Квіткове королівство Наталії Луканич

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
20.01.2023
 
Коли лише в'їжджаєш у село Великі Ком’яти на Закарпатті, дивуєшся величезній кількості теплиць. Вони тут у кожному подвір’ї. Та і подвір’я самі, і будинки — гарні та доглянуті. Видно, що люди в цьому селі живуть такі, що роботи не бояться і копійчину заробити вміють. У теплицях здебільшого ростуть та наливаються соками овочі.
Але наш шлях пролягає до господарства особливого — в осередок краси, де вирощують квіти.

 Наталія Луканич

⌂ Фото: Наталія Луканич

 

ВІД ОВОЧІВ ДО КВІТІВ

Наталія Луканич та її чоловік стартували в бізнесі ще на початку 2000-х. Тоді знайти роботу за спеціальністю після закінчення навчальних закладів не вдалося, тож альтернативи приватному підприємництву фактично не було.

— Спочатку садили помідори, огірки, капусту, перець, а потім вирішили спробувати вирощувати квіти, — ділиться спогадами пані Наталія. — Купили кілька пачок насіння квітів, посадили лише половину, а решту продали сусідам, бо переживали, що й так забагато. А клієнт зараз усе купив та сказав: «Чому так мало посадили? Було б більше — я ще взяв би».

Спочатку хазяйнували майже навмання. Односельці поради давали неохоче, кожен за власну справу переживав, боялися конкуренції. Отож, набували досвіду методом спроб і помилок: — Ми не знали всіх премудростей вирощування квітів. Починали понад десять років тому. Тоді не було інтернету, щоб прочитати поради, до всього самотужки доходили, — розповідає господиня. — Ми поливали квіти та доглядали їх різними способами, щоб зрозуміти, чого яким квітам бракує. Згодом вибрали ті сорти, які в нас добре ростуть. Першого року купили анютки, петунії та сульфінії. Взяли приблизно по 200 штучок, аж сусід здивувався: «Нащо так багато?» А зараз тільки сульфіній садимо 5 тисяч штук, які розкуповують, ще й бракує.

Різноманіття хризантем

⌂ Фото: Різноманіття хризантем

 

УСЕ ВЛАСНОРУЧ

На 15 сотках теплиць Луканичі вирощують примули, сульфінії, лютики, маргаритки, хризантеми, газанії, пеларгонії, гвоздики, цинерарії. Пані Наталія показує нам свої теплиці. Площі чималі, якщо врахувати, що в сімейній справі найману працю майже не використовують.

— Коли відпочиваєте? — запитуємо.

— Робота є завжди. Ось зараз маргаритку вже посіяли, пеларгонію кущову. Діти раніше більше допомагали, але тепер навчаються у вишах: син учиться на еколога, а дочка — на біолога. Тому господарюємо самі. Але тоді, коли не можемо впоратися самотужки, то мусимо когось наймати, якщо вдасться знайти. У нашому селі з робочими руками проблема, багато людей поїхало за кордон. Залишаються лишень ті, хто не може робити, не хоче або такі, які мають власне господарство, тому також потребують працівників, — зітхає пані Наталія.

 

ЛЮТИКИ ІЗ ЦИБУЛИНИ ТА НАСІННЯ

Найулюбленішими квітами господині є сульфінії і лютики. Залюбки розповідає про них: — Вирощую лютики з насіння та цибулинки. З насіння виростає квітка, але з цибулинки буде вже дворічна рослина, вона міцніша. Цибулинку висаджую лапками донизу. Заздалегідь у воду її не занурюю, бо можна перезволожити. Одразу кладу в ґрунт, у вітамінну «подушечку».

У серпні садимо, а 8 Березня вже є квіточка, бо якщо з насінини садити, то квітки тоді ще не буде. У кімнаті лютик цвіте довго, приблизно місяць. Квітка росте кущиком: одна відцвітає, інша зацвітає, може одразу три-чотири зацвісти. Це залежить від температури. Коли ж лютики відцвіли повністю, треба вийняти цибулину, дати їй підсохнути й покласти на зберігання: можна в пісок чи папір. Я тримаю їх у пластмасовому контейнері.

