Троянди — яскраве і запашне диво кожного саду. Однак під час догляду за кущами троянд іноді трапляються прикрі помилки, які можуть спричинити навіть загибель рослин. Помилки бувають навіть у досвідчених садівників. Як уникнути найбільших з них, знають експерти «СонцеСаду».
Троянди можуть загинути через різні причини, від поганого догляду, до невдалої зимівлі. Їх можуть згубити шкідники, хвороби, і навіть недостатня кількість вологи та підживлення.
В перші роки після посадки потрібно бути особливо уважними і дотримуватися порад експертів. З віком кущі троянд стають витривалішими і краще адаптуються до змін погоди. Відтак цвістимуть вони рясніше і кущі матимуть більш міцні. Дорослі кущі менш вразливими до спеки та дощу.
Однак вже після 8–10 років кущ троянди починає фізіологічно старіти. Як продовжити його життя? Відповіді на це запитання є. І їх чимало.
Омолоджувальне обрізування — процедура обов’язкова для кожного куща троянди. Проводять його зазвичай навесні, поєднуючи з щорічним традиційним формуванням кущів. Проводять таке обрізування дуже просто, видаляють застарілі пагони віком понад три-п’ять років.
Експерти радять робити омолоджувальне обрізування значно коротшим, ніж зазвичай. Чому так? По-перше, це стимулюватиме ріст нових пагонів. По-друге, після омолоджувального обрізування доведеться частково обрубати коріння, аби кущ зміг легше і швидше відновитися. Оптимально коли і верх, і низ куща троянди стануть приблизно однаковими за розміром.
НЕ РОБІТЬ ТАК!
Поради досвідчених садівників: Обрізання кущів троянд краще проводити навесні. Якщо пагони обрізати восени, рослина буде слабшою і важко переживе морози. Не обрізайте зелене листя, що залишилося на кущах троянд восени. Рослина сама позбудеться засохлих листочків, в них часто залишаються необхідні трояндам поживні речовини. Засохлі листочки прибирати потрібно.
⌂ Не варто обривати зелені листочки з кущів троянди восени
Важливим кроком з омолоджування кущів троянд є часткове обрізання коріння. Більшість садівників намагаються максимально зберегти кореневу систему. Зазвичай це цілком логічно і абсолютно правильно. Але не під час омолоджувальних процедур.
Таке обрізання коріння стимулюватиме розвиток куща. Коренева система буде краще розростатися в боки, а це дасть рослині можливість брати більше поживних речовин з більшої частини ближнього до куща ґрунту.
Зріз старого коріння потрібно спрямувати горизонтально, а не вертикально. Зруби варто припудрити «Корневіном», так на місці зрізу почнуть рости нові корінчики.
Омолодження потребують не тільки пагони і коріння, а й ґрунт біля кущів троянд. Його також потрібно оновити, викопавши глибоку траншею приблизно за півметра від центру куща.
Стару землю потрібно забрати з траншеї і засипати в неї перегною, перемішаного з комплексними мінеральними добривами. Потім ґрунт додатково поливають розчином «Корневіну» та мульчують. Влітку кущі троянд можна підживити через обприскування стимулюючими добривами під корінь рослини.
НЕ РОБІТЬ ТАК!
Поради досвідчених садівників: Трояндам не потрібно багато добрив, за сезон вегетації вистачає двох підживлень. Перша — в середині весни, друга — влітку. Для активного росту використайте азот, рясні квіти будуть після внесення калію та фосфору. Зловживання добривами не доведуть до добра — кущ троянди може дуже швидко загинути.
⌂ Зловживати поливом і добривами не варто — від цього троянди можуть загинути
Чимало порад надходить до редакції «СонцеСаду» від наших читачів. Зінаїда Поляк, мешканка села Лісоводи, що на Хмельниччині, вирощує троянди давно і знає чимало корисних порад про те, як продовжити життя кущам троянди
«Я щира прихильниця вашого журналу, часто користуюся порадами, опублікованими у ньому. Я маю понад двісті кущів різних троянд. Такий розарій я виплекала не за один рік, а більше ніж за п’ятнадцять. За цей час знайшла найоптимальніший спосіб садіння квітів.
Я роблю суміш з глини і води, в неї опускаю стебло з корінням і лишаю приблизно на добу. Потім виймаю троянду і саджаю на обране місце. Після посадки обов’язково поливаю, обрізаю пуп’янки, бо у перший рік кущик має витрачати сили на розвиток кореневої системи, а не на квітки», — радить Зінаїда Поляк.
⌂ Як правильно обрізати кущі троянд
Розповідає Тетяна БУБОН, садівник-любитель з 20-літнім досвідом
«Від хвороб і шкідників отрутою ніколи не кроплю. Беру часникові стрілки, подрібнюю, заливаю водою, товчу і лишаю настоятися тижнів зо два. А потім цією рідиною кроплю квіти.
Особливо люблю плетисті троянди. Вони такі високі, ароматні, красиві. Але треба не спіймати ґаву з підживленням, бо кущ не матиме сили на ріст, цвістиме раз у сезон і не так рясно, як міг би.
Також важлива і своєчасна обрізка, адже деякі сорти можуть вирости і до шести метрів, а як тоді їм раду дати? Омолоджую кущі рік на п’ятий-шостий, вирізуючи старі пагони», — ділиться досвідом Зінаїда Поляк.