Міжсекційні гібриди півонії, або Іто-гібриди (журнал «СонцеСад» 2/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.04.2023

Міжсекційні гібриди півонії, або Іто-гібриди, успадкували найкращі риси батьківських рослин: від деревоподібних — зовні дуже схожі на них (до 20 см) квітки; міцні стебла, які хоч і відмирають щороку, але тримають квітку у вертикальному положенні; кущ привабливої форми, заввишки близько метра, який не потребує опори, бо рвучкий вітер і дощ не завдають йому шкоди.

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті

Переваги Іто-гібридів півоній

Завдяки трав’янистому предкові надземна частина рослини відмирає щороку, а цвітіння відбувається на однорічних пагонах, що відростають навесні, що дає змогу використовувати Іто-гібриди в холодніших місцевостях, у яких деревоподібні півонії можуть підмерзати. Наприклад, квіткові бруньки формуються в Іто-гібридів і на коріннях, і на стеблах, але якщо з певних причин брунька на стеблі загине — квітуватиме сформована на корінні. Окрім того, ці рослини можна розмножувати діленням кореневища на окремі корінці так, як розділяють трав’янисті півонії. Отож, Іто-гібриди поєднали в собі ознаки трав’янистих і деревоподібних півоній.

Гібриди назвали на честь японського селекціонера Тоічі Іто (Toichi Itoh), якому вдалося в середині минулого сторіччя схрестити трав’янисту та деревоподібну півонії після численних спроб вивести трав’янисту півонію із жовтими квітками. Сьогодні основну роботу з виведення нових сортів та удосконалення Іто-гібридів продовжують американські селекціонери.

Вирощують півонії цієї групи, як і трав’янисті. Іто-гібриди не дуже вибагливі, зимостійкі й витримають нетривалу посуху. Їх рідко уражують шкідники та хвороби.

Сорти Іто-гібридів півоній

⌂ Фото: Сорти Іто-гібридів півоній: Old Rose Dandy, AlertieL, Duchesse de Nemours

 

Як посадити Іто-гібриди півоній

Садіть їх на сонячному місці або в півтіні. Якщо вирощувати в спекотних місцях, сорти з ніжними та холодними відтінками квітів можуть дрібнішати, швидше відцвітати, змінювати форму з махрової на просту, тому ці сорти краще розміщувати в півтіні.

Ґрунт має бути нейтральний або слаболужний, суглинистий, зі значним вмістом гумусу. Іто-гібриди не витримують перезволоження, погано ростуть у місцях, які внаслідок злив тривалий період затоплені. Не висаджуйте їх там, де вода стікає з даху або близько залягають ґрунтові води. Особливості садіння такі самі, як у трав’янистих півоній, — бруньки мають бути на 3— 5 см нижче від рівня ґрунту.

Якщо бруньки розташовуються одна під одною — корінь краще покласти горизонтально. Однак якщо бруньки Іто-гібрида дещо заглиблені, це не впливає на цвітіння так, як у трав’янистих півоній. У посадкову яму краще додати компосту та фосфорних добрив.

Якщо використовуєте саджанець у контейнері як посадковий матеріал, то обережно перекладіть його в яму й, не порушуючи кореневої грудки та дотримуючись потрібної глибини садіння, засипте яму поживним ґрунтом. Після висаджування поверхню ґрунту замульчуйте.

Восени листя Іто-гібридів зрізають набагато пізніше, ніж листки трав’янистих півоній, залежно від погоди, — середина або кінець листопада. На Півдні може бути й кінець грудня. Аби рослина добре перезимувала, дочекайтесь, поки засохнуть усі листки, і тоді зрізайте їх. До речі, під час зрізання листя Іто-гібридів іноді доводиться видаляти бруньки, які розташовані на стеблах.

Однак головна окраса — це, звісно, чудові квіти, які можуть бути простими, махровими, напівмахровими, розміром як столова тарілка, з різноманітними незвичайними кольорами й відтінками (білими, жовтими, рожевими, червоними, зеленими, навіть двокольоровими).

Цвітіння більшості сортів порівняно тривале — до двох-трьох тижнів, завдяки поступовому розпусканню спочатку верхівкових бутонів, опісля — бокових.

На думку більшості садівників, максимальної краси Іто-півонії набувають четвертого або п’ятого року вирощування.

⌂ Фото: Сорти Іто-гібридів півоній: Cora louise, Lafayette Escadrille

 

Яскраві сорти Іто-гібридів півоній

Півонія Itoh Old Rose Dand

Чудова півонія, яка має напівмахрові квітки, діаметром до 17 см, з насиченим змішаним кольором — жовтувато-лососево-оранжевим із пурпурно-фіолетовими вкрапленнями, приємним ароматом. Згодом квітки бліднуть, але на кущі можуть бути квіти трьох різних кольорів, тому ви можете сумніватися, до якого сорту вони належать.

Цвітіння триває до чотирьох тижнів — від середини до кінця сезону. Підходить для зрізання.

 

Півонія Itoh Cora Louise

Сорт, названий на честь бабусі селекціонера, має величезні (до 25 см діаметром) ніжні ароматні кремово-білі квітки з контрастною фіолетово-червоною плямою при основі пелюсток та яскраво-жовтими тичинками. Ця півонія — рекордсменка за тривалістю цвітіння, адже починає квітувати з квітня-травня та цвіте майже місяць завдяки великій кількості бічних бутонів. Дорослий кущ формує до 50 квіток. Букети довго зберігаються. Якщо зрізати в стадії бутона, то може стояти у вазі понад тиждень.

⌂ Фото: Сорти Іто-гібридів півоній: Paul M. Wild, Мy Love, Lemon Dream

 

Півонія Itoh Lemon Dream

Жовтий простий або напівмахровий сорт, з яким найбільше люблять фотографуватися. Він має квітки діаметром близько 16 см, світло-лимонного кольору. Завдяки нестабільному генові забарвлення пелюстки можуть мати лавандову смужку. Або ж навіть половина квітки — лимонного кольору, половина — лавандового. Окрім того, на одному кущі можуть бути квітки різноманітного забарвлення. Цвітіння тривале — до чотирьох тижнів (від травня до червня). Цей сорт також підходить для зрізування.

 

Півонія Itoh Lafayette Escadrille

Ця півонія має прості квітки, яскраві, від темно-червоних до бордових, діаметром до 15 см, з яскраво-жовтою серединкою. На початку цвітіння має насичений солодкий аромат, квітує від травня до червня. Кущ із темно-зеленим листям. Молоді листки мають темно-червоне забарвлення, а на дорослих можуть з’являтися червоні відблиски, завдяки чому цей сорт відмінний для ландшафтних композицій.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Юлія Назарчук, к. б.  н. , доцент кафедри ботаніки Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова

Купити кращі сорти півонії

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Фея квітів із Києва
Валентина Василенко дуже любить квіти. Вона розповіла трохи про себе, а також поділилася своїми секретами щодо вирощування різних квіткових рослин
Як створити букет із квітів, щоб він був ідеальним: 10 правил
Поради від експерта «СонцеСаду», як зробити букет своїми руками
Квіти килимові: вирощування для користі та насолоди
Поради «СонцеСаду» допоможуть скласти композиції з однорічників таким чином, щоб було не лише красиво, але й максимально приносило користь.
Примули люблять вологу та затінок (журнал СонцеСад №4/2021)
Тільки-но сходить сніг, сад біля будинку вкривається святковим різнобарв’ям яскравих та непримхливих примул. Як вирощувати ці квіти
Cухоцвіти. Застиглі барви літа
Пе­ред тим, як дати волю фантазії в хо­лодну пору року, навесні та влітку треба докласти рук до вирощування головних складових флорис­тичних композицій. Досвід пані Валентини
Півонія — красуня, якій легко догодити
Посадіть ці квіти на своїй клумбі, щоб насолодитися квітучими кущами сповна. Як створити таке диво на власному подвір’ї — розповість наш експерт Юлія Назарчук
Півонія. Невибаглива ароматна красуня
Півонія не є вибаглива в догляді, морозостійка і здатна десятиліттями рости на одному місці без пересаджування. Про вирощування цієї красуні розповідає фахівець
Для релаксу — у квітник-оранжерею
Диво-сад із майже 2000 сортів квітів
Величезні ароматні півонії. Від посадки до зрізу
Як отримати великі ароматні квіти? Як правильно садити кущі півоній? Коли і чим піддобрювати? Як поливати? Відповіді на ці питання шукайте у статті

Рекомендовані товари!