Як створити власний затишний куточок не затрачаючи багато часу та зусиль? Як для аматорів, так і для професіональних озеленювачів є вихід: це красиво квітучі, невибагливі, швидко ростучі декоративні кущі, що мають привабливе забарвлення листя та рясні квіти.
⌂ Наталія Нужина, кандидат біологічних наук, КНУ ім. Т. Шевченка
Спірея (лат. Spireae), друга назва таволга, рід розові. Відомо, що в давнину американці використовували спірею для виготовлення ліків. Спірея — дуже розповсюджений кущ, росте як в степах, так і в лісовій зоні. Вона є потужним медоносом, приваблює бджіл, джмелів, метеликів та інших комах. Відомо більше 80 красиво квітучих декоративних видів спірей. Завдяки невибагливості спірея часто зустрічається на клумбах біля під’їздів багатоповерхівок, парках та скверах. З різновисоких сортів можна зробити каскадну клумбу або міксбордер. Вона гарно виглядає на фоні хвойних рослин, на газоні, в напівзатемнених місцях, як солітер. Міні сорти розташовують на альпійських гірках. Зрізані квіти спіреї флористи застосовують у створенні композицій і навіть у весільних букетах. Не дарма цю рослину в народі називають «наречена».
⌂ Не дарма цю рослину в народі називають «наречена»
Залежно від виду і сорту кущі мають висоту – від 40 см до 2 м і вище. Кущі найчастіше мають пірамідальні, прямостоячі, плакучі, напівкулясті, каскадні та сланкі форми. Усю різнобарвність можна спостерігати восени, коли листя набуває жовтих, пурпурних, помаранчевих і червоних відтінків. На деяких видах квіти можуть покривати до 70 см стебла. Вони мають білі, рожеві та кремові кольори цвітіння. З форм відокремлюють щиткоподібні, пірамідальні та волотисті суцвіття.
Спіреї мають різні форми, але об’єднує їх те, що коли вони квітнуть, то схожі на м’яку та гарну хмаринку.
Читайте ще:
Висаджувати на постійне місце можна на другий-третій рік навесні чи восени. Якщо ж ви придбали рослину в горщику із закритою кореневою системою, то сезон саджання може розпочинатися з ранньої весни і закінчуватись до перших морозів.
Спірея росте навіть на бідних ґрунтах. Але красу вона покаже сповна, якщо ґрунт буде розпушеним, повітропроникним. Посадкове місце повинно бути більше кореневої системи в три рази. Відстань між рослинами – не менша ширини дорослого куща для бордюру чи живоплотів. При посадці не заглиблювати, добре полити і замульчувати шаром до 8 см торфом, сосновою корою або соломою. Якщо садите рослину без земляної грудки, потрібно обробити кореневим утворювачем – гетероауксином або бурштиновою кислотою.
⌂ Якщо вчасно обрізати кущ спіреї, період цвітіння подовжиться
Спіреї можна розподілити на дві групи: ті, що цвітуть навесні та ті, що цвітуть влітку. Вважається, що спірея квітне один раз за свій вегетативний період, проте якщо вчасно обрізати кущ, період цвітіння подовжиться. Обрізку весняно квітучих кущів проводять ранньою весною (березень – квітень). Спочатку треба сформувати кущ, потім прибрати підсохлі та застарілі пагони (старші 7 років). Літні спіреї обрізають ранньою весною і після цвітіння. При досягненні високорослих кущів віку 3-4 років кущ бажано обрізати на довжину близько 30 см, зберігаючи форму рослини.
Не варто забувати і про добрива. З початку вегетативного періоду вносимо комплексні мінеральні та органічні добрива з великим вмістом калію. Рекомендується чергувати добрива для збільшення ефективності. З віком рослини не потребують частого підживлення, достатньо буде внести добрива 3-4 рази за сезон.
Я люблю спіреї за те, що вони майже не хворіють. Але буває, що кущі інколи уражаються такими хворобами, як сіра цвіль та різновиди плямистості. Профілактика та лікування рослин здійснюється фунгіцидами Фундазолабо Фітоспорин-М. Тлі чи павутинний кліщ швидко переносять хвороби під час перепадів температур і в суху погоду. Рекомендую проводити профілактичні обробки з ранньої весни препаратами Фітоверм, Актара та Актоцид.
