Коли і як садити огірки навесні 2024 року

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.01.2022

 

Огірок як культура з’явився понад шість тисяч років тому. Одомашнений представник родини Гарбузових родом із тропічних і субтропічних районів Індії і Китаю, де росте в природних умовах у лісах, обвиваючи дерева, як ліани. Крім того, огірок — єдиний овоч, плоди якого споживаємо нестиглими. Про нюанси вирощування огірків та секрети догляду за ними читачам «СонцеСаду» розповіла Єва ТЕРНОВА, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції оргвиробництва.

⌂ Фото: Єва ТЕРНОВА, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції оргвиробництва

Навряд чи знайдеться людина, яка не любить похрумтіти зеленим овочем. Дехто вважає, що він тільки для того й годиться, а користі в ньому — нуль, мовляв, одна вода, однак це не так. Огірок на 95% складається з води — його калорійність становить лише 13,5 ккал на 100 г. Тому цей овоч вважають найдієтичнішим продуктом.

Однак під час росту вода, яку містить огірок, проходить через унікальну систему очищення, тож регулярне споживання цього продукту очищає стінки судин від холестерину, нормалізує роботу щитоподібної залози та інших органів. Навіть нанесена на шкіру обличчя огіркова маска здатна оздоровити й омолодити її.

Вода, яка міститься в огірках, набагато корисніша, ніж та, яку ми звикли пити. Вона швидко втамовує спрагу, звільняє організм від токсинів і сприяє його омолодженню. Також огірки містять кремній і калій, які підтримують здоров’я, тонус шкіри, додають блиску і сили волоссю. Вміст корисних сполук йоду в плодах також набагато більший, ніж в інших овочах.

А ще огірок багатий на корисні органічні кислоти, клітковину, вітаміни В, А, С, РР, Е, Н. Він містить каротин, хлорофіл, кальцій, фосфор, магній, залізо, натрій, хром, хлор, цирконій, марганець, нікель, свинець, срібло, кавову і фолієву кислоти. Огірки корисно вживати для того, аби нейтралізувати непотрібні кислотні з’єднання, які порушують обмінні процеси в організмі. Завдяки своїм властивостям ці овочі сповільнюють процес старіння та відкладення солей, покращують роботу травної, серцевої та видільної систем, діяльність нервової системи та функцію пам’яті.

Варто знати!

Огірки, вирощені у відкритому ґрунті, більш корисні, ніж тепличні.

⌂ Фото: Догляд за огірками

 

З насіння чи розсади: як краще садити огірки

Можна садити огірки двома способами. Але треба дотримуватися відповідних термінів — у відкритий ґрунт висівають наприкінці травня — на початку червня на глибину 2–3 см, а розсаду висаджують не раніше червня (відстань між рослинами — 20–30 см, між рядами — 1 м). Також перед висаджуванням розсади її треба поступово загартовувати впродовж тижня, щоб рослини були стійкі проти різних погодних умов.

Врахуйте й те, що огірок — в’юнка рослина, яку можна вирощувати на шпалері, що значно збільшує врожайність, крім того, ще й дуже вологолюбний, теплолюбний і світлолюбний. Якщо такого «раю» бракує, то огірки можуть припинити ріст. Пам’ятайте, що ґрунт перед висіванням має прогрітися до плюс 13°С, а температура повітря — досягти не нижче ніж плюс 17–20°С. Заморозків ці рослини не витримують.

Оберіть для зелених красенів сонячні ділянки, захищені від протягів, грядки з легким пухким ґрунтом і подбайте про добре удобрення та рясне зволоження. Якщо вітри зачастили у Вашому городі, уздовж грядок з огірками (з північного боку) висадіть кукурудзу, а з південного залиште відкритий доступ.

Надія Птуха, наукова співробітниця селекції огірка дослідної станції «Маяк» відповіла на найпопулярніші питання про вирощування огірків:

Варто знати!

Огірки потребують поживного некислого ґрунту (рН 6–7), кислі ж ґрунти треба погасити вапном.

 

 

Висіваємо огірки навесні 2024 року за місячним календарем, порада від «СонцеСаду»

Визначити найкращий час для посадки огірків у 2024 році допоможе місячний календар. До нього звертаються чи не всі досвідчені господарі України. На думку астрологів у 2024 році найкращими для висівання огірків будуть такі дні*:

Місяць Варто висівати (гарні дні)
Березень 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 23
Квітень 9,10,11,12,13,15,16,17,18,19,20,22,23
Травень
9,10,11,13,14,15,16,17,18,20,21,22

зеленим виділені особливо сприятливі дні, час коли зростаючий (для плодів що зростають над землею), або спадаючий (для плодів що дозрівають в грунті)

 

Як і чим підживлювати огірки

Восени ґрунт перекопують і вносять органічні добрива (перепрілий гній — 10 л на 1 м2), навесні знову перекопайте грядку і водночас додайте мінеральних добрив (за три тижні перед висаджуванням розсади чи висіванням насіння) — 30 г на 1 м2. Якщо цього не зробили й огірки ростуть повільно, підживіть їх розчином коров’яку або курячого посліду з додаванням деревного попелу.

Огіркам підходить і позакореневе підживлення мікроелементами. Ознакою їх браку є жовте листя, скидання зав’язі, деформація плодів (грушоподібна форма огірків свідчить про дефіцит калію, звужений і загнутий кінчик плоду — про дефіцит азоту). Якщо огірки криві, дугоподібні, то це може бути наслідком недостатнього запилення або нерегулярного поливання рослин. Щоб врожай був щедрим, треба дотримуватися щорічної сівозміни.

 

Навіщо огірки поливають теплою водою

Огірки потребують частого поливання теплою водою, підживлення, прополювання, підгортання (стимулює утворення додаткових коренів), прищипування. Для отримання максимального врожаю рослини прищипують над 5–6 листком для утворення бічних батогів.

Рослини слід регулярно прополювати та поливати. Без достатнього поливання огірки будуть гіркими. Під час активного розвитку культури (від середини червня до кінця серпня) навіть незначне пересихання ґрунту може призвести до зміни смаку і гіркоти плодів, що неможливо виправити. Для поливання завжди використовують тільки теплу воду, оскільки холодна гальмує зростання кущів і сприяє розвитку сірої гнилі.

Можна використовувати воду з криниці або свердловини, нагріту протягом дня на сонці. Проточну воду треба відстоювати. Поливайте огірки тільки у вечірній час, кожні два-три дні, використовуючи по 6–10 літрів на метр квадратний грядки. Щоб волога якомога довше зберігалася в ґрунті, землю під кущем мульчують. Мульчування значно спрощує догляд за культурою (бур’яни не ростуть, вода випаровується повільніше). Для цього можна використовувати тирсу, солому або скошену траву. Шар мульчі має становити не менше ніж 10 см.

⌂ Фото: Пероноспороз огірків: листя вкривається сухими цяточками. Здається, що огіркам не вистачає вологи, насправді — це підступний і шкідливий грибок

 

Як уберегти огірки від хвороб та шкідників

Огірки мають чимало ворогів. Боротися з ними можна, але краще їх оминути за допомогою профілактичних заходів. Ось тільки основні вороги огірків:

Відео: Хвороби ТОМАТІВ, ОГІРКІВ

Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»

Варто знати!

Щоб зробити неприємний сюрприз шкідникам, треба дотримуватися правил сівозміни, восени глибоко перекопувати грядку, очищати від рослинних решток.

Не поспішайте з висаджуванням, дочекайтеся, поки ґрунт добре прогріється. Надавайте перевагу якісним селекційним сортам, стійким проти захворювань і шкідників.

Обов’язково прополюйте огірки — бур’яни не тільки заважають зростанню кущів, а й можуть бути переносниками різних інфекцій. Видаляйте і спалюйте хворі рослини. Вчасно поливайте огірки — дужих хвороби не злякають.

 

Купити насіння огірків

 

Купипти засоби захисту

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ніжинські огірки — світовий шедевр смаку (журнал СонцеСад №4/2021)
Смак ніжинських огірків — свіжий, соковитий та хрумкий — став золотим стандартом. Надія Птуха, наукова співробітниця поділилася із «СонцеСадом» секретами вирощування сорту Ніжинський місцевий
Огірки рядочками! Консервуємо бочками! (журнал СонцеСад №4/2021)
Дмитро Брицов, агроном за покликанням, точно знає, як сіяти огірки, щоб вони добре сходили, і доглядати рослини, аби щедро плодоносили
Огірковий повноцвіт (журнал СонцеСад №4/2021)
Якщо ваші огірки квітнуть, а не зав’язують плодів, то це, звичайно, має гарний вигляд, але чи задля краси ви сіяли їх? Розкриваємо секрети високої врожайності огірків
Чому жовтіють огірки
Які причини пожовтіння листя, пагонів, що призводить до загибелі рослин і як з ними боротись
Хвороби огірків
Хвороби вороги огірків. Як захисти огірки від ворогів
Огірки під плівкою
Технологія вирощування огірків у плівковій теплиці
Китайські огірки на вашому городі (журнал СонцеСад №4/2020)
Вирощування китайських огірків
Огірки — зелені красені вашого городу
Рекомендації по вирощуванню та доглядом за огірками
Коли сіяти огірки
Як краще вирощувати огірки, щоб мати надранню продукцію

Рекомендовані товари!