Патисони, що за рослина на городі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.02.2022

Патисон — не лише смачний «родич гарбузовий», а й дуже привабливий на вигляд. Його так і називають — тарілчастий гарбуз. Та швидше плід патисона нагадує космічну тарілку прибульців, аніж звичайну. Навіть селекціонери увічнили цю схожість у назві одного із сортів культури — НЛО. Хоча назву патисону дали французи — від слова «pate» (пиріг), мабуть, через те, що ще не знали про НЛО, адже у Європу патисони потрапили аж у XVII столітті. Нині ж їх вирощують навіть у Сибіру — розмаїття сортів сприяє цьому. Але в дикій природі такого дива не знайдете.

 

На смак патисони подібні до кабачків, хоча чимось нагадують і артишок, і спаржу, і гриби. З них готують салати, гарніри, другі страви і навіть варення! Плоди можна маринувати й консервувати окремо або з іншими овочами. Та й кольорами своїми вони милують зір — від білого, зеленого, жовтого до фіолетового або й строкатого. Патисони дуже корисні, особливо тим, хто має проблеми з травленням. А таких нині багато. Отож, не вагайтеся — виростіть у себе цю культуру. За тривалістю вегетаційного періоду (від з’явлення сходів до першого збору врожаю у технічній стиглості) розрізняють сорти: ультраранні (до 40 діб), ранні (41–50), середньостиглі (51–60), пізньостиглі (понад 60 діб).

 

Де ростуть «літні гриби»?

Патисони добре ростуть на родючих ґрунтах, багатих на органічні добрива, особливо розсипчастих чорноземах і суглинках нейтральної реакції грунтового розчину, однак їм не до вподоби важкі, перезволожені та кислі ґрунти.

Найкращими попередниками для патисонів є капуста, томат, горох, картопля; небажаними — кабачки, гарбузи, огірки. Бачте, у родині гарбузових — конкуренція, а точніше — спадкові хвороби.

Патисон — світлолюбна рослина, тому не висаджуйте її в затінку. Краще це зробити на захищеній від вітру сонячній, південній або південно-західній ділянці із глибоким заляганням ґрунтових вод.

Якщо посадите патисони дуже густо і вони закриватимуть один одному сонце, вся компанія ростиме погано, а запилюватиметься ще гірше. Можна, звичайно, спробувати зробити це вручну — вранці зривають кілька чоловічих квіток (з довгими ніжками) і торкаються ними до жіночих (на короткій ніжці). Водночас важливо, щоб пилок у квітках був сухим.

Але якщо не хочете зайвого клопоту — дайте рослинам якомога більше простору, а вони віддячать вам сторицею. Якщо вже не вгадали з густотою і бачите, що бджоли не залітають у «патисонові джунглі», обріжте на рослинах по 2–3 листки. До такого «покарання» вдаються й тоді, коли патисони вередують, нарощуючи кущі й не поспішаючи цвісти та плодоносити. Однак не перестарайтеся у вихованні. Подумайте: може, ви їм щось недодали?

Дайте рослинам якомога більше простору, а вони віддячать вам сторицею

⌂ Фото: Дайте рослинам якомога більше простору, а вони віддячать вам сторицею

 

Як виростити патисони

Найкраще висівати патисони з міжряддями завширшки 70 см, між рослинами — 50–70 см. Грядку під культуру краще підготувати з осені. А насіння висівати, коли ґрунт добре прогріється і мине загроза заморозків. Якщо зробили це раніше — вкрийте посіви плівкою (до появи сходів). Глибина загортання насіння — 4–5 см. Висівають по 2–3 насінини в лунку.

Важливо! 

Після появи першого справжнього листка в лунці залишають тільки одну рослину, зайві прищипують (але не висмикують!).

Щоб гарантовано отримати бажаний сорт, краще придбати насіння, а не збирати його зі старих плодів. Якими б не були смачними патисони цього року, вони могли перезапилитися (бджолам не накажеш!), тому наступного року отримаєте чудернацький «гібрид». І головне — не садіть патисони поряд із кабачками та гарбузами, бо отримаєте «сюрприз» уже в рік висівання!

Оброблене насіння пророщувати не треба, а необроблене — бажано опустити у водний розчин стимулятора росту (на добу), потім ретельно промити його водою, загорнути у вологу марлю і тримати протягом двох діб при температурі 20–25ºC.

