У природі існує близько 400 видів цибулі, але в культурі відомі лише декілька з них: ріпчаста, батун, слизун, різанець, порей, запашна, черемша, ускун, багатоярусна та інші. Їх усіх можна вирощувати на присадибних ділянках, організувавши справжній зелений конвеєр із різних видів, нагадують експерти «СонцеСаду».
Зелене перо можна отримувати з ранньої весни, коли ще нема інших овочів у відкритому ґрунті, до пізньої осені. А в осінньо-зимовий і зимово-весняний періоди цибулю вирощують в закритому ґрунті та в кімнатних умовах.
Багаторічні види цибулі — холодо- і морозостійкі рослини, витримують суворі зими, починають відростати відразу після танення снігу. Їх вирощують як цінні їстівні, лікарські, декоративні рослини та медоноси.
У зоні лівобережного Лісостепу України найбільш поширені в культурі батун, слизун і рязанець, які використовують і для лікування.
Зелене перо стимулює виділення шлункового соку і жовчі, посилює перистальтику кишок, знищує хвороботворну кишкову флору, згубно діє на аскарид і гостриків, розширює кровоносні судини, знижує кров’яний тиск, збільшує амплітуду та сповільнює ритм серцевих скорочень, стимулює утворення гемоглобіну.
Його можна використовувати для профілактики грипу, при кашлі, бронхіті та коклюші. Як кровоочисний засіб зелень цибулі вживають при фурункулах і різних висипах на шкірі.
Батун, слизун і різанець містять дуже багато вітаміну С, каротину, який поліпшує зір, стан шкіри, слизових оболонок, волосся.
Батун вирощують в однорічній і багаторічній культурі. У першому випадку ширина міжрядь — 45 см, у другому — 70 см. Висівати доцільно декількома етапами — з квітня до серпня.
У разі весняного висівання масові сходи з’являються на 10–20-й день, улітку — на 6–12-й день. Оптимальна глибина висівання насіння — 2–3 см. Найбільший урожай зеленого пера дають рослини 2–4-річного віку. Надалі посіви зріджуються, внаслідок чого зменшується урожай.
У зоні лівобережного Лісостепу України батун витримує 2–3 зрізування поспіль. Листя грубішає через 1,5–2 місяці після відростання і за тривалої нестачі вологи в ґрунті. На насінниках зрізувати листя небажано. Після частих (4–5) зрізувань стрілкування підсилюється і рослини зацвітають знову.
В осінньо-зимовий і зимово-весняний періоди батун можна використовувати на вигонку в закритому ґрунті і в кімнатних умовах. З квадратного метра площі за один раз можна одержати 15–25 кг пера.
⌂ Фото: Цибуля батун
Листки слизуна плоскі, завдовжки 25–50 см, гостро-гіркі на смак, із запахом часнику. Вони соковиті, на відміну від інших цибуль, не грубішають і зберігають високі смакові властивості з ранньої весни до пізньої осені.
Впродовж 5–7 днів після зрізування листя зберігає чудовий смак. Відразу після танення снігу слизун починає відростати і товарної придатності набуває в першій — другій декаді травня.
Розмножується насінням або поділом кущів. Глибина загортання насіння — 2–3 см. Для конвеєрного вирощування зеленого пера протягом вегетації насіння можна висівати з квітня до серпня, але найкраще це робити навесні.
Плантації слизуна доцільно використовувати 4–5 років. Рослини інтенсивно ростуть і розвиваються на вологих і достатньо дренованих, середніх за механічним складом, незапливаючих ґрунтах (важкі глинисті й кислі ґрунти непридатні). На піщаних ґрунтах слизун росте, але схильний до підвищеного стрілкування. Невибагливий до умов освітлення і в природі часто зустрічається в затінку.
⌂ Фото: Цибуля слизун — перша зелень на городі навесні
На відміну від батуна й слизуна, різанець дуже гілкується. На третій рік життя утворює 80–90 гілок. Рослини створюють щільну дернину, глушать бур’яни і майже не потерпають від них. Листки різанця трубчасті, тонкі, 40–50 см, мають високі смакові властивості і відростають, щойно зійде сніг.
Розмножують різанець насінням та поділом кущів. Для одержання зеленого пера з ранньої весни до пізньої осені висівати різанець доцільно декількома етапами (з квітня до серпня). Глибина загортання насіння — 1,5–2 см.
За вегетативного розмноження його висаджують у квітні-травні, серпні-жовтні. З листопада і до лютого зелене перо можна отримувати із захищеного ґрунту та в кімнатних умовах.
⌂ Фото: Перо різанця можна отримувати із захищеного ґрунту та в кімнатних умовах
Спеціально для «СонцеСаду», Тамара Бєлова, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Полтавської державної аграрної академії.
Рекомендовані товари!
У наявності
Цибуля Батун (ЕЦБ-2)
10грн.
У наявності
Цибуля Шніт за 0,3 г (ЕЦБ-9)
10грн.
У наявності
Цибуля Шалот за 0,5 г (ЕЦБ-28)
21грн.
У наявності
Цибуля Шалот Запорізький за 1 г (ЕЦБ-57)
36грн.
У наявності
Цибуля Штуттгартер різен (ЕЦБ-55)
12грн.
У наявності
Цибуля ріпчаста(чорнушка) Ред Барон за 0,25 г (ЕЦБ-54)
18грн.