Особливість та цінність гумі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.01.2022

⌂ Фото: Світлана Клименко

Лох багатоквітковий, або гумі (Elaeagnus multiflora), — плодова культура, поширена в Китаї, Японії, Кореї. Розлоге двометрове дерево з акуратними гілочками та витонченими округлими бруньками приваблює виглядом незалежно від пори року. Деякі недостиглі плоди гумі зелені, як оливки, інші — жовто-помаранчеві, а в середині червня повністю готові до збирання яскраво-червоні видовжені циліндричні. Зовні схожі на вишню чи кизил, а смакують так, як інжир чи стигла хурма з пікантною терпкістю.

КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ ГУМІ

Ягоди гумі не тільки смачні, а й дуже цінні. Знавці вважають їх джерелом довголіття та молодості.

— Завдяки лікувальним і харчовим особливостям лоха багатоквіткового, або гумі, називають повноцінною аптекою для організму людини, — розповідає Світлана Клименко. — Він вражає асортиментом корисних амінокислот, яких майже нема в плодах інших рослин. Плоди масою 1–2 г, кислувато—солодкі на смак, корисні при шлунково-кишкових захворюваннях, поліпшують кровопостачання, мають тонізувальну дію, навіть запобігають розвитку склерозу.

Найцікавіше, що для оздоровлення використовують усі частини рослини. На вітамін С (у літній період — 30–33 мг%, а восени — 250–300 мг%), антиоксиданти і речовини, які укріплюють судини, багате і листя гумі. Плоди можна варити, сушити та в’ялити так, як родзинки, готувати варення, соуси, листочки споживати як чаї і відвари, а висушені подрібнені насінини додавати до кондитерських виробів. Гумі вдало замінить цукерки, а це сподобається дітлахам.

⌂ Фото: Варення з гумі

Відео: Експерт по садівництву В'ячеслав Францішко поділився тонкощами вирощування прекрасної культури гумі 

 

ОСОБЛИВОСТІ РОСЛИНИ ГУМІ

Лох багатоквітковий відрізняється від свого відомого родича — лоха вузьколистого — довгою плодоніжкою та забарвленням плодів: вони червоні з білими цяточками, а у лоха вузьколистого — сріблясто-жовті. Гумі починає квітнути в травні. Саме тоді запашні світло-кремові або біло-жовті квітки трубчастої форми зачаровують приємним ароматом, який поширюється на 20–50 метрів навколо. Рослини плодоносять щорічно, регулярно, зберігаючи плоди на дереві щонайменше протягом двох місяців. Тільки уявіть: з невеликого три- п’ятирічного куща збирають півтора–два кілограми ягід, а із двадцяти–тридцятирічного — до 10–12 кг і більше!

Серед українських садівників-любителів це досить поширена культура, оскільки сподобалася зимо- та посухостійкістю, невибагливістю у вирощуванні. Віддає перевагу родючим, добре дренованим, неважким ґрунтам. Гірше росте на кислих ґрунтах, тому за рік до висаджування рослин кислі ґрунти вапнують.

Коріння рослини розташовується на 1,5–2 м ширше за проекцію крони, тому пристовбурове коло в жодному разі не перекопуйте! Краще замульчуйте його торфом або компостом. Це збереже вологу. Опушення листків сріблястими волосинками з нижнього боку захищає рослину від посухи. Кущ, перевантажений урожаєм, бажано поливати, рослині ж із помірною кількістю ягід здебільшого вистачає вологи, яку може отримати з ґрунту.

⌂ Фото: Пристовбурове коло гумі в жодному разі не перекопуйте! Краще замульчуйте його 

Гумі — культура світловимоглива, стійка до хвороб та шкідників, не потребує жодних хімічних обробок, тому плоди її екологічні, органічні, корисні для організму.

Відео: Цілющі гумі у Вашому саду

Розповідає Світлана Валентинівна КЛИМЕНКО, доктор біологічних наук, професор, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.

 

ГУМІ — РОСЛИНА ДОБРА ДЛЯ ҐРУНТУ ТА РОСЛИН

Садити гумі варто ще й тому, що ця рослина миролюбна, не пригнічує інших зелених сусідів, а, навпаки, турбується про них. Завдяки кореневим бульбочкам, що фіксують азот із повітря, у саду, де ростуть гумі, ґрунт багатий на азот, тому й інші кущі та дерева тут добре розвиватимуться.

Окрім того, гумі — вдячна рослина: уважно доглядаючи рослини у перші два–три роки після висаджування, протягом усього життя куштуватимете соковиті плоди — кістянки, майже не докладаючи зусиль.

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Світлана Клименко, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка

Зміст статей журналу СонцеСад №1/2022

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Актинідія — що це за рослина
Актинідія — дуже цікава ліана, її стебло обвиває опори … проти годинникової стрілки. Деякі особливості вирощування цієї рослини
Лікувальні властивості ягоди годжі
Чому слід вживати ягоди годжі щод­ня, навітьне не задля схуднення, а визначивши інші цінні властивості цього продукту
Азійське гумі — краса і користь
Азійська дивина у нас в Україні. Як правильно доглядати за цією смачною, корисною та дуже красивою культурою
Аронія: використання в народній медицині
Чим корисна аронія. Використання в народній медицині
Чи можна виростити гумі в Україні
Над виведенням сорту-гіганту працює український селекціонер В’ячеслав Францішко. З ним – наша розмова про диво-рослину гумі, її користь та особливості вирощування
Ірга: краса і користь
Ірга – популярний медонос, надзвичайно лікувальна ягода і неймовірна окраса кожного саду

Рекомендовані товари!