Як захистити черешні від хвороб і шкідників

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
19.08.2022

Облюбовані сонцем червого-багряні плоди черешні — улюблені ласощі дітвори та дорослих. Спілі, соковиті ягоди полюбляла навіть Леся Українка. В одному з віршів поетеси читаємо: «Поблискують черешеньки в листі зелененькім, черешеньки ваблять очі діточкам маленьким».

У дбайливих господарів завжди знайдеться місце в саду для цієї плодової культури. Але похизуватися здоровим урожаєм, який виблискує і притягує погляд, може не кожен. Причиною стають хвороби і шкідники, які вражають саджанці черешні та її соковиті ягоди.

Про захворювання черешні, її шкідників та заходи захисну від них розповідає для «СонцеСаду» Ірина Юдицька, молодший науковий співробітник агротехнологічного сектору відділу наукових досліджень Мелітопольської дослідної станції садівництва імені Сидоренка.

 

Грибкові захворювання черешні: кокомікоз та моніліоз

Несприятливі погодні умови: весняні заморозки, рясні дощі, перепади температур стають основною причиною зараження черешні різними інфекційними захворювання, серед яких грибкові, такі як кокомікоз і моноліоз.

«Кокомікоз, — зазначає експерт, — основна хвороба черешні. На листках з’являються круглі плями темного забарвлення». Уражену недугою ділянку можна побачити лише під час вологої погоди на зворотньому боці листка. Це білі або рожево-білі подушечки, тобто конідіальне спороношення гриба.

Кокомікоз

⌂ Фото: Кокомікоз черешні

Ще одне небезпечне захворювання для черешні — моноліоз, моніліальний опік або плодова гниль, збудником якого є гриб Monilia cinerea. Моноліоз розвивається у двох формах. Весняну форму називають моніліальний опік. Хвороба проявляється після цвітіння черешні у вигляді засихання квіток, листків, а також однорічних молодих пагонів. «Зараження відбувається в період цвітіння через квітку, — пояснює науковець. — Особливо в період великої кількість опадів. Тому потрібно приділяти увагу обробці дерев».

Весняна форма моноліозу — моніліальний опік

⌂ Фото: Весняна форма моноліозу — моніліальний опік черешні

Літня форма моніліозу черешні — це плодова гниль. Вона розвивається під час достигання ягід. Якщо в період дозрівання плодів черешні ідуть дощі, ягоди від надмірної кількість вологи тріскають. Місце розтріскування плодів стає джерелом інфекції і вони гниють. Небезпека полягає в тому, що уражена ягода згниває і заражає інші плоди.

Літня форма моніліозу — плодова гниль

⌂ Фото: Літня форма моніліозу черешні — плодова гниль

 

Як захистити черешні від хвороб

Щоб отримати здоровий урожай черешні, потрібно подбати про захист культури від хвороб і шкідників. «Система захисту черешні проти хвороб базується на комплексі заходів, — розповідає експерт, — включаючи агротехнічні, хімічні або біологічні препарати, які використовують протягом вегетаційного сезону. Фунгіциди — препарати проти хвороб, — пояснює науковець, — інсектициди — проти шкідників».

В залежності від погодних умов перше обприскування саджанців черешні роблять ранньою весною до набрякання бруньок мідьвмісними препаратами, в складі яких є сульфат міді.
Наступні обробки дерев фунгіцидами проводять під час набрякання бруньок, в період цвітіння і після нього. Для цього використовують препарати з групи гідроксиду міді. Обов’язково обрискувати черешню під час цвітіння, адже, як йшлося вище в статті, через квітку відбувається зараження дерева моніліозом.

При сильному ураженні черешень моніліозом краще використовувати хімічні засоби захисту. «Біологічні препарати — ефективні, але їх термін дії більш короткий, ніж хімічних, — пояснює Ірина Юдицька. — Це треба враховувати і проводити більшу кількість обробок біологічними препаратами. Серед біологічним препаратів стримує розвиток плодової гнилі триходермін». Обприскування дерев фунгіцидами здійснюють в період молочної стиглості плодів і враховують час його дії препарату.

 

Комахи — шкідники на черешні

Черешня потерпає не лише від захворювань, але й від набридливих комах — шкідників. Однією з таких є вишнева муха, яка пошкоджує плоди черешні, відкладаючи свої яйця в ще недозрілі ягоди. Вона зимує в ґрунті в несправжніх коконах на глибині 5 см. При досягненні у травні суми ефективних середньодобових температур вище 10 градусів відбувається виліт вишневої мухи з ґрунт. Після цього шкідник підживлюється поки досягне статевого дозрівання, а тоді відкладає яєць під шкірку плодів черешень, які починають доспівати. Личинки живляться м’якоттю плодів, пошкоджуючи їх. Плодова муха може ушкодити велику кількість ягід, в яких пізніше знаходять хробачків, такі собі, як кажуть в народі, «черешні з м’ясом».

