Троянди. 18 практичних порад по догляду за трояндами

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.12.2020

Красиві троянди — мрія кожного садівника. Щоб вона стала реальністю, необхідно знати, як обрати сорт, посадити та доглянути його.

Посадка та догляд за трояндами. 18 практичних порад

1. Правильний вибір місця для посадки саджанців троянди

Троянди люблять сонячні і добре провітрюваних місця. У півтіні листя після дощу висихають повільно, тому зростає небезпека виникнення грибних хвороб. А при нестачі повітря в літню спеку рослини відчувають стрес і легко піддаються ураженню шкідниками. Ґрунт для саджанців троянди повинен бути пухкий і родючий.

Важкий глинистий покращують додаванням піску і компосту, а надто легкий піщаний — внесенням компосту або зеленого добрива з рослин-сидератів. Оскільки коренева система у троянд глибока, то потужність родючого шару ґрунту повинна бути не менше 80 см. Оптимальний показник кислотності ґрунту (рН) становить 6,5-7,0.

2. Красиві троянди — здорові троянди

Досить часто трапляється, що під час цвітіння на листках троянд з'являються плями. Причина цьому — грибкова інфекція, яка швидко поширюється по повітрю, особливо в дощову погоду.

Перша допомога — обрізання ураженого листя і стебел, які потім обов'язково спалюють, — щоб уникнути перенесення спор гриба на здорові рослини вітром. Грибкова інфекція поширюється не тільки по поверхні листка, а і часто проникає і всередину стебла, тому його слід обрізати до здорової деревини. Восени опале листя необхідно прибирати, бо як раз в ньому зазвичай і зимують хвороботворні грибки.

З метою локалізації можливої ​​грибкової інфекції, не слід садити рослини дуже близько одна до одної. При оптимальній відстані кущі провітрюються і швидше висихають після дощу. Якщо для поливу в саду використовується  дощова установка, під яку потрапляють і троянди, доведеться заздалегідь запастися хімічними засобами захисту троянд від грибкових захворювань.

У щеплених троянд поганої якості нижче місця щеплення можуть з'явитися дикі пагони, так як підщепою для таких троянд служить шипшина. Розпізнати дичок можна за дрібнішим листям. Дику поросль необхідно видалити якомога швидше, оскільки вона швидко зростає і забирає у рослини поживні речовини та вологу. Залишена поросль також може швидко заглушити сортову підщепу. Щоб видалити дичок, потрібно розкопати верхній шар ґрунту і, оголивши кореневу шийку, вирізати повністю пагін.

 Відео: Різновиди троянд: особливості догляду за квітами

Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом

3. Особливості поливу троянди

Завдяки довгому корінню троянда здатна добувати вологу з нижніх шарів ґрунту, але у посушливе літо без поливу їй не обійтися. Поливати слід рясно, щоб земля добре насичувалася вологою. У середньому на кожен кущ потрібно від трьох до п'яти відер води раз на 3-5 днів. Поливати найкраще рано вранці або ближче до вечора, і ні в якому разі не допускати попадання води на листя. Порада: земляний насип навколо куща не дасть воді розтікатися.

Троянди не тільки красиві, але й дуже ароматні

⌂ Фото: Троянди не тільки красиві, але й дуже ароматні

 

4. Сертифікований сорт троянди — ґарантія якості

Якщо ви хочете мати в своєму саду здорові і рясно заквітчані троянди, купуйте тільки сертифіковані сорти рослин. При сертифікації враховують, насамперед, такі фактори, як опірність захворюванням, зимостійкість і рясність цвітіння.

У Німеччині, наприклад, перш ніж той чи інший сорт троянди отримає сертифікат, він проходить дослідження протягом трьох років.

 

5. Боротьба зі шкидниками троянди

Найпростішим методом боротьби зі шкідливими комахами є видалення уражених частин рослини: листя, скручених трояндовою листовійкою, або пагонів, на кінцях яких оселилася трояндова тля. Пагони, всередині яких «подорожують» личинки троянди пильщика, необхідно видаляти повністю.

Якщо листя троянди об'їдають жучки, гусениці або слимаки, то цих шкідників збирають руками ввечері при світлі кишенькового ліхтаря, оскільки вони починають проявляти активність з настанням сутінків. Збирати шкідливих комах слід в рукавичках, щоб захистити руки від отруйних виділень деяких з них. У спекотне і посушливе літо троянди страждають від дрібного павутинного кліща, який розмножується з блискавичною швидкістю. У магазинах для садівників можна придбати хімічні препарати для боротьби з різними шкідниками.

