У період вегетації догляд за рослинами полягає в систематичному розпушуванні міжрядь, виполюванні бур’янів у рядках, боротьбі з хворобами й шкідниками та поливанні.
Експерт «СонцеСаду» — Тамара Бєлова, кандидат сільськогосподарських наук, професор Полтавської державної аграрної академії.
Слід зазначити, що рослини помідора треба поливати рідко, але великою кількістю води (40–50 л/м. кв.), щоб не створювати підвищеної вологості повітря і запобігти поширенню грибкових хвороб.
Зазвичай у південних районах України помідор поливають 6–9 разів, у Лісостепу — 2–5, а на Поліссі та в західних областях — 1–2 рази. Однак якщо літо дуже спекотне й посушливе, рослини захочуть «пити» частіше.
Важливо знати!
✔ Якщо поливати помідори під корінь або по борознах і тільки у вечірні години, це запобігатиме розвитку гнилей плодів.
✔ Помідори рідше хворіють і краще ростуть, якщо у воду для поливання додати трошки золи (кілька щіпок на десятилітрове відро).
✔ Тільки-но почнуть зав’язуватися плоди, також посипте попелом ґрунт навколо них (жменя на 1 м. кв.).
Оптимальною для помідора є температура ґрунту плюс 20–25 ºС. За температури вище ніж плюс 35 ºС коріння рослин не поглинає воду й елементи живлення.
Найважливіше, щоб рослинам не бракувало води від початку формування зав’язі до того часу, коли плоди «наллються», інакше зав’язь може осипатися, а вцілілі плоди будуть дуже дрібними.
Пізніше, навпаки, не треба «переливати», інакше плоди можуть розтріскуватися. Не забудьте вчасно розрихлювати кірку, яка утворюється після поливання чи дощу, — помідори люблять вільно дихати.
⌂ Фото: Як правильно поливати розсаду томатів
У період догляду рослини пасинкують і систематично обламують листки, що відмирають. Пасинкування та обламування листків треба проводити в ранкові години, щоб до вечора ранки підсохли.
Щоб одержати ранній врожай плодів, рослини формують в одне або два стебла, залишаючи на них по 5–6 плодоносних китиць. За одностеблої форми куща бічні пагони видаляють, за двостеблої — крім центрального стебла, залишають один пасинок над першою китицею. Водночас центральне стебло прищипують над третьою китицею, а пасинок — над другою. Усі пасинки видаляють, коли вони виростають завдовжки 3–5 см. Якщо цього не зробити вчасно, то на рослині утвориться багато пасинків із квітконосними китицями, що значно сповільнить наливання і достигання плодів. Верхівки пагонів після утворення потрібної кількості китиць прищипують, залишаючи над верхньою китицею по 2–3 листки. Одночасно з прищипуванням видаляють усі зайві квітконосні китиці. За вчасного пасинкування і прищипування на рослинах формуються більші плоди і на 4–5 днів прискорюється їх достигання. Штамбові сорти можна вирощувати і без пасинкування.
⌂ Фото: Штамбові сорти можна вирощувати і без пасинкування
Деякі городники ствердно відповідають на це запитання, інші вважають, що «лисі» помідори на грядках — ганьба. Хто має рацію? Ось аргументи прихильників першого погляду:
Чи погоджуєтеся з цим? Як би не було, але пам’ятайте, що істина завжди посередині, тож обривайте листки за правилами:
1. Обов’язково видаляйте нижні листки, але лише до першої плодоносної гілки і не всі одразу — за один раз можна обривати не більше ніж чотири листочки.
2. Перший раз обривайте листки до першої китиці, коли на ній починають зав’язуватися плоди. Коли формуються плоди на другій китиці, видаляють листя до неї. І далі за такою самою схемою.
3. Не пошкоджуйте шкірку рослини.
⌂ Фото: Обривати листки потрібно за правилами
Протягом вегетації рослини помідора двічі підгортають вологим ґрунтом. Це сприяє утворенню додаткової кореневої системи, підвищує стійкість рослин проти вилягання, поліпшує режим живлення.
Уперше рослини підгортають через 15–20 днів після висаджування, вдруге – через 20–25 днів після попереднього підгортання. Якщо рослини розвиваються погано, то через 12–15 днів після висаджування їх підживлюють розчином гноївки (1:5–7), курячого посліду (1:10–12) або мінеральних добрив (10 г аміачної селітри, по 15 г суперфосфату і сірчанокислого калію на 10 л води). На 1 м. кв. витрачають 5–6 л робочого розчину. Після підживлення рослини поливають, щоб змити з них залишки розчину.
⌂ Фото: Протягом вегетації рослини помідора двічі підгортають вологим ґрунтом
Деякі городники практикують шпалерну культуру помідора. Це дає можливість раціональніше використати площу та сонячну енергію, сприяє провітрюванню рослин, що зменшує ризик виникнення грибкових хвороб, запобігає виляганню рослин. Завдяки цьому можна зібрати чисті (незабруднені землею) плоди.
⌂ Фото: Деякі городники практикують шпалерну культуру помідора
У такому разі розсаду висаджують стрічковим способом, тобто у декілька об’єднаних рядків, які утворюють стрічку. Відстань між стрічками значно більша, ніж між рядками у стрічці. За кількістю рядків у стрічці розрізняють дво-, три- і чотирирядкові посіви. У рядку рослини розміщують на відстані 50–70 см.
Важливо!
✔ Шпалеру встановлюють до висаджування розсади.
Стовпці заввишки 2,3–2,5 см встановлюють посередині вузьких міжрядь: зверху прибивають планками завдовжки 50–60 см, по краях яких натягують дріт. У ґрунт стовпи закопують на глибину 60–70 см. Перший раз рослини підв’язують, коли зав’язуються плоди на другій китиці, наступного разу — коли вони сформуються на 4–5 китицях.
Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»
Рекомендовані товари!
У наявності
Томат Рожевий гігант за 0,1 г (ЕТМ-12)
9грн.
У наявності
Томат Грушоподібний жовтий за 0,1 г (ЕТМ-182)
10грн.
У наявності
Томат Балконний червоний F1 за 10 нас. (ЕТМ-303)
13грн.
У наявності
Томат Велика дівчинка за 0,1 г (ЕТМ-314)
12грн.
У наявності
Томат Бінг Бінг за 0,1 г (ЕТМ-435)
10грн.
У наявності
Томат Ілля Муромець за 0,1 г (ЕТМ-203)
9грн.
У наявності
Томат Красний колокольчик чері за 0,15 г (ЕТМ-601)
9грн.