Петро Хлєбнік: «Мої троянди за літо квітнуть тричі»

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
03.09.2021

⌂ Фото: Троянда Голден Селебрейшн

На подвірї заслуженого ді­яча культури України, лу­чанина Петра Хлєбніка ро­сте понад двадцять сортів троянд. Доглядати за ними навчив ще в дитинстві дядько. У його саду май­бутній музикант проводив більше часу, ніж удома. Хлопчина переймав досвід дядька, мріючи про власні сад та квітник. Зараз його обійстя нагадує оранжерею.

У теплу пору року, з ранньої весни до пізньої осе­ні, вона милує око цвітінням садових або екзотичних дерев та кущів. Ба­гато із них квітникар привіз із гастролей. Як музикант-цимбаліст об’їздив із народним ансамблем пісні і танцю «Колос» чимало країн. І з кожної поїздки на Волинь привозив «сувенір». Починав, як він згадує, з троянд.

— Звідки привезли перші квіти і чому саме троянди?

— Зі своїх перших гастролей із міста Байконура. Це було понад 50 років тому. Я тоді був студентом Львівської консерва­торії. Побачив їх на клумбі та зрізав. Тоді в Луцьку таких гарних квітів не було ніде. Привіз і, згадуючи дядькову науку, прище­пив їх на дикорослій шипшині. Вона росла на батьківському обійсті.

— Тобто ви вчинили як досвідчений квітникар. А як бути початківцям, які та­кож хочуть розмножувати троянди?

— З рослини треба відрізати гілку з двома бруньками. Листя з неї обірвати, а верхній зріз зробити на сантиметр вище над брунькою, щоб вона не пересихала і був запас, нижній зріз — на бруньці навско­си на 45 градусів.

Живці спочатку треба покласти у воду на 12–24 години, додавши до неї спеціаль­ний укорінювач. Потім висадити в пухкий вологий ґрунт.

Висаджені живці слід накрити поліетиле­новими пляшками. Уже за три тижні має піти в ріст верхня брунька. Це свідчить про те, що в живця почала утворюватися коренева система і він прижився. Троянди, розмножені методом живцювання, називають корене­власними, бо вони мають власний корінь. Якщо маєте навички окулірування, раджу спробувати прищепити троянду на дикій шип­шині, як я зробив зі своєю першою трояндою.

— Коли це робити найкраще?

— У період сокоруху, коли від стовбура відстає кора. Сокорух у троянди відбуваєть­ся навесні та влітку, тому щепити її можна двічі на рік. Щоправда, цей метод розмно­ження має недоліки. Троянда, щеплена на шипшині, може загинути взимку. Недостат­ньо вкрита, вона вимерзає, занадто утепле­на — випріває. Окрім того, з кореня шипшини може вирости спляча брунька. І тоді всі сили рослина спрямовує на неї, а не на троянду. Так, як мати: спочатку піклується про власну дитину, потім звертає увагу на чужих.

Паросток, що з’являється зі сплячої бруньки, може заглушити прищепу. Тому його треба вчасно зрізати. Інакше троянда може загинути.

— Як можна продовжити термін цві­тіння цих квітів?

— Більшість троянд може за літо цвісти тричі. Щоб стимулювати і пришвидшити цей процес, треба зрізувати квітконоси,
щоб не утворювалися насіннєві коробоч­ки. Після зрізу починають проростати нові бруньки, з них згодом розпускаються лист­ки й з'являються пуп’янки.

— Троянди — квіти дуже тендітні, мають чимало ворогів. Які хвороби і шкідники їх уражають?

— Найнебезпечніший ворог троянд се­ред комах — попелиця. Також їх часто ура­жають грибкові хвороби: борошниста роса, іржа. Врятувати уражені рослини важко. Краще цьому запобігти.

Для профілактики треба не менше чо­тирьох разів за літо обробляти рослини фундазолом або мідним купоросом.

Відео: Хвороби та шкідники троянд. Засоби захисту

Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом

— Чим підживлюєте квіти?

— Я давно відмовився від «хімії». По­мітив, що найкраще квіти реагують на розчин коров’яку з кропивою. Тому на початку літа зазвичай готую власну рідку органіку. Для цього у велику діжку засипаю два-три відра гною. Нарізаю туди свіжої кропиви, заливаю водою і залишаю для бродіння. Щоб усунути неприємний запах, доливаю валер’янки. Після того, як розчин пере­бродить, розводжу його водою (1:15) і по­ливаю квіти. Якщо підживлювати рослини курячим послідом, то його концентрація має бути ще слабшою — 1:20. Інакше квіти «згорять». Настоювати курячий послід не треба. Інакше з нього випарується азот.

Людмила ПРИЙМАЧУК

 

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Троянди. Любов, що зцілює і надихає
Історія Зої Яценко, читачки журналу СонцеСад, про любов до троянд
Що заважає троянді бути королевою (журнал СонцеСад №2/2021)
Хвороби, шкідники троянди та боротьба з ними
5 порад по вирощуванню троянд та правильного зберігання взимку
Правила вирощування троянд
Сучасна класифікація троянд
Види і особливості троянд
Троянди. 18 практичних порад по догляду за трояндами
Головні вимоги по догляду за трояндами
Троянди в горщику
Мобільні розарії. Створюємо клумбу з рослин у горщиках
Як підготувати троянди до зими
Поради як підготувати троянду до зими.
Вирощування плетистих і штамбових троянд
Плетисті та штамбові троянди - королеви серед троянд!
Хвороби і шкідники троянд та боротьба з ними
Методи боротьби з хворобами і шкідниками троянди та їх профілактика.
Троянда Шарона: основні характеристики сирійського гібіскуса
Гібіскус – дуже декоративний, невибагливий кущ, що цвіте численними розкішними квітами з середини літа і аж до перших заморозків

Рекомендовані товари!