Цибулина як висихає, то тверда як камінь. Ми садимо в спеціальний ґрунт, а якщо беремо торф, то перевіряємо кислотність і трохи крейдою розкислюємо, аби цибулина не «згоріла». — Що робити, коли квітка росте добре, за нею доглядають, а ближче до цвітіння починає гинути? — передаємо пані Наталії запитання від наших читачів. — Лютики мають ворога — біленького черв’ячка, який їсть цибулину. Він хоча й маленький, але активно розмножується, тому рослину треба обробляти від цього шкідника. Ми свої обробляємо Конфідором. Обробку треба проводити на випередження, ще коли не цвіте квітка, — радить квітникарка.

⌂ Фото: Найулюбленішими квітами господині є сульфінії 

 

КОЖНА КВІТКА — ОСОБЛИВА

Найстійкіші до хвороб, як запевняє Наталія Луканич, маргаритки й сульфінії. А найбільше вражаються шкідниками пеларгонії. — Квіти потребують більших доз хімії, — радить вона. — Кажуть, що квітка ніжна, а насправді більше витримує, ніж овочі. Якщо пишуть, наприклад, десять кубиків препарату на десять літрів, то треба давати хоча б п’ятнадцять.

Найбільше в господарстві Луканичів сульфіній. — У нас вона найкраща, клієнти знають, що ця квітка найгарніша, — хвалиться пані Наталія. — Це близька родичка петунії. Але остання милує око лише місяць, а сульфінія цвіте все літо. Проте її обов’язково треба поливати. Якщо пропусти вже не повернеш поливання, квітка зів’яне, потім частково відновиться, але форму вже не поверне.

У господарстві Луканичів близько 30 сортів хризантем, продають за сезон чотири тисячі рослин. — Інші господарі хризантеми до листопада продають, а в нас уже в серпні розкуповують усе. Хотіли б більше садити, але місця бракує, — розповідає господиня. — Маємо ще ділянку, плануємо там теплиці зробити. Але вона досить далеко, не зможемо наглядати за нею. Як кажуть, коли прийде до сусідки коханець, то все село знатиме, а коли хату пограбують, то всі спали й нічого не бачили. Сподіваємося, що діти, які там житимуть, доглядатимуть ці ділянки.

Яскраві вазони — прикраса, яка зустрічає гостей

⌂ Фото: Яскраві вазони — прикраса, яка зустрічає гостей

 

ЗБУТ НАЛАГОДЖЕНО

Збувають квіти Луканичі здебільшого оптом, мають за роки напрацьовану клієнтську базу. «Покупці вже знають, що ми спеціалізуємося на квітах. Зазвичай їдуть здалеку великими машинами. Тепер малими не їздять, бо дорого та невигідно. Нині вже є такі, що купують оптом, щоб продавати вроздріб, а є такі, хто бере оптом та дрібнішим оптом перепродує», — ділиться пані Наталія.

Важливо налагодити збут продукції

⌂ Фото: Важливо налагодити збут продукції

 

ПОРАДИ КВІТНИКАРКИ

Насамкінець запитуємо досвідчену квітникарку, які поради вона може дати нашим читачам, як доглядати за квітами правильно, щоб вони цвіли рясно й довго. «Не забувайте квіти поливати, особливо в спеку. Також хоча б раз на тиждень удобрюйте універсальними добривами, наприклад Плантафором. Ми його мішками беремо, але це добриво є і в маленьких пачках», — радить Наталія Луканич.

