Троянда — одна з найкращих культур для декоративного садівництва й ландшафтного дизайну. Про використання саджанців троянд у ландшафтному дизайні розповідає Олена Рубцова, доктор біологічних наук, куратор саду троянд Національного ботанічного саду ім. М. Гришка.
⌂ Фото: Олена Рубцова, доктор біологічних наук, куратор саду троянд Національного ботанічного саду ім. М. Гришка
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
«Загалом існує близько 30 тисяч сортів троянд, які поділяються на садові групи», — зазначає експертка. Завдяки вмілому їх поєднанню за кольором, величиною квітів і висотою кущів можна створити найоригінальніші ландшафтні композиції: клумби, рабатки, живоплоти, бордюри, трояндові арки, трельяжі, перголи й навіть невеличкі альпійські сади. Для ландшафтного дизайну використовують чайно-гібридні, виткі, канадські, англійські, паркові троянди та сорти групи флорибунда.
Найбільша група — чайно-гібридні троянди. Вони мають поодинокі квіти, красиві й великі. З них створюють клумби й рабатки. У рабатках висаджують два ряди кущів троянд на відстані 60-70 см.
Надзвичайно вишукана клумба з різних сортів кущових і штамбових троянд, які належать до імпресіоністів — групи, що має смугасте кольорове забарвлення квітів. Для такої ландшафтної комбінації також підійде група троянд флорибунда. Вона відрізняється від чайно-гібридної меншим розміром квіток, які зібрані в пишні суцвіття.
⌂ Фото: Рабатка з троянд
Відгородитись від сусідів допоможе трояндовий живопліт. «Для цього вибирайте високі сорти троянд, — зауважує пані Олена. — Підійдуть канадські троянди, шраби, англійські». Англійські відрізняються від інших груп оригінальною формою бутонів із багатьма пелюстками, духмяним ароматом і стійкістю до хвороб. Для живоплоту кущі троянд висаджують на відстані від одного до півтора метра довгим рядом.
⌂ Фото: Живопліт із паркових троянд
Окрасою вашого саду стануть композиції з витких троянд. Їх кріплять на різні опори. Це можуть бути арки, декоровані трельяжі, перголи. Виткі троянди успішно використовують для створення штамбів.
⌂ Фото: Штамбова троянда
Троянди тішать око як у групових композиціях, так і в солітері. Це може бути одиничне насадження або із трьох кущів, які щільно прилягають один до одного.
⌂ Фото: Солітерна посадка троянд
Сьогодні популярні серед садівників міксбордери. Це квітники, на яких разом із кущами троянд висаджують багаторічні або цибулинні рослини. Вони створюють вишукані гармонійні ландшафтні групи.
Ще одне ноу-хау — троянди для бджіл. Їхні квіти мають кілька пелюсток і яскраву серединку, яка приваблює бджілок.
⌂ Фото: Поєднання різних сортів троянд
Щоб трояндовий розарій милував своєю красою і неповторністю, кущі треба висаджувати в поживний ґрунт, кілька разів підживлювати мінеральними добривами й проводити весняне формувальне обрізування.
На зиму крону штамбових троянд вкривають. «Ми їх підкопуємо біля коріння, вкладаємо на землю і вкриваємо крону хоча б агроволокном», — пояснює експертка. У березні — на початку квітня троянди розкривають і знову прив’язують до опори.
Виберіть найкращий ландшафтний проєкт для створення трояндового розарію на своєму подвір’ї, щоб насолоджуватися красою королеви квітів та її незрівнянно приємним ароматом.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька
Рекомендовані товари!
У наявності
Троянда плетиста Голден Шауерс (ОКН-1609(2-4л))
У наявності
Троянда чайно-гібридна Каріна (ОКН-928(2-4л))
У наявності
Троянда чайно-гібридна Олександр Пушкін (ОКН-3173(2-4л))
У наявності
Троянда грунтопокривна Корал Дріфт (ОКН-3553(2-4л))