Безпосередньо перед висіванням продезінфікуйте насіння патисонів в однопроцентному розчині марганцівки, потім прополощіть у чистій воді та просушіть, що запобігатиме розвитку інфекційних хвороб.

Не садіть патисони поряд із кабачками та гарбузами

⌂ Фото: Не садіть патисони поряд із кабачками та гарбузами

 

Догляд за патисонами

Патисони — досить посухостійкі рослини, однак їх «підводить» листя, з якого у спеку випаровується багато води, тому воно в’яне. Якщо це допустити, навіть поливши вдосталь рослину, можна очікувати лише на її відновлення, однак не на щедрий врожай (він знизиться на 25–30%).

Тому не запізнюйтеся з поливанням патисонів: неодмінно в період цвітіння і плодоношення рослин, особливо коли нема дощів.
Краще використовувати для поливання відстояну теплу воду (плюс 22– 25ºС). Лийте її під корінь, уникаючи потрапляння на квітки і зав’язь. Добре було б посипати ділянку мульчею, яка утримуватиме вологу. До того ж вона не даватиме плодам, які лежать на землі, підгнивати.

Пам’ятайте!

Коренева система патисонів неглибока — розміщена у верхньому шарі ґрунту, тому як «недобір», так і «перебір» води дошкуляє їм однаково.

А ось від удобрення рослини не відмовляться. Для цього можна використати розчин гною у воді (1:8) чи курячого посліду (1:10).

Перше підживлення краще робити напередодні бутонізації рослини, друге — після перших двох зборів плодів. У період масового плодоношення перед дощем при достатній вологості грунту під кожну рослинку внесіть по 15–20 г сірчанокислого амонію та 200 г попелу (останній можна замінити 20–30 г суперфосфату, 10–15 г калійної солі).

Також треба регулярно розпушувати ґрунт між рослинами, вчасно видаляти бур’яни, а щоб зміцнювалася коренева система рослини — підгортати патисони (у фазі 3–4 справжніх листків, а також напередодні цвітіння). Тільки не рубайте з плеча — прополюйте неглибоко, бо корінці ніжні й залягають близько від поверхні ґрунту!

Мульчуючи рослину, запобігаєте зростання бур'янів і зберігаєте вологу біля куща

⌂ Фото: Мульчуючи рослину, запобігаєте зростання бур'янів і зберігаєте вологу біля куща

 

Час збирання плодів

Якщо хочете прискорити достигання плодів, доведеться прищипувати верхівкову ростову бруньку рослини. А щоб «патисонів рід» не виводився і щедріше зав’язувалися нові плоди, збирайте їх вчасно — через кожні 3–5 днів, тоді молода зав’язь не забиратиме силу рослини на формування насіння (а патисони це роблять дуже швидко — до моменту дозрівання стають волокнисті та грубі).

Візьміть на замітку! 

Патисони збирають, коли діаметр плодів не досягає 10 см (можна й менше — кому як до вподоби). Тобто патисони, як і огірки, треба споживати недостиглими. Якщо шкірку патисона не можна зішкрябати нігтем — ви вже запізнилися.

«Знімайте» плоди разом із плодоніжкою. Також відрізайте старі й пожовклі листки — користі з них вже ніякої, а поживні речовини в рослини вони забирають.

Також стежте, аби шкідники не атакували молоді рослини. Небезпечними для плодів є совки, баштанна попелиця і слимаки, які ласують не плодами, а молодими листочками, тож, плодів після їхньої навали можна й не дочекатися.

Візьміть на замітку!

Якщо посадили патисони пізніше за рекомендовані терміни або ж вони буяють і цвітуть, незважаючи на завершення календарного літа, вкрийте їх плівкою і ще трохи поласуєте цими смачними плодами, бо внаслідок похолодання значно сповільнюється плодоношення — без тепла аж ніяк!

Купити насіння патисонів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Органічне вирощування овочів — сімейна справа (журнал СонцеСад №4/2020)
Досвід сім'ї Марченко
Все про вирощування кабачків
Походження та вирощування кабачка і догляд за ним
Гарбузи — гіганти
Агротехніка вирощування гарбузів-гігантів

Рекомендовані товари!