З особистих спостережень: спіреї посаджені в закритому просторі з північної сторони ділянки квітнуть довше ніж на сонячному боці. Під палючим сонцем квіти швидше перецвітають.
Вейгела — красиво квітучий, листопадний, легкий у вирощуванні кущ сімейства жимолостні. Йому підходять практично всі природні зони України. Кущ морозостійкий, тіньовитривалий, може рости на відкритих сонячних місцях.
Вейгела (лат. Weigela) потрапила в Англію з Японії та Китаю в 1845 році. З тих пір її культивують по всьому світу. У вейгели квіти воронкоподібної форми, від білого до темного малинового кольору. Форми кущів прямостоячі, каскадні, висота залежить від сорту.
Я дуже полюбляю ці рослини за різнобарвність листя. Зустрічала сорти картаті з білою та кремовою кромкою, жовтого і пурпурного кольору. Відомі такі сорти:
✔ Eva Rathke, Olimpiada, Bristol Rubi — ця група має зелене листя та рожево-малинові квіти;
✔ Nana Purpurea, Alexandra — листя пурпурового кольору та малинове забарвлення квітів;
✔ Black and white — має пурпурове до чорного обарвлення листя з білими квітами;
✔ Variegata, Nana variegata — картате листя з рожевими квітами;
✔ Вrigela — жовто-зелене яскраве листя з червоним контуром та малиновими квітами.
Вейгели швидко ростуть на нейтральних удобрених ґрунтах, повільніше на піщаних. Ці кущі широко використовують у озелененні: живоплотах, композиціях, як солітери. Вейгели садять навіть на схилах. Різнобарвне листя є красивим фоном для інших рослин.
Вейгели варто підживляти, починаючи з висадки у ґрунт. Молоді саджанці у перший рік після посадки треба поливати не менше 20-ти літрів води на кущ з початку вегетації рослини.
Під час посадки краще замульчувати ґрунт під рослинами сосновою щепою або соломою шаром 15-20 см. В травні та на початку червня треба внести добрива з великим вмістом калію та фосфору, це забезпечить яскравість листя та рясне цвітіння. Протягом сезону рекомендую проводити позакореневе підживлення Майстром – Люкс для квітучих (10 г на 10 л).
Обрізка відбувається навесні (березень – квітень). Кожного року формуємо та омолоджуємо, прибираємо обмерзлі та старі пагони. Влітку після цвітіння також треба обрізати для повторного цвітіння. В моїй практиці був випадок, коли прийшлось прибирати дорослий кущ з ділянки і переносити його в інше місце посадки. Складність ситуації була в тому, що довелося це робити посеред літа, а в нашому регіоні дуже сухо. Кущ сорту «Alexandra» був повністю обрізаним, залишилось по 3 пари листя на гілках. Висаджувала у контейнер з торф’яною сумішшю, забезпечила рясним поливом. Вже на наступний рік рослина набула красивого вигляду і готова була до висадки на нове місце.
Ці кущі, як і спірея, майже не хворіють. Але треба все одно їх захищати: проводити регулярну профілактику та лікування комплексними засобами протягом всього вегетативного періоду, такими препаратами, як Топсин + Моспілан або Актелік + Рідоміл Голд та Фітоспорин + Актофіт. Ці засоби допомагають позбавитись не тільки хвороб, а й рослинних шкідників: попелиць, трипсів, гусениць, павутинних кліщів, хрущів і капустянки.
Дякуючи різновидності спірей та вейгел, можна з легкістю підібрати яскравий кущ для вашого саду чи клумби. А їх тривале цвітіння буде милувати око кожного сезону.
Спеціально для «СонцеСаду» Юлія Тихонова, квітникарка, агротехнік, м. Сєвєродонецьк, Луганська обл.
Купити саджанці вейгели тут
Купити саджанці спіреї тут
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Будлея Berries and Cream (ОКН-3360(2-4л))
У наявності
Саджанець Вейгела florida Victoria (ОКН-241)
У наявності
Саджанець Вейгела florida Nana purpurea (ОКН-29)
У наявності
Саджанець Вейгела Sunny Princess (ОКН-3209)