Хвороби гарбузових і методи боротьби з ними

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
04.02.2022

Гарбузові культури потерпають від хвороб, які уражують інші овочі, а мають і свої, специфічні. Тож треба навчитися їх розрізняти і головне — не допускати їх розвитку завдяки правильному догляду за рослинами.«СонцеСад» ділиться порадами від експерта

Коренева гниль

Кому загрожує? Сходам і дорослим рослинам огірків, кабачків, патисонів, дині й кавунів.

Коренева гниль. Змішана інфекція грибного і бактеріального походження

⌂ Фото: Коренева гниль. Змішана інфекція грибного і бактеріального походження


Ознаки корневої гнилі

Стебла та корені розсади буріють, стоншуються, молоді листки в’януть, внаслідок чого рослини засихають. Часто ураження відбувається осередками — його називають виляганням сіянців.

У разі гострого прояву хвороби за три-чотири доби до загибелі рослин, у денні години за сонячної погоди спостерігається їх підв’ялювання, проте в нічні години вони відновлюють тургор листків, пізніше в’янення стає незворотним.

Згодом жовтіють нижні листки, потім верхні, зрештою — рослина засихає і гине. В’янення рослин за хронічної форми може супроводжуватися симптомами кореневої або прикореневої гнилі: корінь стає червоно-бурим і загниває, рослина ослаблюється. На поперечному зрізі ураженого стебла добре помітне кільце бурих судин провідних пучків.

Залежно від умов середовища, відбувається раптове швидке в’янення і всихання ще зеленої рослини. Або ж хвороба набуває хронічного затяжного перебігу. В’янення рослин при хронічній формі може супроводжуватися симптомами кореневої або прикореневої гнилі. За надмірної вологості на ураженій тканині формуються рожеві подушечки спороношення грибів.

Шкідливість

Хвороба зумовлює зрідження посівів внаслідок загибелі уражених рослин, суттєве зниження врожаю і якості плодів. Загибель рослин дині внаслідок поливання холодною водою може сягати 70% і більше. За інтенсивного розвитку хвороби на кавунах урожайність знижується на 10–20% і більше.

Борошниста роса

Кому загрожує? Це одна з найшкідливіших хвороб гарбузових і баштанних культур.

⌂ Фото: Борошниста роса кавуна (початок розвитку хвороби)

Ознаки борошнистої роси

З обох боків листка з’являється білий або рожево-сірий наліт, на якому пізніше утворюються чорні крапки. Листки закручуються краями догори, стають крихкими і відмирають. Іноді наліт з’являється на черешках листків і навіть на плодах.

Шкідливість

Внаслідок ураження листків рослини недорозвиваються, утворюють невелику кількість дрібних плодів. У польових умовах урожайність може знизитися на 20–30%, а в теплицях — на 50–60% і більше.

Несправжня борошниста роса

Кому загрожує? Від цієї хвороби найбільше потерпають огірки, за ними — кавуни, дині, патисони і кабачки.

⌂ Фото: Несправжня борошниста роса дині 

Ознаки

На листках із верхнього боку пластинки з’являються бурувато-жовті плями, з нижнього — рясний сірувато-фіолетовий наліт. Потім плями розростаються, листки підсихають, буріють, стають крихкими й опадають. У суху погоду від уражених листків залишаються лише черешки. За підвищеної вологості листки загнивають, рослини швидко і масово відмирають.

Борошниста роса гарбуза

⌂ Фото: Борошниста роса гарбуза

Шкідливість

Захворювання зумовлює значний недобір врожаю дині, кабачків.

Антракноз

Кому загрожує? Хвороба виникає на всіх надземних органах рослин, особливо на плодах, уражає огірки, кавуни, диню, рідше — гарбуз. Інтенсивно антракноз розвивається на плодах кавуна, дині під час їх транспортування і зберігання.

Антракноз плодів дині

⌂ Фото: Антракноз плодів дині

Ознаки антракнозу

На листках з’являються жовтуваті або коричневі округло-овальні плями із широкою темно-бурою облямівкою. У суху погоду уражена тканина підсихає і кришиться, внаслідок чого на листках з’являються дірки. На стеблах, черешках листків формуються видовжені жовто-бурі вдавлені плями. Через їх розростання черешки листків і стебла ламаються, рослини часто гинуть. На плодах спочатку формуються дрібні, бурі, поверхневі плями, які швидко розростаються й заглиблюються, перетворюючись на виразки.

