Хеномелес (айва японська): посадка та догляд за привабливою колючкою

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
23.06.2022

Британські садівники зарахували хеномелес до дванадцяти найкращих чагарників за красу й невибагливість.

Крім того, його плоди містять у чотири рази більше корисних речовин, ніж лимон. Садити хеномелес можна солітером, але годиться він також і для облаштування красивого, урожайного й надійного живоплоту.

Експерт «СонцеСаду» садівник Мирослав Гуменюк із Вінниччини поділиться своїм досвідом, як виростити хеномелес.

Які сорти хеномелесу вирощують в Україні

Хеномелес ще називають японською айвою. Цю рослину тривалий час вирощували як декоративну — має гарне шкірясте листя і розкішні квіти. А потім виявилося, що яскраво— жовті, навосковані плоди хеномелесу містять силу-силенну корисних речовин, потрібних для лікування авітамінозу та недокрів’я. Єдиний їхній недолік — кислий смак, як і в лимона. Але із цих плодів можна приготувати смачний чай і чудові варення, мармелад, компоти.

Заморський гість добре адаптувався в нашому кліматі. Українські вчені вивели чимало плодових сортів — великоплідних, високоврожайних, без колючок: Цитриновий, Помаранчевий, Караваєвський, Вітамінний, Чудовий Ольги, Ян, Микола, Ніка, Каліф. Загалом завдяки сучасній селекції було створено стільки сортів, що хеномелес можна вирощувати як плодову культуру відкритого ґрунту, садово-декоративну й навіть як кімнатну горщикову.

Плоди хеномелесу

⌂ Фото: Плоди хеномелесу

Садівник Мирослав Гуменюк із Вінниччини вирощує хеномелес чверть століття. Колись висіяв зернята у ґрунт й отримав перші рослини. За два десятиліття жодних проблем із рослиною ніколи не мав. — Навіть за температури нижче 30 градусів гілки не підмерзали, щоправда, я стежу, щоб кущ був укритий снігом, — розповідає Мирослав Степанович. — Не боїться і весняних заморозків — цвіте пізніше за інші плодові, коли вже минає небезпека. Квітує рясно та довго — два-три тижні — яскравими квітами помаранчево-червоних відтінків, є сорти з білими або жовтими. Вид потребує перехресного запилення, тому на ділянці треба вирощувати не менше двох-трьох рослин.

Цей невисокий (до 1,2 м) кущ живе до 60-80 років. Світле, відкрите місце — чи не єдина його вимога. Усе інше може витримати: і надмірну вологу, і посуху, оскільки має глибоку та розгалужену кореневу систему й дістає собі воду з глибоких шарів, тому непогано почувається навіть на засушливому Півдні. Проте пересадити дорослий кущ через такий корінь дуже складно.

Світле, відкрите місце — чи не єдина вимога хеномелесу

⌂ Фото: Світле, відкрите місце — чи не єдина вимога хеномелесу

 

Хеномелес: на яких ґрунтах краще росте

Хеномелес добре себе почуває на різних ґрунтах, не подобається лише той, що має сильну лужну реакцію. Тому бажано додавати йому трохи торфу. Навесні навколо рослини розсипають азотні добрива, після цвітіння і збирання врожаю вносять фосфорні та калійні. Мирослав Гуменюк під кущі додає також компосту або перегною, підгодовує збродженим коров’яком, курячим послідом, а також зеленим добривом (настоєм із замочених бур’янів із додаванням деревного попелу).

 

Як краще розмножувати хеномелес

 — Щойно зібране насіння сію пізно восени, можна навіть після випадання снігу. Бо зернята перебувають у щільній оболонці й упродовж зими мають пройти природну стратифікацію. Тоді навесні з’являться дружні сходи, — ділиться секретами садівник. — За весняної сівби сходів доведеться чекати майже три місяці. Зернята, які хочете посіяти навесні, варто стратифікувати: витримати два місяці у вологому піску за температури від 0 до 3 градусів. Однорічні саджанці підрізають до висоти 15— 20 см для кращого кущіння. Наступного року молоді рослини вже придатні для висаджування.

