Засновниця громадської організації «Фундація жінок-пасічниць» Леонора Адамчук розповіла читачам «СонцеСаду», коли цвітуть різні рослини-медоноси. Завдяки цим порадами, ви зможете влаштувати майже безперервний доступ бджіл до нектару та пилку протягом року.
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Фацелію можна сіяти в будь-який час: навесні, влітку, восени і навіть під зиму. Прекрасно переносить заморозки до -7-8°С. Відвідується бджолами цілий день. Медопродуктивність – 180–1500 кг/га. Пізній посів фацелії забезпечить взятком бджіл у вересні і навіть у жовтні.
Огіркова трава має короткий термін вегетації 30 днів, тому придатна до висівання декілька разів за сезон. Мед білий маслянистий. Медопродуктивність – 60–400 кг/га.
⌂ Фото: Огіркова трава є гарним медоносом і пряністю
Також бджолярі можуть посіяти у себе редьку олійну. Її цінність полягає у тому, що може виділяти нектар навіть в прохолодну і похмуру погоду. Вона не потребує особливого догляду.
З дикорослих медоносів осінніми кращими меоносами є гірчак (кущові форми) і золотарник.
⌂ Фото: Для бджолярів фацелія цінна тим, що невибаглива у вирощуванні
З середини квітня і до травня квітує карагана деревовидна. В народі відома як жовта акація. Медопродуктивність — до 350 кг/га. Аморфа кущова квітує з 2 половини травня, багаторічний кущ з великою кількістю пилку для бджіл та метеликів. Серед трав’янистих видів – чебрець звичайний та шавлія лікарська.
⌂ Фото: Карагана деревовидна окрім того, що є чудовим медоносом, ще і покращує ґрунт, збагачуючи його азотом
Деякі рослини-медоноси квітують протягом усього сезону. Варто зазначити, що у конюшині червоній нектар доступний тільки при певних погодних умовах, а у конюшині білій повзучій він знаходиться у постійному доступі. Медопродуктивність — 60-180 кг/га. До рослин, що квітують все літо відносять глуху кропиву, цикорій, або петрові батоги.
⌂ Фото: Біла конюшина є медоносом і використовується в ландшафтному дизайні як газонна трава
На початку травня і до середини цвіте ріпак. Медопродуктивність – 80 –150 кг/га.
Гарним пилконосом в цей період також є синюха блакитна, медопродуктивність 80–200 кг/га.
⌂ Фото: Розторопша плямиста наділена не тільки лікарськими властивостями, а є підтримуючим взятком у другій половині літа
Еспарцет виколистий квітує з середини травня, впродовж 20 днів, медопродуктивність до 200 кг/га.
З кінця травня починає цвісти козлятник, який показує хорошу продуктивність за різних погодних умов, навіть в періоди посухи. Його можна скосити в кінці червня – початку липня, а в серпні він зацвіте знову. В кінці травня зацвітає гірчиця біла, строки можливо корегувати завдяки посіву. Медопродуктивність до 200 кг/га.
⌂ Фото: Бджоли збирають із білої гірчиці лимонно-жовтий пилок
Підтримуючий медозбір завезпечать кущі жимолості татарської, медопродуктивність якої становить 50–200 кг/га.
В цей період також квітує медонос, що забезпечує медом вищого гатунку – робінія звичайна, або акація біла. Медопродуктивність – до 1200 кг/га.
⌂ Фото: З козлятника бджоли активно беруть мед через великі відкриті квітки
З середини червня і до початку серпня цвіте бавовник (ваточник), який є інвазивною рослиною і потребує обмеженої ділянки розростання, однак медозбір з нього інтенсивний — до 1000 кг/га. Буркун білий і жовтий цвітуть до вересня, а іноді і до пізньої осені. Медопродуктивність — 130–500 кг/га.
⌂ Фото: Нектар в квітках коріандру виділяється дуже рясно в теплу погоду
З середини червня до середини серпня цвіте такий перевірений медонос як синяк. Це дворічна рослина, що квітує лише на другий рік, однак утворює до 10 квітконосних пагонів. Його медопродуктивность досягає 400–500 кг/ га.
