⌂ Лариса Марущак. Трирічний сіянець скороплідного волоського горіха вже плодоносить
Як відомо,горіхи дуже поживні й корисні для здоров’я. А ще на них можна вигідно заробити.
Я переконалася в цьому із власного досвіду. Коли ми почали будувати будинок, грошей бракувало. Врятували «золоті» горішки — наша родина вирішила вирощувати та продавати горіхи, а також сіянці цієї культури. Завдяки цьому й вдалося добудувати власний будинок.
Нині попит на горіхи перевищує пропозицію. Ці плоди охоче купують не тільки вроздріб, а й оптом, великими партіями, ціни на продукцію щороку зростають. Тому це прибутковий бізнес. Хочете до нього долучитися? Тоді я охоче поділюся секретами вирощування горіха скороплідного.
Рахуємо гроші й переваги
- Скороплідний горіх може дати перші плоди вже третього-четвертого року. Але найперші й промислові плоди не варто плутати. Первістки краще зірвати, щоб вони не знесилювали дерево, бо щойно воно заплодоносило, інтенсивність росту скелетних гілок знижується, а дереву в цей період ще потрібно зміцнитися.
- Скороплідні сорти більш урожайні, незважаючи на те, що період товарного плодоношення в них настає вдвічі раніше, ніж у високорослих родичів. Урожай із дорослого дерева скороплідного горіха сягає 10–30 кг.
- Причиною рясного плодоношення є те, що плодоносні пагони скороплідних сортів розвиваються не тільки з верхівкових бруньок, а й із наступних двох–трьох бічних.
- Оскільки ці дерева мають невелику крону, їх можна висаджувати значно густіше.
- З невисокої крони скороплідних сортів легше збирати врожай, тобто не потрібно вилізати на дерево чи трясти його — лише простягніть руку й горішок у вашій долоні.
- Плоди легко розколюються, оскільки їхня шкаралупа тонша. Ядра хоча й середньої величини (6–9 г), але щільно заповнюють горіх зсередини, водночас їх легко вийняти зі шкаралупи.
- Ядра скороплідного горіха дуже смачні й привабливі на вигляд (вкриті світлою шкірочкою).
Як правильно садити горіх
Вирощувати горіх скороплідний — нескладна справа. Головне — правильно його висадити й підтримати на початку, а далі — тільки врожай збирайте!
Отож, правила посадки горіха:
- Оптимальний період висаджування — пізня осінь або рання весна.
- Саджанці краще висаджувати «в парі» (якщо насадження не великі), тоді запилення відбувається інтенсивніше й урожай кращий.
- Рекомендована щільність насадження становить 4х6 м (на відстані 4 м в рядку, 6 м — міжряддя).
- На дно посадкової ямки потрібно насипати верхній шар ґрунту, а також додати трохи фосфорних і калійних добрив, перегною.
- У землю саджанець закопують на таку глибину, щоб коренева шийка перебувала на рівні поверхні ґрунту.
- Після висаджування встановіть біля деревця опору, прив’яжіть його до неї.
- Важливо полити саджанець після висаджування дват–ри рази з розрахунку 30–40 л води на кожне дерево. У спекотні літні місяці молоді дерева потребують додаткового поливання.
- У перші роки життя створіть основу крони — виріжте невеликі бічні відростки на висоті два метри. У міру зростання залишають тільки сильні гілки, інші зрізають.
Лариса Марущак