Вишнева муха та її личинки

⌂ Фото: Вишнева муха та її личинки – вороги плодів черешні

Ще один небезпечний шкідник черешні листокрутка або листовійка. Навесні садівники спостерігають скручування молодих листків на черешні. Скручені листочки — це робота нічного метелика листокрутки. Є багато видів цих комах: розанова листокрутка, всеїдна, строката і вони відкладають круглі яйцекладки жовтого кольору на черешні. З яєць утворюються гусениці, які пошкоджують як листки, так і плоди.

 

Як захистити черешню від комах-шкідників

Надійний спосіб захисту черешні від комах— шкідників — профілактичні заходи. Ранні та ранньо— середні сорти черешні потрібно раз обробити препаратами проти вишневої мухи. Двічі обприскують середні сорти саджанців. Щодо пізніх сортів черешні, якщо спостерігається інтенсивний літ шкідника, здійснюють три обприскування інсектицидами. Щоб споживати більш якісну і здорову продукцію, обов’язково враховують термін дії препарату до збору плодів. В залежності від його хімічного складу строк очікування може бути 14 днів, в більш токсичних препаратів — 20-25 днів.

Науковець Ірина Юдицька рекомендує проти вишневої мухи застосовувати препарати, і складі яких є такі діючі речовини, як піриміфос— метил, тіаклоприд або емамектину бензоат, термін очікування яких — 14 днів.
Захистити урожай черешні від листокрутки можна комплексними заходами, поєднуючи фунгіциди з інсектицидами в ранньовесняний період, при необхідності перед цвітіння та після нього. Препарати, які ефективні проти личинок вишневої мухи, є дієвими від листокрутки. Інсектициди згубно впливають на маленьку гусениця, яка не повністю скрутилася в листку. Для її знищення потрібно ретельно обприскувати всі гілки, тоді препарат попадає всередину зараженого листка і гусениця гине. Доросла гусениця перед лялькуванням практично не вразлива до дії засобів захисту від шкідників.

За словами експерта, шкідники та хвороби черешні пристосовуються як до погодних умов, так і стають стійкі до препаратів з однієї хімічної групи. Тому важливо звертати увагу не на назву засобу захисту, а на діючу речовину, яка є в його складі, і проводити чергування. «Діюча речовина та хімічна група, — пояснює пані Ірина, — повинна бути з іншого класу, в такому випадку препарат буде ефективним». Для тривалішого захисту краще впродовж сезону не застосовувати один і той самий препарат більш ніж двічі, щоб не виникало звикання збудників хвороб до нього.

Відео: Хвороби та шкідники черешень: як боротись

Розповідає Ірина Юдицька, м.н.с. агротехнологічного сектору відділу наукових досліджень Мелітопольської дослідної станції садівництва

Дотримуйтесь цих правил догляду за черешнею, вчасно проводьте ряд заходів захисту від хвороб і шкідників і тоді червоні ягоди— намистини не лише виблискуватимуть красою і здоров’ям, даруватимуть насолоду від їхнього споживання, але й надихатимуть на романтичний поетичний настрій. «СонцеСад» бажає Вам смачних, солодних плодів та багатих врожаїв!

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька

Купити саджанці найкращих сортів вишні

Купити саджанці найкращих сортів черешні

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як і коли садити саджанці черешні навесні 2024 року
Як висадити правильно саджанці черешень, як правильно доглядати за ними і обрізати, «СонцеСаду» розповіла Олена Кіщак, доктор сільськогосподарських наук, завідувач селекційно-технологічним відділом Інституту садівництва НААН України
Урожай черешні узяв і репнув
Чому стигла черешня розтріскується
Порівняння посадки, обрізки, удобрення та захисту вишні й черешні
У цих культур багато спільного, тому існують деякі загальні правила догляду
Види обробки черешні від хвороб та шкідників
Засоби захисту черешні. Класифікація та їх порядок внесення
Черешня в українських садах: лікувальні властивості та особливості догляду
Черешня: користь та технологія догляду
Омолоджувальна обрізка вишні
Як омолодити вишню
Промислове вирощування черешні на десяти сотках — це реально
Повноцінний щедрий урожай черешень можна збирати вже на третій-четвертій рік. Павло Бондаренко розповість як
Як правильно садити, удобряти та обрізати черешню
Посадити черешню нескладно, проте існують аспекти, які потрібно враховувати вирощуючи черешні. Пропонуємо корисну інформацію про саджанці черешень, їх посадку, вирощування та догляд

Рекомендовані товари!