Пелюстки квітів, що нагадують то вишукане мереживо, то ніжний оксамит, то білосніжний мармур, то блискучий шовк. Різноманіття кольорів — від світлих до темних в різних тонах, з плямами — чіткими або ніби розмитими аквареллю або ледь помітним переходом від одного кольору в інший. Все це — про гладіолус.
Отже, ви наважилися купити цибулини гладіолусів. Якщо до посадки ще досить багато часу, слід помістити їх у картонну коробку і покласти на зберігання в сухе прохолодне приміщення з температурою +2 +7 градусів.
В умовах квартири зберігання цибулин — це бокова стінка холодильника, в приватному будинку можливостей більше (підвал, гараж, сухий льох).
Якщо хочете зберегти назву Ваших сортів, то помістити цибулини потрібно окремо в паперові пакети або тканинні мішечки з етикетками. Головний етап — зберігання— пройдено.
⌂ Фото: Добре зберігати цибулини гладіолусів у картонній коробці
За два тижні до посадки цибулини заносимо в будинок. За тиждень до посадки очищаємо від сухих покривних лусок, обережно, щоб не пошкодити паросток.
Детально оглядаємо цибулини, викидаємо хворі, якщо такі є. Якщо на цибулині невеликі пошкодження, то гострим кінчиком ножа вирізаємо їх і змащуємо діамантовою зеленню (зеленкою).
Складаємо в коробки донцем вниз, не забуваючи вкладати етикетки з назвою сорту. Із власного досвіду можу сказати, що найзручніші етикетки із пластику, на шорсткій поверхні яких потрібно писати тільки простим олівцем.
✔ Візьміть на замітку!
Безпосередньо перед посадкою цибулини потрібно замочити в розчині перманганату калію (марганцівки) світло-малинового кольору. Можна обробити в розчині фундазолом + Деціз (згідно інструкції) на 20-30 хвилин, що надалі захистить гладіолуси від хвороб і тріпса.
⌂ Фото: Розчин марганцівки має бути світло-малинового кольору
Окремо хочеться сказати про «діток» гладіолусів. Для того, щоб виросла, а восени і зацвіла дитинка, її треба обов’язково очистити від шкірки, в іншому випадку вона просто не приросте. І висаджувати необхідно щорічно, щоб зберегти сорт і оновити посадковий матеріал. Сама ж цибулина живе і повноцінно цвіте 5-6 років, рахуючи від переходу з дітки в цибулину.
Дуже важливо вибрати правильне місце посадки. Гладіолуси — світлолюбні рослини, але враховуючи досвід останніх років, можна садити і в півтіні.
Склад ґрунту — теж важлива ланка в процесі вирощування. Якщо ґрунти кислі, додаємо вапно або деревну золу. На суглинках — компост і пісок, на чорноземі — пісок, на піщаних ґрунтах — перепрілий гній або компост.
✔ Важливо!
Не можна вносити свіжу органіку — гладіолуси будуть хворіти.
⌂ Фото: Посадка гладіолусів
Правила посадки, зокрема час посадки, зазвичай регулює природа, але, із власного досвіду, в умовах Київської області гладіолуси висаджують з 25 квітня по 25 травня. Цибулини сходять через 10-14 днів, дітки в залежності від сорту і величини — від 2-х до 4-х тижнів.
Гладіолуси дуже вимогливі до поливу і до спушення ґрунту. Коренева система цих рослин розташована глибоко, тому полив повинен бути рясним, щоб зволожити ґрунт на 30-40 см. Спушувати грядку необхідно регулярно після поливу або дощу для доступу кисню, особливо важливо це для посадок з дітками.
⌂ Фото: При викопуванні необхідно відразу обрізати коріння та стебла
Викопувати гладіолуси краще в суху погоду, приблизно у вересні — жовтні. При викопуванні необхідно відразу обрізати коріння і стебла, залишивши 1-2 см. Стару цибулину краще видаляти відразу, а якщо вона погано відривається, то краще після просушування.
✔ Порада!
Дитинку краще зберігати поряд з цибулиною того сорту, від якого вона зібрана.
Якщо будете дотримуватися цих нескладних правил, то результатом будуть прекрасні, величні квіти на вашій ділянці, ім’я яким — гладіолуси.
Ексклюзивно для «СонцеСаду» розповіла Виноградська Еліна Володимирівна, селекціонер, м. Київ
Рекомендовані товари!
У наявності
Лютик білий (ОКН-3619(2-4л))
У наявності
Лілія LO гібрид Night Flyer (ОКН-3607(2-4л))
У наявності
Лілія LA гібрид Kelso (ОКН-3603(0,5-1,5л))