Європейський досвід: як виростити щедрий врожай полуниці та малини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
01.12.2022

«Мені випала нагода запозичити досвід роботи в європейських країнах.

Я працювала в передових фермерських господарствах Німеччини та Данії, де вирощували полуницю та малину для отримання високоякісних плодів-ягід. Тепер ми хочемо створити потужне господарство і в нашій країні, тому з радістю поділюся своїми враженнями».

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Наталія Саражин

Наталія Саражин

⌂ Фото: Наталія Саражин

Інтенсивна технологія, впроваджена за кордоном, дає змогу постійно отримувати щедрий врожай на кожному найменшому клаптику землі.

Karl’s Erdbeer-HofFarm — це найбільше ягідне господарство з найбільшими прибутками у всій Німеччині. Розташоване воно в північно-східній частині держави на березі Балтійського моря, неподалік портового міста Росток. Тут я провела незабутнє літо, будучи ще студенткою аграрного вищого навчального закладу.

Karl’s Erdbeer-HofFarm — це найбільше ягідне господарство у всій Німеччині

⌂ Фото: Karl’s Erdbeer-HofFarm — це найбільше ягідне господарство у всій Німеччині

М’який морський клімат дає можливість смакувати ягодами протягом усього літа. Відомо, що суниця — це вологолюбна рослина, яка перестає давати врожай за умов спекотної погоди, яка притаманна Україні.

Перші ягоди родять від початку другої половини травня, і сезон триває аж до середини вересня. Ось таким є суничне літо в Німеччині. Для отримання ранньої продукції будують теплиці тунельного типу. Тут ягоди достигають на 20 днів раніше. На жаль, в Україні період плодоношення значно коротший. Адже погода в червні швидко стає спекотною, а суниця перестає плодоносити при температурі +28 градусів і вищій. Розтягнути період плодоношення можна, використавши різні сорти з різним періодом плодоношення — від найбільш ранніх до пізніх.

Суницю також вирощують у парниках, але за умови забезпечення рослинам сприятливих умов для росту і плодоношення в холодний період року. Для цього слід підтримувати потрібну температуру всередині на рівні +20 градусів і вологість за допомогою туманоутворюючого пристрою, доброго освітлення. Так можна зібрати врожай ягід у будь-який період року. Але щоб побудувати такі споруди, треба чимало коштів, тому і плоди суниці будуть дуже дорогими.

Суницю також вирощують у парниках

⌂ Фото: Суницю також вирощують у парниках

Відомо, що галузі сільського господарства потребують великих затрат ручної праці. Неможливо, щоб усі процеси на полі виконували машини. Тому ягоди збирають сезонні працівники дбайливими руками. Та все ж роботу на фермі можна назвати автоматизованою. Збір ягід нагадує конвеєр. Кожний працівник збирає близько 100-150 кг ягід суниці щодня. Працівники якнайшвидше кладуть зібрані з поля ягоди на вантажівки, а ті швидко відвозять урожай до рефрижераторів, де ягоди сортують і розкладають у коробочки по 450 грамів. Опісля суниці потрапляють того ж дня до магазинів.

Ягоди збирають сезонні працівники дбайливими руками

⌂ Фото: Ягоди збирають сезонні працівники дбайливими руками

Для збору ягід використовують спеціальні двоколісні возики, які розраховані на 1-3 ящики. В ящику є 4 картонні коробочки, у кожну з яких кладуть по 1-1,2 кг ягід. Збір проводять щодня у будь-яку погоду. Початок робочого дня — о 04.00 (зі сходом сонця).

Для робітника на полі час — це гроші. Даремно ніхто не простоює. Кожен намагається якомога швидше та обережно збирати урожай. Робочий день триває до 12 години, з підвищенням віддачі урожаю (коли ягоди починають масово достигати) — до 14 години, а у пік сезону — аж до 18 години. Субота та неділя — вихідні. Зранку час для сніданку працівники вибирають самі — 2 бутерброди від господарства з собою. О 13.00 — обід. Привозять теплу страву в металевому судочку з написом: «Bon Appetit»! Тут завжди — гарнір із сосискою чи відбивною і салат, іноді суп. Тривалість обіду — 30 хвилин. І далі знову до праці.

Збирають не тільки найкращі ягоди, але й ушкоджені гниллю. Їх кладуть в окреме відро і викидають у траншею для шроту, що перешкоджає хворобам та гнилі поширюватися на полі.

Найкращі умови на полі для рослин: міжряддя — 45 см, мульчування соломою

⌂ Фото: Найкращі умови на полі для рослин: міжряддя — 45 см, мульчування соломою

Господар створює найкращі умови на полі для рослин, щоб отримати щедрий урожай. Так, площа кожного поля мульчована соломою. Це дає змогу ґрунту не перегріватися у спекотну пору. Крім того, по всіх полях прокладено крапельне зрошування. Міжряддя — 45 см. Усі рослини — сильні, високі, з великим листям.

Найпоширеніший сорт суниці — Ельсанта. Крім нього, використовують ще близько 5 сортів. Є навіть пізньостигла суниця, яка дає урожай у вересні. Врожайність суниці — 32 тонни на гектар, що є значно вищою, ніж в Україні. Ягоди — дуже великі, червоні, соковиті.

Для отримання ранньої продукції будують теплиці тунельного типу. Тут ягоди достигають на два тижні раніше.

Ягоди — дуже великі, червоні, соковиті

⌂ Фото: Ягоди — дуже великі, червоні, соковиті

Після кінця плодоношення сухе листя і вуса зривають вручну. Саме на старому листі зберігаються збудники хвороб. Тому поле слід утримувати в чистоті. Також заготовляють розсаду для закладання нового поля. Висадження розсади на новій площі також проводять вручну, а закладання поливної системи — механізовано.

Для плодоношення використовують поле лише 2-3 роки, які є найпродуктивнішими. Потім дають земельній ділянці час відпочити під паром або зерновими. Першого року після закладення поля рослинам не дозволяють плодоносити, а квіти, що могли з’явитися, зривають разом із вусами. Так, суничний кущ набирається сили, щоб віддати якомога більше ягід наступного року.

Висадження розсади на новій площі проводять вручну

⌂ Фото: Висадження розсади на новій площі проводять вручну

У цьому ж господарстві розташований суничний павільйон із розвагами, торговельними точками, де можна купити як смачні свіжі соковиті ягоди, так і сувеніри та сільськогосподарське приладдя. Діти залюбки можуть поласувати суничним десертом. Для розваг побудовано ціле суничне містечко площею 4 га. Сюди приїжджають усі охочі цікаво й весело провести вихідні улітку. Відпочивали тут і ми. Після роботи кожен міг відпочити, як душа бажає. Увечері у вихідні ми могли організувати дискотеку або вдень поїхати на море — всього за 20 км від нас. Завжди цікавими були екскурсії історичними місцями або прогулянки європейським містом.

У цьому ж господарстві розташований суничний павільйон із розвагами, торговельними точками

⌂ Фото: У цьому ж господарстві розташований суничний павільйон із розвагами, торговельними точками

HYLDETOFTEGAARD — сімейне господарство в Данії, також найвідоміше і найбільше в цій країні. Тут вирощують малину, ожину, суницю, цибулю-порей та зернові під сівозміни.

HYLDETOFTEGAARD — сімейне господарство в Данії, найвідоміше і найбільше в цій країні

⌂ Фото: HYLDETOFTEGAARD — сімейне господарство в Данії, найвідоміше і найбільше в цій країні

Малину вирощують на шпалері у плівкових тунелях. Врожайність — 9 кг із куща. Використовують сорти ремонтантні і неремонтантні, але без колючок. Висаджують саджанці ягід у 5-літрові пакети. Ґрунт — дернина. Саджанці — високі, 140-160 см. Їх закуповують (і ґрунт також) на іншому господарстві, що займається розмноженням рослин.

Малину вирощують на шпалері у плівкових тунелях

⌂ Фото: Малину вирощують на шпалері у плівкових тунелях

Рослини в тунелях — на крапельному зрошенні. Ягоди малини та ожини отримують дуже великі й у значній кількості. Щоправда, на мою думку, рослинам бракує світла (північна країна), адже на смак такі ласощі досить кислі. У кожному тунелі — по 3 ряди малини, міжряддя — близько 1,2 м — досить широкі, щоб міг проїхати возик для збирання ягід. Таке знаряддя має 3 поверхи.

Відпрацьований матеріал, тобто рослини, разом із ґрунтом, в якому вони росли, утилізують.

Рослини в тунелях — на крапельному зрошенні

⌂ Фото: Рослини в тунелях — на крапельному зрошенні

Збір ягід також проводять вручну. Потім так само передають до рефрижераторів, де ягоди зважують і потім привозять до магазину.

Перебуваючи на цих господарствах, мене вразила злагоджена робота кожного. Чітко дотримано технології вирощування, кожна рослинка доглянута і сильна. Вразило мене і вміння якісно працювати, що є найголовнішим.

Сподіватимемося, що ці інтенсивні технології якомога швидше впровадять і в Україні для того, щоб ми мали такі самі зразкові господарства, ба й навіть кращі.

Купити саджанці ягідних культур

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ягідним культурам добре лише за відповідних грунтово-кліматичних умов
Фермер Олег Вітенко, який успішно вирощує на Київщині чорну смородину та ожину, поділився з нашими читачами досвідом
Основи органічного виробництва ягідної продукції
Які речовини дозволено використовувати в органічному сільському господарстві
По журавлину и чорницю — не до лісу
Особливості вирощування чорниці та журавлини в городі. Досвідом ділиться садівник-аматор Володимир Дмитрієв
Вирощування ягід: сім правил успіху
Як непогано заробити, вирощуючи ягоди на двох гектарах землі
Ягідне царство Анатолія Гребенника (журнал СонцеСад №1/2021)
Власний досвід Анатолія Гребенника про вирощування ягідних
В ягіднику мир і дружба

Рекомендовані товари!

Саджанець Лохина Брігітта

У наявності

Саджанець Лохина Брігітта (ОКН-291)

129грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання пізньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 17 л, 2-4 л, 40 л, контейнер
Саджанець Лохина Дюк

У наявності

Саджанець Лохина Дюк (ОКН-95)

169грн.
Маса плоду/грона 5-10 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 10-12 л, 2-4 л, 40 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Лохина Блю Кроп

У наявності

Саджанець Лохина Блю Кроп (ОКН-290)

169грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 17 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Суниця лісова Барон Солемахер

У наявності

Саджанець Суниця лісова Барон Солемахер (ОКН-2694(0,5-1,5л))

45грн.
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий, соковитий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 4-10г
Колір плоду червоний