Мигдаль зараховують до горіхоплідних культур, але насправді він — недалекий родич сливи та персика. А ще входить до п’ятірки найкорисніших горіхів світу! Родина Ласкорунських дала інтерв'ю «СонцеСаду» про тонкощі вирощування мигдалю в Україні
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
⌂ Фото: Петр Ласкорунский
✔ Є лідером серед інших видів за вмістом білка й клітковини. У мигдалі близько 10–20% добової норми магнію, який регулює рівень цукру в організмі та стабілізує артеріальний тиск. Поліпшує гормональний баланс, зір, роботу серця, виводить жовч з організму, очищає кров, запобігає артриту, зменшує ризик розвитку онкозахворювань.
✔ Мигдаль цінують бджолярі за те, що він – ранній медонос. Із квітучих дерев на гектарі площі за сезон можна зібрати до 40 кг меду й чимало пилку.
✔ Ця рослина — символ родючості, сімейного щастя та удачі.
✔ Зі шкаралупи роблять активоване вугілля.
✔ Мигдаль знайшли ще за 3000 років до н. е. У Бутті, першій книзі Біблії, про нього згадано як про цінний рослинний продукт, подарований Богом.
✔ Рекомендують на день з’їдати не більше ніж 30 грамів (12-15 ядер).
✔ Мигдалеві дерева прокидаються від зимового сну наприкінці березня і розносять ніжний запах медового пилку на великі відстані. Інші родичі-дерева ще бачать сновидіння, тож мигдаль не має суперників.
До речі, у магазинах ціна за кілограм цих горішків кусається. Виростити екзотичне дерево на своїй ділянці вирішили Петро та Оксана Ласкорунські – подружжя, яке обожнює мигдальні горішки й зізнається «СонцеСаду»: «Мигдаль – це частина нашого життя та перспектива садівництва України!»
⌂ Фото: Мигдаль входить до п'ятірки найкорисніших горіхів світу
— Чи важко доглядати за мигдалем?
— Ті, хто боїться вирощувати мигдаль, даремно переживають. Наша ділянка на межі Одещини та Вінницької області має не найкращі ґрунти. Це – чорноземи слабогумусні та легкі суглинки. Бажано садити на південних, південно-східних чи південно-західних схилах, сонячних і захищених від протягу й вітру. До ґрунту мигдаль невибагливий.
У 2018 році ми посадили підщепу. Тепер маємо повноцінний трирічний сад. Висадили його за схемою 6х5 м. Побілили стовбури садовою фарбою, захищаючи від зайців, які дуже часто полюбляють гризти дерево. Рано навесні обробили мідьвмісними препаратами. За потреби варто застосовувати ще фунгіциди та інсектициди проти шкідників. Зрізали центральний провідник і сформували крону у формі чаші: залишили найкращі три або чотири гілки, які стали надалі скелетними. Потім улітку фрезували пристовбурне коло та видаляли жировики, якщо була потреба. Так повторювали щороку.
Зазвичай ми застосовуємо органічні добрива – звичайний п’ятирічний перегній. Це найкраще підживлення. Якщо нема можливості, то вносимо комплексні добрива з розрахунку виробника. Потім фрезуємо пристовбурну зону, щоб вони потрапили в ґрунт. Восени, коли листя опаде, знову можна використати мідьвмісні препарати.
Мигдаль витримує нестабільні погодні умови: весна була дощова та холодна, а літо, навпаки, посушливе, але на ріст і врожайність рослини це не вплинуло. Ми не застосовували крапельне поливання, бо в нашій зоні останніми роками загальна кількість опадів дорівнює 400 мм, а зазвичай – 450 мм. Рослині досить цієї вологи. Річний приріст мигдалю становить 1,20-1,50 м. Це високий результат. За чудове ставлення мигдаль віддячує красивим виглядом та рясними плодами.
⌂ Фото: Петро Ласкорунський формує чашоподібну форму у мигдалю
— Якими ще секретами вирощування поділитеся з нами?
— Рекомендуємо читачам «СонцеСаду» запозичувати наш досвід. Ми вирощували гречку в міжрядді. Отримали з 10 га 8 т екологічно чистого врожаю. Вирощували гречку без гербіцидів, оскільки цю культуру вважають природним гербіцидом. Такий спосіб можна застосовувати тільки першого й другого року вирощування мигдалю. Згодом дерева підростають і затіняють гречку. Отож, цього року в міжрядді маємо природний травостій.
⌂ Фото: Родина Ласкорунських висівала гречку у міжрядді протягом перших років вирощування мигдалю
— Що спонукало вас посадити мигдаль, окрім бажання похрумтіти смачними й корисними горішками?
