Куратор Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка в Києві із 1970 року – провідний науковий співробітник відділу квітниково-декоративних рослин, селекціонер Василь Горобець ділиться із «СонцеСадом» досвідом та розкриває секрети зберігання півоній.
⌂ Фото: Селекціонер Василь Горобець
Бажаєте потрапити в півонієвий рай? Відвідайте Національний ботанічний сад ім. М. М. Гришка в Києві, щоб побачити одну з найбільших колекцій півоній у Європі – понад 800 сортів, деякі з яких аж із 1826 року. Вони не втратили своїх декоративних властивостей.
Півонія – стародавня багаторічна рослина. Її перші сорти завезли до Європи з Китаю. Існує понад 40 видів цих квітів. Півонії класифікують на трав’янисті, напівкущі та деревоподібні.
«Наймолодша група – ІТО-гібриди, – розповідає науковець. – Японський селекціонер Тоічі Іто провів тисячі схрещувань між трав’янистою і деревоподібною півоніями. Йому вдалося виростити рослини, які зацвіли жовтими квітами, але Іто, на жаль, уже цього не побачив, бо не дожив... Сорти цієї групи названо на його честь».
⌂ Фото: На фото ІТО-півонія Бартзелла третій рік після посадки, має 12 величезних квітів і 12 бутонів на одному кущі!
Букет із пишних півоній – окраса в домі й гарний подарунок. Для букета стебла зрізають навскоси, зривають листки, занурюють їх на кілька годин у воду та зберігають у прохолодному й темному місці. Також роблять по одному вертикальному надрізі завдовжки до двох сантиметрів, щоб збільшити площу живлення.
«Термін цвітіння півоній можна продовжити, зрізавши бутон, який ледь розкрився, а колір пелюсток уже помітний», – каже фахівець. Ваза для квітів має бути темного кольору. Стебла занурте у воду на 3/4 довжини.
Щоб зберегти свіжість півоній, у воду рекомендують додавати аспірину, цукру, нашатирного спирту, винного або яблучного оцту, лимонної кислоти. Букет постоїть довше, за словами експерта, якщо тримати його в прохолодному місці, міняти воду у вазі раз на день та зрізати стебла.
⌂ Фото: Ось у такому вигляді варто зрізати півонії для подальшого зберігання
За словами досвідченого селекціонера, півонії можуть довго зберігатися навіть у холодильнику. Головне – міцна й напоєна квітка. «Зранку зріжте квіти, поставте на три або чотири години у воду. Потім загорніть у папір або газету, помістіть у поліетиленовий пакет – і в холодильник. Пакет завадить випаровуванню, а папір вбере зайву вологу».
У холодильнику півонії можна зберігати від тижня до місяця.
⌂ Фото: Загортаємо ось так півонії
⌂ Фото: Загорніть півонії у газету та можна у зіп-пакет та покладіть у холодильник
⌂ Фото: Через місяць витягаємо і насолоджуємось ось таким прекрасним цвітінням
Колір півоній залежить від температури повітря: що нижча, то насиченіший тон пелюсток. «У деяких випадках на колір півонії впливають поживні речовини, кислотність ґрунту. У спеку квіти вигорають на сонці, швидше відцвітають, ніж у прохолодну погоду», – констатує науковець.
Часто, зриваючи півонії, ми бачимо безліч мурах на квітах. За словами селекціонера, у період цвітіння поживні речовини інтенсивно надходять від кореня до бутона. Їхні залишки перетворюються на кристали цукру. «Мурахи не шкодять півонії. Вони просто люблять солодке, – пояснює фахівець. – Під час зрізування струсіть їх із квітів».
⌂ Фото: Мурахи на півоніях зовсім не шкодять квітам
Шанувальники квітів захопляться півонією Edulis Superba. Цей давній відомий французький сорт фахівець вважає суперароматним. Флористи закохані у великі – до 16 см – бутони з насиченим бузково-рожевим забарвленням і тривалим цвітінням.
⌂ Фото: Півонія Edulis Superba дуже ароматна
Зрізаючи розкішну панну півонію для букета, подбайте про її здоров’я. «Стебло під корінь не зрізайте, – застерігає пан Василь. – Листки вбирають енергію і поживні речовини, які йдуть у кореневище. Від цього залежить цвітіння та величина квітки наступного року».
Для букета досить зрізати стебло з трьома листками, інші – стануть джерелом поживи для рослини.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька
Рекомендовані товари!