Антракноз гарбуза

⌂ Фото: Антракноз гарбуза 

У вологу погоду на поверхні виразок з’являються блідо-рожеві подушечки (конідіальне спороношення гриба, яке отримало назву «мідянка»). Пізніше плями темніють і часто розміщуються концентричними колами. Уражені плоди на ранніх фазах розвитку деформуються, їхній ріст часто припиняється.

Діагностичні ознаки проявлення антракнозу на стеблах дині

⌂ Фото: Діагностичні ознаки проявлення антракнозу на стеблах дині 

Шкідливість

Зменшується асиміляційна поверхня рослин, за інтенсивного ураження рослини гинуть, уражені плоди швидко загнивають, знижується врожай та його якість.

Антракноз плодів кавуна

⌂ Фото: Антракноз плодів кавуна 

Аскохітоз

Кому загрожує? Хвороба уражує огірки та дині.

Уражений листок дині аскохітозом

⌂ Фото: Уражений листок дині аскохітозом 

Ознаки аскохітозу

На листках з’являються жовто-бурі з хлоротичною облямівкою плями великих розмірів, пізніше вони світлішають, на ураженій тканині формуються численні чорні крапки (спороношення гриба). Спочатку плями розміщуються по периферії листка, потім охоплюють більше ніж половину листкової пластинки. Листки засихають і відмирають. На стеблах хвороба спочатку з’являється на вузлах, а потім і на пагонах. У місцях уражень утворюються округлі та овальні плями, на яких спостерігається камедетеча. Уражені плоди схожі на варені, але всихають, стають чорними і муміфікуються.

Шкідливість

Уражені надземні вегетативні й генеративні органи рослин передчасно відмирають, вегетація рослин скорочується, знижується урожайність і якість плодів. Недобір врожаю плодів може сягати до 50%.

Бура (оливкова) плямистість

Кому загрожує? Хвороба уражає листки, стебла, рідко — сходи і плоди огірків, кавунів, дині, кабачків, патисонів.

Бура оливкова плямистість дині

⌂ Фото: Бура оливкова плямистість дині 


Ознаки

На листках з’являються дрібні плями з хлоротичною облямівкою, у вологу погоду вони вкриваються слабким оливковим нальотом. На стеблах і черешках плями довгасті — сухі виразки з оливковим нальотом. Пізніше пагони стають ламкими, уражена тканина часто розтріскується. На плодах, особливо на зав’язі, утворюються заглиблені маслянисті плями, які пізніше перетворюються на виразки з густим темно-зеленим бархатистим нальотом. Плоди деформуються, припиняють ріст, загнивають і перетворюються на тягучу масу.

Шкідливість

При ураженні молодих листків зупиняється ріст і розвиток пагонів, вони практично не ростуть у довжину, зменшується асиміляційна поверхня рослин, що суттєво знижує їхню продуктивність, уражені плоди загнивають.

Фузаріозне в’янення

Кому загрожує?

Уражає всі гарбузові та баштанні культури.

Фузаріозне в’янення дині

⌂ Фото: Фузаріозне в’янення дині

Ознаки фузаріозного в’янення

Хвороба проявляється на всіх фазах розвитку як пожовтіння і підв’ялювання листків, швидке всихання пагонів, карликовість рослин. У сходів в’януть сім’ядолі, загнивають корені або основи стебел, внаслідок чого спостерігається масове випадання рослин. Уражені дорослі рослини спочатку частково сповільнюють ріст, а потім повністю в’януть. При в’яненні рослин стебло і коріння спочатку зовні виглядають здоровими, хоча і набувають буруватого забарвлення, на коренях відмирають кореневі волоски. На зрізі стебла й кореня спостерігається побуріння судин.

Шкідливість

Уражені в’яненням рослини, як правило, передчасно гинуть. Якщо в’янення відбувається в період плодоутворення, то плоди не достигають. Нормально розвинені плоди на хворих рослинах втрачають смакові властивості та стають непридатними для вживання.

Біла гниль

Кому загрожує? Уражує всі гарбузові та баштанні культури.

Біла гниль гарбуза

⌂ Фото: Біла гниль гарбуза 

Ознаки білої гнилі

На стеблах, частіше на прикореневій частині або в місцях розгалужень, а також у місцях прикріплення черешків листків до стебла з’являються розпливчасті водянисті плями. Уражена тканина стає м’якою, немовби прілою, і покривається білим ватоподібним нальотом. Пізніше на ураженій тканині формуються чорні округлі склероції гриба. Уражені плоди стають м’якими, загнивають і покриваються білим нальотом та чорними склероціями.

