Мигдаль: посадка та догляд

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.05.2020

Дерево мигдалю — справжня розкіш. Ви милуватиметеся його неповторним цвітом і смакуватимете дефіцитними горішками, якщо вивчите головні правила догляду за цією культурою.

Де садити мигдаль

Мигдаль — світлолюбна і відносно зимостійка рослина, однак її цвіт треба захищати від весняних заморозків. Тому подбайте про те, аби посадити рослину в сонячному місці, на підвищеній ділянці, захищеній від холодних північних вітрів. Також поцікавтеся, чи адаптований сорт мигдалю, який вирішили посадити в саду, до умов вашої кліматичної зони. Що далі на північ, то має бути більш морозостійким.

Мигдалевий сад краще висаджувати на легкі суглинки та звичайний чорнозем. Він любить ґрунти з високим вмістом вапна й ті, що добре аеруються. Ґрунтові води на ділянці мають залягати глибоко. Натомість вологі кислі та засолені глинисті ґрунти йому не підходять. Оптимальний pH ґрунту — 7,7. Найкраще висаджувати мигдаль на початку березня або в останні дні вересня.

Читати ще:

 

 

Як посадити мигдаль

Втім, аби дерево добре прижилося, підготуйте заздалегідь посадкову ямку. Бажано це зробити за 10–14 днів до садіння. Вона має бути розміром 50 х 70 см і завглибшки 60 см. На дно ямки можна додати дренаж із щебеню чи битої цегли з піском. Потім додайте в ямку суміш: 5–6 кг перепрілого гною, змішаного з 0,5 кг суперфосфату, 200–300 г вапна або доломітового борошна (особливо якщо ґрунт кислий).

Фото: Цвітіння мигдалю - чарівне видовище

Висаджувати мигдаль треба дбайливо. Заглибте саджанець у ґрунт до місця щеплення, аби коренева шийка була трохи вище поверхні. Після садіння рясно полийте дерева з розрахунку 10 л на саджанець. Коли вода всмокчеться, прив’яжіть саджанець до опори та замульчуйте пристовбурні кола шаром торфу завтовшки три-п’ять сантиметрів, але мульча не має дотикатися до кореневої шийки дерева. Після цього періодично (три-чотири рази впродовж вегетаційного періоду) розпушуйте пристовбурне коло на глибину 8–10 см.

Мигдаль потребує перехресного запилення. Якщо хочете, аби дерево плодоносило після цвітіння, посадіть поряд кілька дерев інших сортів мигдалю на відстані не менше трьох метрів один від одного. А якщо прагнете досягти суперефективного запилення, можете помістити поряд ще й вулики, бо бджілки — основні переносники пилку цієї рослини. Під час досліджень було виявлено, що пасіки біля мигдалевих садів підвищують їхню врожайність у 16 разів! Це важливо врахувати тим, хто хоче зайнятися мигдалевим бізнесом.

 

Обрізка мигдалю

Горішки мигдалю дарують молодість, та й саме дерево любить періодичне омолодження, якого можна досягнути завдяки обрізуванню. Перші три-чотири роки крону дерева лише формують за типом чаші, четвертого-п’ятого року після садіння можна проріджувати (видаляти гілки, які загущують крону чи заважають одна одній). Для старих дерев застосовують омолоджувальне обрізування, інакше вони втрачатимуть життєву силу. Санітарне обрізування краще проводити навесні, до початку сокоруху, і восени, після того, як дерево скине листя; формувальне — після цвітіння мигдалю.

Фото: Горішки мигдалю дуже корисні

Полив та підживлення мигдалю

Мигдаль — посухостійка рослина, надмірна волога йому може зашкодити, тож поливайте культуру помірно й тільки тоді, коли це вкрай необхідно (в посушливі періоди). Це правило має два винятки:

Мигдаль треба удобрювати навесні розчином 20 г селітри, 10 г сечовини і 1 кг коров’яку на 10 л води та восени, перекопуючи пристовбурні ділянки та заклавши в ґрунт по 20 г сірчанокислого калію і суперфосфату на дерево.

 

Профілактика хвороб мигдалю

Аби не допустити розвитку хвороб та нападу шкідників, треба проводити профілактику в саду. Мигдаль також слід профілактично обприскувати однопроцентним розчином бордоської рідини чи її аналогами — навесні, до початку розпускання бруньок, а також восени, коли дерева скинуть листя. Тоді шкідники та мікроорганізми матимуть набагато менше шансів.

Водночас для того, аби дерева стали стійкішими до згубної дії шкідників і хвороб, дотримуйтеся всіх згаданих правил агротехніки, адже відомо: ніщо так не знижує імунітет живих організмів, як несприятливі умови виживання. Тому захистіть свій сад від такого випробування, а він віддячить вам сторицею.

Фото: Стиглі плоди мигдалю

Коли збірати врожай мигдалю

Перший урожай можна збирати другого або третього року після висаджування саджанців мигдалю. Однак на максимальний урожай можна розраховувати лише п’ятого-шостого року. Збирайте його тоді, коли оболонки горіхів тріскаються і ядра мигдалю легко виймаються.

Тамара Бєлова, кандидат сільськогосподарських наук, професор Полтавської державної аграрної академії

Купити саджанці мигдалю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Особливість та цінність гумі
Світлана Клименко, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка, розповіла читачам «СонцеСаду» про особливості та цінність гумі
Як виростити інжир. Поради досвідченого садівника
Виростити інжир, субтропічну рослину у помірно континентальному кліматі України цілком можливо. Досвідчений садівник Володимир Щиголь поділився із читачами журналу «СонцеСад» 
Бамія: як виростити та використовувати для оздоровлення організму (журнал СонцеСад №4/2021)
П’ять років тому Світлана Іщенко із Дніпропетровщини вперше посіяла цю овочеву культуру. І тепер ділиться технологією вирощування бамії, а також своїми рецептами страв із бамії
Овочевий фізаліс: де садити (журнал СонцеСад №4/2021)
Де садити овочевий фізаліс, щоб виростити корисний екзотичний плід
Каштан їстівний: користь та використання
Всі частини їстівного каштану можуть бути використані для профілактики захворювань людини або як лікарські засоби, а також для створення дивовижних страв
Азиміна, хурма, зізіфус — нові плодові культури в Україні
До перспективних нових плодових рослин для Степу України належать хурма, азиміна, зизифус. Державне підприємство «Дослідне господарство «Новокаховське» Інституту рису НААН» вирощує їх саджанці
Мигдаль для схуднення і для зміцнення організму
Як корисні властивості мигдалю зміцнюють організм і допомагають боротися із зайвою вагою, читайте поради від нашого експерта
Мигдаль. Рожева розкіш
Які сорти солодкого й гіркого мигдалю прижилися в Україні
Все про мигдаль: особливости, користь, вирощування
Мигдаль звичайний: особливости, користь, вирощування

Рекомендовані товари!

Саджанець Інжир Адріатичний білий

У наявності

Саджанець Інжир Адріатичний білий (ІНЖ-2)

289грн.
Маса плоду/грона 50-90 г
Колір плоду жовто-зелений
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Час саджання березень квітень жовтень листопад
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Саджанець Мигдаль Прибережний

У наявності

Саджанець Мигдаль Прибережний (ІМГ-13)

189грн.
Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 3-4 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Саджанець Інжир Муасон

У наявності

Саджанець Інжир Муасон (ІНЖ-5)

289грн.
Маса плоду/грона 40-80 г
Колір плоду темно-фіолетовий
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка голий корінь
Саджанець Інжир Муасон

У наявності

Саджанець Інжир Муасон (ІКМ-41(5-7,5 л))

329грн.
Маса плоду/грона 40-80 г
Колір плоду темно-синій
Терміни дозрівання ремонтантний
Смак ароматний, солодкий, легка кислинка
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер