Як вирощувати троянди у кожному регіоні України

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
09.06.2022

В Україні садівники люблять створювати розарії, купуючи найрізноманітніші сорти троянд у надійних продавців. Але не все залежить від якості посадкового матеріалу. Адже Україна велика за територією країна, та погодні умови у тому чи іншому регіоні, суттєво відрізняються. Експерт «СонцеСаду» Мітіна Л.В., кандидат біологічних наук, розповість докладно, як впливає на ріст та розвиток рослин дія кліматичних особливостей місцевості.

Чому не ростуть троянди

Стан та особливості вирощування троянд залежать від багатьох чинників:

Головним фактором, який впливає на ріст та розвиток рослин є дія кліматичних особливостей місцевості. Отже, розглянемо особливості кліматичного і географічного зонування України та спробуємо надати рекомендації з вирощування троянд у різних регіонах держави.

Відео: Різновиди троянд: особливості догляду за квітами

Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом

 

Вирощування троянд на півночі України

Північ України: Чернігівська, Сумська, Київська, Житомирська області.

Ці області розташо­вані в зоні лісостепу. Клімат зони помірно-континентальний. Серед­ня температура липня — +20°С, січня — -12°С, середньорічна кількість опадів становить до 600 мм. Ґрунти різно­манітні. За­вдяки достатній вологості у повітрі і в ґрунті троянди ростуть і розви­ваються досить добре але по­требують надійного захисту від морозів у зимовий період, тому що в окремі роки вимерзають майже всі незахищені пагони навіть у дикорослих шипшин. Особливо потребують обв’язування агроволокном та укривання землею та штамбові, чайно-гібридні, та виткі троянди англійського походження.

Фото: На півночі України троянди потребують надійного захисту від морозів у зимовий період

Обрізку троянд найкраще прово­дити навесні після закінчення періоду з низькими мінусовими температурами аби уникнути подвійної праці і запобігти витягу­ванню вологи з пагонів під час мо­розів. Троянди потребують вчас­ного внесення мінеральних та органічних добрив навесні, оскіль­ки в цей період ріст кущів най­більш інтенсивний. Також, обхідно своєчасно проводити про­філактичні заходи із боротьби з грибковими захворюваннями.

 

Вирощування троянд на заході України

Захід країни: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Терно­пільська, Чернівецька області. Вони знаходяться в зоні боло­тистої лісової місцевості, Полісся та гірської місцевості. Клімат помірно-континентальний, зима м’яка — -8°С, літо тепле і вологе — +20°С, середньорічна кількість опадів становить біля 700 мм. Ґрунти переважно торф’яно-під­золисті. Такий клімат найбільш сприятливий для росту і розвитку троянд і за основними показниками наближається до клімату Англії, який є оптимальним для вирощування цих рослин.

В за­хідних областях країни троянди набувають максимальних ро­змірів, заявлених у сортових озна­ках, або навіть перевищують їх. Так, діаметр квітки сорту «Глорія Дей» в Тернопільській області у 2-З рази перевищує аналогічний по­казник цього ж сорту, вироще­ного на сході України.

Троянда Глорія Дей

Фото: Троянда Глорія Дей

Таким чином, на заході країни можна вирощувати всі групи троянд і вони матимуть чудовий вигляд за умови проведення своєчасної обрізки рослин з метою запобігання загущення кущів і створення декоративної форми крони.

Основною небезпекою для цих рослин у вологих умовах є захворювання грибковими хворобами. Тому необхідно на протязі всього вегетаційного періоду проводити профілактичні обробки кущів від різноманітних грибних захворювань. Також, враховуючи хімічний склад ґрунтів, рослини потрібно підживлювати органічними добривами для оптимізації їх розвитку.

 

Вирощування троянд у центральній частині України

Центр країни: Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Черкаська області. Лісостепова зона. Клімат помірно-континентальний, взимку середні показники температури становлять -10°С, влітку — +18-22°С із заходу на схід. Кількість опадів від 500 до 700 мм із сходу на захід. Ґрунти різноманітні, але переважають типові чорноземи. Загалом, кліматичні умови сприятливі для вирощування троянд, але за умов виконання всіх необхідних агротехнічних заходів, розроблених для успішного культивування троянд, результат буде найбільш оптимальний.

На зимовий період краще троянди обгортати землею, а при закриванні їх за допомогою каркасних конструкцій із зовнішнім застосуванням аговолокна та внутрішнім наповнювачем — листям, лапником і т.і. бажано залишати вікна аби уникнути випрівання рослин під час відлиг.

Також треба слідкувати, щоб в укриттях не заводились гризуни. Для цього укриття два-три рази на місяць перевіряють на наявність мишей. За їх присутності або встановлюють прилади, що відлякують гризунів або кладуть отруту. Також треба слідкувати за виникненням грибкових захворювань, тому що вологий клімат сприяє розмноженню цих фітопатогенів.

На зимовий період краще троянди обгортати землею упереміш з тирсою

Фото: На зимовий період краще троянди обгортати землею упереміш з тирсою

 

Вирощування троянд на сході України

Схід країни: Дніпропетровська, Запорізька, Харківська, Донецька, Луганська області. Степова зона. Клімат помірно континентальний, літо спекотне із середньою температурою +28°С, зима холодна: -15°С. Кількість опадів 350 мм на півдні і 500 мм на півночі.

Влітку для півдня характерні суховії та пилові бурі, а в зимовий період сильні та довготривалі східні холодні вітри. Ґрунти різноманітні, переважно чорноземи, але зустрічаються солончаки, піщані та суглинки. В таких умовах троянди показали себе як одні з найбільш витривалих, стійких до посухи, спеки та вимерзання рослин.

На сході України троянди є найбільш перспективними серед декоративно-квітучих чагарників

Фото: На сході України троянди є найбільш перспективними серед декоративно-квітучих чагарників

Вони є найбільш перспективними серед декоративно-квітучих чагарників для озеленення східного регіону. Звичайно, троянди страждають від сонячних опіків пелюсток в літню спеку.

Взимку, особливо за відсутності снігового покриву, надземна частина вимерзає до рівня земляного укриття, а через недостатність вологи у повітрі і ґрунті розмір рослин набагато менший за звичайний. Але при створенні оптимальних умов — своєчасне зрошення, якісне укриття рослин в зимовий період і забезпечення необхідним органічним та мінеральним живленням троянди дійсно вражають своєю красою.

Здійснення запобіжних заходів щодо грибкових захворювань наприкінці літа та восени дозволить зберегти декоративний вигляд троянд до закінчення вегетаційного періоду.

Відео: Хвороби та шкідники ТРОЯНД. Засоби захисту

Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом.

 

Вирощування троянд на півдні України

Південь країни: АР Крим, Одеська, Херсонська, Миколаївська області. Степова зона, лісостеп, гірська місцевість. На півдні країни переважає помірно- континентальний клімат із спекотним літом із вологими морськими бризами (температура + 24-28°С), і помірно холодною зимою із сильними південними вологими вітрами (-10°С).

Оскільки батьківщиною троянди вважають Персію, то кліматичні умови, що найбільше нагадують клімат Персії (місцями субтропічний континентальний, місцями пустельний) розташовані саме на півдні України. Таким чином, для троянд найбільш сприятливі умови існування саме на півдні країни. Тут троянди потребують набагато менше уваги ніж в інших регіонах України, але виконання стандартних агротехнічних заходів також необхідне для підтримки здоров’я та естетичного вигляду рослин.

Нікітській ботанічний сад

Фото: Нікітській ботанічний сад

Найгарніший трояндовий сад України розташований в Нікітському ботанічному саду. Тут зібрані троянди всіх груп і виглядають вони розкішно завдяки мікроклімату Ялти та копіткій праці співробітників саду.

Купити саджанці найкращих сортів троянд

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Посадка та догляд за трояндами — королевою квітів
Як правильно вибрати сорт троянди для свого саду, де її посадити і який догляд за трояндами допоможе зробити цю рослину справжньою королевою квітів? Про це розкажуть експерти «СонцеСаду»
Що заважає троянді бути королевою (журнал СонцеСад №2/2021)
Хвороби, шкідники троянди та боротьба з ними
5 порад по вирощуванню троянд та правильного зберігання взимку
Правила вирощування троянд
Сучасна класифікація троянд
Види і особливості троянд
Троянди. 18 практичних порад по догляду за трояндами
Головні вимоги по догляду за трояндами
Троянди в горщику
Мобільні розарії. Створюємо клумбу з рослин у горщиках
Як підготувати троянди до зими
Поради як підготувати троянду до зими.
Хвороби і шкідники троянд та боротьба з ними
Методи боротьби з хворобами і шкідниками троянди та їх профілактика.
Зінаїда Поляк: «У каталозі просто гарні, а в мене ще й пахнуть»
Коли до рук жінки потрапив «СонцеСад», її присадибна ділянка швидко стала перетворюватися на розарій.

Рекомендовані товари!