Шкідливість

Хвороба спричиняє випадання рослин, зумовлює значний недобір і великі втрати плодів внаслідок їх загнивання. Недобір урожаю плодів може сягати до 30% і більше.

Біла гниль патісона

⌂ Фото: Біла гниль патісона 

Сіра гниль

Кому загрожує? Поширена хвороба на всіх гарбузових і баштанних культурах.

Сіра гниль кабачка

⌂ Фото: Сіра гниль кабачка 

Ознаки сірої гнилі

На кореневій шийці стебла, на стеблах у місцях розгалужень пагонів, на черешках листків з’являються мокрі загниваючі плями. Уражена тканина ослизнюється, стає м’якою, водянистою і покривається сірим бархатистим нальотом, який при дотику сильно порошить. Уражені плоди загнивають і покриваються щільним бархатистим нальотом. Пізніше в місцях ураження формуються дрібні чорні склероції.


Шкідливість

Спричиняє зрідження посівів, знижує товарні й технологічні властивості плодів. Недобір урожаю може становити до 20% і більше.

Альтернаріоз

Кому загрожує? Розвивається на всіх гарбузових і баштанних культурах.

Альтернаріоз дині

⌂ Фото: Альтернаріоз дині 

Ознаки альтернаріозу

Хвороба проявляється на плодах як круглі або неправильної форми вдавлені плями від коричневого до чорного кольору, які чітко обмежені ледь помітною водянистою облямівкою. На деяких сортах і гібридах кавуна та дині їх нема. На поверхні плям у вологу погоду формується чорний наліт. Чим раніше виникають плями, тим рясніший формується на них наліт. Ураження плодів інколи поширюється і на м’якоть. Межа ураження чітка, інфікована тканина легко відділяється, її колір — від сірувато-чорного до майже чорного. Зараження плодів може відбуватися як у полі, так і в період збирання чи транспортування.
Якщо в ґрунті бракує калію, то захворювання може посилюватися. Інтенсивне ураження плодів спостерігається, коли їх збирають недостиглими й у дощову погоду.

Альтернаріоз кавуна

⌂ Фото: Альтернаріоз кавуна 

Шкідливість

Розвиток хвороби знижує товарні й технологічні властивості плодів, спричиняє суттєві втрати врожаю.

Бактеріоз (кутаста плямистість)

Кому загрожує? Найбільш небезпечне захворювання для огірків і дині.

Ознаки бактеріозу

По краях і середині сім’ядоль утворюються округлі, темно-зелені, маслянисті плями, які швидко коричневіють і засихають. Внаслідок цього кількість сходів зменшується. На листках утворюються кутасті плями, обмежені жилками. Спочатку вони маслянисті, пізніше тканина некротизується, набуває коричневого забарвлення. У суху погоду уражена тканина кришиться і випадає, листки стають дірчастими.
На стеблах і черешках листків з’являються невеликі водянисті плями, які пізніше підсихають, заглиблюються і перетворюються на виразки. У місцях ураження тканина пробковіє, у вологу погоду на дні виразок утворюється густувата слизиста рідина.
На плодах з’являються плями, спочатку дрібні, маслянисті, округлі, дещо вдавлені. Потім вони стають білими або рожевими з пурпуровим або коричневим обідком. Плями мокнуть, на них з’являються тріщини, які перетворюються на виразки. Тканина на плямах загниває. Загнивання м’якоті відбувається до насіння. Насіння з уражених плодів щупле, недостигле і заражене бактеріями. Залежно від ступеня ураження, плоди псуються або повністю згнивають.

Шкідливість

Уражені рослини недорозвинені, знижується інтенсивність утворення плодів, які втрачають товарні й технологічні властивості. Недобір урожаю може досягати до 50% і більше.

Судинний бактеріоз

Кому загрожує? Баштанним і гарбузовим культурам.

Ознаки судинного бактеріозу

Хвороба виявляється у фазі цвітіння і плодоношення рослин як в’янення стебла, листків і черешків. На поздовжньому або поперечному розрізі є буруваті, червоно-бурі або іржаво-бурі трахеї, а на поверхні стебла в місцях ураження трахей — маслянисті із жовтуватим відтінком смуги, які пізніше буріють і розтріскуються. Уражена рослина погано розвивається і швидко гине.
На листках утворюються крапчасті маслянисто-жовтуваті плями, які поступово збільшуються — до 8— 10 мм діаметром, набуваючи бурого або червоно-бурого кольору.
Плоди, що утворилися на хворих рослинах, хлоротичні, дерев’янисті, на їхній поверхні іноді з’являються дрібні водянисті пухирі до 3— 5 мм діаметром.

