Серед різноманіття квітів особливо виділяється троянда. Як правильно вибрати сорт троянди для свого саду, де її посадити і який догляд за трояндами допоможе зробити цю рослину справжньою королевою квітів? Про це розкажуть експерти «СонцеСаду».
Усі ми обожнюємо троянду — хтось більше, хтось менше, але незаперечним фактом є її центральне місце серед квітів, еталонна краса, різноманіття форм, кольорів та ароматів. Трояндою можна висловити почуття, підкреслити статус, прикрасити сад, просто помилуватися витонченою красою. Вона навіть має лікувальні властивості.
Законодавцями моди та й узагалі лідерами в сортовиведенні заслужено вважають голландців. Українці тільки зараз починають по-справжньому закохуватися в королеву саду, розуміти не тільки її візуальну цінність, а й потребу в правильному догляді, підборі сорту, місці висадження та інших важливих аспектах культури.
Для початківців-любителів троянд можна виділити декілька важливих кроків та операцій для отримання бажаного результату — вибір сорту, підготовка місця висадження, нюанси щодо якості саджанців, висадження та належний догляд.
Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом
При виборі сорту не слід дотримуватися правила: чим більше і яскравіше — тим краще або «такої я ще не маю». Висаджуючи троянди в квітнику хаотично, без врахування їхніх сортових особливостей, ми робимо величезну помилку: низькорослі сорти затіняються високорослими, схильні до хвороб — уражують стійкі сорти, а густота висадження додає незручностей при догляді за рослинами.
Нерідко цінні мініатюрністю сорти не отримують шансів помилувати око красою, а ґрунтопокривні змушені тягнутися до сонця, витрачаючи енергію не на ніжні суцвіття, а на високі пагони. Для прикладу, низькорослими кущами можна прикрасити бордюр, виткі троянди гарно виглядатимуть окремо серед газону чи біля огорожі. А для любителів прикрасити оселю свіжими квітами треба виділити окреме місце для чайно-гібридних, обов’язково з перспективою розширення, бажано розміщувати квіти з подібними відтінками чи кольорами рядами або окремими клумбами.
Фото: Сорти троянд підбирають так, щоб вони гармонійно виглядали на клумбі
При виборі саджанців із відкритою кореневою системою слід звертати увагу на цілісність коріння. У місці щеплення культурної троянди до шипшини троянда має бути добре зрощеною з кореневою шийкою і мати дві та більше гілок завдовжки 10-20 сантиметрів. Гілки не повинні бути зморщеними та з ознаками підсушення, найкраще, щоб кінчики були завоскованими. Бажано, звичайно, щоб на гілках прокидалися бруньки, але їхня довжина не має бути більшою, ніж два сантиметри (для троянд із відкритою кореневою системою).
Коли саджанець, запакований у субстрат, має етильовані білі чи світло-рожеві пагінці понад два сантиметри, їх можна сміливо відламати чи відрізати ножицями (на висоті 0,5 сантиметра), і з брунькової пазухи обов’язково прокинуться сплячі бруньки. Якщо саджанець вже має невеличку зелену крону — його теж сміливо можна висаджувати, але обов’язково добре полити та на деякий час (тиждень) притінити. В будь-якому разі після купівлі троянду слід вийняти з упаковки й тримати коріння протягом доби у воді.
Місце для висадження троянди має бути відкрите, сонячне, вільне від конкурентів (бур’янів та інших рослин), не мати близько залягаючих ґрунтових вод та бажано з нейтральною реакцією ґрунту.
Висаджувати бажано ввечері. В яму об’ємом 10-20 літрів насипати пухкого ґрунту майже доверху та залити її водою. Коли ґрунт поглине воду, в отриману жижу висаджуємо саджанець, добре розправляючи коріння. Досипавши в ямку землі, акуратно підтягуємо саджанець, щоб місце щеплення було на 2-3 сантиметри нижче від поверхні ґрунту, притоптуємо та мульчуємо тирсою, сухою травою чи просто землею. Для початківців та й загалом під час висадження навесні внесення в посадкову ямку органічних чи інших добрив не рекомендують, бо все-таки рослина на ранніх етапах дуже ніжна.
Фото: Місце для троянд має бути королівським: відкрите, сонячне, вільне від конкурентів (бур’янів та інших рослин)
Відомо, що троянди квітнуть або один раз на сезон — славнозвісний виткий багряний Фламентанз, або двічі — наприклад, наш улюблений Блек Меджік. Якщо з Фламентансом усе зрозуміло, то повторно-квітучі троянди можна навчити цвісти майже постійно. Для цього, по-перше, в травні, коли пагони троянди досягнуть 20-30 сантиметрів, половину з них потрібно зрізати над третім листочком, а по-друге, з квітами, які відцвіли і не потрапили у вазу чи букет, робимо те саме.
