Сидерати: користь та вирощування (журнал «СонцеСад» 1/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.01.2023

Якщо посадите гірчицю — щастя не забариться. Так коротко можна описати головну ідею цієї статті. Подаємо кілька аргументів та пояснень, бо не завжди інформація з Інтернету вичерпна й правдива.

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

Садівники-городники почали лише недавно використовувати в спілкуванні слово «сидерати». Це — зелені добрива, тобто рослини, які засівають після збирання врожаю основних культур для поліпшення родючості ґрунту.

Донедавна я вважав, що сидерати — щось новеньке. Але коли прочитав книжку інженера Михайла Боровського «Зелені погної», видану в 1931 році у Львові, то дізнався, що зелені добрива вже давно використовують у світі. Але, на жаль, в Україні практика застосування сидератів не поширена.

У праці М. Боровського описано результати досліджень, проведених для визначення врожайності різних культур, вирощених із додаванням гною, селітри та зелених добрив. Як з’ясувалося, сидерати нічим не поступаються іншим удобрювачам, а то й переважають їх.

Садок, який збагачується завдяки сидератам

⌂ Фото: Садок, який збагачується завдяки сидератам

 

Що сіяти

Як сидерати вибирайте рослини, які швидко ростуть та дають багато зеленої маси: овес, жито, гречка, гірчиця, фацелія, ріпак. Однак найкраще сіяти бобові зелені добрива: люпин однорічний, горох, вику, конюшину, люцерну. На їхньому корінні є бульбочки, у яких живуть бактерії, що акумулюють азот із повітря в доступній для рослин формі. Тому вони дуже корисні.

Також звертайте увагу на кореневу систему сидератів. Рослини із сильним мичкуватим корінням, наприклад жито, сіяти не бажано, бо потім важко вручну розпушувати такий ґрунт. Набагато легше обробляти ділянку, на якій ріс овес.
Є ще один варіант: зрубайте жито перед тим, як воно розкущиться!

Вивчивши корисні властивості деяких сидератів, я вирішив приготувати коктейль — змішав гречку, білу гірчицю, однорічний люпин та фацелію. Тепер засіваю таку суміш і маю учетверо більшу користь в одній склянці.

Деякі сидерати, наприклад фацелія, через високу ціну не мають попиту серед городників. Але насінини зелених добрив переважно дуже дрібні, тому їх можна купувати в невеликій кількості.

Перед висіванням доцільно перемішати насіння із сухим піском. Піску я беру вдвічі або втричі більше, щоб було видно, де посіяв. 100 грамів фацелії рівномірно висіваю по всьому городі.

Фацелія ще є і відмінним медоносом

⌂ Фото: Фацелія ще є і відмінним медоносом

 

Коли сіяти

Тоді, коли на ділянці не ростуть основні культури. Починайте сіяти після збирання врожаю городини. Можна кілька разів на рік, чергуючи рослини та загортаючи їх у ґрунт.

 

Навіщо сіяти сидерати

Вони захищають та удобрюють ґрунт. Бережуть його від вимивання та вивітрювання. Ґрунт стає структурованим, з високою водо- та повітропроникністю. Якщо сидерати посіяно на зиму, то вони утримують сніг на ділянці. Окрім того, перешкоджають росту бур’янів.

Сидерати, зокрема гірчиця, завдяки ефірним оліям пригнічують розвиток грибкових захворювань, відлякують комах-шкідників. Також зелені добрива — чудові медоноси.

Гірчиця пригнічує збудників фітофторозу, парші, кореневої гнилі, фузаріозу, чорної ніжки та ризоктоніозу

⌂ Фото: Гірчиця пригнічує збудників фітофторозу, парші, кореневої гнилі, фузаріозу, чорної ніжки та ризоктоніозу

 

Що перед чим сіяти?

Відповідь проста: не бажано сіяти горох перед горохом, тобто рослини однієї родини. А гірчицю можна сіяти перед усіма культурами!

Відкрию вам величезний секрет. Сидератом може бути старе насіння будь-якої рослини: квасолі, кукурудзи, буряка, соняшника, гарбуза, кропу чи моркви!

Змішайте все разом та засійте грядку. Як підростуть, то можна заорати, або зрихлити плоскорізом або сапою — ось і вся наука. Але зелень не вибирайте. Усе має залишатися на ділянці. Навчіться правильно використовувати рослинні рештки на вашій грядці! Це — запорука родючості ґрунту та щедрого врожаю.

Люцерна і тішить око, і приносить користь землі

⌂ Фото: Люцерна і тішить око, і приносить користь землі


Що робити, коли сидерати виросли

Важливе правило вирощування сидератів — не перекопувати! Коренева система зелених добрив утворює в ґрунті тоненькі канальці, які після скошування (підсапування) рослини залишаються і роблять землю водо- та повітропроникною. Тим паче, що в цих канальцях легше проростати корінню основних культур. Коли перекопуємо, то власними ж руками перетворюємо на бетон щойно сформований «живий» ґрунт.

Отож, коли сидерати виростуть завдовжки 10-15 см, зрізаємо їх плоскорізом (сапою). Це найкраще робити під час засівання грядки навесні. За два чи три тижні ґрунт готовий для вирощування городини.

Для сидератів краще використовувати плоскоріз Фокіна (в Інтернеті є безліч інформації про нього). Цим інструментом зручно не тільки підсікати кореневу систему рослин, а й загортати їх у ґрунт.

Коли зберете врожай, засівайте зелені добрива. Цього разу їх можна вирощувати до цвітіння, а потім скосити. Зелену масу додаємо до компостної купи, а ще краще, коли залишаємо на місці, щоб компост утворювався без переміщення.
Після часткового перегнивання кілька разів знову розпушуємо плоскорізом, загортаючи рослинні рештки в ґрунт. Сухі частини рослин, які лежать на грядці, — це нормально!

До речі, один місцевий землероб сказав мені, що гумус — це родючий шар ґрунту, у якому не менше ніж 40% рослинних решток.

Не знаю, хто придумав ідеально прополену та заскороджену грядку із чистою землею, але в органічному землеробстві це неправильно. Звичайно, виполюйте бур’яни, але не забирайте з грядки! Нехай перегнивають на місці! Можливо, їх доведеться зрубувати двічі, але це легше, ніж носити туди-сюди їхнє коріння із землею.

Коріння люпину накопичує в собі азот, розпушує ґрунт і буквально годує його азотом

⌂ Фото: Коріння люпину накопичує в собі азот, розпушує ґрунт і буквально годує його азотом

 

Чи мінеральні добрива — конкуренти для сидератів?

Однозначно — ні! Давно відомо, що надлишок мінеральних добрив набагато гірше, ніж їх нестача. Але я перефразував би запитання «Що краще?» на «Які овочі смачніші — домашні чи із супермаркету?»

Також варто наголосити на користі сидератів для садівників. Протягом багатьох років вирощую зелені добрива біля пристовбурних кіл. Сіяти можна будь-коли. Розпушування ґрунту плоскорізом на глибину 5-7 см не шкодить корінню плодових. Сидерати не дають розвиватися бур’янам та утримують вологу. А як виростуть та відцвітуть, то скошую їх та залишаю під деревами як мульчу. І так щороку!

Переконаний, що тепер ви й справді посієте зелені добрива. Навіть зараз це можна зробити! Морози для них не перешкода. Свій ґрунтоутворювальний шлях вони розпочинають у теплі зимові чи ранньовесняні дні.

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповів Володимир, котрий обожнює експериментувати з різними культурами і веде YouTube-канал «Дід Кондрат».

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2022

Купити насіння сидератів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Люцерна як сидерат і кормова культура
Люцерна як сидерат і кормова культура. Розповідає Василь Бугайов. Поради від СонцеСаду, коли краще сіяти люцерну
Домашні гриби на пеньках
Шиїтаке — гриб, який у природі росте в лісах Японії та Китаю. Пан Володимир запевняє, що це зовсім не складно виростити у домашніх умовах такі гриби
Сидерати: зелене добриво
Основні види сидератів. Вибір сидератів залежить від часу та мети їх посіву 
Чорнобривці — друзі не лише квітникарів, а й городників
Вони є тим природним, екологічно чистим засобом, який здатний боротися із шкід­никами і хворобами інших рослин
Корисні властивості календули
Щоб календула мала цілющу силу, її слід правильно сіяти та зібрати
Із ворогів — у друзі. Як полюбити бур`яни
Як зробити компост і таким чином отримати найцінніше добриво. Власний досвід го­родників
Як виростити лікарські рослини у себе на ділянці
Як виростити лікарські рослини у себе на ділянці, розповідають Євген та Ірина Парасочки
Сидерати – група підтримки
Важливість та користь висівання сидератів
Які сидерати забезпечать високий урожай картоплі (журнал СонцеСад №4/2020)
Користь сидератів

Рекомендовані товари!

Овес за 0,5 кг

У наявності

Овес за 0,5 кг (ЕСД-23В)

35.7грн.

42грн.

Фасування міні-упаковка
Культура овес
Жито за 0,5 кг

У наявності

Жито за 0,5 кг (ЕСД-24В)

35.7грн.

42грн.

Фасування міні-упаковка
Культура жито
Сидерат Буркун (Донник) за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Буркун (Донник) за 0,5 кг (ЕСД-14)

84.15грн.

99грн.

Фасування міні-упаковка
Упаковка
Сидерат Конюшина червона за 0.5 кг

У наявності

Сидерат Конюшина червона за 0.5 кг (ЕСД-7)

187грн.

220грн.

Фасування міні-упаковка
Сидерат Суданська трава за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Суданська трава за 0,5 кг (ЕСД-5В)

47.6грн.

56грн.

Фасування міні-упаковка
Упаковка
Сидерат Фацелія за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Фацелія за 0,5 кг (ЕСД-1)

143.65грн.

169грн.

Фасування міні-упаковка
Сидерат Райграс за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Райграс за 0,5 кг (ЕСД-11А)

135.15грн.

159грн.

Фасування міні-упаковка
Упаковка
Сидерат Тимофіївка за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Тимофіївка за 0,5 кг (ЕСД-8)

118.15грн.

139грн.

Фасування міні-упаковка
Упаковка
Саджанець Шипшина безколючкова Кан
NEW!

У наявності

Саджанець Шипшина безколючкова Кан (ОКН-4026(2-4л))

199грн.
Розміри до 2,5 м
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Сидерат Горох кормовий за 0,5 кг

У наявності

Сидерат Горох кормовий за 0,5 кг (ЕСД-22)

161.5грн.

190грн.

Фасування міні-упаковка
Упаковка