Чому не можна спалювати суху траву: причини та альтернатива

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
01.11.2022

З настанням осені всі землероби спантеличені питанням, куди подіти відходи з полів та городів. В Україні не тільки влада, а й науковці застерігають від спалювання стерні й соломи на полі, бадилля, листя й гілок на городах і в садах. Експерти «СонцеСаду» розповідають про причини таких застережень і дають поради, що робити з органічними відходами.

Усі знають, що урожайність залежить від родючості ґрунту, родючість — від вмісту гумусу, інакше кажучи, від вмісту продуктів життєдіяльності рослин, тварин і мікроорганізмів, що накопичувалися на наших теренах весь післяльодовиковий період і сьогодні живлять наші рослини.

Ми традиційно пишаємося українськими ґрунтами, однак вони вже давно не ті. Якщо колись вміст гумусу був 6-12%, то тепер — лише 3-4%. Кожні десять років утрачаємо так багато, що для відновлення треба цілого сторіччя, й то за умов дбайливого господарювання. А однією з причин втрати гумусу науковці називають спалювання стерні й соломи на полі, бадилля, листя й гілок на городах і в садах.

Читайте ще:

 

 

Багато селян й аграріїв і досі не вбачає шкоди в спалюванні. Живуть за принципом: знищений ліс наросте, земля відродиться, фауна розмножиться. Однак природа давно не встигає за людиною. До того ж ці господарі переконані в перевагах спалювання, мовляв, полум’я знищує можливі чи наявні хвороби, вивільняє калій для підживлення землі, а землероб ще й заощаджує на оранці.

— Останню причину — заощадження на оранці — землекористувачі наводять найчастіше, — каже Євген Єрмоленко, завідувач відділу дослідження з охорони й підвищення родючості ґрунтів ДУ «Інститут охорони ґрунтів України». — Але така позиція — це безвідповідальність і недалекоглядність. Аграрій, як правило, господарює на ділянках, які є орендованими паями, однак про збереження родючості чужої землі не думає. Окрім того, необачливо знищує енергію, накопичену в рослинах. Під час заорювання стерня могла слугувати кращому наступному врожаю, а солома — стати непоганим добривом, підстилкою для тварин або паливом через брикетування.

За словами Євгена Васильовича, під час спалювання 2 тонн соломи на одному гектарі знищується до 800 кг гумусу. А чим є ґрунт без гумусу? Піском і глиною.Через високу температуру на глибині від 0,2 до 5 см у найродючішому шарі ґрунту випалюються мікроорганізми, черв’яки й комахи, які якраз і створюють гумус, переробляючи різні речовини у форму, доступну рослинам. Крім того, ґрунти при спалюванні втрачають азот і вуглець, переущільнюються. Також стають сприйнятливими до ерозій.

— Вогонь завжди завдає шкоди, — констатує Євген Єрмоленко, — іноді, на жаль, непоправної. Скажете, знищуються патогенні мікроорганізми. Але втрачаються й корисні. Вважаєте, що вивільняється калій. Але він набуває важкодоступної для рослин форми, до того ж, залишаючись на поверхні, розноситься вітром. Як аргумент назвете високу вартість оранки. Але, багато чого в ґрунті втративши, доведеться надолужувати це за допомогою добрив, що теж недешево. А за такого землеробства щороку їх кількість зростатиме. Це однозначно призведе до мінералізації ґрунтів, де «живому» вижити складно. Ще й треба усвідомлювати, що підпалювання — це небезпека виникнення пожежі в лісах і населених пунктах. Горіння кожної тонни рослинних решток створює 8-10 кг мікрочастинок канцерогенного чадного диму, який загрожує людині онкологією.