Що це нам дасть? З пазух тих самих листочків прокинуться нові пагони і зацвітуть пізніше на два-три тижні від тих, які ми не зрізали, так матимемо майже постійно квітучий кущ. Цей прийом називають формуванням крони.
Фото: Витка багряна троянда Фламентанз
Протягом літа слід звернути увагу на видалення дикої частини, або простіше — пагонів шипшини, які можуть відростати з коріння і забирати частину поживних речовин у троянди. Дику частину найкраще не зрізати секатором, а видаляти садовою лопаткою — виламати в самому ґрунті якомога нижче. Це не дасть шипшині відрости повторно.
Для того, щоб троянди були гарними та здоровими, в посушливу пору треба рясно поливати кущі. Робити це ввечері або рано-вранці і за можливості поливати під коріння, бо надмірне зволоження листя може спричинити виникнення хвороб. Також можна замульчувати прикореневу зону скошеною травою чи тирсою, щоб волога довго трималася в ґрунті.
Фото: Улюблена українцями троянда Блек Меджік
Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом
Починаючи з травня, наші розарії обов’язково почнуть турбувати шкідники та хвороби, і, які б стійкі сорти ми не висаджували, рано чи пізно перед нами постане питання захисту рослин. Захист бажано проводити превентивно (заздалегідь), не чекаючи, коли рослина скине листя від плямистостей чи втратить бутони через попелицю.
Розповідає Василь БОНДАРЧУК, представник компанії «Бадваси»
На початку вегетації проводимо оброблення сірковмісними препаратами для профілактики хвороб та кліщів. Перед масовим цвітінням починаємо обробляти фунгіцидами проти борошнистої роси та плямистостей. Щоб у домашніх умовах захистити розсадник від хвороб, обробітки слід проводити кожні 2-3 тижні, частіше — після рясних дощів. Можна застосувати, наприклад, таке чергування препаратів: «Топаз»-«Скор»-«Топаз»-«Скор»-«Топсін» від початку червня до кінця серпня.
Фото: Починаючи з травня, обробітки троянд слід проводити кожні 2-3 тижні
✔ Увага!
Інсектицид застосовуємо тільки після виявлення шкідників: у травні можуть бути брунькові довгоносики, протягом вегетації — попелиця чи гусінь.
З інсектицидів ефективними є «Децис Профі», «Актеллік», «Актара», які можна застосовувати в бакосуміші з фунгіцидами. У травні за можливості внести 100 грам карбаміду на квадратний метр і обов’язково прилити або розкидати під дощ. Листкове підживлення ефективне на початку вегетації.
Восени троянду потрібно підготувати до зимівлі. У вересні кущі троянд слід обробити мідновмісним препаратом для захисту від хвороб і для того, щоб пагони визріли та задерев’яніли. За два тижні до настання стійких морозів (перша декада листопада) троянди, крім плетистих, обрізаємо на висоті 30— 35 сантиметрів та нагортаємо на них землю, можна вперемішку з тирсою й так, щоб із-під ґрунту виглядали тільки кінчики пагонів. Самою тирсою присипати не слід, бо від сильних морозів вона не врятує. Пагони плетистих сортів за можливості зняти зі шпалери й покласти на землю, вони більш стійкі до морозів, прикривати їх досить листям. Компактні кущі можна покрити щільною агротканиною, не знімаючи зі шпалери. Добре рослини реагують на прикопування восени, перед нагортанням ґрунту — під кожний кущ 3-5 кілограмів перегною.
Фото: Компактні кущі троянди можна покрити щільною агротканиною
Навесні першою операцією для любителів троянд має бути розкидання (перша декада березня) по мерзлоталому ґрунті чи просто під дощ мінеральних добрив — нітроамофоски та селітри по 100 г на квадратний метр.
Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом
На початку квітня, як тільки почне просихати земля, землю від кущів відгортаємо й обрізаємо частину пагонів, яка відмерзла. Плетисті троянди піднімаємо на шпалеру чи знімаємо покривний матеріал і проводимо санітарне чищення слабких пагонів. Цих заходів досить, щоб рослина впевнено відновила ріст і зацвіла усіма фарбами природи.
Фото: На початку квітня обрізаємо частину пагонів, яка відмерзла
Ніжний аромат троянди має властивість підвищувати життєвий тонус, додавати сили і заворожувати оточуючих. Нехай квітнуть троянди у вашому саду, дарують вам свою красу та неповторність, покращують настрій, надихають на добро та нові ідеї! Нехай квітне Україна!
Рекомендовані товари!
У наявності
Троянда англійська Вільямс Шекспір (кущова) (ІТЯ-38)
У наявності
Троянда плетиста Голден Шауерс (ОКН-1609(2-4л))
У наявності
Троянда чайно-гібридна Каріна (ОКН-928(2-4л))
У наявності
Троянда чайно-гібридна Олександр Пушкін (ОКН-3173(2-4л))
У наявності
Троянда грунтопокривна Корал Дріфт (ОКН-3553(2-4л))