— Мигдаль подякує горішками за догляд, але перед тим зачарує пишним цвітінням, наповнюючи повітря п’янким ароматом. Спершу розпускаються великі білі та рожеві квітки, а потім – листки. Святково вдягнений мигдаль із «шапкою» даруватиме вам чудовий настрій упродовж місяця.
— Скільки триває це чарівне видовище?
— Мигдаль цвіте в цій зоні з кінця березня до початку травня. Наші чотири сорти: Вікторія, Метеор, Первенец Храмова (молдавської селекції) та Ріхтер (української селекції) – взаємозапилюються, тому сад рясно цвіте. Є самозапильні сорти, але вони не даватимуть такого врожаю, як перехреснозапильні.
Агрономи рекомендують саджати хоча б один запилювач. Проте наші сорти мигдалю навіть за таких складних погодних умов відцвіли, запилилися, зав’язалися, а восени їм було досить сонячного проміння і вологи для достигання. Ядро наповнене, навколоплідник розкритий, дуже смачні горішки. Дерево третього року дало сигнальний урожай, а це від 5 до 29 горішків на одній рослині. П’ятого чи шостого року чекаємо на рясний горішкозбір. Загалом мигдаль повноцінно плодоносить десятки років.
⌂ Фото: Бруньки мигдального дерева
— У яких зонах найкраще вирощувати мигдаль?
— За мигдалем майбутнє українського горіхівництва, адже клімат змінюється. У нашому регіоні майже нема зими, останніми роками дедалі менше опадів, а до Нового року мороз не приходить у гості. Тому найкраще вирощувати в регіонах, де є 350 мм опадів і більше та достатня кількість тепла.
Саджанці мають бути адаптовані до умов, де планують вирощувати мигдаль. Загалом рослина витримує мороз до -28 градусів, але в період цвітіння пізніх сортів весняні приморозки можуть побити зав’язь. Мигдаль найкраще росте на Одещині, Миколаївщині, Закарпатті, у південній частині Вінниччини.
Якщо експериментувати, то можна адаптувати його до умов і в іншому регіоні.
— Яким сортам віддавати перевагу?
— Це перевірені роками сорти: Приморський, Десертний, Ріхтер (запилювач), Метеор, Вікторія, Первенец Храмова. Мають прищепу на гіркому мигдалі, яка добре вкорінюється.
Ми також спостерігаємо за іншими українськими та закордонними сортами й сподіваємось наступного року отримати плоди.
— Чому саме ці сорти?
— Метеор із м’якою шкаралупою, великоплідний. Маса плоду – 5-6 г. Ідеальний для присадибної ділянки. Діти легко добувають собі горішки. Він належить до паперових сортів, бо без надмірних зусиль розлущується.
Вікторія швидко росте в нашому регіоні. На вигляд вона старша на рік від своїх ровесників. Має дуже великий горіх. Маса тільки самого ядра – 3 г. Цей популярний сорт великоплідний, солодкий, із твердою шкаралупою (десертний), вирізняється невибагливістю у вирощуванні, відмінною врожайністю, підвищеною морозостійкістю. Зачаровує великими світло-рожевими квітами.
⌂ Фото: Мигдаль Метеор показав один із найбільших сигнальних врожаїв
Ріхтер – найсолодший сорт, середньоплідний, з м’якою шкаралупою. Якщо додати трішки меду, то матимете дивовижний смак мигдального молока. Плоди середньої величини. Маса – 2,5-3 г. Перевага – багато плодів на одному дереві.
⌂ Фото (ілюстративний): Ріхтер вражає кількістю горішків на дереві на 8-10 рік
Первенец Храмова – середньоплідний сорт. Ядро кремове, невелике, маслянисте. Смак солодкий, з приємним ароматом. Плоди середньої величини, масою 2,9-3,3 г.
⌂ Фото (ілюстративний): Мигдаль сорту Первенец Храмова
— Розкажіть про незвичні рецепти ваших улюблених страв із додаванням горішків мигдалю.
— Ми маємо сімейну традицію – готуємо кутю на Різдво з мигдалем. Беремо меду, маку та родзинок. Дехто ще подрібнює грецькі горіхи. А ми доповнюємо страву фундуком і мигдалем. Підсмажуємо їх у духовці, перебиваємо блендером, але не до рідкої консистенції (щоб не було як молоко), а просто подрібнюємо на маленькі шматочки. Так само можна зробити з грецьким горіхом та додати до куті. Фундук дає неперевершений присмак, а мигдаль – класний післясмак.
⌂ Фото: Медовик із фундуком і мигдалем
Загалом мигдаль надає кожній страві особливого смаку. На нашу думку, вона стає удвічі смачнішою та кориснішою. Рекомендуємо експериментувати, додавати до печива, тортів, салатів. Ви неодмінно закохаєтесь у мигдаль, який стане незмінною частиною вашого раціону!
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Анна Калініченко
Рекомендовані товари!