Проте є ризик, що рослини з насіння можуть втратити деякі сортові ознаки. Аби зберегти їх, треба живцювати. У червні нарізують нездерев’янілі пагони завдовжки 10-12 см і висаджують у парнику. Також можна розмножувати кореневими відводками, поділом куща або щепленням живця айви на підщепу — грушу, горобину, іргу або глід. Окуліруванням отримаєте штамбові форми хеномелесу, для цього вічко прищеплюють на висоті метр-півтора.

Для розмножування нарізані нездерев’янілі пагони завдовжки висаджують у парнику

⌂ Фото: Для розмножування нарізані нездерев’янілі пагони завдовжки висаджують у парнику

Для садіння на постійне місце слід брати дворічні саджанці й садити їх рано навесні до розпускання бруньок або восени за місяць-півтора до настання стійких холодів. Відстань між рослинами у плодових насадженнях — не менше півтора метра.

 

Хеномелес у ландшафтному дизайні

Із хеномелесу можна облаштувати також гарний і надійний живопліт. Найкраще годяться для цього колючі сорти, відстань не має перевищувати півтора-одного метра. До речі, такий живопліт теж дає урожай, хоча на підстрижених кущах плодів менше.

Ями для саджанців готують 0,5x0,5 м. Важливо не занадто заглиблювати кореневу шийку, вона має залишатися на рівні фунту. Посаджену рослину рясно поливають, потім ґрунт навколо мульчують тирсою, торфом, корою шаром три-п’ять сантиметрів.

Із хеномелесу можна облаштувати гарний і надійний живопліт

⌂ Фото: Із хеномелесу можна облаштувати гарний і надійний живопліт

Щоб кущ гарно виглядав, його треба формувати. Слабкі та старі (понад п’ять років) гілки дорослих рослин видаляють. Правильно сформований кущ повинен мати чотири-шість гілок — однорічних, три-чотири — дво- , три- і чотирирічні, дві-три — п’ятирічні.

Першим урожаєм хеномелес тішить другого— третього року після садіння. З одного куща восени збирають три-п’ять кілограмів яскраво-жовтих запашних плодів вагою 40-50 г кожен.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Ірина Дмитренко

Купити саджанці хеномелесу

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Гліцинія: вирощування принцеси в саду
Красу гліцинії важко описати — її потрібно побачити на власні очі. Що це за дивовижна рослина, і як виростити гліцинію, справжню принцесу у своєму саду, розкажуть експерти «СонцеСаду»
Філодендрон: догляд за «деревом любові»
Філодендрон («дерево любові») — дивовижний тропічний гість, який поводиться в будь-якій кімнаті невимушено й невибагливо. Як доглядати за рослиною з такою яскравою назвою, щоб вона розкрила свою красу, розповість експерт «СонцеСаду» Тамара Бєлова
Піраканта. Вічнозелена квітуча красуня біля будинку
Вічнозелений кущ родини Розових підходить для створення живоплоту. Відмінний вигляд має як солітер, у групових насадженнях, для оформлення парканів. Поради експерта по вирощуванню і догляду
Спірея та вейгела — гармонія у поєднанні
Вирощування, догляд та захист вейгели та спіреї
Рокитник. Весняна насолода для очей
Загальні правила вирощування рокитника та догляд за ним
Тамарикс, казковий кущ
Вирощування, догляд та користь

Рекомендовані товари!

Саджанець Хеномелес Ріnk Lady

У наявності

Саджанець Хеномелес Ріnk Lady (ОКН-347(2-4л))

210грн.
Група декоративна
Розміри 1-1,3 м
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Саджанець Хеномелес Orange Star

У наявності

Саджанець Хеномелес Orange Star (ОКН-1185(2-4л))

210грн.
Група декоративна
Розміри 1-1,3 м
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Керія японська

У наявності

Керія японська (ОКН-68)

189грн.
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри середньорослі
Саджанець Ітея Віргінська

У наявності

Саджанець Ітея Віргінська (ОКН-3247(2-4л))

220грн.
Форма багаторічники
Тип крони розлогий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри низькорослі
Саджанець Жимолость сітчаста (японська) Aureoreticulata
NEW!

У наявності

Саджанець Жимолость сітчаста (японська) Aureoreticulata (ОКН-3223(2-4л))

149грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група декоративна, квітуча
Розміри 3 м
Форма багаторічники
Тип крони в'юнкий
Упаковка контейнер