Наукова назва обліпихи (Hippophaë rhamnoídes) перекладається як «Блискучий кінь». Ще древні греки зауважили, що коні, які паслися в заростях обліпихи, були здорові і мали блискучу шерсть. Вони годували обліпихою своїх спортивних і військових скакунів! Навіть у грецькій міфології Пегас любив поласувати обліпихою і мабуть тому у нього виросли крила!
✔ Про цілющість цієї рослини йдеться у старовинних тібетських манускриптах. Її позитивний вплив на імунну систему оцінили ще древні китайці. Плоди цієї вітамінної цілительки вживають свіжими, з них виготовляють соки, джеми, напої, варення, обліпихову олію.
✔ Кора містить алкалоїд гіпофаїн, а також сиротин — речовину, яка має протипухлинну дію. Кора і пагони обліпихи є джерелом активних речовин противиразкової дії зокрема каротиноїдів, кумаринів і дубильних речовин. Відвар із насіння діє як проносне.
✔ Обліпихова олія — природний концентрат вітамінів. Застосовують її як бактерицидний засіб при багатьох інфекційних хворобах, у гінекологічній практиці, при виразках шлунка і дванадцятипалої кишки.
✔ Олією лікують також екземи, деякі хвороби очей. Застосовується при променевих ураженнях шкіри. Для профілактики захворювань верхніх дихальних шляхів рекомендуються інгаляції з обліпиховою олією. При гострому і хронічному ларингіті потрібно змащувати слизову оболонку горла ватним тампоном, вмоченим в обліпихову олію.
✔ Сік, екстракт з обліпихи використовують для профілактики передчасного старіння, для нормалізації кров’яного тиску, при гастритах і при ішемічній хворобі серця.
✔ Бурштинова кислота, що міститься в ягодах, знешкоджує шкідливу дію стресу, антибіотиків; олеанолова — розширює судини серця та мозку, поліпшує кровообіг (запобігає виникненню інфаркту та інсульту). Сік обліпихи з медом застосовують для лікування кашлю. При шлункових захворюваннях п’ють відвар з ягід.
✔ Обліпиху можна використовувати також і як декоративну рослину оскільки з неї можна зробитй хороший живопліт, полезахисну смугу, що сприяє боротьбі з ерозією ґрунту, н збагачуючи його зв’язаним азотом.
⌂ Фото: Живопліт з обліпихи — яскраве видовище
✔ Рослина світлолюбна, морозостійка, витримує весняні заморозки. Добре росте та плодоносить на легкїх дренованих, родючих грунтах із нейтральною або слабокислою реакцією (рН 6,5–7) та за достатнього зволоження.
Відео: Про користь обліпихи, про омолоджувальну обрізку та плодоношення
Розповідає Володимир Меженський, професор кафедри садівництва ім. проф. В. Л. Симиренка Національного університету біоресурсів і природокористування України, доктором сільськогосподарських наук
✔ Коріння в обліпихи слабкорозгалужене, довге, але під час садіння його краще не обрізати. Садити саджанець вертикально, бо при похилій посадці неправильно формується крона і затримується початок плодоношення. Запилювач садять з навітряного боку. Обліпиха невибаглива в догляді. Під час оброблення ґрунту необхідно пам’ятати, що коріння розташоване поверхнево і глибоке вспушення робити не можна, бо можна пошкодити рослину.
✔ Дослідники розробили дієтичне харчування на основі обліпихи і обліпихової олії для космонавтів. Вони довели, що масло обліпихи захищає від космічного радіоактивного опромінення. Після катастрофи в Чорнобилі багато потерпілих використовували масло обліпихи, щоб полегшити біль, який завдавали радіоактивні опіки.
Найбільше олії міститься в насінні і в шкірці. Одержанні після віджимання соку вичавки підсушують на повітрі або в духовці при температурі не вищій ніж 100°С. Потім їх разом з насінням подрібнюють, кладуть в емальований або скляний посуд, заливають такою самою кількістю рафінованої соняшникової чи кукурудзяної олії і щільно закривають кришкою. Суміш витримують у темному теплому місці протягом 2–5 днів, перемішуючи не менше двох разів на добу. При цьому вичавки знебарвлюються, а олія набуває оранжевого кольору і пахне як обліпихи. Для більш повного відділення обліпихової олії вичавки заливають вдруге порцією свіжої соняшникової олії. Можна робити і потрійну екстракцію.
✔ Варення з обліпихи
1 кг обліпихи, 1,5 кг цукру, 4 склянки води.
Перебрані помиті плоди обліпихи заливають цукровим сиропом і ставлять у холодне місце на 3–4 години, потім за допомогою друшляка відокремлюють сироп від ягід, доводять до кипіння. Знімають з вогню, охолоджують, додають до нього ягоди і на слабкому вогні знову доводять до кипіння.
Смакуйте на здоров’я!
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Обліпиха чол. Андрос (ОКН-2604)
У наявності
Саджанець Обліпиха чол. Андрос (ІОБ-17)
У наявності
Саджанець Обліпиха Либідь (жіноча) (ОКН-625(2-4л))