Чорний горіх – незвичайна рослина, яка не тільки корисна. З плодів та листя готують смачні надзвичайно корисні напої, які до того ж можна вигідно продати
⌂ Фото: Михайло Костюк
Михайло Костюк, садівник із великим досвідом вирощування чорного горіха, поділився із читачами «СонцеСаду» простими рецептами з додаванням чорного горіха.
Для чаю беремо сім свіжих або сушених листочків на літр води. Кип’ятимо й насолоджуємося. Раджу додавати листя м’яти чи материнки. Нададуть чаю особливого смаку чебрець, звіробій, ромашка польова. Переконаний, що у світі смачнішого напою нема! Пропорції: 90% горіхового листя, а решта компонентів – за бажанням.
Для варення краще брати маленькі горіхи з навколоплідником, розміром із палець. Тоді вони розварюються, ніби їх не було. Вибираємо горіхи у фазі молочної стиглості, щоб можна було розрізати їх ножиком. Засипаєте цукром, як суницю, щоб пустили сік. Тоді перекип’ятіть їх. Через кілька годин повторіть цей процес, щоб рідка суміш загусла. Закрийте пластиковою кришкою і куштуйте, коли бажаєте.
Також можна консервувати з медом, а потім на водяній бані довести до пастеризації. Спочатку заливаєте горіхи медом і тримаєте протягом двох тижнів. Він витягне всі поживні речовини з горіха. Робимо водяну баню: берете баняк із горіхами й медом, кладете тарілку одним боком, тоді ще один банячок, накриваєте кришкою. До кипіння не доводити, бо мед втратить свої властивості (до 65°C). Нехай настоюється на бані протягом години чи двох.
Горіхи використовують і для італійського горіхового лікеру – ночино. Різниця між родичами помітна: з грецьким – смак ніжний, а чорний одразу обрубує ці нотки й каже: «Я тут господар!»
Цей напій готують із молодих волоських або чорних горіхів. Найважливішим аспектом успішного приготування цього напою є правильний час збирання горіхів. Потрібна зрілість плодів у наших кліматичних широтах настає приблизно наприкінці червня – на початку липня. Горішки мають бути м'якими, легко протикатися голкою. Серединка при цьому ще не встигає сформуватися та має желеподібну консистенцію. Такий ступінь зрілості спостерігається лише кілька днів і потрібно її «підстежити». Якщо зірвати горіхи зарано, то напій набуде виражену неприємну гіркуватість.
Інгредієнти:
– незрілі плоди горіхів – 29-35 штук (заведено брати непарну кількість);
– міцний самогон або спирт – 1 л;
– цукор – 700–900 грам – прислухайтеся до своїх смаків;
– спеції (ваніль, кориця, зерна кави, гвоздика, мускатний горіх, цедра лимона або апельсина, ягоди ялівцю) – на смак.
Майте на увазі, що в процесі приготування цього лікеру міцність готового напою буде приблизно у 2 рази менше, ніж міцність алкоголю, що вводиться. Спеції додавайте помірно, щоб вони не заглушили аромат молодих горіхів.
⌂ Фото: Італійський популярний напій ночіно можна готувати з волоських або чорних горіхів
Процес приготування:
1. Горіхи ретельно миємо. Кожен горіх ріжемо на 4 частини, складаємо в скляну 3–літрову банку для настоювання.
Оскільки молоді горіхи виділяють фермент, що важко виводиться, краще для приготування напою одягти старий одяг і рукавички.
2. Додаємо цукор та спеції. Закриваємо щільною кришкою, добре перемішуємо і залишаємо в сонячному місці на 4 дні.
3. Відкриваємо банку, акуратно вводимо алкогольну основу, перемішуємо, герметично закриваємо, можна закатати залізною кришкою. Забираємо у приміщення з кімнатною температурою.
4. Настоюємо мінімум 2–3 місяці (можна до 6) у теплому місці, під прямим сонячним промінням. Перші два місяці бажано щодня струшувати банку, перевертати її догори дном. Цукор поступово розчиниться і колір настоянки потемніє, від світло–зеленого стане густим по консистенції та темно–коричневим. Якщо кришку зірве, потрібно знову швиденько закатати банку, доки не випарувався спирт.
5. Отриманий настій проціджуємо через марлю. Потім фільтруємо через вату чи фільтри для кави.
6. Відфільтрований домашній Nocino розливаємо у пляшки з темного скла та герметично закриваємо. За бажанням можна додатково додати цукор. Цікаво, що в процесі зберігання напій значно змінює смак на кращий. Стає все м'якшим та приємнішим. Термін зберігання – до п'яти років у темному місці.
Відео: Дистилер Михайло Дробок і садівник із великим досвідом Михайло Костюк розповіли про ідею створення унікального напою із американського (чорного) горіха:
Для настоянки підійде й шкірка чорного горіха. Шкаралупу утрамбовують у банки, заливають якісною горілкою або спиртом, настоюють тривалий час (приблизно місяць або два). Настоянка на шкірці готова тоді, коли набуде коричневого відтінку й зовні стане схожою на коньяк.
Потім шкаралупу відціджують, а лікувальну рідину переливають у скляну пляшку зі щільною кришкою. Термін придатності готової настоянки до п’яти років.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Анна Калініченко
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Волоський горіх Буковинська Бомба (ІГГ-2)
У наявності
Саджанець Грецький горіх Прикарпатський (ОКН-3650(10-12л))
У наявності
Саджанець Горіх щеплений Подільський (ОКН-3693(2-4л))
У наявності
Саджанець Горіх щеплений Стрижавський паперовий (ОКН-3694(2-4л))