В кінці червня починає квітувати коріандр посівний, цвітіння триває 28 днів, медопродуктивність 100-500 кг/га, а мед дуже запашний, має специфічний смак і аромат.
⌂ Фото: Мед із буркуну цінується серед любителів завдяки унікальному аромату ванілі
З початку липня цвіте змієголовник молдавський, однорічна ефіро-олійна рослина. Медопродуктивність — 200–400 кг/га. А також головатень круглоголовий, звичайний, високий, які квітують до 30 днів, медопродуктивність – до 1000 кг/га.
⌂ Фото: У меду з соняшнику багато пилку, а отже і багато вітамінів
Однією з важливих медоносних культур кінця літа є гречка. Медопродуктивність варіюється від сорту — 60–150 кг/га.
Чудовим липневим медоносом є липа. Медопродуктивність — до 800 кг/га.
⌂ Фото: Липа посідає одне із перших місць серед медоносних дерев і кущів
Також у кінці липня квітує соняшник. Медопродуктивність — до 50 кг/га.
З кінця літа до середини вересня настає період другого цвітіння козлятнику, також в цей час починає квітувати золотарник. Ці рослини дозволяють бджолам підготуватися до зими.
Тривалим цвітінням до 50 днів у цей період характеризується хаменерій вузьколистий (Іван-чай), медопродуктивність до 500 кг/га.
⌂ Фото: У засушливу погоду нектаровиділення квіток змієголовника молдавського зменшується вдвоє, але не припиняється
У цей період цвіте розторопша плямиста, яка дає до 70 кг/га меду залежно від кліматичної зони, і також меліса лікарська (лимонна). Меліса не є хорошим медоносом, нектару виділяє мало. Однак вона має специфічний запах, який нагадує запах маточника, що заспокоює бджіл. Пасічники листям натирають руки, таким чином запах послабляє дратівливість і злобливість бджіл. Медопродуктивність становить до 50 кг/га.
⌂ Фото: Шавлію мускатну обожнюють відвідувати бджоли-теслі
Ехінацея пурпурова починає квітувати з кінця липня та продовжує до заморозків, в умовах України медопродуктивність до 100 кг/га.
⌂ Фото: Ехінацею пурпурову цінують за те, що цвіте наприкінці літа, коли інші рослини відцвіли та бджоли відчувають брак корму /Автор — Леонора Адамчук
Це період також квітування – усіх видів шавлій, настає друге цвітіння чебрецю звичайного, материнки, гісопу. З липня і по вересень квітують кущі повію звичайного. Це український дикоростучий вид ягід годжі, медопродуктивність якого від 20 і до 800 кг/га, залежно від температури та вологості навколишнього середовища.
⌂ Фото: У цикорія квіти, які розкриваються рано вранці, щедро виділяють нектар навіть у вологу погоду
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Анна Калініченко
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2023
Рекомендовані товари!
У наявності
Сидерат Козлятник за 0,5 кг (ЕСД-15)
150грн.
У наявності
Сидерат Грястиця за 0,5 кг (ЕСД-16)
149грн.
У наявності
Сидерат Вика за 0,5 кг (ЕСД-19)
69грн.
У наявності
Сидерат Конюшина червона за 0.5 кг (ЕСД-7)
220грн.
У наявності
Сидерат Люцерна за 0,5 кг (ЕСД-6)
169грн.
У наявності
Сидерат Суданська трава за 0,5 кг (ЕСД-5В)
56грн.
У наявності
Сидерат Фацелія за 0,5 кг (ЕСД-1)
169грн.
У наявності
Сидерат Райграс за 0,5 кг (ЕСД-11А)
159грн.
У наявності
Сидерат Тимофіївка за 0,5 кг (ЕСД-8)
139грн.
У наявності
Ехінацея пурпурова (лікарська) за 0,5 г (ЕЛП-71)
10грн.