Відео: Хвороби та шкідники троянд. Засоби захисту

Розповідає Василь БОНДАРЧУК, представник компанії «Бадваси»

6. Ароматні троянди, про яких можна не тільки мріяти

Ідеальне місце для розарію, наповненому п'янкими ароматами квітів, — це захищений від вітру куточок саду. Найкраще  до нього навідуватися вранці чи ввечері, коли духмяні квіти пахнуть найінтенсивніше. Зауважте, що троянди одного і того ж сорту, які ростуть у різних місцях саду, пахнуть не завжди однаково.

Не варто навмання змішувати різні за характером запахи. Наприклад, тим, хто любить свіжі фруктові запахи, краще відмовитися від сортів троянд з важким, чуттєвим ароматом. Запашні сорти є в кожної класифікаційної групи: серед кущових троянд це, наприклад, Munstead Wood, Jude the Obscure, Postilion; серед чайно-гібридних троянд — Duftwolke, Candlelight, Parole.

Експерти зазначають, що інтенсивність аромату на глинистих ґрунтах зростає. Якщо у вашої улюбленої запашної троянди аромат проявляється слабо, можливо, краще пересадити її на інше місце.

Троянди гарно виглядають з хвойниками

⌂ Фото: Троянди гарно виглядають з хвойниками

7. Трояндам у змішаних посадках потрібен простір

У квітнику, де ростуть лише чайно-гібридні троянди, як правило, багато «пустот», і, як наслідок, не має відчуття цілісності. На відміну від миксбордера, де будь-яка комбінація троянди з багатолітниками сприймається як закінчена композиція. Не можна, однак, забувати, що трояндовому кущу потрібен простір: так, відстань між трояндою і такими високорослими багатолітниками, як дельфініум, півонія або лілія, має бути не менше півметра.

Ґрунтопокривні рослини, на зразок манжетки і низькорослої герані, можуть підібратися до троянди поближче. Сусідство з кущиками лаванди, що ростуть групою або тим, що утворюють бордюр, не тільки безпрограшне дизайнерське рішення, але і корисне ноу-хау для троянди: вважається, що лаванда оберігає троянду від шкідливих комах. Щоб у ґрунті не заводилися крихітні черв'ячки (нематоди), до троянд підсаджують чорнобривці.

8. Троянди для півтіні

Троянди і тінь — поняття, здавалося б, несумісні. Проте у саду обов'язково знайдеться куточок, особливо у тінистому палісаднику, де найкращою прикрасою стане трояндовий кущ. Якщо такий куточок знаходиться глибоко у тіні, куди сонце зовсім не проникає, не варто і експериментувати. Для всіх інших тінистих умов існують сорти, які здатні миритися з недостатньою освітленістю. Такі сорти зазвичай у кожного європейського виробника окремо виділені у каталогах. До таких сортів відносяться практично всі троянди розплідника «David Austin» Англія, сорти зі знаком ADR і троянди-ругози.

9. Регулярна обробка ґрунту біля саджанця троянди

Бур'яни небезпечні для троянди. По-перше, вони забирають у неї вологу і поживні речовини. По-друге, у буквальному сенсі слова притягують до себе певні види шкідників, які вкрай швидко оселяються і на кущах. Бур'яни необхідно регулярно видаляти, обережно розпушуючи верхній шар ґрунту ручним культиватором або лопаткою, щоб не пошкодити коріння троянд і рослин, що ростуть поруч.

Поверхнева обробка збільшує здатність ґрунту поглинати воду, і як результат — довше залишається вологим. Для розпушування глибоких шарів ґрунту використовують вила з двома зубцями, щоб коренева система троянд не постраждала.

Троянди клаймбер - плетисті троянди з великими квітами

⌂ Фото: Троянди клаймбер — плетисті троянди з великими квітами

10. Підживлення троянд

Найкращим добривом для троянд є зрілий компост, перепрілий гній або органічні добрива, але при їх використанні не забувайте золоте правило кожного садівника «Краще не догодувати, ніж перегодувати». Перш ніж добриво почне активно діяти, має пройти кілька тижнів, тому його слід вносити у ґрунту восени або навесні, як тільки розтане сніг.

