Для гарантування повноцінного запилення й отримання щедрого врожаю варто підстрахуватись штучним запиленням. Порада, як це зробити
Фундук — смачний і поживний
Фундук — смачний і поживний
Успішний досвід волинянина Івана Грушковського вирощування фундука як бізнес
Який ґрунт потрібен фундуку
Який ґрунт потрібен фундуку
Фундук. Здоровий ґрунт – запорука здорової рослини
Основи агробізнесу: чому вигідно вирощування фундука
Основи агробізнесу: чому вигідно вирощування фундука
Останнім часом фундук широко культивують в Україні. Про користь цієї рослини і про досвід вирощування фундука розповідає сім'я Михаць
Сорт фундука Барселонський — один з найбільш популярний в Україні
Сорт фундука Барселонський — один з найбільш популярний в Україні
Сорт фундука Барселонський легко приживеться у вашому садочку
Як заробити мільйон на фундуку
Як заробити мільйон на фундуку
Результатами досліджень про те, які існують проблеми на шляху становлення бізнесу фундука в Україні ділиться Остап Міхаць
Досвід читачів: як вирощувати фундук
Досвід читачів: як вирощувати фундук
Де придбати саджанці фундуку. Які сорти фундуку вирощують в Україні. Догляд за фундуком. Поради садівника-аматора Юрія Рейнського

Рекомендовані товари!

Саджанець Фундук Ямхіл в контейнері
NEW!

У наявності

Саджанець Фундук Ямхіл в контейнері (ОКН-1216(2-4л))

349грн.
Саджанець Фундук Епсілон в контейнері
NEW!

У наявності

Саджанець Фундук Епсілон в контейнері (ОКН-1206(2-4л))

349грн.
Комплект з 3-х фундуків різних сортів на вибір компанії в контейнері

У наявності

Комплект з 3-х фундуків різних сортів на вибір компанії в контейнері (ОКН-1308(2-4л))

499грн.
Саджанець Фундук Панський в контейнері

У наявності

Саджанець Фундук Панський в контейнері (ОКН-4030(5-7,5л))

199грн.
Саджанець Фундук Акорн в контейнері

У наявності

Саджанець Фундук Акорн в контейнері (ОКН-1882(5-7,5л))

199грн.