Добра господиня змовчала про це, але в її очах можна було прочитати, що обов’язкова складова догляду за квітами — любов. Любіть квіти, і вони вам щедро віддячать красою.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Оксана Дзененко

Купити насіння найкращих сортів квітів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Любов починається з маленької насінинки… (журнал «СонцеСад» 3/2022)
«Цю квітку треба любити. Якщо Ви будете ставитися до неї з любов’ю, то й вона відповість взаємністю», — відгукується про витончену лаванду власниця поля «Lavand_Anna» Анна Збінська, що мешкає у с. Костівці Житомирської області
Що посадити, аби клумба біля хати квітла весь сезон
При вирощуванні квітів бага­то садоводів бажають, щоб їхня клумба квітла якнайдовше. Це можливо. Докладніше про це розповість експерт «СонцеСаду» Ю. В. Бублейнік, агроном, ландшафтний дизайнер
Як посадити однорічники у вашому саду
Однорічні квіти дуже різноманітні за своїми декоративними властивостями. Вибрати відповідний варіант однорічників саме для вашого саду допоможуть експерти «СонцеСаду»
Cухоцвіти. Застиглі барви літа
Пе­ред тим, як дати волю фантазії в хо­лодну пору року, навесні та влітку треба докласти рук до вирощування головних складових флорис­тичних композицій. Досвід пані Валентини
Легенди тюльпанової долини
На Херсонщині є квітуча Маленька Голландія, яку створив фермер із села Любимівки Олег Демченко
Цибулькові квіти. Квітковий рай
Цибулинні квіти підходять для створення ранньовесняних, літніх і навіть осінніх композицій. Особливості їх вирощування та створення ландшафтних композицій
Долина нарцисів
Є в Україні справжнє природне диво — ціла долина дикорослих нарцисів
Весняні первоцвіти у вашому саду
Створюємо квітковий рай
Квіти-однорічники: як прискорити літо
Вирощування однорічних квітів з розсади

Рекомендовані товари!

Чоррнобривці Гігант біколор за 0,25 г

У наявності

Чоррнобривці Гігант біколор за 0,25 г (ЕНК-733)

18грн.
Фасування міні-упаковка
Тип чорнобривці
Група квітучі, однорічник
Віола маджестік за 0,05 г Дворічна

У наявності

Віола маджестік за 0,05 г Дворічна (ЕНК-121)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Тип віола
Група квітучі, дворічна
Упаковка
Чорнобривці Фантастік оранж за 0,25 г

У наявності

Чорнобривці Фантастік оранж за 0,25 г (ЕНК-735)

16грн.
Фасування міні-упаковка
Тип чорнобривці
Група квітучі, однорічник
Жоржина Дабл Екстрім (суміш) за 0,25 г

У наявності

Жоржина Дабл Екстрім (суміш) за 0,25 г (ЕНК-374)

15грн.
Фасування міні-упаковка
Тип жоржина
Група квітучі, однорічник
Упаковка
Сальвія Амбасадор за 0,2 г

У наявності

Сальвія Амбасадор за 0,2 г (ЕНК-510)

24грн.
Фасування міні-упаковка
Тип сальвія
Група квітучі, однорічник
Упаковка
Віола Чорний король за 0,05 г

У наявності

Віола Чорний король за 0,05 г (ЕНК-120)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Тип віола
Група квітучі, дворічна
Упаковка
Чорнобривці Ескімо за 0,1 г

У наявності

Чорнобривці Ескімо за 0,1 г (ЕНК-732)

18грн.
Фасування міні-упаковка
Тип чорнобривці
Група квітучі, однорічник
Петунія F1 Унікумза за 0,1 г

У наявності

Петунія F1 Унікумза за 0,1 г (ЕНК-715)

15грн.
Фасування міні-упаковка
Тип петунія
Група квітучі, однорічник
Упаковка
Мімоза сором`язлива за 0,1 г

У наявності

Мімоза сором`язлива за 0,1 г (ЕНК-514)

12грн.
Фасування міні-упаковка
Тип мімоза
Група квітучі, багаторічник, кімнатні
Упаковка
Вербена за 0,2 г

У наявності

Вербена за 0,2 г (ЕНК-691)

18грн.
Фасування міні-упаковка
Тип вербена
Група квітучі, однорічник
Упаковка