Патисон отримав свою назву від французьких кулінарів, які здогадалися використовувати плескаті плоди як природні тарілки. Для цього в плоду вирізали кришечку, виймали насіння, клали туди фарш із м’яса або риби і запікали в духовці. Оригінальна страва сподобалася всім, і патисон отримав визнання.
В Україні патисон не такий популярний, як кабачок, але останнім часом городники вирощують цю рослину дедалі частіше. За своїми біологічними особливостями патисон схожий на кабачок, але більш вибагливий до умов вирощування і менш урожайний (врожайність з 1 м2 — 1,5–3 кг).
Патисон добре росте на родючих ґрунтах, багатих на органічні добрива, не витримує важких, перезволожених і кислих ґрунтів. Рослина вибаглива до світла, тож при загущенні сповільнює ріст і розвиток, жіночі квітки запилюються погано і врожайність знижується. Тому не шкодуйте місця для патисона.
Насіння найкраще висівати з міжряддями 70 см, оптимальна відстань між рослинами — 50–70 см. Глибина загортання насіння — 4–5 см. Висівають по 2–3 насінини в лунку.
Після появи першого справжнього листка у лунці залишають тільки одну рослину, зайві прищипують, але не висмикують, щоб не пошкодити кореневу систему вцілілих рослини.
⌂ Фото: Не шкодуйте місця для патисона, бо ця рослина вибаглива до світла
Важливо знати!
✔ Щоб поліпшити вентиляцію і полегшити доступ бджіл до квіток, у сильно загущених рослин вирізають 2–3 листки.
Патисон — досить посухостійка рослина, але у спеку з листя випаровується багато вологи, і вони втрачають тургор. Після поливань тургор рослин відновлюється.
Крім того, патисон має відносно слабку кореневу систему, яка розвивається у верхньому шарі ґрунту. Тому в період цвітіння і плодоношення в засуху культуру треба регулярно поливати, водночас не допускаючи перезволоження ґрунту, що може послабити ріст кореневої системи.
Для підвищення врожайності патисона його можна «підгодовувати» розчином курячого посліду (1:10) перед бутонізацією, удруге — після перших двох зборів урожаю. У період масового плодоношення слід внести 200 г попелу і 20–30 г сірчанокислого амонію (у розрахунку на одну рослину). Попіл можна замінитифосфорно-калійними добривами (20–30 г суперфосфату, 10–15 г калійної солі).
Під час бутонізації патисона прищипують верхівкову ростову бруньку, що сприяє відтоку поживних речовин до плодів і прискорює їх плодоношення. Важливо регулярно збирати молоду зав’язь плодів (через кожні 3–5 днів), щоб поживні речовини рослини не витрачалися на формування насіння в плодах, які дуже швидко перестигають.
Порада від СонцеСаду!
У 2025 році є чимало вдалих днів для посадки патисонів. Як завжди про них нагадає місячний календар, з яким звіряються чи не всі досвідчені українські господарі. Астрологи вже вирахували, що у 2025 році найкращими та найгіршими для висівання патисонів будуть такі дні:
Лютий | 1, 2, 6, 8, 9, 10, 15, 16, 18, 24 |
Березень | 3, 5, 9, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 27 |
Квітень | 1,14, 15, 18, 20,23, 25 |
Травень | 2, 10, 16, 17 |
Червень | 13, 14, 17, 21, 22, 23 |
Рекомендовані товари!