Посадили красуню піонію у своєму саду, а вона не тішить своїм цвітінням. Чому — розповідає наш експерт Юлія Назарчук
Це чи не найбільше непокоїть квітникарів-любителів. Іноді вони вважають, що купили підробку, але насправді причини не ті.
Зазвичай кожен, хто посадив кущ півонії, хоче, аби він першої ж весни вкрився пишними квітами. Але природа має свої закони. І півонія потребує часу (приблизно два роки), аби квіткові бруньки, які вже є на кореневищі, повноцінно сформувалися і дали пишне цвітіння. Ви самі можете побачити бруньки на кореневищах під час садіння — товсті й тоненькі. З тонких надалі розвинеться листя, а з товстих формуватимуться квітки.
⌂ Фото: Півонія Duchesse De Nemours
Є певні сорти півонії, які дають повільний приріст. Переважно це так звані ІТО-гібриди півонії, отримані від схрещування трав’янистих і деревних півоній. Їхнього повноцінного цвітіння доведеться чекати три-чотири роки.
Висаджуючи півонії, стежте, аби квіткові бруньки розміщувалися не глибше ніж на три пальці від рівня землі. Якщо заглибити їх більше — пагонові забракне сил дістатися поверхні ґрунту та зацвісти. Якщо ж бруньки будуть високо — менше ніж 5 см до поверхні землі — лютої зими можуть вимерзнути. Тому ризикувати не варто. Особливо це стосується рідкісних ніжніших сортів.
⌂ Фото: Півонія Command Performance
Попри те, що півонії в міру тіньовитривалі, для формування квіткових бруньок і повноцінного цвітіння вони усе-таки потребують добре освітленого місця.
Ще одна причина, чому може не цвісти півонія, — дуже старий кущ. Різні сорти мають різний характер наростання. Є такі, що можуть рости і 10, і 20 років (серед трав’янистих півоній). Їхні квіткові бруньки постійно наростають над торішніми кореневищами, які нікуди не заглиблюються. Від підмерзання такі кущі можна врятувати, насипавши на них листя. Але є сорти, які формують квіткові бруньки дедалі нижче й нижче, тож згодом зануряться вглиб, порушуючи згадане правило трьох пальців, і кущ перестане цвісти, хоча на вигляд цілком здоровий і величезний. У такому разі його треба викопати, поділити й розсадити.
⌂ Фото: Півонія Gardenia
Півоніям також може бракувати поживних речовин для цвітіння. Хоча загалом квіти не вибагливі до добрив. Азотні добрива півоніям не варто давати взагалі, оскільки вони провокують розвиток грибкових захворювань і стимулюють передусім розростання бадилля, а не ріст вегетативних бруньок. Натомість комплексних осінніх добрив, у яких є фосфор, калій, мікроелементи, але без азоту, рослини потребують. Можете підживити їх і звичайним попелом, який містить усі перелічені складники. Але не досить тільки розсипати попіл. Після цього треба розпушити верхній шар ґрунту й полити, інакше утвориться кірка, під якою загине корисна мікрофлора.
Відео: Чому не квітнуть півонії: найпоширеніші причини
Розповіла Юлія Назарчук
Ще один ефективний варіант — застосування суперфосфату й калімагнезії, які чудово працюють на користь цвітіння півоній. Але не сподівайтеся, що удобрювання замінить решту важливих умов, про які вже йшлося. Якщо рослина в тіні чи посаджена глибоко — добрива їй не допоможуть.
⌂ Фото: Півонія Sarah Bernhardt select
Найкраще не дозволяти півоніям цвісти першого року після висаджування. Але хто втримається, щоб не подивитися, як цвіте новий сорт? Тож залиште на кущі квітку, дочекайтеся, доки ваша «Гюльчатай» відкриє личко, й одразу зріжте її, щоб молода рослина не витрачала зайвих сил та не виснажувалася цвітінням. За рік вона нормально вкорениться і потішить вас не одним букетом.
Рекомендовані товари!
У наявності
Півонія White Cap (ОКН-2910(5-7,5л))
У наявності
Півонія Edulis Superba (ОКН-3842(5-7,5л))
У наявності
Півонія Couronne d'Or (ОКН-3843(5-7,5л))