Черешня. Смак, користь

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
21.01.2021

Останнім часом серед плодових порід дедалі більшої популярності набуває черешня. Попит на неї, як на один з найдорожчих товарів у цьому сегменті, на ринках України — стабільно високий.

Цьому сприяють:

 

Їжа — як ліки

   Одна з основних заповідей Гіппократа полягала в тому, що їжа має бути ліками, а ліки — їжею. Ця характеристика якнайкраще підходить черешні з її високими дієтичними властивостями. Передусім її плоди багаті на органічні сполуки, які нейтралізують надмірну кислотність в шлунково-кишковому тракті. Адже ми здебільшого споживаємо продукти з кислою реакцією (зернові, м’ясні, молочні продукти, яйця, різноманітні вуглеводи, рослинні й тваринні жири тощо). Тому для стабілізації кислотно-лужного обміну та оздоровлення організму людині треба вживати якомога більше черешні. Це давно зрозуміли прихильники здорового харчування у всьому світі і ще більше підвищили попит на цей унікальний продукт. Річне виробництво плодів черешні у світі сьогодні становить 2,2 млн. тонн, однак це в 6,5 рази менше від потреби, що посилює й без того гострий дефіцит плодів черешні, отже, й підвищує ціни на неї на глобальних ринках.
  При цьому слід зазначити, що Україна є самостійною країною за цим видом продукції, оскільки власне виробництво повністю забезпечує внутрішні потреби і, за низьких обсягів експорту, дає можливість населенню споживати цю продукцію на рівні науково-обґрунтованої норми річного споживання плодів черешні на одну особу (2 кг). У світі таку розкіш дозволяє собі лише населення Туреччини, Румунії, Греції, Узбекистану, Австрії, Ірану, Сирії та Італії.

Ніжна та примхлива

Втім черешня має і свої специфічні особливості. По-перше, дерева у зрілому віці слабо відновлюються, в тому числі й після видалення товстих гілок. У молодих дерев після сильного омолоджувального обрізування ростові процеси відновлюються краще, і вони надалі нормально розвиваються і плодоносять. Ці особливості потрібно враховувати під час формування та обрізування дерев.
По-друге, черешня пізно вступає в плодоношення — на 5–7-й рік після висадження. Тому дуже важко утримати ріст дерев у висоту й домогтися отримання ранніх урожаїв.
На сильне обрізування черешня реагує ще більшим посиленням ростових процесів. Тому західні технології промислового вирощування спрямовані на примусове стимулювання закладання плодових утворень шляхом численних механічних пошкоджень стовбурів, гілок, багаторазового нанесення стимуляторів росту на ростові бруньки або обприскування дерев ними. Водночас, це потребує більш інтенсивного використання засобів захисту від хвороб, оскільки у відкриті рани та пошкодження кори потрапляють їх збудники. Але вся ця хімізація під час формування і обрізування дерев є лише прелюдією перед сезоном збору плодів.

⌂ Учені встановили: якщо плоди черешні обробити стимуляторами росту, вони значно збільшуються в розмірах

Своє — найкраще!

 Учені встановили: якщо плоди черешні обробити стимуляторами росту, вони значно збільшуються в розмірах, отже, ціна на них зросте. Тому виробники стимуляторів не шкодують — у період дозрівання плодів їх 4 рази поспіль обприскують гібереліновою кислотою, яка збільшує масу плодів, підвищує їхню твердість, транспортабельність і терміни зберігання. Після такої «хімічної консервації» плоди дійсно зберігаються в умовах регульованого газового середовища, майже як єгипетські мумії.
Однак сумнівно вважати таку черешню дієтичним продуктом, оскільки серед плодових культур черешня як культура найбільш раннього терміну дозрівання потребує мінімальної кількості обприскувань проти шкідників і хвороб. Тому кожен для себе має зробити усвідомлений вибір: вживати великі плоди з торгових мереж як екзотичний фрукт із «хімічним присмаком» чи власноруч виростити на своїй присадибній ділянці адаптовані великоплідні вітчизняні та закордонні сорти черешні? Крім того, нині завдяки досягненням селекціонерів можна влаштувати у себе вдома «черешневий конвеєр» із другої декади травня до другої декади серпня, використовуючи різні сорти. Таким чином, протягом 4 місяців кожен із нас може виконати і перевиконати річну норму споживання плодів черешні й отримати величезну користь для здоров’я від екологічно чистої та дієтичної продукції.

⌂ Черешня має високі дієтичні властивості

 

Відео: Сорти української селекції черешні та вишні

Поділилась інформацією Анна Шкіндер-Барміна, старший науковий співробітник відділу селекції та сортовивчення Мелітопольської дослідної станції

 

Українська черешня

Лише за останні 30 років у світі було створено близько 500 нових сортів черешні, понад 100 з яких – українськими селекціонерами. За цим показником Україна впевнено посідає перше місце у світі і значно випереджає США, Росію, Румунію, Канаду, Францію, Італію та Угорщину, а наш славетний селекціонер Михайло Оратівський, який вивів 33 сорти черешні, першим у СРСР вивів вітчизняні сорти черешні (до того використовували лише закордонні). Його сорти Валерій Чкалов та Присадибна є такими ж відомими у світі як наші сорти яблуні Ренет Симиренка та Слава переможцям, адже вони стали першоосновою поняття «українська черешня».
  Вітчизняні сорти нового покоління також є конкурентоспроможними і відповідають найвищим вимогам світових стандартів за товарністю і якістю продукції, їх широко вивчають у профільних науково-дослідних установах країн ЄС, США та Китаю. До речі, за обсягами виробництва плодів черешні у світі Україна посідає 8-е місце, а за врожайністю цієї культури – 6-те місце (після Туреччини, Ірану, Австрії, США і Румунії).

Олена Кіщак,
доктор сільськогосподарських наук,
Інститут садівництва НААН України

Купити саджанці черешні тут

Читайте ще:
Малиновий рай – про хвороби забувай
Черешня має рости у кожному дворі!
Як правильно садити черешню?

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram