Топ сортів кавуна для кожного регіону України (журнал СонцеСад №4/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.12.2021

Свої найкращі сорти Зеновій Сич вивів на Дніпропетровщині

 

СонцеСад ділиться порадами від експерта

Мрієте про солоденькі корисні кавуни із власного городу? Досить мріяти! Вирощуйте їх, хай би де жили: на Заході, Сході, Півночі й, звичайно ж, на Півдні України! Вітчизняні селекціонери добре попрацювали, аби ця звично південна рослина щедро плодоносила та достигала у всіх куточках нашої країни.

Як раціонально спланувати мінібаштан у вашому господарстві, вибрати придатний для вирощування сорт та виростити справжній лікувальний кавун, розповідає професор кафедри генетики, селекції і насінництва Білоцерківського аграрного національного університету, селекціонер Зеновій Сич.

Якщо зо два десятиліття тому навіть не припускали, що кавуни можуть достигати в північних областях, то тепер ситуація кардинально змінилася. По-перше, завдяки глобальному потеплінню. По-друге, вагому роль у поширенні цієї рослини відіграли науковці, які вивели сорти кавуна для кожної кліматичної зони. По-третє, ефективно почали використовувати касетний метод вирощування розсади.

Однак часто фермери-початківці та приватники (а інколи й не тільки початківці), вибираючи, які рослини посадити на своїй земельній ділянці, не беруть до уваги районування — важливий фактор у вирощуванні овочевих і баштанних культур. Адже сорт, призначений для Степу, не дасть високого та якісного врожаю на Поліссі. І навпаки.

 

Для кожної кліматичної зони — свої сорти

Фермерам із Полісся та північної частини Лісостепу варто звернути увагу на холодостійкі сорти Інституту овочівництва і баштанництва НААН, розташованого на Харківщині. Саме тут народилися найкращі сорти для північного баштанництва: Макс Плюс, Чорногорець, Широнінський. Наразі створено гібрид Казка й навіть екзотичний сорт Сонячне сяйво із жовтим м’якушем. Усі вони вже мають своїх шанувальників та отримали заслужене визнання серед городників північного регіону.

Сорт Макс Плюс уже визнали виробники, адже характеризується високою потенційною врожайністю (64,0 т/га) і зберігає якість плодів до 90 діб та довше. Цікавий також ультраранньостиглий сорт Шарм, від сходів до достигання якого минає 65 діб. Відзначається високим вмістом цукрів у плодах. Вартий уваги і ранньостиглий сорт білоплідного кавуна — Сонячне сяйво. Це саме той трендовий кавун — з білою шкіркою. За консистенцією його м’якуш такий, як і звичайного, але відрізняється насиченим жовтим кольором та органолептичними властивостями: має ніжний лимонний присмак, замість традиційного солодкого кавунового смаку. Цей сорт рекомендують насамперед дітям і тим, хто через особливості організму не може споживати овочі та фрукти червоного кольору. Новий гібрид кавуна Казка F1 вирізняється з-поміж інших привабливими смугастими плодами, високою якістю плодів і врожайністю (55,3 т/га), стійкістю до абіотичних і біотичних чинників.

Свої найкращі сорти, «дніпровські», як їх називає селекціонер, Зеновій Сич вивів на Дніпропетровщині, на дослідній станції Інституту овочівництва і баштанництва НААН. Вони найбільше підходять для помірного клімату, мають короткий вегетаційний період.

— Мої сорти створено в північній частині Степу, тому районовані на цей регіон і Лісостеп. На мою думку, до найвдаліших сортів належать: Фаворит — довгоплідний, найкращий серед подібних для культивування на зрошуваних ґрунтах; Скарб, дуже легкий і зручний у вирощуванні на городі; Зоряний, що чудово підходить для засолювання у діжках завдяки тонкій шкірці. Фермери тепер їх активно вирощують. На основі цих сортів моя учениця створила вельми перспективний середньостиглий Чумак. Він, до речі, — втілення світового тренду, бо завдяки білій шкірці плоди вилежуються на полі в спеку, не втрачаючи якості. Загалом для Півночі найпродуктивніший — сорт Північне сяйво, — демонструє здобутки селекціонер.

⌂ Перспективний середньостиглий сорт Чумак

Науковець наголошує, що це — скоростиглий кавун, створений для Полісся та Заходу України — районів, де саме аматори-одноосібники беруться вирощувати кавуни.

Одноосібників Півдня, як зауважує Зеновій Сич, зацікавлять сорти Мрія, Альянс, виведені селекціонерами Державної дослідної станції Інституту водних проблем і меліорації у Голій Пристані. Також тут створено одні з найсмачніших сортів: Чарівник, Борисфен, Райдужний, Первачок.

— Це дуже смачні та перспективні сорти, однак, на жаль, їх не можна вирощувати на Півночі. Районування — перший важливий аспект, на який варто звертати увагу. Другий — якість насіння. Здорове насіння виповнене і може бути різного кольору: від білого до чорного — наголошує досвідчений селекціонер. — Якщо купуєте на ринку, не варто вибирати найбільше за розміром, бо, замість сортового столового кавуна, можна придбати кормовий. До речі, насіння кормового не має характерного рубчика. Якщо плануєте вирощувати насіння для власних потреб, не варто робити ставку на гібриди, які дають високий урожай, але не здатні до репродукції посівного матеріалу.

 

Шкідники, технології. Кавун як ліки

Щоб вибрати технологію вирощування кавунів, селекціонер радить фермерам вирішити, що хочуть отримати: щедрий урожай та великий розмір кавуна чи продукцію з унікальними лікувальними властивостями.

— Вибираючи технологію вирощування кавунів, — каже Зеновій Сич, — застосовують два підходи. Перший — з використанням хімічних препаратів. За цим методом в Україні отримують 90% обсягу виробництва кавуна. Якщо йдеться про товарне виробництво, то здебільшого це стосується ранніх сортів, які достигають у червні, липні й частково на початку серпня. Починаючи із середини серпня, вирощують польові кавуни без стимуляції та застосування великої кількості мінеральних добрив.

Другий і мій улюблений спосіб — органічний. Ця технологія дорога, але споживачі хочуть, щоб кавуном лікуватися, а не тільки наїстися. Вирощений без стимуляції плід має важити не більше 5–7 кг. Я сам вирощую кавуни й не стимулюю їх. Гадаю, що й городники зацікавлені отримувати із власної ділянки корисні фрукти та овочі, ягоди. На мою думку, перевагу треба віддавати органічному виробництву кавуна як лікувальної рослини. Він здоровий, гарний, смачний і лікувальний.

Як інформує МОЗ України, кавун містить цінний компонент — лікопен. Це каротиноїд, жиророзчинний пігмент, що надає кавунам і помідорам відповідного кольору. Що червоніший кавун, то більше в ньому лікопену. У кавуні, на відміну від помідорів, міститься така сама форма лікопену, як і в нашій плазмі крові, — цис-лікопен. Він має потужні антиоксидантні й протизапальні властивості, зменшує тромбоутворення. Що більше лікопену в сироватці крові та жировій тканині, то менші шанси розвитку атеросклерозу та раку молочної залози.

Кавуни, як й інші культури, чутливі до шкідників та хвороб. Ранні досить часто страждають від кореневих гнилей (фузаріозу). Якщо весна й початок літа холодні, то коренева система сходів починає відмирати, адже кавун — рослина тепловимоглива. Ослаблені рослини страждають від бактеріальних і грибних хвороб. Коли літо дощове, розвивається бактеріоз, антракноз, коли дуже посушливе — борошниста роса.

Також великі проблеми фермери мають зі шкідниками, зокрема на Півдні — з трипсом і попелицями. Фахівці виділяють три групи шкідників: сисних попелиць і трипсів (значно активізувалися за останні 20 років) та гусениць совок, які під’їдають рослину, сповільнюючи ріст. До цих шкідників слід готовитися щорічно, використовуючи тактику попередження. Добрі результати дає застосування біопрепарату Актофіт.

 

Чи почнеться кавуновий бум на Півночі України?

Фаворит — довгоплідний, найкращий серед подібних для культивування на зрошуваних ґрунтах

Якщо раніше кавуни культивували тільки на Півдні, то нині їх успішно вирощують у різних регіонах України. Глобальне потепління, як зауважує науковець, цьому тільки сприяє. Але чи таке вже воно глобальне? І відповідає на це запитання сам:

— Під час роботи в бібліотеці ім. В. Вернадського мені вдалося знайти мапу, — дедалі більше інтригує Зеновій Сич. — Дізнався, що в 1930-х роках у Саратові був Інститут посухи. Я знайшов на карті лінію посух, характерну для того періоду. Вона була на рівні Житомира, Києва, далі — Чернігова, Курська. У 1950-х роках навіть Київська область вирощувала 50 га кавуна.

У 1960-х рр. розпочався загальнодержавний проєкт заліснення, тобто створення лісосмуг і зрошування. В Україні вже у 1980-х роках було 4 млн га зрошувальних земель, тому лінія посухи у 1970— 1980-ті роки змістилася з Півночі на Південь на 200— 300 км. І баштанництво теж зосередилося на Півдні. Але глобальний процес потепління та зменшення площі зрошувальних земель в Україні повернули лінію посухи на наших теренах назад: до Києва й вище. Хоча вона посунулася на Північ, але товарне виробництво кавунів — ні. Наразі нема сенсу вирощувати товарний кавун на великих площах у Центрі чи на Заході. Ця обставина дає фермерам та одноосібникам великі можливості, які мають невеличкі земельні наділи. Дуже важливим сучасним технологічним елементом є використання касет для вирощування розсади кавуна, що дає можливість його вирощувати у будь-яких куточках України. Місцевим продуктом завжди цікавитимуться. Кожен хоче або власноруч виростити, або хоча б спробувати, які ж кавуни ростуть у рідних краях. Краще, щоб вони були корисні!

Вирощуйте і смакуйте кавунці! На здоров’я!

 

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Оксана Богдан

 

Зміст статей журналу СонцеСад 4/2021

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Не тільки херсонські: особливості вирощування кавунів у зоні Придністров’я
Успішно вирощувати кавуни можна і в ґрунтово-кліматичній зоні Придністров’я. Поради експертів
Врожайність кавуна залежить від догляду
Поради щодо врожайності кавуна надає Володимир Лимар
Кавун лікує по-справжньому
Корисні властивості кавуна
Кавуни на вашому городі
Поради щодо вирощування кавуна у себе на городі
Жовтий кавун за свій смак не «червоніє» (журнал СонцеСад №4/2020)
Технологіії вирощування жовтого кавуна
Кавун: ласуємо і омолоджуємося
У кавуні корисна не лише смачна м'якоть, але і насіння. Цей овоч можна вживати для озроровлення і робити з соку омолоджуючі маски.
Як виростити кавуни-гіганти у вашому регіоні?
Останнім часом кавуни вирощують на всій території України. Як це робити правильно?

Рекомендовані товари!