Фея квітів із Києва

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
10.01.2023
 
Коли заходиш на подвір’я цієї жінки, вражен­ня таке, начебто через чарівний портал по­трапляєш у райський сад. Розмаїття рослин вражає, як і їхня розкішність. Навколо буя­ють рослини: від низенької бордюрної хости до високих туй. А скільки квітів! І всі вони ніби усміхаються, віддячуючи господині за опіку. Хто ж ця чарівниця, яка практично у межах Києва, в Бортничах, зуміла створити таке садове диво і як їй це вдалося? «СонцеСад» завітав до Валентини Василенко в гості.

— Народилася я ось тут, на цій території. У буквальному розумінні цього слова. Тут мене народила мама, навіть у лікарні не була. І, мабуть, тому я отримала таку велику енергію землі. Тепер передаю цю енергію людям, тва­ринам, рослинам. Ще прапрабабуся моєї мами з Чернігівської області була знахаркою, а її доч­ка — повитухою. А по батьковій лінії я отримала навики костоправства. З дитинства мріяла бути лікарем. У 12 років робила пересадження шкіри козі, яка травмувала вим’я: все загоїлося, тва­рина одужала. Пологи у тварин приймала. Але здобула фах будівельника, 30 років пропра­цювала за спеціальністю. Я маляр-штукатур, плитковик-облицювальник четвертого розряду, була бригадиром.

Загалом бралася за різні справи, моє жит­тя було дуже насичене: музикою займалася, в театрі грала. Була соціально активною, двічі балотувалася в місцеві депутати, протягом ба­гатьох років очолювала товариство багатодіт­них нашого мікрорайону. Сама маю троє синів.

Ми з чоловіком отримали від заводу кварти­ру в Бортничах. Там жили, виховували дітей. А тепер я повернулася на своє місце народжен­ня, ближче до землі, й уже близько двадцяти років займаюся вирощуванням рослин. Поло­вина моєї ділянки засаджена квітами, поло­вина — садом. Моя мама мала 28 соток землі. Пізніше ділянки почали ділити примусово — по десять соток на сім’ю. Вийшло десять соток мені та десять соток мамі, а решту нашої зем­лі довго намагалася оформити, але так нічого і не домоглася. Мамина ділянка поруч, через паркан. Зараз на цій землі пораюся я, бо мама старенька, має 86 років.

Пані Валентина з овощами з власного городу

⌂ Фото: Пані Валентина з овощами з власного городу

— Звідки у вас така любов саме до квітів?

— Як я їх люблю, ви собі навіть не можете уявити! Прокидаюся зранку, о сьомій годи­ні, п’ю каву і йду полоти. Працюю на городі та в саду до вечора. Навіть не їм, бо тоді важко нахилятися. Ви знаєте: коли людина поїсть, то організм витрачає енергію для перетравлювання їжі, а мені ж треба, щоб енергія передавалася рослинам. Я ділюся із квітами енергетикою і відчуваю, як вони мені її віддають. Яке ж це чудо, коли навес­ні все зацвітає!

Маю пів городу самих лише тюльпанів! Я з осені саджу цибулинки в землю, потім, у травні, коли вони відцвітуть, викопую і висаджую на те ж місце вже городні куль­тури. Цибулинки тюльпанів промиваю, дезінфікую, просушую. А коли вже збираю урожай овочів — перекопую землю і до 15 листопада знову саджу тюльпани. Сусіди дивуються: нащо мені стільки квітів, може, на продаж? Але я не продала жодної квіт­ки. Просто люблю красу.

Ніжні айстри

⌂ Фото: Ніжні айстри

— Але ж такою красою варто ділити­ся з людьми! Ви комусь показуєте свої квіти?

Клієнти приходять на прийом, милу­ються, я багато фотографую і пересилаю знайомим через Вайбер. Дарую таким чи­ном всі квіти мого саду. Нехай люди радіють!

Квіти у мене цвітуть від ранньої весни, ще з-під снігу, і до пізньої осені. Першим розцвітає морозник. Якось мені одна жінка на ринку подарувала квітку, сказала, щоб не купувала навіть, забирала так, бо вона не хоче додому везти. Рослина виявилася дивовижною. Вона з роду морозників, але є багаторічником. Ще сніг лежить, а вона квітку випускає і цвіте.

Я ніколи не задумувалася навіть над тим, щоб порахувати, скільки рослин маю на ділянці. Але постійно доповнюю свою колекцію. 

