Цих смачних та корисних плодів багато не буває. Вони такі різні, що хочеш скуштувати всі! Тому й нелегко вибрати
Чи можна поєднати красу, відмінний смак та великоплідність сорту, компактність крони для зручності збирання врожаю і його рекордні розміри — розповідає наша експертка — завідувачка селекційно-технологічного відділу Інституту садівництва НААН України, докторка сільськогосподарських наук Олена Анатоліївна Кіщак.
⌂ Фото: Черевишня Чудо-вишня
Чудо отримали від схрещування двох сортів: вишні Гріот Остгеймський та черешні Валерій Чкалов. Тому плоди темні, як у вишні, а смакові властивості — як у черешні. Достигає рано — у першій декаді червня. Дає великі плоди — 10-12 грамів, дуже солодкі на смак.
Гени черешні нагородили вишню Чудо потужним ростом дерева та високою стійкістю до хвороб.
⌂ Фото: Черешня Присадибна
Плоди відзначаються відмінними смаковими властивостями, за що цей сорт отримав золоту медаль на Міжнародній виставці у м. Ерфурті (Німеччина). У другій декаді червня ними вже можна ласувати. Загалом плоди мають тривалий термін достигання. Насолоджуватися їхнім смаком можете й тоді, коли дозріють середні та середньопізні сорти. Кісточка маленька, легко відокремлюється від ніжного м’якуша. Через світло-рожеве забарвлення плоди не приваблюють птахів.
⌂ Фото: Вишня Тургенєвка
Її плоди придатні для заморожування і механізованого збирання. Дерева компактні за висотою (2-2,5 м) і формою крони, яка не загущується.
Сорт слаборослий, деревоподібний, зимостійкий та врожайний, з переважаючим типом плодоношення на букетних гілочках. Дозріває о другій половині липня. М’якуш темно-червоний, солодко-кислий, кісточка маленька, плоди підходять для переробки.
⌂ Фото: Черевишня Встрєча
Зустріч із цим сортом рання і приємна: великі плоди (8-10 г), з десертним смаком. Встрєча — чи не найкращий сорт за смаковими властивостями в групі середньоранніх. Найкраще споживати плоди свіжими. Менш придатні для заморожування через світліше забарвлення соку та шкірочки.
Дерева мають кущоподібну крону й потребують ретельного проріджування через схильність до загущення. Однак у такої крони свої плюси: усі плоди заховані під листочками, і птахи не можуть їх дістати. Отож, весь врожай — вам на ласощі!
⌂ Фото: Черевишня Ксенія
Знайомтеся: ще одна унікальна черевишня, у створенні якої брали участь вишня Норд Стар та черешня Валерій Чкалов! Вирізняється високою стабільною врожайністю (25-30 кг із дерева). Має великі плоди (10-12 г), із чудовим десертним смаком, які достигають у третій декаді червня. Черевишні високотранспортабельні.
Деревам притаманна вища за середню сила росту. Окрім того, вони зимо- та хворобостійкі.
⌂ Фото: Черешня Дачниця
Це не перебільшення, адже дерево вкривається яскраво-жовтими плодами, діаметр яких становить 28-30 мм. Для тих, які мають алергію на червоні плоди, черешня Дачниця — справжня знахідка!
Раджу забезпечити провітрюваність дерева, яке має схильність до загущення крони, застосовуючи ретельне її проріджування. Достигає у другій декаді червня.
⌂ Фото: Черешня Крупноплідна
Ще один із найкращих високопродуктивних великоплідних сортів вітчизняної селекції, плоди якого достигають у першій декаді липня і мають відмінні смакові властивості. Він унікальний тим, що витримує мороз, ранньовесняні приморозки та має високу адаптивність до умов вирощування. Тому цей український сорт використовують у промислових садах Литви та Китаю, на його основі виведено іноземні сорти: Александрія, Тамара тощо.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Тернова