Вирощуємо ранню картоплю

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
17.04.2020

Навіщо вирощувати ранню картоплю, коли можна споживати бульби зі сховища, якщо їх належно зберігати?

Таке питання ставлять собі багато людей. Проте бульби під час зберігання втрачають вологу, крохмаль, а більшість вітамінів розкладається. Якщо порівняти поживну цінність і смакові властивості бульб, які довго зберігалися, із бульбами ранньої картоплі, то всі якісні показники будуть на користь останніх. У Європі рання картопля — це картопля, яку збирають перед її остаточним достиганням і продають одразу ж після збирання, шкірочку з якої легко можна зняти пальцями. Там її продають упродовж усього року. Натомість в Україні до споживача рання картопля потрапляє лише навесні та на початку літа. Вона відіграє велику агротехнічну роль, бо поле після неї чисте від бур’янів і має високий агротехнічний фон. Ранні сорти успішно використовують для одержання екологічно чистої продукції, бо при дотриманні всіх нюансів її вирощування посіви встигають дати повноцінний врожай до появи фітофторозу, тому нема потреби застосовувати отрутохімікати. Завдяки раннім сортам і гібридам доповнюється конвеєр надходження свіжої картоплі.

Для кожної агрокліматичної зони слід підбирати свій сортимент, згідно з Реєстром сортів рослин України, який буде адаптованим до відповідних умов.

Картопля — це світлолюбна рослина, тому слід уникати затінених місць, бо в тіні витягується бадилля, листя жовтіє, бульби дрібнішають, знижується врожай. Тому для ранньої картоплі треба вибирати відкриті й сонячні ділянки. На дуже піщаних ґрунтах для підвищення вологоємкості слід вносити торф, дерновий ґрунт чи сапропель (річковий або ставковий мул). Важкі глинисті ґрунти для вирощування картоплі можна використовувати лише після внесення розпушуючих матеріалів (річкового піску, золи чи лісового перегною). Якщо на ділянці переважають такі рослини, як хвощ польовий, щавель, іван-чай, — ґрунт є кислим, а це дещо знижує врожайність картоплі, тому такі ґрунти слід вапнувати крейдою, мергелем, дефекатом чи вапном.

Під час вирощування ранньої картоплі треба подумати і про попередників. Найкращими попередниками для картоплі є однорічні та багаторічні трави, зернобобові культури, озимі зернові, овес, столові коренеплоди, капусти різних видів та гарбузові культури (огірок, гарбузи, кабачки, патисони тощо).

Рання картопля добре реагує на внесення органічних добрив. Найкраще використовувати перегній у нормі 30-40 т/га чи торф у кількості 50 т/га. Після внесення свіжого гною бульби втрачатимуть смак і будуть водянистими, бадилля уражуватиметься фітофторозом, а бульби — паршею. Якщо нема змоги застосувати органіку, її без проблем можна замінити сівбою сидеральних культур: озимого жита, гірчиці, люпину тощо.

Для висадження ранньої картоплі слід підготувати пухкий шар ґрунту, в якому буде достатня кількість повітря та вологи. Пухкий ґрунт швидше нагрівається, що значно пришвидшить появу сходів і забезпечить позитивний розвиток надземної частини. У зоні полісся глибина оранки становитиме 20-25 см, у лісостепу та степу — 25-30 см районах недостатнього зволоження та на супіщаних і піщаних ґрунтах ранню картоплю вирощують безгребеневим способом. У районах достатньої та надлишкової зволоженості, на важких запливчастих ґрунтах та низинних ділянках краще використовувати гребеневу технологію, при цьому грядки слід робити ще восени.

Наступним завданням є правильна підготовка насіннєвого матеріалу, від якої залежить і швидкість достигання бульб, і їхня врожайність. Спочатку бульби зі сховища слід ретельно перебрати, відкидаючи уражені паршею, мокрою гниллю пошкоджені стебловою нематодом, з механічними пошкодженнями, уражені гризунами та підморожені. Потім їх калібрують на 3 фракції: 25-50 г, 50-80 г і понад 80 г. Перша і друга фракції під час вирощування картоплі є найбільш цінними, дрібні бульби слід висаджувати дещо густіше.

Бульби ранньостиглої картоплі треба обов’язково проростити, це дає можливість провести висаджування в більш ранні терміни і в менш прогрітий ґрунт. Завдяки пророщуванню урожай можна зібрати на 2-3 тижні раніше, порівняно з висаджуванням бульб, що не пройшли процес яровизації. Найкраще застосовувати комбінований спосіб пророщування, суть якого полягає в тому, що упродовж перших 20-25 діб бульби пророщують на світлі, розкладаючи їх у 2-3 шари в неглибокі ящики при світлі інтенсивністю не менше ніж 600 люксів, потім їх зберігають упродовж 7-10 діб у вологому середовищі, пересипаючи кожний шар бульб матеріалом, який періодично зволожують: тирсою, перлітом, перегноєм чи торфом. При цьому утворюються товсті та здорові паростки завдовжки 1,5-2 см.