 

Таке красиве поле буде лише за умови правильного догляду

⌂ Фото: Таке красиве поле буде лише за умови правильного догляду

— Проблема рослинних решток постає уже протягом десяти років, але суттєво ситуація не змінилася. Замість того, щоб дбати про живих істот у верхніх шарах ґрунту, фермер настирливо знищує їх і вкладає в землю хімічні добрива. Земля мінералізується. Копнеш вилами — жодного черв’яка, — зауважує голова правління Федерації органічного руху України Євген Мілованов. — На мою думку, органічні рештки — це не проблема. Для пришвидшення розкладання можна застосовувати біопрепарати. А якщо в ґрунті достатньо мікроорганізмів і черв’яків, то вони й самі впораються. Те що можна зібрати, варто закомпостувати, адже в компості перепріває навіть насіння бур’янів.

Із хворобами рослин очільник органічного руху радить боротися сівозміною. Приміром, кілька років не садити на ділянці томати, картоплю чи баклажани, а вирощувати культуру, яка не цікава для колорадського жука та фітофтори. Або застосовувати біопрепарати, які знищують спори різних хвороб.

Держава і справді перейнялася проблемою спалювання рослинних решток. Згідно з низкою законів, це заборонено, передбачено штрафи: 170-340 грн для громадян і 850-1190 грн для посадовців. Та ці санкції насправді є лише на папері. Можливо, через символічність їхнього розміру. Можна повчитися в Німеччини, де штраф за спалення рослинних решток становить 50% вартості зібраного врожаю. А можна просто ввімкнути здоровий глузд.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Олена СУХОРУКОВА

Поради від 

ЯКЩО НЕ ПАЛИТИ, ЩО З ЦИМ РОБИТИ?

ЗАОРАТИ або ОБРОБИТИ БІОПРЕПАРАТАМИ, що пришвидшують розкладання рослинних решток.

ЗАКОМПОСТУВАТИ бадилля овочів, невеликих гілок і листя садових рослин, бур’янів. Не можна закладати в компост лише рештки із залишками хвороби — капусту з килою, томати із фітофторою тощо.

✔  ВИКОРИСТАТИ ЯК МУЛЬЧУ, якщо в рослинних рештках нема хвороб, а в бур’янів — визрілого насіння.

ЗАКОПАТИ рослинні рештки, особливо заражені, подалі від ділянки цьогорічного вирощування.

ПРОДАТИ солому на підстилку для тварин або на виробництво палива (брикетування).

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Домашні гриби на пеньках
Шиїтаке — гриб, який у природі росте в лісах Японії та Китаю. Пан Володимир запевняє, що це зовсім не складно виростити у домашніх умовах такі гриби
Відновлюємо країну разом (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Символом відновлення нормального життя та незламності нашого духу є проведення на території Чернігівської та Житомирської областей Всеукраїнської екологічної акції «Сад української мрії»
Як зробити компостну яму: поради досвідчених землеробів
За доброю порадою щодо створення компосту, «СонцеСад» завітав до своїх експертів, гостинного подружжя Шилових, які мешкають в селі Плесецьке, що на Київщині
Як боротися з мурахами (народні методи)
Мурахи в саду є досить поширеною проблемою. Вони не тільки ускладнюють відпочинок, а й шкодять посівам, особливо овочевим і декоративним рослинам. Тому краще від них позбутися. Що найкраще підходить для боротьби з мурахами в саду? Перевірте наші способи!
Зніміть це негайно, чи як боротися зі слимаками
На ваш врожай поклали око маленькі повзучі «гості»? «СонцеСад» розкаже, як позбутися непроханих ненажерливих «причеп» на вашій дачній ділянці
Мульчування. Вчимося у природи
За допо­могою мульчі ми можемо успішно боротися з бур'янами, муль­чування сприяє зберіганню води в ґрунті, рятує його від перегріву влітку та промерзання взимку, дозволяє довше обходитись без розпушування
Використання укривного матеріалу
Низька температура, шкідники і бур’яни ускладнюють життя городників. Подолати ці труднощі допомагає чорне мульчуюче агроволокно
Ґрунт. Фундамент щедрих урожаїв
Знаючи біологічні особливості кожної плодової породи, можна створити найбільш сприятливі умови для тривалого продуктивного використання плодових і ягідних насаджень
Сидерати – група підтримки
Важливість та користь висівання сидератів

Рекомендовані товари!