Обліпиха: секрети блискучого здоров'я

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
23.10.2021

Наукова назва обліпихи (Hippophaë rhamnoídes) перекладається як «Блискучий кінь». Ще древні гре­ки зауважили, що коні, які паслися в заростях обліпихи, були здорові і мали блискучу шерсть. Вони году­вали обліпихою своїх спортивних і військових скакунів! Навіть у грець­кій міфології Пегас любив поласу­вати обліпихою і мабуть тому у ньо­го виросли крила!

Про цілющість цієї рослини йдеться у старовинних тібетських ману­скриптах. Її позитивний вплив на імунну систему оцінили ще древні китайці. Плоди цієї вітамінної ціли­тельки вживають свіжими, з них ви­готовляють соки, джеми, напої, ва­рення, обліпихову олію.

Кора містить алкалоїд гіпофаїн, а також сиротин — речовину, яка має протипухлинну дію. Кора і пагони обліпихи є джерелом активних ре­човин противиразкової дії зокрема каротиноїдів, кумаринів і дубильних речовин. Відвар із насіння діє як проносне.

Обліпихова олія — природний кон­центрат вітамінів. Застосовують її як бактерицидний засіб при бага­тьох інфекційних хворобах, у гіне­кологічній практиці, при виразках шлунка і дванадцятипалої кишки.

Олією лікують також екземи, деякі хвороби очей. Застосовується при променевих ураженнях шкіри. Для профілактики захворювань верхніх дихальних шляхів рекомендуються інгаляції з обліпиховою олією. При гострому і хронічному ларингіті по­трібно змащувати слизову оболон­ку горла ватним тампоном, вмоче­ним в обліпихову олію.

Сік, екстракт з обліпихи викори­стовують для профілактики перед­часного старіння, для нормалізації кров’яного тиску, при гастритах і при ішемічній хворобі серця.

Бурштинова кислота, що містить­ся в ягодах, знешкоджує шкідливу дію стресу, антибіотиків; олеанолова — розширює судини серця та мо­зку, поліпшує кровообіг (запобігає виникненню інфаркту та інсульту). Сік обліпихи з медом застосовують для лікування кашлю. При шлунко­вих захворюваннях п’ють відвар з ягід.

Обліпиху можна використовувати також і як декоративну рослину ос­кільки з неї можна зробитй хороший живопліт, полезахисну смугу, що сприяє боротьбі з ерозією ґрунту, н збагачуючи його зв’язаним азотом.

Живопліт з обліпихи - яскраве видовище

⌂ Фото: Живопліт з обліпихи — яскраве видовище

Рослина світлолюбна, морозостій­ка, витримує весняні заморозки. Добре росте та плодоносить на легкїх дренованих, родючих грунтах із ней­тральною або слабокислою реакці­єю (рН 6,5–7) та за достатнього зволоження.

Відео: Про користь обліпихи, про омолоджувальну обрізку та плодоношення 

Розповідає Володимир Меженський, професор кафедри садівництва ім. проф. В. Л. Симиренка Національного університету біоресурсів і природокористування України, доктором сільськогосподарських наук

Коріння в обліпихи слабкорозгалужене, довге, але під час садіння його краще не обрізати. Садити сад­жанець вертикально, бо при похилій посадці неправильно формується крона і затримується початок плодо­ношення. Запилювач садять з навіт­ряного боку. Обліпиха невибаглива в догляді. Під час оброблення ґрунту необхідно пам’ятати, що коріння розташоване поверхнево і глибоке вспушення робити не можна, бо мо­жна пошкодити рослину.

Дослідники розробили дієтичне харчування на основі облі­пихи і обліпихової олії для космо­навтів. Вони довели, що масло об­ліпихи захищає від космічного радіоактивного опромінення. Після катастрофи в Чорнобилі багато по­терпілих використовували масло обліпихи, щоб полегшити біль, який завдавали радіоактивні опіки.

 

Обліпиха лікує

варенье

Рецепт обліпихової олії

Найбільше олії міститься в насінні і в шкірці. Одержанні після віджимання соку вичавки підсушують на повітрі або в духовці при температурі не ви­щій ніж 100°С. Потім їх разом з на­сінням подрібнюють, кладуть в ема­льований або скляний посуд, зали­вають такою самою кількістю рафі­нованої соняшникової чи кукурудзя­ної олії і щільно закривають криш­кою. Суміш витримують у темному теплому місці протягом 2–5 днів, перемішуючи не менше двох разів на добу. При цьому вичавки зне­барвлюються, а олія набуває оран­жевого кольору і пахне як обліпихи. Для більш повного відділення облі­пихової олії вичавки заливають вдруге порцією свіжої соняшникової олії. Можна робити і потрійну екстракцію.

Варення з обліпихи

1 кг обліпихи, 1,5 кг цукру, 4 склян­ки води.

Перебрані помиті плоди обліпихи за­ливають цукровим сиропом і став­лять у холодне місце на 3–4 години, потім за допомогою друшляка від­окремлюють сироп від ягід, доводять до кипіння. Знімають з вогню, охо­лоджують, додають до нього ягоди і на слабкому вогні знову доводять до кипіння.

Смакуйте на здоров’я!

 

Купити саджанці обліпихи

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Від коріння до насіння в обліпихи лікувальне все
Споживання плодів обліпихи запобігає виникненню багатьох хвороб і успішно лікує їх, якщо вже біда трапилася. Втім, цінні властивості мають не тільки ягоди. Що саме можна використовувати і як приготувати цілющі засоби?
Обліпиховий сік — крапельки здоров'я
Обліпиха — ягідка скромна, але містить так багато цінних речовин, що її вважають гігантом оздоровлення
Вирощування обліпихи в Україні
"Обліпиха має рости біля кожного будинку" — запевняє Сергій Новосад
Як створити комфорт для обліпихи
В’ячеслав Францішко, фахівець НААН України: Обліпиха — невибаглива «пані», тому доглядати за нею — неклопітна справа. Однак деякі її особливості потрібно враховувати.

Рекомендовані товари!