Утворення довших паростків небажане, бо в процесі висаджування вони будуть ламатися. Пришвидшити появу сходів на 3-5 діб можна завдяки передпосадковому намочуванню бульб у розчині мінеральних добрив, які пришвидшать ріст кущів та бульбоутворення. Для цього розчин готують таким чином: у 10 л води розводять 400 г суперфосфату, за добу додають 400 г аміачної селітри і мікродобрива (бор, мідь, цинк, марганець, магній), бульби тримають так упродовж години. Перед садінням посадковий матеріал можна також обпилити золою, яка багата на хімічні речовини. Обпилення проводять за кілька днів перед садінням (на 50 кг бульб досить 250 г золи).

Бульби ранньої картоплі можна висаджувати, коли на глибині садіння ґрунт нагріється до 2-3°C (для кращого нагрівання за 2-3 дні до садіння ділянку можна накрити чорною поліетиленовою плівкою). У зоні степу орієнтовно це припадає на кінець березня, у лісостепу — на 1 декаду квітня, на поліссі — на 2 декаду квітня. Рання картопля потребує меншої площі живлення, тому висаджувати її можна дещо загущено за схемами 60x20-25 см та 50x25-30 см. На легких ґрунтах садять завглибшки 8-10 см, на важких — 5-6 см. Після садіння ділянку слід замульчувати папером, тирсою, торфом, перегноєм, завдяки чому температура ґрунту підвищиться на 4-9°С, а це пришвидшить, своєю чергою, появу сходів, ріст надземної маси і кореневої системи, бульбоутворення та достигання врожаю. Мульчування також зберігає вологу в ґрунті, яка буде корисною під час формування бульб.

У зв’язку з тим, що рослини ранньої картоплі мають надто короткий вегетаційний період, а вони повинні за цей час нагромадити високий врожай бульб, слід забезпечити такий догляд, щоб щодня рослини давали максимальний приріст надземної маси та бульб. Від садіння до збирання ділянка має бути ідеально виполота від бур’янів, ґрунт повинен бути пухким, повітропроникним, а вологість ґрунту — оптимальною.

Починають догляд із 1-2-разових досходових обробітків для знищення бур’янів. У процесі росту і розвитку рослин проводять глибокі рихлення та підгортання рослин. Як правило, якщо для висадження ранньої картоплі дали всі необхідні елементи живлення в основне удобрення, то у підживленні вже немає потреби. Під час вегетації слід проводити регулярні зрошення, щоб вологість ґрунту була в межах 70-80% НВ. Не варто забувати про хвороби та шкідників, особливо про колорадського жука та фітофтороз. Під час вирощування ранньої картоплі досить 2-3 обприскувань баковою сумішшю пестицидів. При внесенні великих норм органічних добрив (особливо свіжого гною) великою проблемою може стати вовчок (капустянка), масова поява та шкодочинність якого припадає саме на кінець весни і початок літа.

Перші молоді бульби можна вибирати ще при зеленому картоплинні, коли шкірочка з них легенько знімається пальцями (орієнтовно це припадає на кінець травня). Масове збирання ранніх бульб слід починати тоді, коли візуально на рослині відмерло 75-80% листків.

Згідно зі стандартом, що стосується ранньої картоплі, бульби повинні бути цілими, доброякісними, без ознак псування чи гниття, чистими, твердими, непророслими, без зовнішніх та внутрішніх дефектів, тріщин, порізів, слідів пошкоджень шкідниками, зеленого забарвлення, плям та мати оптимальний рівень вологості.

Андрій Тернавський, кандидат сільськогосподарських наук, доцент, Уманський національний університет садівництва

Відео «Королева Анна. Картопля з королівським характером». Розповідає Ігор Завадський, директор компанії-виробника картоплі «Солана Україна»:

ЦЕ ВІДЕО можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
ПІДПИШІТЬСЯ на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

Купити картоплю можна тут

Читати ще:

Картопля — найкраща серед найкращих

Картопля: сорти для найсмачнішого пюре
Найкраща для дерунів – Гренада!
Як врятувати картоплю від жука надійно й без хімії?
Вигода – найсмачніша смаженою
Чим вигідна Вигода?
Фестиваль дерунів у Коростені

 

 

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram