Міжсекційні гібриди півонії, або Іто-гібриди, успадкували найкращі риси батьківських рослин: від деревоподібних — зовні дуже схожі на них (до 20 см) квітки; міцні стебла, які хоч і відмирають щороку, але тримають квітку у вертикальному положенні; кущ привабливої форми, заввишки близько метра, який не потребує опори
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті
Завдяки трав’янистому предкові надземна частина рослини відмирає щороку, а цвітіння відбувається на однорічних пагонах, що відростають навесні, що дає змогу використовувати Іто-гібриди в холодніших місцевостях, у яких деревоподібні півонії можуть підмерзати. Наприклад, квіткові бруньки формуються в Іто-гібридів і на коріннях, і на стеблах, але якщо з певних причин брунька на стеблі загине — квітуватиме сформована на корінні. Окрім того, ці рослини можна розмножувати діленням кореневища на окремі корінці так, як розділяють трав’янисті півонії. Отож, Іто-гібриди поєднали в собі ознаки трав’янистих і деревоподібних півоній.
Гібриди назвали на честь японського селекціонера Тоічі Іто (Toichi Itoh), якому вдалося в середині минулого сторіччя схрестити трав’янисту та деревоподібну півонії після численних спроб вивести трав’янисту півонію із жовтими квітками. Сьогодні основну роботу з виведення нових сортів та удосконалення Іто-гібридів продовжують американські селекціонери.
Вирощують півонії цієї групи, як і трав’янисті. Іто-гібриди не дуже вибагливі, зимостійкі й витримають нетривалу посуху. Їх рідко уражують шкідники та хвороби.
⌂ Фото: Сорти Іто-гібридів півоній: Old Rose Dandy, AlertieL, Duchesse de Nemours
Садіть їх на сонячному місці або в півтіні. Якщо вирощувати в спекотних місцях, сорти з ніжними та холодними відтінками квітів можуть дрібнішати, швидше відцвітати, змінювати форму з махрової на просту, тому ці сорти краще розміщувати в півтіні.
Ґрунт має бути нейтральний або слаболужний, суглинистий, зі значним вмістом гумусу. Іто-гібриди не витримують перезволоження, погано ростуть у місцях, які внаслідок злив тривалий період затоплені. Не висаджуйте їх там, де вода стікає з даху або близько залягають ґрунтові води. Особливості садіння такі самі, як у трав’янистих півоній, — бруньки мають бути на 3— 5 см нижче від рівня ґрунту.
Якщо бруньки розташовуються одна під одною — корінь краще покласти горизонтально. Однак якщо бруньки Іто-гібрида дещо заглиблені, це не впливає на цвітіння так, як у трав’янистих півоній. У посадкову яму краще додати компосту та фосфорних добрив.
Якщо використовуєте саджанець у контейнері як посадковий матеріал, то обережно перекладіть його в яму й, не порушуючи кореневої грудки та дотримуючись потрібної глибини садіння, засипте яму поживним ґрунтом. Після висаджування поверхню ґрунту замульчуйте.
Восени листя Іто-гібридів зрізають набагато пізніше, ніж листки трав’янистих півоній, залежно від погоди, — середина або кінець листопада. На Півдні може бути й кінець грудня. Аби рослина добре перезимувала, дочекайтесь, поки засохнуть усі листки, і тоді зрізайте їх. До речі, під час зрізання листя Іто-гібридів іноді доводиться видаляти бруньки, які розташовані на стеблах.
Однак головна окраса — це, звісно, чудові квіти, які можуть бути простими, махровими, напівмахровими, розміром як столова тарілка, з різноманітними незвичайними кольорами й відтінками (білими, жовтими, рожевими, червоними, зеленими, навіть двокольоровими).
Цвітіння більшості сортів порівняно тривале — до двох-трьох тижнів, завдяки поступовому розпусканню спочатку верхівкових бутонів, опісля — бокових.
На думку більшості садівників, максимальної краси Іто-півонії набувають четвертого або п’ятого року вирощування.
⌂ Фото: Сорти Іто-гібридів півоній: Cora louise, Lafayette Escadrille
Чудова півонія, яка має напівмахрові квітки, діаметром до 17 см, з насиченим змішаним кольором — жовтувато-лососево-оранжевим із пурпурно-фіолетовими вкрапленнями, приємним ароматом. Згодом квітки бліднуть, але на кущі можуть бути квіти трьох різних кольорів, тому ви можете сумніватися, до якого сорту вони належать.
Цвітіння триває до чотирьох тижнів — від середини до кінця сезону. Підходить для зрізання.
Сорт, названий на честь бабусі селекціонера, має величезні (до 25 см діаметром) ніжні ароматні кремово-білі квітки з контрастною фіолетово-червоною плямою при основі пелюсток та яскраво-жовтими тичинками. Ця півонія — рекордсменка за тривалістю цвітіння, адже починає квітувати з квітня-травня та цвіте майже місяць завдяки великій кількості бічних бутонів. Дорослий кущ формує до 50 квіток. Букети довго зберігаються. Якщо зрізати в стадії бутона, то може стояти у вазі понад тиждень.
⌂ Фото: Сорти Іто-гібридів півоній: Paul M. Wild, Мy Love, Lemon Dream
Жовтий простий або напівмахровий сорт, з яким найбільше люблять фотографуватися. Він має квітки діаметром близько 16 см, світло-лимонного кольору. Завдяки нестабільному генові забарвлення пелюстки можуть мати лавандову смужку. Або ж навіть половина квітки — лимонного кольору, половина — лавандового. Окрім того, на одному кущі можуть бути квітки різноманітного забарвлення. Цвітіння тривале — до чотирьох тижнів (від травня до червня). Цей сорт також підходить для зрізування.
Ця півонія має прості квітки, яскраві, від темно-червоних до бордових, діаметром до 15 см, з яскраво-жовтою серединкою. На початку цвітіння має насичений солодкий аромат, квітує від травня до червня. Кущ із темно-зеленим листям. Молоді листки мають темно-червоне забарвлення, а на дорослих можуть з’являтися червоні відблиски, завдяки чому цей сорт відмінний для ландшафтних композицій.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Юлія Назарчук, к. б. н. , доцент кафедри ботаніки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова
Рекомендовані товари!
У наявності
Анемона The Admiral (ОКН-3611(2-4л))
У наявності
Анемона Lord Lieutenant (ОКН-3609(2-4л))
У наявності
Іксія Venus за шт. (ОКН-3615(2-4л))
У наявності
Іксія Spotlight за шт. (ОКН-3613(2-4л))
У наявності
Півонія Gay Paree (ОКН-1860(2-4л))
У наявності
Півонія Couronne d'Or (2-3 бруньки) (ОКН-3843(2-4л))