Промислове вирощування черешні на десяти сотках — це реально

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
30.07.2020

Черешня — популярна візитівка Запорізької області. Її тут вирощують найбільше в Україні. Науковці кажуть, що ґрунтово-кліматичні умови в регіоні ідеальні для цього плодового дерева. Більшість садів в області закладено традиційним способом. Частина — за інтенсивною методикою.

У чому економічні переваги інтенсивної методики, чи є перспективи для неї в південному регіоні? Чи вигідно впроваджувати цю технологію на невеликих площах? Яким сортам віддавати перевагу? Про це наша розмова з Павлом Бондаренком із Мелітопольської дослідної станції садівництва імені М. Сидоренка ІС НААН.


⌂ Фото: Павло Бондаренко: "Головна проблема в такому аматорському садівництві — це реалізація продукції черешні"

 — Основною перевагою є швидший перехід дерев у товарне плодоношення, — каже пан Бондаренко. — Зазвичай у традиційному садівництві врожаю треба чекати сім-вісім років, а сучасні інтенсивні насадження дають можливість на черешні досягти товарного плодоношення приблизно третього-четвертого року. Крім того, часто буває, що в інтенсивних типів насадження за рахунок лише молодої деревини забезпечується дуже висока якість плодів. Тобто є дві переваги — швидший вступ у товарне плодоношення та вища якість плодів.

Про особливості посадки та обрізки кісточкових слухайте в нашому аудіоінтерв’ю з експерткою Оленою Кіщак:

— Яке співвідношення традиційних та інтенсивних садів черешні в південному регіоні, зокрема в Запорізькій області?

— Двадцять відсотків інтенсивних, решта — традиційного способу вирощування. Це пов’язано з тим, що, по-перше, Запорізька область — головний регіон вирощування черешні в Україні. Через це традиційну технологію дуже добре відпрацьовано, крім того, ґрунтово-кліматичні умови ідеально підходять для неї. Тому більшість фермерів не хоче проводити інтенсифікацію, бо в цьому нема потреби. Тим паче, що використання інтенсивних садів черешні передбачає обов’язкове зрошення. Не в усіх регіонах Запорізької області є можливості для цього.
І останнє — для інтенсивного садівництва спочатку потрібні неабиякі капіталовкладення: і на зрошення, і на якісний посадковий матеріал. Тому не всі невеликі господарства можуть собі це дозволити. В інших регіонах є значно більше садів інтенсивного типу.

— Чи можна методики інтенсивних насаджень використовувати в приватному садівництві, якщо людина, наприклад, хоче посадити невеликий сад площею 10-20 соток?

— Звичайно, можливо. Якщо це десять соток, то всю площу обробляє власник саду, одна людина або разом із родиною. Не треба наймати робітників і пояснювати їм, як правильно доглядати за деревами тощо.
 З десяти соток можна отримати тонну й навіть півтори плодів. Це багато, щоб торгувати вроздріб, але мало для оптового продажу. Тим паче, що треба шукати ринки збуту. Тобто перед тим, як почати цим займатися, слід обміркувати, чи така діяльність приноситиме прибуток. У нашому регіоні, у якому вирощують майже 60 відсотків всієї української черешні, аматорським садівництвом займатися невигідно. Але є області, у яких таке садівництво є перспективнішим. Йдеться про вирощування органічної черешні на Київщині та Житомирщині.


⌂ Фото: Крона черешні потребує уважного формування

— Які ваші рекомендації, якщо господар хоче закласти сад черешні на десяти сотках інтенсивного саду?

— Якби був садівником-аматором, я відмовився б від найбільш слаборослих підщеп серії Гізела на користь підщеп, адаптованих до наших ґрунтово-кліматичних умов. Наприклад, ВСЛ-2 краснодарської селекції або Студениківської підщепи Інституту садівництва НААН. Ці дерева не будуть високими. З ними легко працювати. Головне, щоб не допустити сильного росту та формувати дерева з центральним провідником. Усі гілки, що відходять від нього, мають бути контрольовані.

— Де вибирати саджанці, яким віддавати перевагу?

— Найкраще саджанці вибирати у великих розсадниках, які мають добру репутацію. По-перше, в них завдяки великій реалізації трохи нижча ціна на одиницю посадкового матеріалу. І ви будете впевнені, що отримали саме той сорт, який замовляли, ще й саджанці високої якості. Раджу брати однорічний посадковий матеріал без крони.
Якщо орієнтуватися на сорти — рекомендував або української селекції, наприклад, мелітопольські, добре адаптовані до майже всіх зон вирощування. Наприклад, черешню Валерій Чкалов, Крупноплідну, Мелітопольську Чорну. Серед нових сортів — Талісман. Також із-поміж вітчизняних добре себе зарекомендували сорти мліївської та бахмутської селекції. Серед іноземних — канадські сорти.

Відео: Сорти української селекції черешні та вишні

Поділилась інформацією Анна Шкіндер-Барміна, старший науковий співробітник відділу селекції та сортовивчення Мелітопольської дослідної станції

 

— Коли найкраще садити черешню?

— Як і більшість плодових порід, її можна садити як восени, так і навесні. Це залежить від багатьох чинників: місця садіння та регіону, чи це в межах міста, села, чи ізольований сад. Якщо на присадибній ділянці прямо в місті, то всім рекомендую садити восени. За першу зиму дерево вкорінюватиметься, бо його коренева система не спить і взимку. Але якщо це північний регіон або ділянка, відкрита для всіх вітрів, у холодну пору року бруньки молодого саджанця можуть померзнути. Тоді краще садити навесні. І після садіння провести основне і перше обрізування.

— Яким воно має бути?

— Якщо це саджанець просто без крони, то традиційно перший зріз роблять на ньому на висоті 60— 80 сантиметрів, залежно від підщепи. У дворічного саджанця в першому ярусі має бути хоча б три гілки.

⌂ Фото: Вишнева муха та її личинки — вороги черешні

— Яких хвороб і шкідників боїться черешня?

— Головна проблема — вишнева муха, що пошкоджує плоди. Боротися з нею просто. На деревах ранніх сортів вистачить одного обприскування під час льоту шкідника. На півдні це збігається із цвітінням акації.
Якщо це сорт середній або пізній, його треба обробити інсектицидом через десять днів повторно. Найпоширенішою хворобою є кокомікоз. На листках з’являються темні плями, вони жовтіють і опадають. Тому відразу після збирання врожаю листя треба обприскати фунгіцидом

— Яке оптимальне підживлення для черешні одразу після садіння?

— Вона, як і всі плодові дерева, любить органічні добрива — гній, компост. Якщо садити восени, треба вносити комплексне добриво. Загалом перед тим, як садити дерево, раджу зробити аналіз ґрунту. Він покаже, яких елементів бракує дереву, і тоді можна буде їх поповнити, а не робити це на око.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Вікторія ВИШНЕВА

Придбати саджанці черешні

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Коли і як обрізати черешню восени 2024 року
Соковиті та солодкі черешеньки чи не найпершими з свіжих сезонних ягід з’являються на нашому столі. Щоб урожайність черешень не засмучувала, господарям саду варто подбати про вчасну обрізку крони
Урожай черешні узяв і репнув
Чому стигла черешня розтріскується
Порівняння посадки, обрізки, удобрення та захисту вишні й черешні
У цих культур багато спільного, тому існують деякі загальні правила догляду
Види обробки черешні від хвороб та шкідників
Засоби захисту черешні. Класифікація та їх порядок внесення
Черешня в українських садах: лікувальні властивості та особливості догляду
Черешня: користь та технологія догляду
Омолоджувальна обрізка вишні
Як омолодити вишню
Промислове вирощування черешні на десяти сотках — це реально
Повноцінний щедрий урожай черешень можна збирати вже на третій-четвертій рік. Павло Бондаренко розповість як
Як правильно садити, удобряти та обрізати черешню
Посадити черешню нескладно, проте існують аспекти, які потрібно враховувати вирощуючи черешні. Пропонуємо корисну інформацію про саджанці черешень, їх посадку, вирощування та догляд

Рекомендовані товари!