Прикраса саду — гладіолуси: посадка та догляд

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.05.2022

Пелюстки квітів, що нагадують то вишукане мереживо, то ніжний оксамит, то білосніжний мармур, то блискучий шовк. Різноманіття кольорів — від світлих до темних в різних тонах, з плямами — чіткими або ніби розмитими аквареллю або ледь помітним переходом від одного кольору в інший. Все це — про гладіолус. Про те, як розводити гладіолуси, розповість експерт «СонцеСаду» Виноградська Еліна Володимирівна, селекціонер, м. Київ.

Зберігання взимку цибулин гладіолусів

Отже, ви наважилися купити цибулини гладіолусів. Якщо до посадки ще досить багато часу, слід помістити їх у картонну коробку і покласти на зберігання в сухе прохолодне приміщення з температурою +2 +7 градусів.

В умовах квартири зберігання цибулин — це бокова стінка холодильника, в приватному будинку можливос­тей більше (підвал, гараж, сухий льох).

Якщо хочете зберегти назву Ваших сортів, то помістити цибу­лини потрібно окремо в паперові пакети або тканинні мішечки з етикетками. Головний етап — збе­рігання— пройдено.

 Добре зберігати цибулини гладіолусів у картонній коробці

⌂ Фото: Добре зберігати цибулини гладіолусів у картонній коробці

 

Як підготувати гладіолуси навесні до посадки

За два тижні до посадки цибу­лини заносимо в будинок. За тиж­день до посадки очищаємо від сухих покривних лусок, обережно, щоб не пошкодити паросток.

Де­тально оглядаємо цибулини, вики­даємо хворі, якщо такі є. Якщо на цибулині невеликі пошкодження, то гострим кінчиком ножа виріза­ємо їх і змащуємо діамантовою зеленню (зеленкою).

Складаємо в коробки донцем вниз, не забуваючи вкладати етикетки з назвою сорту. Із власного досвіду можу сказати, що найзручніші етикетки із пластику, на шорсткій поверхні яких потрібно писати тільки прос­тим олівцем.

Візьміть на замітку!

Безпосередньо пе­ред посадкою цибулини потрібно замочити в розчині перманганату калію (марганцівки) світло-мали­нового кольору. Можна обробити в розчині фундазолом + Деціз (згідно інструкції) на 20-30 хвилин, що надалі захистить гладіолуси від хвороб і тріпса.

 

Розчин марганцівки має бути світло-мали­нового кольору

⌂ Фото: Розчин марганцівки має бути світло-малинового кольору

Окремо хочеться сказати про «діток» гладіолусів. Для того, щоб виросла, а восени і зацвіла дитинка, її треба обов’язково очистити від шкірки, в іншому ви­падку вона просто не приросте. І висаджувати необхідно щорічно, щоб зберегти сорт і оновити по­садковий матеріал. Сама ж цибу­лина живе і повноцінно цвіте 5-6 років, рахуючи від переходу з дітки в цибулину.

 

Як, де і коли садити гладіолуси у відкритий грунт

Дуже важливо вибрати правиль­не місце посадки. Гладіолуси — сві­тлолюбні рослини, але врахову­ючи досвід останніх років, можна садити і в півтіні.

Склад ґрунту — теж важлива ланка в процесі вирощування. Якщо ґрунти кислі, додаємо вапно або деревну золу. На суглинках — компост і пісок, на чорноземі — пісок, на піщаних ґрунтах — перепрілий гній або компост.

Важливо!

Не можна вносити свіжу органіку — гладіолуси будуть хво­ріти.

Посадка гладіолусів 

⌂ Фото: Посадка гладіолусів

Правила посадки, зокрема час посадки, зазвичай ре­гулює природа, але, із власного досвіду, в умовах Київської області гладіолуси висаджують з 25 квітня по 25 трав­ня. Цибулини сходять через 10-14 днів, дітки в залежності від сорту і величини — від 2-х до 4-х тижнів.

 

Як виростити прикрасу саду — гладіолус: умови догляду

Гладіолуси дуже вимогливі до поливу і до спушення ґрунту. Коре­нева система цих рослин розта­шована глибоко, тому полив пови­нен бути рясним, щоб зволожити ґрунт на 30-40 см. Спушувати грядку необхідно регулярно після поливу або дощу для доступу кисню, особливо важливо це для посадок з дітками.

При викопуванні необхідно відразу обрізати коріння та стебла

⌂ Фото: При викопуванні необхідно відразу обрізати коріння та стебла

Викопувати гладіолуси краще в суху погоду, приблизно у вересні — жовтні. При викопуванні необхідно відразу обрізати коріння і стебла, зали­шивши 1-2 см. Стару цибулину краще видаляти відразу, а якщо вона погано відривається, то кра­ще після просушування.

Порада!

Дитинку краще зберігати поряд з цибулиною того сорту, від якого вона зібрана.

Якщо будете дотримуватися цих нескладних правил, то резуль­татом будуть прекрасні, величні квіти на вашій ділянці, ім’я яким — гладіолуси.

Ексклюзивно для «СонцеСаду» розповіла Виноградська Еліна Володимирівна, селекціонер, м. Київ

 

Купити найкращі сорти гладіолусів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Що посадити, аби клумба біля хати квітла весь сезон
При вирощуванні квітів бага­то садоводів бажають, щоб їхня клумба квітла якнайдовше. Це можливо. Докладніше про це розповість експерт «СонцеСаду» Ю. В. Бублейнік, агроном, ландшафтний дизайнер
Як посадити однорічники у вашому саду
Однорічні квіти дуже різноманітні за своїми декоративними властивостями. Вибрати відповідний варіант однорічників саме для вашого саду допоможуть експерти «СонцеСаду»
Легенди тюльпанової долини
На Херсонщині є квітуча Маленька Голландія, яку створив фермер із села Любимівки Олег Демченко
Цибулькові квіти. Квітковий рай
Цибулинні квіти підходять для створення ранньовесняних, літніх і навіть осінніх композицій. Особливості їх вирощування та створення ландшафтних композицій
Долина нарцисів
Є в Україні справжнє природне диво — ціла долина дикорослих нарцисів
Квіти-однорічники: як прискорити літо
Вирощування однорічних квітів з розсади

Рекомендовані товари!