Досвід вирощування троянди

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
03.09.2021

На подвірї заслуженого ді­яча культури України, лу­чанина Петра Хлєбніка ро­сте понад двадцять сортів троянд. Доглядати за ними навчив ще в дитинстві дядько. У його саду май­бутній музикант проводив більше часу, ніж удома. Хлопчина переймав досвід дядька, мріючи про власні сад та квітник. Зараз його обійстя нагадує оранжерею.

У теплу пору року, з ранньої весни до пізньої осе­ні, вона милує око цвітінням садових або екзотичних дерев та кущів. Ба­гато із них квітникар привіз із гастролей. Як музикант-цимбаліст об’їздив із народним ансамблем пісні і танцю «Колос» чимало країн. І з кожної поїздки на Волинь привозив «сувенір». Починав, як він згадує, з троянд.

— Звідки привезли перші квіти і чому саме троянди?

— Зі своїх перших гастролей із міста Байконура. Це було понад 50 років тому. Я тоді був студентом Львівської консерва­торії. Побачив їх на клумбі та зрізав. Тоді в Луцьку таких гарних квітів не було ніде. Привіз і, згадуючи дядькову науку, прище­пив їх на дикорослій шипшині. Вона росла на батьківському обійсті.

Троянда Голден Селебрейшн

⌂ Фото: Троянда Голден Селебрейшн

— Тобто ви вчинили як досвідчений квітникар. А як бути початківцям, які та­кож хочуть розмножувати троянди?

— З рослини треба відрізати гілку з двома бруньками. Листя з неї обірвати, а верхній зріз зробити на сантиметр вище над брунькою, щоб вона не пересихала і був запас, нижній зріз — на бруньці навско­си на 45 градусів.

Живці спочатку треба покласти у воду на 12–24 години, додавши до неї спеціаль­ний укорінювач. Потім висадити в пухкий вологий ґрунт.

Висаджені живці слід накрити поліетиле­новими пляшками. Уже за три тижні має піти в ріст верхня брунька. Це свідчить про те, що в живця почала утворюватися коренева система і він прижився. Троянди, розмножені методом живцювання, називають корене­власними, бо вони мають власний корінь. Якщо маєте навички окулірування, раджу спробувати прищепити троянду на дикій шип­шині, як я зробив зі своєю першою трояндою.

— Коли це робити найкраще?

— У період сокоруху, коли від стовбура відстає кора. Сокорух у троянди відбуваєть­ся навесні та влітку, тому щепити її можна двічі на рік. Щоправда, цей метод розмно­ження має недоліки. Троянда, щеплена на шипшині, може загинути взимку. Недостат­ньо вкрита, вона вимерзає, занадто утепле­на — випріває. Окрім того, з кореня шипшини може вирости спляча брунька. І тоді всі сили рослина спрямовує на неї, а не на троянду. Так, як мати: спочатку піклується про власну дитину, потім звертає увагу на чужих.

Паросток, що з’являється зі сплячої бруньки, може заглушити прищепу. Тому його треба вчасно зрізати. Інакше троянда може загинути.

— Як можна продовжити термін цві­тіння цих квітів?

— Більшість троянд може за літо цвісти тричі. Щоб стимулювати і пришвидшити цей процес, треба зрізувати квітконоси,
щоб не утворювалися насіннєві коробоч­ки. Після зрізу починають проростати нові бруньки, з них згодом розпускаються лист­ки й з'являються пуп’янки.

— Троянди — квіти дуже тендітні, мають чимало ворогів. Які хвороби і шкідники їх уражають?

— Найнебезпечніший ворог троянд се­ред комах — попелиця. Також їх часто ура­жають грибкові хвороби: борошниста роса, іржа. Врятувати уражені рослини важко. Краще цьому запобігти.

Для профілактики треба не менше чо­тирьох разів за літо обробляти рослини фундазолом або мідним купоросом.

 

Відео: Хвороби та шкідники троянд. Засоби захисту

Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом

— Чим підживлюєте квіти?

— Я давно відмовився від «хімії». По­мітив, що найкраще квіти реагують на розчин коров’яку з кропивою. Тому на початку літа зазвичай готую власну рідку органіку. Для цього у велику діжку засипаю два-три відра гною. Нарізаю туди свіжої кропиви, заливаю водою і залишаю для бродіння. Щоб усунути неприємний запах, доливаю валер’янки. Після того, як розчин пере­бродить, розводжу його водою (1:15) і по­ливаю квіти. Якщо підживлювати рослини курячим послідом, то його концентрація має бути ще слабшою — 1:20. Інакше квіти «згорять». Настоювати курячий послід не треба. Інакше з нього випарується азот.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Людмила ПРИЙМАЧУК

Купити саджанці найкращих сортів троянд

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Вейгела: повторне цвітіння (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Що робити навесні? Садити чи ні? Планувати чи краще не варто? Сьогодні треба бути розважливим, щоб виростити гарний квітучий сад. Ознайомимося із сортами вейгели, що буйно квітнуть двічі на сезон
Троянди. Любов, що зцілює і надихає
Історія Зої Яценко, читачки журналу СонцеСад, про любов до троянд
Сантоліна — пухнаста окраса клумби
Вирощування та догляд за невибагливою сантоліною
Як виростити лілію як дерево
Лілійне дерево: унікальні розміри та краса! Особлива цибулина. Як правильно її посадити?
Астильба — тіньовитривала краса надовго (журналСонцеСад №1/2021)
Вирощування декоративного багаторічника
5 порад по вирощуванню троянд та правильного зберігання взимку
Правила вирощування троянд
Сучасна класифікація троянд
Види і особливості троянд
Троянди. 18 практичних порад по догляду за трояндами
Головні вимоги по догляду за трояндами
Троянда Шарона: основні характеристики сирійського гібіскуса
Гібіскус – дуже декоративний, невибагливий кущ, що цвіте численними розкішними квітами з середини літа і аж до перших заморозків

Рекомендовані товари!