Півонії — рослини, які милують око навіть тоді, коли не квітують. Коли ж на них з'являються квіти, їхня краса — неперевершена. Вони довго тішитимуть вас чарівністю попросять за це мінімум уваги і догляду. Та якщо хочете примножити цю красу — зважте на поради нашого експерта — Василя Горобця.
Сучасний сортимент півонії дуже великий і різноманітний — понад 10 тисяч сортів, що відрізняються за висотою кущів, термінами цвітіння (тому, використовуючи різні сорти, можете створити піоновий розмай на все літо!) і навіть метою використання (паркові, зрізні й універсальні).
Розповіла кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки Одеського національного університету імені Мечникова Юлія Назарчук
— Паркові сорти, як правило, невисокі, з міцними стеблами і рясним цвітінням. Їх використовують в одиничних і групових насадженнях.
— Зрізні сорти мають довгі й міцні стебла, вишукану форму і квітки незвичайного забарвлення й аромату. Зазвичай ці рослини потребують підв'язування до опор.
— Універсальні сорти використовують і для озеленення, і для зрізання. Вони мають міцні стебла, що не вилягають, і квітки красивої форми.
Півонії не люблять частого пересаджування і добре ростуть на одному місці понад 15-20 років, утворюючи великі кущі. Зазвичай півонія зацвітае на другий-третій рік після висаджування і з кожним роком дедалі пишніше.
Півонії люблять відкриті сонячні місця з родючим суглинним ґрунтом, витримують незначну тінь, особливо у другій половині дня, але при сильному затіненні цвітуть слабо або зовсім припиняють цвітіння. Їх не слід висаджувати поблизу будівель, біля дерев і чагарників.
Рослини дуже вимогливі до вологості ґрунту, але зовсім не витримують сирих заболочених місць. Півонії ростуть на всіх видах ґрунтів: на супіщаних формується більше стебел, але менше квіток, на глинистих рослини розвиваються повільніше, але квітки набагато більші. Найкращими вважаются окультурені родючі суглинні ґрунти без застою води із слаболужною реакцією (рН 6,5). Кислі ґрунти треба вапнувати.
Коренева система півоній у 5-6-річному віці проникає на глибину 50-60 см. Для висадження рослини викопують ями завглибшки 60-70 см. Відстань між рослинами — 70-100 см.
Розповіла кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки Одеського національного університету імені Мечникова Юлія Назарчук
Посадкові ями слід готувати заздалегідь, щоб до часу висадження ґрунт у них добре осів.
Яму на 2/3 заповнюють поживною сумішшю: 2-3 відра перегною, стільки ж торфу або компосту і верхнього шару ґрунту. До суміші додають 500 г кісткового борошна, 250 г суперфосфату, 150-200 г калійної солі, а на кислих ґрунтах — ще й 200-300 г вапна.
Верхню частину ями заповнюють ґрунтом з окультуреного шару без мінеральних добрив. Якщо верхній шар ґрунту бідний і важкий за складом, треба додати 2-3 відра компосту і дернової або листяної землі. На глинистих ґрунтах до суміші додають відро піску, на піщаних — у нижню частину ями вносять глину (1-2 відра). На низинних, сирих ділянках півонії висаджують на високі грядки, а посадкові ями поглиблюють ще на 15-20 см і роблять дренаж (на дно ями насипають гравій, биту цеглу, пісок).
Найкращий час для висадження та пересаджування півоній — вересень-жовтень. Бажано робити це після дощу, коли ґрунт помірно вологий, тоді рослини можна висаджувати без поливання. Півонії витримують і більш пізне висадження. Весняне пересаджування, особливо якщо воно пов'язане з розподілом рослин, не рекомендують, оскільки піони болісно його витримують і відстають у розвитку на рік від рослин, висаджених восени.
Дуже важливо дотримуватися правильної глибини висадження. Бруньки відновлення мають бути нижчими від поверхні ґрунту на 5-6 см. Якщо висадження дуже глибоке, півонії погано квітуватимуть, якщо дрібне — бруньки можуть пошкодити морози або птахи.
Під час висадження стебла розміщують вертикально, коріння в посадковій ямі обережно засипають пухкою землею до бруньок відновлення, притискають руками, щоб частинки ґрунту щільно пристали до коріння. Після цього рослини поливають, а ділянку мульчують сухим ґрунтом, компостом або торф'яною крихтою (шар — 5-20 см). Це сприяє кращому збереженню вологи в зоні розміщення бруньок відновлення і захищає їх від ушкодження птахами.
Після висадження, перш ніж ґрунт замерзне, на кореневищі біля бруньок відновлення починають відростати білі всмоктувальні корені. Якщо з певних причин пророслі навесні стебла загинуть, то із сплячих бруньок у цей сезон або вже наступного року можуть вирости нові стебла.
Догляд за півоніями полягає в регулярному прополюванні, розпушуванні ґрунту після дощу, поливанні й підживленні. Перші два роки півонії нарощують кореневу систему, тому треба набратися терпеливості й не давати їм цвісти. У перший рік обов'язково видаляють усі бутони, наступного — можна залишити лише один із них. Коли він забарвиться і «трісне», його зрізують якомога коротше і занурюють у воду. Якщо вологи в ґрунті бракує, молоді рослини рясно поливають. Дорослі кущі потребують особливого зволоження навесні і на початку літа, коли відбувається інтенсивний ріст пагонів і формування квіток, а також наприкінці серпня — поливають нечасто, але рясно.
На четвертий рік після висадження рослини розростаються і починають рясно цвісти. У цей період іх треба регулярно підживлювати мінеральними добривами. Півонії — дуже вимогливі до азоту, якого вони потребують для формування великих квіток. У весняно-літній період рекомендують провести три підживлення:
Добрі результати дае позакореневе підживлення бором (рослини обприскують розчином борної кислоти (10 г на 10 л води)). Також використовують деревний попіл, розведений зброджений коров'як або курячий послід.
При підгодівлі старих (15-20-річних) півоній кількість мінеральних добрив збільшують у 1,5 рази. Підживлення слід проводити після дощу або рясного поливання. Дорослі рослини півоній стійкі до посухи. Але якщо вони втрачають тургор, їх треба рясно полити. Особливо ретельного догляду потребують рослини в перший рік вегетації (прополювання, розпушування ґрунту, поливання).
Розповіла кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки Одеського національного університету імені Мечникова Юлія Назарчук
Бажано, щоб вода під час поливання менше потрапляла на листя, це зменшуе ймовірність ураження рослин грибковими хворобами. Поливати потрібно рано вранці, щоб листя встигли до вечора висохнути.
Вирощуючи рослини на зрізування, для отримання великих квіток треба видаляти бічні бутони, коли вони досягнуть розміру горошини.
Коли зрізуєте квіти, залишайте на стеблі не менше ніж три-чотири листки і половину або третину пагонів із більш дрібними квітками. Втрачаючи багато листя, рослини послаблюются, формують дрібні бруньки відновлення, кількість квіток зменшується.
Після перших заморозків стебла низько обрізують і спалюють, перекопують ґрунт біля рослин.
Рекомендовані товари!
У наявності
Півонія Itoh Old Rose Dandy (ОКН-3298(2-4л))
У наявності
Півонія Itoh Lafayette Escadrille (ОКН-3297(2-4л))
У наявності
Півонія Itoh Lemon Dream (ОКН-3290(2-4л))