Весною і рано влітку, коли на своєму полі ще тільки зелена розсада, доводиться купувати свіжі овочі та фрукти або на базарі у фермерів, або в магазині. А як бути з нітратами, які вони обов'язково містять? Відповідь дає експерт «СонцеСаду» Тетяна Гарник, професор
⌂ Фото: Тетяна Гарник
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Нітрати — це солі азотної кислоти, які вносять у ґрунт для пришвидшення росту і розвитку рослини. Таким чином за допомогою нітратів ранні овочі стають супер-ранніми. Але часто у погоні за таким результатом виробники передозовують нітрати, «загодовуючи» ними овочі. Внаслідок цього вони накопичуються у продуктах у такій кількості, яка становить небезпеку для нашого здоров’я.
Нітрати вступають у реакцію з гемоглобіном, внаслідок чого наші клітини не насичуються достатньою кількістю кисню. Це призводить до:
Доведено, що доросла людина може вжити 150-200 мг на день без шкоди для свого здоров’я. А от 600 мг і більше — гарантоване отруєння.
Свого часу фахівці розробили норми — скільки нітратів може знаходитися у кожному фрукті і овочі. Для різних продуктів ці норми відрізняються, оскільки деякі з них (наприклад, буряк, салат, редиска) мають природну властивість набирати більшу кількість нітратів. Приміром, у буряка норма — 1400 мг/кг, а у кавуна — лише 60 мг/кг.
Чому ж тоді так часто виникає отруєння нітратними кавунами і невідомі випадки «бурякових» отруєнь? Бо буряку ми вживаємо мало, а пів кавунчика за один «присіст» — запросто. До того ж буряк ми зазвичай варимо, і значна частина нітратів у такий спосіб «вивітрюється».
Чи можна розпізнати нітратний овоч? Так. Найперше слід оглянути їх зовнішній вигляд — він багато чого підкаже. Такі овочі практично втрачають свій природний смак, або ж мають металічний присмак чи неприродний солодкуватий смак. Відсутність натурального приємного аромату також свідчить про надлишок «хімії».
⌂ Фото: Шкірку огірка радять очищати, аби знизити ризик потрапляння нітратів в організм
Чим довше нітратні овочі та фрукти лежать на прилавках, тим більше вони накопичують нітратів, які поступово перетворюються у небезпечні для людського організму нітрити. Тож не сподівайтеся, що «хімія» з часом вивітриться з овочів, і якщо вже купуєте ранню продукцію — вибирайте якнайсвіжіші зелень та овочі, не купуйте зів’ялу і залежану продукцію.
Тривожні «підказки» високого вмісту нітратів:
⌂ Фото: У фруктів і овочів із пестицидами немає вираженого смаку та можуть бути стиглі ззовні, а всередині — ні
Але найнадійніша перевірка на вміст нітратів — апаратна.
Можете скористатися послугами лабораторій, а можете самі придбати нітратомір чи нітрат-тест. Він недешевий, але дуже простий у використанні — тестер вставляють у плід і він показує кількість та склад нітратів. Придбати такий прилад можна в інтернет-магазинах та господарчих супермаркетах.
Деякі з цих приладів (еко-тестери) мають ще й додаткові функції, наприклад, вимірюють рівень радіації.
⌂ Фото: Єко-тестер (дозиметр, нітрат-Тестер та вимірювач жорсткості води)
У споживанні ранніх нітратовмісних овочів існує своя «техніка безпеки». Візьміть за правило наступні поради і вашому здоров’ю нічого не загрожуватиме.
1. Зберігайте овочі у холодильнику — там нітрати бодай не перетворюються у нітрити.
2. Перед вживанням замочуйте овочі у воді — щонайменше на 30 хвилин (особливо це стосується редису — його варто замочити на кілька годин) — тоді половина нітратів залишиться у воді. Очищену картоплю краще вимочувати цілу ніч — поставте її у холодильник.
3. Вибирайте диню не гладеньку, а шорстку — у ній менше нітратів.
4. У кавунах не вживайте частину плоду, яка знаходиться біля шкірки.
5. Зелень тримайте пів години на сонці, потім замочіть у холодній підсоленій воді. Намагайтеся не вживати стебла. Щодо салату — його варто лише замочити на кілька годин і додавати при приготуванні лимонну кислоту.
6. У кабачках зрізайте шкірку. Так само очистіть огірки.
7. Не вживайте верхні листки і серцевинку капусти. Замочуйте її на 2-3 години у холодній підсоленій воді.
8. Морква також найбільше накопичує нітратів у серцевину. А от буряк бажано ошпарити перед вживанням. І не варіть його з корінчиком та залишком ботвиння.
9. У перці вирізайте не лише хвостик, а і ділянку навколо нього.
10. Найбільша кількість нітратів у помідора — у його серцевині, а тут, як кажуть, і не почистиш, і не звариш.
Тому краще почекати доки настане справжній сезон томатів.
⌂ Фото: Вирощуйте в домашніх умовах овочі і будьте впевнені у їхній екологічності
Міф перший. Темна зелень — ознака надлишку нітратів. Це не завжди так, адже колір петрушки, кропу і салату може залежати від сорту.
Міф другий. Якщо огірок не пахне огірком і « ніякий» на смак — він нашпигований нітратами. Не обов’язково. Огірок з теплиці навряд чи буде такий як городній на смак і аромат.
Міф третій. Якщо з овочів зварити борщ — це буде коктейль з нітратів. Можливо, якщо у них доза нітратів «зашкалює». А взагалі при тривалому варінні овочів 40% нітратів, що містяться у них, інактивуються.
Рекомендовані товари!
У наявності
Буряк столовий Опольський (ЕБР-5)
10грн.
У наявності
Гарбуз Цукерка за 2 г (ЕГР-13)
10грн.
У наявності
Квасоля спаржева Лаура за 4 г (ЕКС-17)
12грн.
У наявності
Кавун Оранж Кінг F1 за 5 нас. (ЕКВ-71)
32грн.
У наявності
Баклажан Марципан F1 за 0,5 г (ЕБЛ-21)
14грн.
У наявності
Біб овочевий за 20 г (ЕББ-1)
20грн.
У наявності
Кавун Скарб за 1,5 г (ЕКВ-63)
14грн.
У наявності
Диня Медова казка (ЕДН-51)
9грн.
У наявності
Кабачок Італійський лебідь за 20 г (ЕКЧ-60)
32грн.