Сусіди троянди у вашому саду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
09.11.2021

Любов ІЩУК, кандидат біологічних наук, доцент кафедри садово-паркового господарства Білоцерківського національного аграрного університету

Поєднання рослин на клумбах — це велике мистецтво. Досвідчені садівники десятиліттями шляхом проб і помилок створюють власні дуети, у яких декоративні дерева, кущі, ліани та трави взаємно доповнюють і відтінюють одні одних. Адже вибирати рослини треба не тільки за кольором, а й за формою, розміром, декоративністю. Окрім розаріїв, троянди висаджують у міксбордери, на геометричні клумби, рабатки, бордюри, узлісся.

У таких композиціях високорослі кущі розміщують на задньому плані, середні за розміром сорти з ефектним квітуванням — у центрі, а мініатюрні й ґрунтопокривні — на передньому плані

 

ПРАВИЛА ВИБОРУ СУСІДІВ

Вибираючи сусідів для троянд, насамперед треба брати до уваги розмір підсаджених рослин та кін­цеві розміри троянд певного сорту в період їх квітування. Також має бути гармонійне поєднання ко­льорової гами квітів обох рослин. Слід враховувати текстуру їхніх листків та алелопатичні впливи — несумісність через кореневі виділення.

Троянди також не витримують затінку, потребують вільної циркуляції повітря і не можуть конкурува­ти з деревами, куща­ми та трав’янистими багаторічниками за воду й поживні речо­вини, тому стежте за дотриманням відстані до рослин-супутників. Квіти з великими чашечками, наприклад троянди, зазвичай виступають домінуючими в дуетах.

Партнерів вибирають так, щоб їхні квіти або листки, а також фак­тура куща створювали вдалий фон для «солістки ансамблю». Менш вибагливі до сусідства кущові, плетисті та грунтопокривні троян­ди, які зазвичай не «заперечують» проти красивого обрамлення. Тоді як чайно-гібридні, флорибунда й мініатюрні, навпаки, досить вибаг­ливі щодо сусідів і не люблять жити в тісноті.

Типи рослин для поєднання 

Міксбордер — витягнутий уздовж доріжки або стіни квітник. Міксбордери з троянд влашто­вують у теплих затишних со­нячних місцях із південного або південно-східно­го боку будинку. Їх та­кож можна розміщувати в палісаднику, біля тераси чи загорожі, по краях газону або вздовж доріжок.

⌂ Міксбордер з чаино-гібридних троянд, ешольцїї каліфорній ської, петунії і орнітогалюму

Підготовку ґрунту в міксбор­дері проводять восени, а рос­лини зазвичай висаджують на­весні. Більшість трав’янистих багаторічників віддає перевагу садовому чорнозему, багатому на гумус і поживні речовини, оскільки в природних умовах ро­стуть на луках. Під високорослі, рясноквітучі рослини вносять І перегній і комплексні мінеральні добрива. Оптимальну вологість ґрунту створюють шляхом дода­вання до нього торфу або піску. Для створення сприятливих умов гірським і скельним рослинам до ґрунту під час перекопування додають керамзиту або гравію. Багато рослин потребує лужного ґрунту. У такому разі додатково вносять доломітове борошно або крейду. Обробіток ґрунту прово­дять на глибину кореневої систе­ми запроектованих для висаджу­вання рослин, додаючи ще 10 см для їхнього розвитку. Для троянд товщина родючого шару грунту, залежно від групи, має станови­ти 50–60 см, для трав’янистих багаторічників — 40–50 см, а для однорічників — 25–30 см.

Міксбордер з троянд чайно-гібридних у по­єднанні корейськими хризантемами, чорнобривцями, очитком видним і хостою ланцетолистою

У міксбордери вводять не тіль­ки кущові чайно-гібридні й паркові троянди, а й штамбові деревця, плетисті сорти, які прикрашають різноманітні підпірні стінки, навіть ґрунтопокривні троянди. Загальна кількість видів і сортів у міксбордері з трояндами класич­ного типу, крім самої солістки, не має перевищувати шість-сім рос­лин. Оптимальний варіант — об­межитися чотирма-п’ятьма культу­рами, які створять барвистий, але гармонійний і непереобтяжений ансамбль.

⌂ Плетисті троянди у поєднанні з рудбекією одноколірною і сеткреазією

Зазвичай у міксбордерах ви­діляють акцентні та фонові рослини й рослини другого плану. Акцентні відразу впадають в очі, але їх має бути не більше трьох, інакше троян­ди поміж них «загубляться». Для та­кої ролі ідеально підходять злакові трави — міскантус, молінія блакит­на, куничник. Серед гарноквітучих багаторічників акцентними будуть дворічники — наперстянка, дзвони­ки середні, коров’як. У тих міксбор­дерах, де троянда виступає голов­ною рослиною, інші великі кущі або акцентні не висаджують.

⌂ Рабатка з троянд-патіо у поєднанні з ялівцем китайським і ялиною колючою під наметом берези бородавчастої

Відтінювальну роль на клумбах із трояндами виконують фонові рослини з дрібними квітками — гіпсофіла, петунія, іберис, ка­тран, астранція, лаванда, шавлія, квітучі гейзери. Рослини другого плану мають бути привабливими упродовж усього сезону й відтіняти яскраві квіти троянд. Зазвичай для цього висаджують манжетку, герань, хосту, самшит, низькорослі сорти таволги, карли­кові хвойні, низькорослі декора­тивні злаки, чистець шерстистий, вівсяницю, сріблясті карликові по­лини.

Міксбордер з трояндою чайно-гібридною у центрі і корейською хризантемою та іберисом по периметру

 

ДЕРЕВА ТА ВІЧНОЗЕЛЕНІ РОСЛИНИ

Серед дерев троянди мають небагато партнерів, оскільки вони не витримують затінення. Тому доцільно використовувати лише дерева з невеликими листками, компактною, колоноподібною чи пірамідальною кроною і дуже ви­соким штамбом. Гармонійно вигля­дають троянди із сакурою,яблунею Недзвецького, сливою Піссарді, магноліями. Відстань між деревами має становити 4–5 метрів, а між деревами й кущами тро­янд — не менше 1,5 м.

Чайно-гібридні троянди — сусіди колоновидних ялівців, кедрів і рододендрона

Натомість хвойні дерева ство­рюють фон для троянд протягом усього року й приваблюють погляд. Серед них ідеальними партнерами є колоноподібні форми туї захід­ної, ялівцю, тису, карликові сорти ялин. Темно-зелена крона хвойних гармонійно поєднується із квітами троянд світлих тонів. Але слід пам’ятати, що хвойні рослини швидко розростаються, створю­ють тінь, виснажують та окислю­ють грунт, що негативно впливає на троянди, тому відстань між хвойними рослинами й кущами троянд має становити не менше 1,5 м. Практику­ють насаджен­ня хвойних усе­редині клумби, а по периметру висаджують троянди. Мож­на також між трояндами висадити карликові форми туї та ялів­цю. Красивий й довершений вигляд матимуть штамбові троянди в оточенні хвойних рослин (сланкі фор­ми ялівцю або кулясті сорти туї).

⌂ Чайно-гібридні троянди сусіди самшиту вічнозеленого

 

⌂ Чайно-гібридні троянди — сусіди альбіції ленкороанської

Відео: Використання троянд у ландшафтному дизайні

 

Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом

ВИТКІ РОСЛИНИ

Цікаві композиції також можна отримати, поєднуючи троянди з виткими рослинами. Напри­клад, троянди й виноград ма­ють схожу агротехніку догляду, їх зручно разом вкривати на зиму. До того ж троянди пер­шими хворіють тими самими недугами, що й виноград. До­речно висадити виткі троянди в проміжках між кущами вино­граду в озелененні альтанки.

Серед витких рослин гідне міс­це поряд із трояндами посідають ломиноси. Для наших грунтово-клі­матичних умов підійдуть зимостій­кі, швидкорослі ломиноси. Троянди та ломиноси можна підібрати в тон, граючи на інтенсивності відтінку й півтонах, створюючи гармонійні поєднання. Можна поєднати й про­тилежні кольори, створивши кон­трастні композиції. Ломиноси, як і троянди, мають глибоку кореневу систему й садити їх можна на від­стані 50 см, стежачи, щоб вони не пригнічували один одного. Вимоги до умов садіння однакові — пожив­ні, добре дреновані ґрунти та со­нячне місце. Для захисту коренів від перегрівання лунки навколо ку­щів ломиносів слід мульчувати ко­рою, компостом або нейтральним торфом, що також корисно й тро­яндам. Слід пам’ятати, що підсад­жувати ломиніс до троянди варто тільки тоді, коли остання добре підросте та її коренева система повністю сформується. Інакше він пригнічуватиме троянду.

 

ТРАВ’ЯНИСТІ СУСІДИ

Супутниками троянд не обов’яз­ково мають бути квітучі рослини. Багаторічники з цікавою фактурою або забарвленням листків зро­блять спокійнішим загальний ко­лорит рабатки з трояндами. Полин, чистець і шавлія сріблясто-сірими листками створять відповідний фон трояндам із прохолодними відтінками.

Традиційно вважають, що хоча б один партнер троянди, що росте на змішаній рабатці, має належати до групи декоратив­но-листяних культур. Наймодніші партнери — це червонолиста гейхера, сріблястолисті чистець і полин, пістряві сорти колеусу, хости і бруслини Форчуна, зеленолисті манжетка, сантоліна та декоративні злаки. Інший простір змішаної рабатки наповнюють за допомогою розмі­щених групами трав’янистих ба­гаторічників, що контрастують один з одним і розкривають бар­висту та стилістичну концепцію всього міксбордера.

Троянда-патіо у поєднанні з гейхерою, півниками, шилоподібним флоксом, молодилом паростковим і каменями

Особливого сусідства потребує і штамбова троянда. її оточення не має «сперечатися» з нею за висоту і форму, заважаючи сприйняттю. Найкраще використовувати росли­ни, що дають ефект легкості. Тро­янда на штамбі матиме чудовий вигляд в обрамленні лаванди або шавлії, що створять відмінну опра­ву або ненав’язливий фон.

Міксбордер на з чайно-гі­бридних троянд, хости ланцетолистої, агера туму мексиканського

І головне — вибирати партнерів для троянди треба без фанатиз­му, створивши відчуття багатства представлених деталей і текстур, і стежити, щоб оточення не затьма­рювало королеву вашого саду, а вона обов’язково віддячить рясним і тривалим квітуванням.

 

Любов ІЩУК, кандидат біологічних наук, доцент кафедри садово-паркового господарства Білоцерківського національного аграрного університету 

 

Купити саджанці троянд

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Афродита в царстві квітів
Про цілющі властивості троянди знали ще в античні часи
Щоб усе було в трояндах
5 порад для правильного зберігання троянд узимку від Марії Луканюк, спеціаліста із захисту рослин, агронома
Петро Хлєбнік: «Мої троянди за літо квітнуть тричі»
Хлопчина переймав досвід дядька, мріючи про власні сад та квітник. Зараз його обійстя нагадує оранжерею
Троянди. Любов, що зцілює і надихає
Історія Зої Яценко, читачки журналу СонцеСад, про любов до троянд
Що заважає троянді бути королевою (журнал СонцеСад №2/2021)
Хвороби, шкідники троянди та боротьба з ними
5 порад по вирощуванню троянд та правильного зберігання взимку
Правила вирощування троянд
Сучасна класифікація троянд
Види і особливості троянд
Троянди. 18 практичних порад по догляду за трояндами
Головні вимоги по догляду за трояндами
Троянди в горщику
Мобільні розарії. Створюємо клумбу з рослин у горщиках
Як підготувати троянди до зими
Поради як підготувати троянду до зими.

Рекомендовані товари!