Здається, що плоди абрикоса вбирають у себе все світло, тепло й щедрість літа. Та чому здається? Так і є. Ці плоди накопичують безліч цінних речовин, насичують нас енергією, милують зовнішнім виглядом, дарують райську насолоду смаку й цілющі властивості. Навіть зернятка кісточок лікують!
⌂ Експерт — професор Тетяна Гарник
Сонячні плоди містять багато корисних цукрів, інулін, органічні кислоти (лимонну, винну, яблучну, саліцилову), пектини, флавоноїди, дубильні речовини, крохмаль, вітаміни групи В, С, Е, Р, провітамін А, калій, залізо, фосфор, йод, кальцій, рутин, мідь і навіть срібло. Цього досить, щоб зміцнити здоров’я і збільшити тривалість життя. Народи, до основного раціону яких входять абрикоси у значній кіль кості, славляться своїми довгожителями, рідко хворіють і дуже витривалі.
✔ 3/4 склянки абрикосового соку =
добова доза аскорбінової кислоти;
✔ 100 г м’якоті абрикосів на день =
життя без закрепів;
✔ 1 склянка настою з урюку щоранку =
довголіття.
Плоди абрикоса, у яких унікально поєдналися калій, залізо, каротин, вітамін С і флавоноїди, сприятливо впливають на процес кровотворення, тому це незамінний продукт при анемії. Щоб підвищити рівень гемоглобіну, рекомендують такий рецепт: по 200 г кураги та волоських горіхів подрібнити в блендері, додати меду за смаком. Вживати по 2 ч. л. раз на день після їди.
Завдяки тому, що мають багато магнію і калію, абрикоси нормалізують артеріальний тиск. До того ж виводять холестерин з організму. Загалом це чудова профілактика інфаркту та інсульту, тому використайте абрикосовий сезон собі на користь — жодного дня без цінних плодів!
Наш мозок дуже любить цукри, але не тому, що ласун чи йому подобається солодке. Це для нього таке ж пальне, як бензин для автомобіля. Та замість цукру втіште його абрикосами, які, окрім того, містять корисні для мозку фосфор і магній. Вони поліпшують пам’ять, підвищують працездатність, допомагають позбутися розумової втоми й напруженості Абрикоси сприяють розвитку розумових здібностей дитини.
Так, серце теж має свій тонік — калій, який регулює його роботу! В абрикосах цього елемента набагато більше, ніж в інших фруктах. Якщо серце хворе, розтягніть літнє задоволення на весь рік. Упродовж сезону – свіжі плоди, далі — курага, урюк. Тоді й наказувати серцю не треба – самотужки чудово виконає свою функцію. Працюватиме як мотор, любитиме й радітиме.
У разі проблем із нирками часто виникають набряки. Сечогінні засоби не рекомендують вживати постійно, натомість абрикоси, які мають аналогічну дію, можна їсти без обмежень. Для вагітних, у яких також виникають набряки, це справжня знахідка — жодної хімії і море користі!
Свіжий м’якуш абрикосів — чудовий косметичний засіб і швидка допомога при сонячних опіках та різних видах дерматиту. Перетріть м’якуш через ситечко, нанесіть кашку на шкіру на 20–30 хвилин. Абрикоси омолоджують шкіру й зміцнюють волосся, лікують нервові розлади та мігрень, запобігають ендокринним захворюванням. Жінкам у період ПМС, а також для полегшення менструального болю також радять вживати абрикоси — смачна дієта сприятиме жіночому здоров’ю.
⌂ Фото: Абрикос використовують у приготуванні маски для обличчя
Абрикоси корисні для тих, хто багато працює за комп’ютером, при порушенні гостроти зору й навіть при загрозі розвитку катаракти. Заболіли очі — з’їжте 5–8 абрикосів, і світ видається прекрасним та насиченим, а втому як рукою зніме. Або ж випийте пів склянки свіжого соку. У цьому разі краще вживати абрикоси не до чи після їди, а як окрему страву.
Увага! Не варто налягати на абрикоси за цукрового діабету, при гострих захворюваннях системи травлення, печінки.
Вітамінізуєте організм швидше, якщо вживатимете абрикосовий сік. Він і засвоюється легше, і діє потужніше. Але не надуживайте, особливо тоді, коли маєте недуги.
⌂ Фото: Абрикосовий сік добре використовувати при авітамінозі
✔ Для профілактики здоровим людям радять пити по 100 мл соку абрикосів уранці та ввечері.
✔ При гіпертонії:
0,5 склянки соку тричі на день до їди.
✔ При анемії — 150 мл.
Щоб каротин краще засвоювався, додайте до соку 1 ч. л. рафінованої олії чи молока, вершків, сметани.
✔ Вагітним і маленьким дітям для зміцнення зубів і кісток — до 150 мл соку на добу.
✔ 1–2 склянки — для відновлення сил після тривалої чи тяжкої хвороби (якщо ваш кишківник не проти ударної дози таких ліків).
✔ 100 мл — при дисбактеріозі та для нормалізації кислотності шлункового соку. Вживайте між прийомами їжі.
✔ Зовнішньо сік застосовують, щоб позбавитися прищів та вугрів.
Увага! Найкраще пити сік одразу після приготування, оскільки він швидко втрачає цілющі властивості, навіть якщо зберігається в холодильнику.
Деякі сорти абрикоса мають солодкі зернятка всередині кісточок. Тому дехто любить ними просто поласувати, навіть не підозрюючи, що в самому серці сонячного плоду причаївся цінний вітамін. Щоправда, його не додано до переліку офіційних, хоча й названо вітаміном В17. Ядра кісточок абрикосів — найбагатше його джерело.
⌂ Фото: Ядра кісточок абрикосів — найбагатше джерело вітаміна В17
Давні лікарі не знали класифікації вітамінів, але використовували ядра абрикосових кісточок для лікування кашлю, шкіри, суглобів. Окрім вітамінів, вони містять ще й інші цінні речовини, багато білка та жирних кислот.
У силі маленького зернятка сумніватися не варто, адже воно дарує її паростку цілого дерева. Однак цією силою треба правильно користуватися. По-перше, зернятка абрикосів можуть спричиняти алергію. По-друге, вони містять ціаноглікозиди — синильну кислоту (тому й гірчать), яка є отруйною у значній кількості. Тому вживайте зернятка як пігулки — тільки два або три (що менший плід, то більше він містить ціаноглікозидів, імовірність отруєння зростає).