Позитивні результати дає внесення і мінеральних добрив тривалої дії: у квітні і повторно у середині липня. Мінеральні добрива швидкої дії служать для миттєвого відновлення балансу поживних речовин у ґрунту. Азотні добрива вносять тільки навесні чи у першій половині літа, інакше пагони до настання зими не встигнуть визріти і зміцніти.

Троянди рамблер — плетисті троянди з дрібноквітковими пишними суцвіттями

⌂ Фото: Троянди рамблер — плетисті троянди з дрібноквітковими пишними суцвіттями

11. Рамблер: союз дерева і троянди

Справжні плетисті троянди, або рамблери, такі, як Paul's Himalayan Musk, з легкістю «підкорюють» крони старих плодових дерев. Для того щоб коріння троянди не заважало корінню дерева, кущ садять на відстані 50-60 см від стовбура. Троянди, вирощені у контейнері, висаджують з травня по серпень, після посадки залишається тільки підтримувати постійну вологість ґрунту.

Для посадки викопують ямку глибиною вдвічі більше висоти контейнера. Дно контейнера видаляють, посадкову яму до половини заповнюють зрілим компостом і опускають у неї рослину разом з контейнером, який не дасть переплестися коріння дерева і троянди. У землю, поруч з трояндою, вбивають кілок. Одним кінцем мотузку прив'язують до гілки дерева, іншим – до кілочка, і направляють по ній стебла троянди.

12. Час посадки саджанців троянди

Троянди, вирощені у контейнерах, висаджують з травня по вересень. Рослину, разом зі землею, в якій вона росла, опускають до посадкової ямки, засипають землею, гарненько приминають, поливають. Троянди з відкритою кореневою системою найкраще садити восени або навесні. Перед посадкою стебла обрізають до 20 см і видаляють пошкоджене коріння. Саджанець протягом 4-5 годин спочатку витримують у воді і лише потім висаджують. Місце щеплення повинно бути заглиблене приблизно на 5 см.

13. Особливо: чайно-гібридні троянди

Щоб стати яскравим елементом саду, прекрасній  чайно-гібридній  троянді необхідна свита. Найкращим супроводом для неї будуть котівник (Nepeta), герань і гипсофила. Деякі сорти чайно-гібридних троянд, такі, як «Augusta Luise», «Duftfestival», привертають увагу і дивовижними ароматами. При цьому багато сортів цієї групи троянд підходять і для зрізання. Нині особливим попитом користується троянда «Nostalgie» з червоно-білими квітками. Вона чудово виглядає у букеті і блискуче грає соло у вузькій вазі для однієї квітки.

14. Плетисті троянди для вертикального озеленення

Плетисту троянду саджають не ближче, ніж 50-60 см від стіни будинку, щоб її коріння могли рівномірно рости в усі сторони. Кущі з оголеними коренями саджають під кутом, щоб стебла були спрямовані в бік будинку.

Для посадки плетистої троянди, вирощеної у контейнері, посадкову яму роблять більш просторою, троянду укладають також похило. Засипавши посадкову яму сумішшю садової землі і компосту, стебла і пагони підв'язують до заздалегідь змонтованої опорної решітки. Відстань між стіною будинку і ґратами має бути від 10 до 15 см, щоб рослина не страждала від нестачі повітря, не перегрівалася у спеку, та щоб листя швидко висихало після дощу.

Конструкція опорної решітки повинна бути міцною, а сама решітка  виготовленою ​​з матеріалу, який не руйнується під дією несприятливих погодних умов і витримають троянду, яка за роки життя набере досить таки значну. Якщо потрібно пофарбувати опорну решітку, стебла доводиться відв'язувати і частково сильно обрізати. Тому фарбування найкраще виконувати ранньою весною.

Кущова троянда

⌂ Фото: Кущова троянда

15. Дрібно кущові троянди-універсали

Як відомо, розподіл троянд на групи  досить умовний. Деякі експерти вважають, що ґрунтопокривні троянди слід називати дрібно кущовими, ​​і це твердження зустрічається тепер усе частіше і частіше. Серед них дійсно є сорти, які мають прямостоячу форму, наприклад Heideschnee, Windrose і Mirato. Їх застосовують у солітерних посадках на клумбах. Густі і розлогі рослини сортів Nemo, Gaertnerfreude і Phlox Meidiland краще підходять для групових посадок. А такі сорти, як Sommerabend і Magic Maidiland, зі стеблами, які стеляться, використовуються як ґрунтопокривні.

Відео: Підготовка до весни: як правильно обрізати троянди

Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом

16. Правила обрізки

Для кожної групи троянд існують свої правила обрізки. Залежно від зони вирощування цю процедуру проводять наприкінці березня — початку квітня. Стебла клумбових і чайно-гібридних троянд укорочують щорічно до 20-30 см, так як квітки у них утворюються на молодих пагонах.

Повторноквітучі кущові троянди проріджують кожну весну, видаляючи зайві стебла на рівні ґрунту і скорочуючи на третину. У одноразово квітучих чагарниках трояндові квіти утворюються на багаторічних гілках, тому ці троянди піддаються мінімальній обрізці.

Такі ж маніпуляції проводять з одноразово квітучими плетистими трояндами. У ремонтантних в'юнких троянд укорочують бічні пагони приблизно на дві третини. Клумбові троянди сильно обрізають. Кущові троянді потрібно тільки проріджувати.

Штамбова троянда

⌂ Фото: Штамбова троянда

17. Догляд за штамбові трояндами

При посадці штамбової троянди поруч встановлюють кілочок, щоб рослина мала опору для більшої стійкості (регулярно перевіряйте, чи не врізається мотузка в кору!). Після того як «деревце» зміцніє, кілочок прибирають.

Наприкінці березня проріджують або обрізують, залежно від того, до якої групи належить щепа. На зиму молоді штамбові троянди обережно пригинають до землі, закріплюють стовбур шпильками і вкривають ялиновим гіллям. Дорослі рослини на високому штамбі зимують у вертикальному положенні. На крону надягають заповнений соломою джутовий мішок, підстава присипають землею, а стовбур обв'язують лапником.

18. Зимовий захист троянди

Місце щеплення у троянд, хоча воно і знаходиться під шаром землі (при правильній посадці), взимку потребує захисту. З цією метою підставу трояндового куща присипають землею у вигляді горбка заввишки 10-15 см. На морозі під променями зимового сонця кора може потріскатися, тому стовбури захищають ялиновим гіллям, а навесні, березні-квітні, його прибирають.

Любите троянди, доглядайте за ними, і королева квітів відповість вам рясним цвітінням.


Відео «Хвороби та шкідники троянд. Засоби захисту». Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом:




Купити саджанці троянд

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Зелений сад із горщика: переваги садіння в контейнерах (журнал «СонцеСад» 3/2023)
Зараз на сайті пропонуються саджанці двох категорій – з голим коренем та у контейнері. Останній варіант дорожчий, але є вагомі переваги посадки саджанців у контейнері, про які обов'язково потрібно дізнатися
Посадка анемон восени
Квіти анемони дуже примхливі та вимагають до себе достатньої уваги. Посадка цибулинок у відкритий ґрунт має свої особливості і відбувається за чіткими правилами
Бегонія в інтер'єрі будинку — завжди модно!
Історію виникнення квітки, про те, як виростити бегонію, а також як використовувати бегонію в інтер'єрі, розповість експерт «СонцеСаду» Л.І.Улейська
Велична троянда: як правильно садити і краще доглядати за царицею садів
Залежно від площі, запланованої для висадження троянд, наявних саджанців і мети створення ділянки, існують різноманітні способи їх садіння, нагадують експерти «СонцеСаду» (СС. 2/2022)
Гортензія у сучасному ландшафтному дизайні (журнал СонцеСад 2/2022)
Про особливості вирощування гортензій та використання їх у ландшафтному дизайні «СонцеСад» розпитував фахівця Юлію Назарчук
Види і сорти рябчиків, правила посадки та догляду
Особливості вирощування рябчиків та правила догляду за ними «СонцеСаду» розповіли провідні експерти Ольга Тимченко та Наталія Тарасюк
Як вирощувати агератум і коли його потрібно садити
Вона здатна прикрасити ваш сад до пізньої осені. Наш експерт ділиться особливостями вирощування цього «довгоцвітка»
Гвоздика: сорти та корисні властивості
Знайомтеся — сеньйорита гвоздика. Вона не тільки чудово виглядає, а й лікує
Тішить око різнобарв’я: вирощуймо пишні айстри
Для того, щоб виростити красиві айстри на власній ділянці, варто врахувати поради тих, хто професійно їх селекціонує (СС. 4/2021)

Рекомендовані товари!