⌂ Фото: Світлана Клименко
Лох багатоквітковий, або гумі (Elaeagnus multiflora), — плодова культура, поширена в Китаї, Японії, Кореї. Розлоге двометрове дерево з акуратними гілочками та витонченими округлими бруньками приваблює виглядом незалежно від пори року. Деякі недостиглі плоди гумі зелені, як оливки, інші — жовто-помаранчеві, а в середині червня повністю готові до збирання яскраво-червоні видовжені циліндричні. Зовні схожі на вишню чи кизил, а смакують так, як інжир чи стигла хурма з пікантною терпкістю.
Ягоди гумі не тільки смачні, а й дуже цінні. Знавці вважають їх джерелом довголіття та молодості.
— Завдяки лікувальним і харчовим особливостям лоха багатоквіткового, або гумі, називають повноцінною аптекою для організму людини, — розповідає Світлана Клименко. — Він вражає асортиментом корисних амінокислот, яких майже нема в плодах інших рослин. Плоди масою 1–2 г, кислувато—солодкі на смак, корисні при шлунково-кишкових захворюваннях, поліпшують кровопостачання, мають тонізувальну дію, навіть запобігають розвитку склерозу.
Найцікавіше, що для оздоровлення використовують усі частини рослини. На вітамін С (у літній період — 30–33 мг%, а восени — 250–300 мг%), антиоксиданти і речовини, які укріплюють судини, багате і листя гумі. Плоди можна варити, сушити та в’ялити так, як родзинки, готувати варення, соуси, листочки споживати як чаї і відвари, а висушені подрібнені насінини додавати до кондитерських виробів. Гумі вдало замінить цукерки, а це сподобається дітлахам.
⌂ Фото: Варення з гумі
Лох багатоквітковий відрізняється від свого відомого родича — лоха вузьколистого — довгою плодоніжкою та забарвленням плодів: вони червоні з білими цяточками, а у лоха вузьколистого — сріблясто-жовті. Гумі починає квітнути в травні. Саме тоді запашні світло-кремові або біло-жовті квітки трубчастої форми зачаровують приємним ароматом, який поширюється на 20–50 метрів навколо. Рослини плодоносять щорічно, регулярно, зберігаючи плоди на дереві щонайменше протягом двох місяців. Тільки уявіть: з невеликого три- п’ятирічного куща збирають півтора–два кілограми ягід, а із двадцяти–тридцятирічного — до 10–12 кг і більше!
Серед українських садівників-любителів це досить поширена культура, оскільки сподобалася зимо- та посухостійкістю, невибагливістю у вирощуванні. Віддає перевагу родючим, добре дренованим, неважким ґрунтам. Гірше росте на кислих ґрунтах, тому за рік до висаджування рослин кислі ґрунти вапнують.
Коріння рослини розташовується на 1,5–2 м ширше за проекцію крони, тому пристовбурове коло в жодному разі не перекопуйте! Краще замульчуйте його торфом або компостом. Це збереже вологу. Опушення листків сріблястими волосинками з нижнього боку захищає рослину від посухи. Кущ, перевантажений урожаєм, бажано поливати, рослині ж із помірною кількістю ягід здебільшого вистачає вологи, яку може отримати з ґрунту.
⌂ Фото: Пристовбурове коло гумі в жодному разі не перекопуйте! Краще замульчуйте його
Гумі — культура світловимоглива, стійка до хвороб та шкідників, не потребує жодних хімічних обробок, тому плоди її екологічні, органічні, корисні для організму.
Розповідає Світлана Валентинівна КЛИМЕНКО, доктор біологічних наук, професор, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.
Садити гумі варто ще й тому, що ця рослина миролюбна, не пригнічує інших зелених сусідів, а, навпаки, турбується про них. Завдяки кореневим бульбочкам, що фіксують азот із повітря, у саду, де ростуть гумі, ґрунт багатий на азот, тому й інші кущі та дерева тут добре розвиватимуться.
Окрім того, гумі — вдячна рослина: уважно доглядаючи рослини у перші два–три роки після висаджування, протягом усього життя куштуватимете соковиті плоди — кістянки, майже не докладаючи зусиль.
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Світлана Клименко, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка
✔ Зміст статей журналу СонцеСад №1/2022
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Лимонник китайський (ОКН-90)
У наявності
Бамія за 1 г (ЕБМ-1)
10грн.
У наявності
Чуфа (земляний горіх) за 3 г (ЕСЧ-2)
16грн.
У наявності
Фізаліс Кондитер за 0,2 г (ЕЛП-77)
12грн.
У наявності
Саджанець Гумі (ОКН-218)