Шкідливість

Захворювання може призводити до повної загибелі рослин, особливо в теплицях під плівкою. Уражені плоди втрачають товарні та смакові властивості.

Мокра бактеріальна гниль

Кому загрожує? Баштанним і гарбузовим культурам.

Ознаки мокрої бактериальної гнилі

На листках з’являються темно-зелені плями, які згодом буріють. Часто з нижнього боку листків помітні маслянисті плями, які розташовуються навколо центральної жилки і, зливаючись, утворюють некрози діаметром 20–30 мм. У спекотні години дня у хворих молодих рослин у фазі 2–6 листків спостерігається втрата тургору, який до ранку поновлюється. Таке явище спостерігається протягом декількох днів, після чого рослини в’януть і засихають. Відбувається мацерація тканин стебла з виділенням ексудату. На поздовжньому зрізі стебла спостерігається побуріння судин і прилеглих до них тканин.

Шкідливість

За інтенсивного ураження плоди розм’якшуються, ослизнюються і набувають неприємного запаху. Під час зберігання уражених плодів мокра бактеріальна гниль поширюється на сусідні плоди і спричиняє їх загнивання. Вогнища бактеріальної гнилі можуть швидко розростатися і призводити до загнивання майже всієї партії плодів, що зберігаються. За інтенсивного розвитку хвороби недобір і втрати врожаю плодів можуть досягати 40% і більше.

Огіркова мозаїка

Кому загрожує? Хвороба поширена на всіх гарбузових і баштанних культурах.

Діагностичні ознаки проявлення мозаїки на гарбузових  культурах

⌂ Фото: Діагностичні ознаки проявлення мозаїки на гарбузових  культурах 

Ознаки мозаїки

На молодих листках огірка, гарбуза, кабачка, патисона, кавуна, дині з’являється характерне мозаїчне розмаїття пластинок — чергування темно-зелених і блідо-жовто-зелених ділянок, які згодом некротизуються. Листки стають зморшкуватими, закручуються краями вниз. Ріст стебел сповільнюється, міжвузля на них короткі, цвітіння слабке, інколи молоді листки і верхівка пагона відмирають. На плодах з’являється жовто-зелена крапчастість, яка поступово перетворюється на суцільне пожовтіння. На цьому тлі залишаються невеличкі темно-зелені здорові ділянки як бородавки.

Шкідливість

Зниження продуктивності рослин, уражені плоди втрачають товарні та технологічні властивості. Недобір урожаю може досягати до 20% і більше.

Заходи профілакти від хвороб

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповівІван Марков, професор НУБіП України

Купити засоби захисту від хвороб гарбузових

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Переваги посіву пізньої осені
Чому багато городників повертаються до традиції сіяти овочеві культури пізньої осені? «СонцеСад» наводить низку аргументів на користь цього методу посіву (СС.3/23)
Поширені хвороби овочевих культур (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Щоб отримати щедрий урожай овочів, треба знати особливості їх вирощування, шляхи поширення хвороб і способи захисту
Карвінг перетворює звичайні фрукти та овочі на мистецтво (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Чи знали ви, що подарунки можуть бути їстівними, а привітати людину можна композицією з фруктів, прикрашених різьбленими квітами? Власним шляхом у цьому напрямі поділилася Інна Крижня із Херсонщини
Як боротися з личинкою хруща: народні методи
Як завдати цій комасі нищівного удару та попрощатися з нею надовго? На допомогу прийдуть безпечні та перевірені роками народні методи
Зніміть це негайно, чи як боротися зі слимаками
На ваш врожай поклали око маленькі повзучі «гості»? «СонцеСад» розкаже, як позбутися непроханих ненажерливих «причеп» на вашій дачній ділянці
Що посієш — те й пожнеш: як правильно підготувати ґрунт і насіння овочів для посадки навесні та восени
Про підготовку ґрунту для висівання насіння різних овочевих культур, про те, як правильно проростити насіння для дружніх сходів, і, зрештою, про те, як за цими сходами (або розсадою) доглядати, розповідає експерт СонцеСаду
Органічне вирощування овочів
Досвід сім'ї Марченко (СС. 4/2020)
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Як побороти хвороби пасльонових
Хвороби пасльонових та боротьба з ними

Рекомендовані товари!