Ми завітали до саду у самому серці Києва та зустрілися з фахівцем, який вирощує розкішні дерева із любов’ю. Він розповів, як правильно висадити саджанці магнолії, щоби потім доросле дерево магнолії прикрашало ландшафтний дизайн.
⌂ Фото: Роман Миколайович Палагеча
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Знайомтеся – Роман Миколайович Палагеча, завідувач відділу інтродукції деревних і трав’янистих рослин Ботанічного саду імені А. В. Фоміна Київського університету імені Т. Г. Шевченка, куратор найбільшої в Україні колекції роду Магнолія.
– Будь ласка, розкажіть нам про магнолії.
– Це реліктові рослини, знайдені рештки яких мають 160–180 мільйонів років. Магнолії існували в пору динозаврів і були першими квітковими культурами на планеті. З них почалася еволюція квіткових рослин.
– Яких умов вирощування треба дотримуватися, щоб виросла така красуня?
– П’ятдесят відсотків успіху забезпечить вдале місце для садіння. Оскільки батьківщина магнолії – Південно–Східна Азія, вона любить уранішнє ніжне сонце. Ідеальне місце для неї удень – притінена ділянка, з напіврозсіяним світлом.
Не висаджуйте там, де протяг! Найбільше це шкодить узимку, коли поривчасті морозні вітри можуть зламати однорічні пагони.
Висаджуючи саджанці магнолії, викопайте велику яму. Якщо ґрунт піщаний, знизу сформуйте глиняний замок на 20 см. Якщо саджанець заввишки 1-1,5 метра, то яма має бути розміром 50 х 50 см, якщо більше – 60-80 х 60-80 см. Найкраще підійде легкий і родючий ґрунт. Це може бути частина торфу, частина лугової землі. Садити треба не глибше ніж коренева шийка стовбура, притоптати, зробити лунку, полити десятками літрів води та замульчувати шаром завтовшки 10 см.
Магнолія, як і всі стародавні рослини, дуже пластична та здатна пристосовуватися до нових умов місця, на якому росте.
⌂ Фото: Різноманітність сортів магнолії вражає своєю розкішшю: 1– Магнолія гібридна Хевен Ссент; 2 – Магнолія Ricki; 3 – Магнолія зірчаста Rosea; 4 – Магнолія жовта Sunsation; 5 – Магнолія гібридна Genie
– Яким способом прискорити цвітіння магнолії?
– Методом щеплення. Найпоширеніша прищепа для підщепи – магнолія Кобус. Вона деревоподібна, найстійкіша до багатьох чинників. Росте в Норвегії, Фінляндії, Швеції. Для щеплення беруть пагінець із брунькою. Щонайбільше три роки – і рослина зацвіте.
– Як поєднувати магнолії в ландшафтному дизайні?
– Магнолії товариські та чудово поєднуються з іншими рослинами, зокрема із хвойними, широко- та червонолистими.
Магнолії компонуються з рододендронами. Щойно відцвітають магнолії – починають квітувати куртини рододендронів. А якщо додати ще й великі сосни, то під їхнім покривом присадибна ділянка матиме ще красивіший вигляд. Окрім того, хвойні захищають рослини та створюють затінок для них. Коли хвоя падає, вона підкислює ґрунт, а це дуже сприятливо для росту квітів.
Можна створити безперервний сад цвітіння магнолій, підібрати гаму кольорів. Наприклад, спочатку зацвітають білі до появи листків, потім рожеві та паралельно з ними жовті. У травні, коли вони поступово відцвітають й утворюють плоди, починають квітувати магнолії пізньоквітучі.
⌂ Фото: Магнолії чудово виглядають у ландшафтному дизайні
– Чи можна формувати квітник із магноліями?
– Не бажано, оскільки за квітками треба ретельно доглядати (висаджувати, виполювати бур’яни). Позаяк коріння магнолії майже виходить наверх, його можна пошкодити.
– Чи характерне для рослини повторне цвітіння?
– Так, але це негативне явище, оскільки зацвітають бруньки, закладені для квітування наступної весни. Тобто так магнолії цвітуть анонсом.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Гончаренко
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Магнолія гібридна Susan (ОКН-183(2-4л))
У наявності
Саджанець Магнолія гібридна Джордж Генрі Керн (ОКН-728(2-4л))
У наявності
Саджанець Магнолія жовта Sunsation (ОКН-2016(2-4л))
У наявності
Саджанець Магнолія гібридна Genie (ОКН-2991)
У наявності
Саджанець Магнолія зірчаста Роял Стар (ОКН-184(2-4л))
У наявності
Саджанець Магнолія гібридна Хевен Сцент (ОКН-2801)