— Де берете посадковий матеріал? — Та де тільки не беру! Багато купую в «СонцеСаді» та інших журналах, привожу з подорожей. З Австрії везла цибулини гладіолусів. Продавчиня, жіночка, родом з України, порадила загорнути у темний пакет, бо, якби їх знайшли, могли б виникнути проблеми. Таким чином я провезла квіти та висадила на своїй ділянці. А з Білорусі везла саджанці у дитячих підгузках. Ось такий я квітковий контрабандист!

Паросток троянди, вирощений з квітки в букеті

⌂ Фото: Паросток троянди, вирощений з квітки в букеті

Навіть якщо мені чи невісткам дарують квіти на день народження, в мене нічого не пропадає. Як тільки подаровані троянди починають опадати, я саджу патички в землю, накриваю баночками, вони приживаються, пускають корінці.

Чимало рослин мені віддають знайомі, багато чим ми міняємося з клієнтами. Ось флоксів мені привезли, бордюрних ірисів, лаванди! Зараз замовила у «СонцеСаді» багато лілій, уже навіть ділянку на городі для них виділила.

Цього року накупила багато геліопсисів на Володимирському ринку в Києві. Возила собаку у ветеринарну клініку там, поруч, залишала на процедури, а сама на закупи по квіти йшла. 

— Невже даєте усьому раду? Без помічників обходитеся?

— Люди не знають усіх рослин, можуть переплутати квітку з бур’яном. А якщо хтось ненароком вирве квітку? Якось клієнтка, поки чекала прийому, прополола квітник і вирвала усі квіточки, які я сіяла під зиму і вони тільки— но зійшли рядочком. Дуже засмутилася, тому свій квітник нікому не довіряю. Але не відмовляюся від допомоги в саду. Невістки мені допомагають зібрати врожай. Цього року дуже багато яблук. Підставляла під гілки палиці, вони ламалися. Зараз ми яблука зібрали, наробили смачненького соку.

— А нові для себе рослини вирощуєте?

— Я багато експериментую. Цього року вперше виростила петунії. Сама сіяла насіння на розсаду квітів ще 1 лютого, тоді ж, коли і помідори, перці, баклажани. Спеціально купила фітолампу, підсвічувала розсаду. І так багато її виростила цього року! Всі вікна заставила, а потім усім родичам роздавала.

Петунія мене дуже потішила. Я купувала насіння, пророщувала, садила в ґрунт. Тепер маю чудові квіти, які цвітуть протягом усього літа й будуть аж до морозів. І насіння я вже своє з них зберу. Тільки махрові петунії знову купуватиму, бо вони гібриди, насіння якісного не дадуть.

— Чи маєте власні секрети з догляду за рослинами? Наприклад, за трояндами, адже це квіти вибагливі й потребують особливої уваги?

— Щоосені купую торф у мішках по 80 літрів і мульчую ним землю навколо кущиків троянд. У неприкритій землі коріння померзне, мульчувати тирсою теж не варто, вона мокне під дощем і пріє. А торф швидко висихає, вкриває землю пухкою подушкою і не дає морозу проникнути до коріння квітів. Навесні я весь цей торф згрібаю і виношу на город. Удобрюю клумби.

Від шкідників квіти просто обтрушую. Цього року дуже багато слимаків на ліліях, попелиць на трояндах. Я щоранку усю цю «живність» із квітів забираю.

 

⌂ Фото: Ось так родить колоновидна груша, придбана у «СонцеСаді»

У мене приживаються навіть ті рослини, які вже мали б загинути. Якісь залишки купую на розпродажах за пів ціни та виходжую, допомагаю їм доглядом і молитвою. Цього року таким чином врятувала кілька рододендронів.

Рятую не тільки рослини. Моїй собаці лікарі після інсульту пророкували, що вона лише сім днів проживе. Забрала з лікарні лежачу. Вона навіть голову не тримала, я з ложки її годувала. А живе вже третій місяць і потроху стає на лапки й починає ходити. Два місяці лежала. Тому зараз багато ходити ще не можна. Але вчора вже від вольєра до хати пройшла. Цього літа я дуже багато часу проводжу з хворою собакою і менше уваги змогла приділити саду, ніж зазвичай. Це для мене катастрофа, але маю зробити все, аби моя чотирилапа подруга одужала.

туя

— Ви ж і людей лікуєте. Де цього навчилися чи успадкували родові знання?

— Звісно, головне те, що мені передалося по роду від батьків. У моєї мами енергетика сильніша, ніж у мене. Але мама дуже хворіла ще змолоду і була першим клієнтом, з якого почала свою діяльність. Зараз, як уже згадувала, їй 86 років. Потім я енергетично братові знищила гігрому, яка навіть після двох хірургічних видалень все одно й далі росла.

Звісно, крім хисту, я маю і відповідну освіту: закінчила Університет народної медицини, отримала дозвіл лікувати людей ще у 1991 році. Я ніде себе не рекламую, реклама — це мої клієнти, які їдуть сюди зблизька і здалека.

— Звідки черпаєте цілющу енергію?

— Як тільки прокинуся, одразу читаю молитву. Прошу благословення на день. Як не попрошу, забуду, то, ймовірно, трапиться якась неприємність. І мені буває важко. Я бідами своїми ні з ким із людей не ділюся. Для підтримки маю квіти. Приходжу до них, розказую все, обнімаюся з ними. І біда минає, на серці легшає.

— Маєте прекрасний сад. А в оселі теж вирощуєте рослини? Як за ними доглядаєте?

— Так, маю чимало кімнатних рослин. На літо я їх виношу в сад. Ось деревоподібна бругмансія, датура, яку сама виростила з насіння, лавровий лист у мене росте, дифенбахій багато, ще дуже люблю пеларгонію.

 

⌂ Фото: Туї, які у магазині продавалися як кімнатні рослини, за 6 років виросли на три людських зрости

Щонеділі зранку беруся за догляд кімнатних рослин: мию їх від пилюки та шкідників, видаляю сухі листочки. Це мій щотижневий ритуал!

— Що росте на вашому городі?

— У нас ґрунт піщаний, тому виростити на ньому щедрий урожай овочів складно. Я навіть завозила чорнозем, але його вистачило тільки на рік. Потім знову пісок його забиває. Моркву і буряк цього року не сіяла, а наступного навіть картоплі, мабуть, садити не буду. Не люблять коренеплоди пісок. А помідори, перець, баклажани ростуть непогано. Для себе урожаю вистачає.

— Як поливаєте свій чудовий сад, адже територія немала?

— Маю свердловину, глибинний мотор. Вода зранку закачується у пластиковий бак, за день прогрівається. А увечері беру шланг і цією літньою водою поливаю рослини. Одного дня поливаю половину саду, наступного — іншу. Таким чином кожна рослинка отримує воду через день.

⌂ Фото: Петунії, вирощені власноруч з насіння

— Якими рослинами мрієте поповнити вашу колекцію?

— Хочу зробити у своєму саду невеличку декоративну водойму, щоб у ній цвіли водяні лілії. І це не просто мрія. Я її реалізую. Уже і місткість для басейну пригледіла, і саджанці латаття у «СонцеСаді».

— Чи маєте в саду особливі для вас рослини, улюблені?

— Ні, нема. Я всіх однаково люблю. Мене внучка запитує: «А кого ви більше любите — котиків чи собачок?» Я не можу сказати. Якщо тримаю тварину в домі, маю її любити до безтями. Так само і з квітами.

Спеціально для «СонцеСада» матеріал підготувала Оксана ДЗЕНЕНКО

Купити насіння квітів

Купити саджанці декоративних рослин

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Любов починається з маленької насінинки… (журнал «СонцеСад» 3/2022)
«Цю квітку треба любити. Якщо Ви будете ставитися до неї з любов’ю, то й вона відповість взаємністю», — відгукується про витончену лаванду власниця поля «Lavand_Anna» Анна Збінська, що мешкає у с. Костівці Житомирської області
Будлея Давида: де і як краще посадити кущ для метеликів
Ця неймовірно красива рослина обов'язково прикрасить будь-який сад, якщо правильно посадити, а потім доглядати її
Як зберегти букет із троянд
Створюйте дивовижні композиції, щоб порадувати себе та рідних пахощами та переливом фарб прекрасної рослини вже у будинку, у вазі. Але як правильно зрізати, а потім зберегти букет, щоб продовжити відчуття свята? Пропонуємо поради експертів
Про використання троянд у букетах
Як підібрати букет-подарунок для певної люди­ни? Які троянди використовувати і скільки? Як гарно оформити букет? Як зробити так, щоб він довше не втрачав свіжості? Відповідає флорист
Неземна краса гортензій
Навряд чи знайдеться людина, яка не захопиться неповторною красою гортензій. Які ще переваги має ця красуня
Ольга Мехеда: "Любов моя — гладіолуси"
Наша читачка з власного багаторічного досвіду сформувала правила, дотримуючись яких, ви зможете виростити здорові і красиві квіти

Рекомендовані товари!